Strona główna Polityka Jakie szanse na żłobek?

Jakie szanse na żłobek?

1120
16
K. Jórga

Od września w budynku po byłej szkole w Wymysłowie działa niepubliczne przedszkole prowadzone przez spółdzielnie socjalną „Razem Być”. Jej założycielami są stowarzyszenie Światowid i pięć samorządów, w tym gmina Trzemeszno.

Według początkowych planów, oprócz przedszkola miał tam funkcjonować również dom pobytu dla seniorów. Odstąpiono jednak od tego pomysłu, ponieważ podobne plany miała gmina. W ramach programu „Senior Wigor” samorząd zamierzał otworzyć placówkę dla osób starszych w Zieleniu.

W tej sytuacji powstał pomysł, aby obok przedszkola w tym samym budynku zorganizować żłobek. Obecnie do przedszkola uczęszcza niecałe 40 dzieci, przez co budynek nie jest w pełni zagospodarowany. W przypadku uruchomienia dodatkowej placówki opiekuńczej, utrzymanie obiektu stałoby się z pewnością bardziej ekonomiczne.

Mimo modernizacji jaka została tam niedawno przeprowadzona, niezbędne są jeszcze nakłady między innymi na remont dachu, ocieplenie ścian, wymianę podłogi w sali gimnastycznej. Prezes spółdzielni Katarzyna Jórga zamierza na ten cel zaciągnąć nisko oprocentowaną pożyczkę na kwotę 200.000 złotych z Funduszu Pożyczkowego TISE Aktywna Wielkopolska 5 .

Poręczeniem pożyczki ma być hipoteka na budynku przedszkola. W tej sprawie decyzja należy do Rady Miasta, stąd obecność K. Jórgi na ostatniej sesji, gdzie radni mieli podjąć decyzje w tej sprawie.

Okazało się, że nie wszyscy radni byli zwolennikami takiego rozwiązania. Tadeusz Pawlak przypomniał o nierozliczonej należności za dotychczasowy remont. Jego główny wykonawca wystawił fakturę na ponad 550 tysięcy złotych, natomiast K. Jórga twierdzi, że kosztorys był zrobiony na kwotę 332 tys, złotych, a wykonawca w trakcie robót nie informował jej o zwiększonych kosztach.

T. Pawlak bronił jednak wykonawcy zarzucając K. Jórdze, że kłamała mówiąc, iż ma umowę z wykonawcą co miało być nieprawdą. Stwierdził, że jest przeciw takiej uchwale, ponieważ nie można robić poważnych inwestycji „na gębę”, a ta była robiona „na wariackich papierach”.

Jak stwierdził, widział kosztorys i według niego był on robiony „na kolanie”. Prezes broniła się twierdząc, że była to umowa ustna, która również dla stron jest wiążąca.

Zupełnie inne zdanie miał Maciej Dalewski. Zauważył, że nawet gdyby pani Jórga „zwinęła żagle”, to budynek będzie wyremontowany i zawsze będzie stanowił własność gminy. Przypomniał o pomysłach rozbudowy przedszkola nr 2 , na które według wstępnych szacunków potrzeba 2.000.000 złotych, a w przypadku Wymysłowa mówimy o kwocie 200.000 złotych.

W głosowaniu radni wyrazili zgodę na ustanowienie hipoteki. Wniosek poparli: S. Peno. D. Bisikiewicz, M. Dalewski, M. Sobieszak, M. Krzyżaniak- Świątek, K. Lipiński, Z. Matelski, przeciwni byli T. Pawlak i L. Macioł, od głosu wstrzymali się P. Woźny, M. Behnke, R. Wiśniewska, M. Chojecki, M. Dziel i G. Koperski.

Podjęcie uchwały umożliwi zaciągnięcie pożyczki i dokończenia prac remontowych. Nie jest to jednak jednoznaczne z uruchomieniem żłobka. Jak nas poinformowała K. Jórga, koszt utrzymania jednego dziecka w takiej placówce to minimum 550 złotych. Spółdzielnia złożyła wniosek o dofinansowanie działalności opiekuńczej dla dzieci do lat 3 w ramach programu „Maluch” do Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

W przypadku pozytywnego rozstrzygnięcia można będzie znacznie ograniczyć wysokość opłaty, jaką będą musieli ponosić rodzice. W przypadku nieuzyskania dofinansowania możliwa jest (ale nie obowiązkowa) dotacja ze strony gminy. Obecnie trudno powiedzieć, czy jest na to szansa. W najbardziej pesymistycznej wersji rodzice będą musieli ponieść cały koszt opieki.

Do rozstrzygnięcia powyższych kwestii niemożliwe jest ogłoszenie oficjalnego naboru. Spółdzielni zależy jednak na wstępnym rozpoznaniu potrzeb w tym zakresie, dlatego też zainteresowani rodzice mogą kontaktować się już w tej sprawie z biurem stowarzyszenia Światowid.

16 KOMENTARZE

 1. No i po raz kolejny objawili nam sie „wstrzymywacze” czyli radni bez własnego zdania. Wstrzymując sie przy tak ważnym głosowaniu wiedzą, że w przypadku sukcesu organizacyjnego będą mogli wziąć udział w przecinaniu wstęgi, ustawić sie do zdjęcia a w kampanii wyborczej napisać na ulotce „przyczyniłem sie do utworzenia żłobka”. Jeśli nie wyjdzie, będą mogli powiedzieć ” ja od razu wiedziałem, że to nie wypali „. Szacunek dla tych, którzy wiedzą czego chcą, zarówno dla tych za jak i tych przeciw.

 2. „….od głosu wstrzymali się P. Woźny, M. Behnke, R. Wiśniewska, M. Chojecki, M. Dziel i G. Koperski.”Czy wy ludzie nie macie własnego zdania?Panią Dziel,należy zgłosić do księgi guinessa,za ilość wstrzymań od głosu!!!Wstydy nie macie?Czy wy coś kumacie???

 3. Mieszkam w okręgu wyborczym pani Wstrzymam-Się-Wiśniewskiej i nadal nie przyzwyczaiłam się do tego, w jaki sposób jestem, khem, reprezentowana.
  A co do cen za usługi, to przecież nie pierwszy przypadek, kiedy umowa opiewa na zupełnie inną kwotę niż ostateczne roszczenia wykonawcy. w Trzemesznie tak bywa.

 4. Panie Pawlak a co ma piernik do wiatraka. Uchwała dotyczyła zabezpieczenia na hipotece a nie p. Kazusia czy Pana panie radny. A może jakieś interesy? A może p.Kazuś coś zleci?……..? Ha,ha,ha.

 5. Przed wyborami obiecywanie, że godnie będą reprezentować sprawy mieszkańców, sąsiadów.
  Czy mieszkańcy okręgów „wstrzymywaczy” nie mają zdania? Przecież oni nie powinni głosowac wg własnego uznania tylko reprezentują mieszkańców. Czy któryś z nich pofatygował się , by zapytać choć kilka osób co o tym pomyśle sądzi i czy ludność chce żłobka i jak bardzo jest potrzebny? To, że być może temat ich osobiście nie dotyczy, bo niektórzy już dzieci mają dorosłe to nie znaczy, że dla innych nie jest to istotne.

  Apeluję o rozsądek i pamięć o reprezentowaniu ludności podczas głosowania jak i wstrzymywania się od głosu. Nie jesteście w radzie sami dla siebie, ale dla gminy i społeczeństwa- pamiętajcie o tym.

 6. Bardzo dobry pomysł utworzenia żłobka dla dzieci gmina powinna wspierać ze wszystkich stron a radni przeciwni i wstrzymujący powinni się wstydzić to mało powiedziane

 7. Mało rozumni Wstrzymywacze niech wstrzymają się od pobierania diet z pieniędzy wyborców.
  Nie mają wstydu, polecieli za kasą w zamian za to nic nam nie dając.
  Intelektualne miernoty.
  Byle jaka baba i chłop mają zdania.
  W radzie mamy mumie z buziami w dzióbki.
  Szanuję tych co mają odwagę powiedzieć co myślą na dany temat.

 8. A ja,wolalabym aby żłobek byl utworzony tu w Trzemesznie. Np po szkole zawodowej można utworzyć dodatkowe przedszkole i żłobek. Czemu mamy wozic nasze dzieci do Wymyslowa. A tu budynek wolny stoi? No chyba że jest juz jakis zamysł-plan na niego.

 9. WY WSZYSCY CHYBA NA LEB UPADLISCIE POTRZEBNY ZLOBEK NIECH KAZDY ZAPLACI ZA SWOJE DZIECKO A NIE DOTACJE GMINA TAKA BOGATA NA ROZDAWNICTWO ZAJMIJCIE WAZNIEJSZYMI SPRAWAMI REMONTY A ZA CHWILE KTOS LYKNIE BUDYNKI ZA POL CENY SMIECHU WARTE.

 10. ZAPYTAM WAS LUDZIE NA FORUM – CHODZICIE DO PRACY JEDEN MA LEPSZA PRACE INNY GORSZA ALE PRACOWAC MUSI BY ZA PRACE OTRZYMAC PIENIAZKI – WSTRZYMYWACZE NIE MUSZA SIE PRZYGOTOWAC DO PRACY NIE MUSZA NAWET MATERIALOW SESYJNYCH CZYTAC PO 60 STRON LEPIEJ SIE WSTRZYMAC WYPIC KAWKE CIASTKO NA ZAPLECZU LYKNAC (NIEKTORZY TO PO 7 KAW I 12 CIASTEK) NIE GLOSOWAC I DO DOMCIU – CO MIESIAC KASKA WPADA I TYLE – TRZEMESZNIACY LUBIA PLACIC ZA NIC NIE ROBIENIE KOLEJNY PRZYKLAD TO BURMISTRZ BAAARDZO SCHOROWANY CZLOWIEK – ZWLASZCA W PONIEDZIALKI – WSTYD ZE DO TEGO LUDZIE DOPROWADZILISCIE A POZNIEJ NARZEKACIE ZE NIC W MIESCIE SIE NIE ROBI – ZACZNIJCIE MADRZE GLOSOWAC A POZNIEJ OCZEKUJCIE EFEKTOW ! WIELU Z WAS NIE IDZIE NA WYBORY BO MOWIA ZE TO NIC NIE ZMIENI – POJDZ ODDAJ GLOS I SPROBOJ TO ZMIENIC !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj