Strona główna Różne Jeżdżą gdzie chcą

Jeżdżą gdzie chcą

1409
11

Sołectwo Wymysłowo można bez przesady nazwać zagłębiem żwirowym. Działa tam kilka większych lub mniejszych kopalni tego kruszywa. Okazuje się, że ich działalność bywa uciążliwa dla mieszkańców. Od kilku miesięcy sołtys Katarzyna Julkowska usiłuje zwrócić uwagę władz gminy na problem transportu żwiru, który odbywa się drogami do tego nie przeznaczonymi.

Ciężkie wywrotki ze żwirowni usytuowanej pomiędzy Wymysłowem i Kaliną poruszają się drogą przez centrum wsi, a innym razem przy działkach nad Jeziorem Wierzbiczańskim. Jest to niezgodne z zapisami wydanej przez burmistrza decyzji środowiskowej. Jej wydanie było niezbędne dla inwestora dla uzyskania koncesji na wydobywanie kruszywa.

W decyzji zapisano, iż transport ma odbywać się najbliższą drogą gruntową w kierunku drogi krajowej nr 15. Jej wyjazd na „krajówkę” znajduje się już poza granicą naszej gminy. Przewóz tak ciężkich ładunków powoduje rozjeżdżanie dróg gruntowych, co oczywiście daje się we znaki mieszkańcom zmuszonym do korzystania z nich.

K. Julkowska zgłasza ten problem przy każdej możliwej okazji – na sesji Rady Miejskiej, obradach komisji, pisze pisma do burmistrza. Póki co bez skutku. „Czy gmina rzeczywiście nie ma na nich żadnego bata?” – pyta retorycznie sołtys Wymysłowa.

Okazuje się jednak, że gmina posiada „bat” – wydawałoby się bardzo skuteczny. W decyzji środowiskowej oprócz wskazania gdzie ma odbywać się transport wskazano również, jakie konsekwencje grożą niestosującym się do jej zapisów. Burmistrz może stwierdzić wygaśnięcie decyzji, co w konsekwencji może pozbawić właściciela żwirowni koncesji.

Dlaczego więc gmina nie korzysta z tych narzędzi prawnych? Zastępca burmistrza Dariusz Jankowski potwierdza, że zapisy decyzji muszą być bezwzględnie przestrzegane. Jak nas poinformował, przeprowadzono rozmowę z właścicielem kopalni i poinformowano go o grożących konsekwencjach. Na tę chwilę nie przyniosło to spodziewanych rezultatów. Wiceburmistrz zapowiada, iż w tej sytuacji gmina podejmie bardziej radykalne kroki, korzystając z zapisów decyzji.

11 KOMENTARZE

 1. To jest paranoja co się wyprawia na tych drogach gruntowych. Dojezdzam do pracy do Gniezna. Z uwagi na aktywny tryb życia bardzo często robię to rowerem, jeżdżąc przez Wymysłowo i Kalinę w celu ominięcia ruchliwej i wąskiej DK15. Najpierw jedną drogę zryli, więc przeniosłem się na drugą równoległą nieco dalej. Po czym minęło trochę czasu, a tam to samo. W dodatku ta druga droga jest oznakowana szlakiem rowerowym, a ciężki sprzęt jest tam na porządku dziennym. Postawić tam odpowiednie znaki zakazu, kilka razy wysłać patrol. Posypią się mandaty i zrobi się spokój!!!

 2. Chciałbym zwrócić uwagę, że gmina jest uzależniona od inwestorów którzy chcą działać w jej obrębie. Nie będzie inwestorów, nie będzie pieniędzy, nie będzie nic (jak u Kononowicza). Idąc dalej tym tokiem inwestor żeby istnieć musi inwestować zarówno na rynku globalnym, jak i lokalnym. Z tego też powodu wywrotki wożą piach gminnymi drogami, duży producent wywala odpad z produkcji na polu właściciela żwirowni ale również mniejsi działacze utylizują odpad z cebuli akurat na polu. Jeden drugiemu zapłaci i ręka rękę myje. I nie zwalczą tego jednostki prawne ani grupa walcząca o trochę spokoju dla własnego podwórka. Ruszyła machina i już nikt nie zatrzyma…

 3. A gdzie ITD, ma zakaz pokazywania się, Nie ma na świecie nigdzie , aby zwykły kierowca , zwalniał bo droge zapaskudzili wywożąc coś, jest mandat dla brudzącego , a postawili znak wyjazd z żwirowni paranoja DK 15

 4. Jaki syf jechalem ta droga jak ci ludzie moga tam mieszkac jak sucho kurz niesamowity jak pada to bloto czy nie moga wyjezdzac wlasnie kolo panienek przyjmujacych jest miejsce wlodarze naszej Gminy przejeccie sie i zobaczycie jak to wyglada masakra.

 5. Zwykły Kowalski nic nie zrobi. Ale faktycznie drogi gruntowe w rejonie Wymysłowa to porażka. Rowerem nie da się przejechać. Właścicieli żwirowni powinno się zobowiązać do naprawy niszczonych dróg nawet tych gruntowych.

 6. O co ten krzyk ? Do kogo drodzy mieszkańcy Wymysłowa macie pretensje ? Zanim przekroczyliście próg między utopią a urną wyborczą trzeba było myśleć !
  Tak się zwykle dzieje , gdy głupota bierze górę nad rozsądkiem .
  Macie to co chcieliście i na co zasłużyliście .
  Piszcie lub myślcie . Jedno co Wam pozostaje to retoryczne pytanie – do jakiego adresata ? ………… .

 7. jak ludzie nie potrafia wyjsc z transparentem i pokrzyczec to nikt nic nie zrobi – i dobrze bo moze sie ci ludzie zcegos naucza zreszta sami glosali na te wladze to teraz niech ich prosza ladnie na kolankach 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj