Strona główna Kultura Dożynki 2019 – ambitne plany, skromny budżet

Dożynki 2019 – ambitne plany, skromny budżet

11839
36

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej – poświęconej głównie uchwaleniu budżetu – o głos poprosił sołtys Gołąbek i Ochodzy Wiesław Pokorski.

Poinformował obecnych, że tegoroczne dożynki gminne odbędą się w miejscowości Ochodza.

Na wstępie swojego dwudziestominutowego wystąpienia zauważył, iż przez ostatnie 23 lata święta plonów były organizowane w dwóch formułach. Ich organizatorem przez dłuższy czas był wiceburmistrz Dariusz Jankowski, natomiast w ostatnich latach organizację powierzono Domowi Kultury.

Te ostatnie lata chylą dożynki ku upadkowi” – stwierdził sołtys. Dodał, że jest to nie tylko jego zdanie, ale także innych sołtysów i gości dożynkowych. Zadeklarował, iż wspólnie z mieszkańcami sołectwa pragną przywrócić świętu plonów dawny blask.

Poinformował radnych o wielu przedsięwzięciach, które już zostały poczynione przez sołectwo w ramach przygotowań tego wydarzenia. Wymienił też szereg atrakcji, jakie gospodarze dożynek pragną zapewnić uczestnikom imprezy.

Rozpocząć je ma – już we wczesnych godzinach rannych – konkurs wędkarski. Przewiduje się między innymi pokaz lotów gołębi, loty balonem na uwięzi, ujeżdżanie byka, loterię fantową, występ zespołu romskiego, kabaretu i „Świerszczy”.

Zabawę taneczną poprowadzi DJ, wystąpić ma też „gwiazda wieczoru”. Zaplanowano wybór „Miss Dożynek Ochodza 2019”.

W naszych działaniach odrzucamy niemoc, miernotę, głupotę, zaniechania, zaniedbania, populizm, i bylejakość” – podkreślił W. Pokorski. Apelował jednocześnie do radnych i burmistrza o wyraźne uwzględnienie wydatków związanych z dożynkami.

Jak się okazuje, budżet na 2019 rok nie przewiduje wydzielonej pozycji dotyczącej organizacji tego wydarzenia. Wydatki mają być pokryte ze środków zapisanych na działalność Domu Kultury.

Jeśli tegoroczny krótki budżet – jak zdążyłem się zorientować – nie wystarcza na organizację przyzwoitych dożynek, to trzeba podjąć męską decyzję, po prostu zrezygnować” – zwrócił się do radnych sołtys.

Burmistrz Krzysztof Dereziński zauważył, że w poprzednich latach środki finansowe na dożynki również zapisywano w budżecie Domu Kultury. W ubiegłym roku było to 15000 złotych, w tym roku przewidziano 25000 zł. „Zdaję sobie sprawę, że to nie wystarczy na cały zakres atrakcji, który wymienił pan Pokorski” – stwierdził burmistrz.

Żadne deklaracje jednak nie padły. Przewodniczący RM Benedykt Nitka zauważył, że przemieszczenia w budżecie między rozdziałami zawsze mogą się odbyć, ale planowany program święta plonów musi być głęboko przeanalizowany czy jest on możliwy do realizacji. „Trzeba brać pod uwagę jaką mamy sytuację finansową” – dodał, zwracając się do sołtysa.

Poruszono też temat świetlicy w Gołąbkach. W związku z podjęciem trudu organizacji mieszkańcy oczekują jej remontu. Jest tradycją w naszej gminie, że w sołectwie gdzie odbywają się dożynki, planowana jest określona inwestycja. Najczęściej były to modernizacje dróg, budowa chodników czy właśnie remonty świetlic.

K. Dereziński poinformował, że w tegorocznym budżecie planuje się na ten cel 100000 złotych.

36 KOMENTARZE

 1. Gołąbki same się zgłosiły do organizacji dożynek, to niech wezmą te 25 tys. co jest w budżecie zapisane na dożynki i organizują, a tu tylko same oczekiwania. Nie sztuka dostać wszystko na tacy i potem się chwalić ile to się zrobiło.

 2. Rok temu 15 tys a teraz 25 tys. Wzrost o 70% i jeszcze mało. Dodajmy, że to wszystko w roku, w którym obcięto wiele ważnych i oczekiwanych inwestycji. Uważam, że sołtys troszkę próbował straszyć radnych. Przewodniczący był jednak czujny, ciekawe jak reszta.

  • Wtrącę żeby było jasne. Jak były dożynki w Kruchowie gmina nie zrobiła żadnej inwestycji. Ani metra chodnika czy drogi. Obiecali ze po i do dziś nic. A kawałek chodnika w kierunku kościoła tragedia!!!!Ze jeszcze ktoś nic sobie nie zrobił to tylko kwestia czasu bo osoby poruszające się na tym odcinku schodzą na jezdnie.by uniknąć przewrotki czy zwichnięcia.

 3. Podstawa dożynki to święto plonów czyli dla tych co takowe mają lub są związani ściśle czytaj dla mniej inteligentnych rolników itd osoba która ma kaktus i paprotke w M3 lub na działce marchewkę powinna płacić wstęp np 20 zł w ten sposób dożynki były by częściowo inwestowanie przez ciekawskich obywateli miasta ps nie masz hektara płacisz 20 zlosoba dzieci 10 do lat 3 5 zł

  • To to że nie mam hektara to jestem gorsza od ciebie??? Szczerze nigdy bym nie chciała mieć….. Wolę mieć luksus w bloku niż syf i smod na gospodarce! Przepraszam bardzo ale trochę Ci sie w glowie poprzewracalo…

 4. To może przypomnijmy, że w ramach oszczędności wyrzucono z budżetu takie pozycje jak np remont dziurawej jak ser szwajcarski ul Dąbrowskiego, oczekiwany od kilku lat remont zawodówki, budowę drogi Lubiń Wydartowo, remont drogi Kruchowo – Grabowo, rozbudowę monitoringu i wiele innych oczekiwanych zadań. Ale na igrzyska pieniądze maja się znaleźć. Po to, żeby ktoś sobie chodził w glorii i chwale, jakie to zorganizował dożynki, lepsze niż w innych sołectwach. Oczywiście nie za swoją kasę.

  • Chłodnym okiem
   Dożynki to podziękowania za plony abyśmy wszyscy mieli co jeść
   Wy idziecie na 8 godz do roboty i macie w d….e wszystko bo biedronka blisko a ci biedni rolnicy zasowaja po kilkadziesiąt godżin bez nadgodzin i nie mogą spokojnie sobie pobalowac zazdrosnicy cholerni.

 5. Pan Pokorski ma wielkie plany a kto inny ma za to zapłacić,tak to ja też bym umiał huczne dożynki zorganizować.

 6. Ja też jestem mieszkańcem wis jest oczywiste,że chciałbym aby na wsiach jak najwięcej inwestować po latach zaniedbań,ale czy jest sensowne wydawanie tak ogromnych pieniędzy na świetlice wiejskie ,które w ciągu roku są wykorzystane może na jedno zebranie wiejskie albo jedna impreza ,za wynajęcie sali płaci się grosze może 150 zł.Jaki jest sens ekonomiczny.

 7. Dziewczyny z naszej gminy o niczym nie marzą tylko o tytule „Miss Ochodza 2019”. Jeśli panowie chcą mieć atrakcje to może niech zrobią konkurs Mister Ochodza, a najlepiej Mister Ochodza 50 +.To dopiero będzie atrakcja. Nawet wiem kto ma szansę wygrać.

 8. Przecież Dożynki trwają w tej Gminie okrągły rok z głównym „Sołtysem” w roli głównej i wcale nie myślę tu o p. Pokorskim. Pozdrawiam.

 9. Czekam na stanowisko tych radnych, którzy krzyczeli o wielkim zadłużeniu gminy i kazali wycinać inwestycje. Ciekawe czy dołożą na zachciewajki typu Miss Ochodza i inne.

 10. cyt……”o głos poprosił sołtys Gołąbek i Ochodzy Wiesław Pokorski.Poinformował obecnych, że tegoroczne dożynki gminne odbędą się w miejscowości Ochodza”.O ZGROZO JA CHYBA ŚNIĘ szkoda że MNIE tam nie było też bym poinformował, że dożynki tegoroczne odbędą się w miejscowości JEŻYKOWO, a cotam 125 000 tysięcy drogą nie chodzi. A świetlicy też nie mama i drga by się przydała, bo dziura na dziurze. A co tam POKORSKI może se chcieć i Radni i Burmistrz się zgadzają i za taką kasę. TO uważam, że w JERZYKOWIE byłoby najlepiej. CO MAM RACJĘ !!!!!!!!!!

 11. Panie Pokorski i ta twoja płomienna rzekoma mowa,drogi uzdrowicielu,usiąść i płakać, bo podobno taki jesteś zatroskany o wydawanie racjonalnie pieniędzy z kasy gminnej, ale czy to nie chodzi o tylko o ten rejon?, a co inni jak czekają z rozwalonymi drogami, brakiem kanalizacji.Jeżeli jest w budżecie tegorocznym poprzez dom kultury na dożynki zaplanowane dużo więcej pieniędzy niż na poprzednie to spokojnie zrób sobie show, te bujne i szukaj sponsorów.PanA Zielińskiego nie oceniaj jako gorszego organizatora od tego wiecznego vice zastepcy, wiecznego gaduły , nie podejmującego decyzji, tylko bajdulenie i bajdulenie.Oj nieładnie Panie Pokorski, nieładnie.

 12. Cały czas wydaje się mnie , że śnię . To jakaś kolejna szopka . Czego Pan Pokorski jeszcze nie wymyśli . Mamy XXI wiek a cofamy się do czasów ludzi pierwotnych składających ofiary bogu słońca , deszczu czy grzmotu . Może Pan Pokorski zejdzie na ziemię i zainteresuje się tym co jest istotne w budżecie i jakie są oczekiwania społeczne . To nie czas na zabawy . Poza tym jaki jest wkład finansowy sołectwa do budżetu . To po to zwiększono diety dla sołtysów aby teraz wymyślać dyrdymały . Jeśli Pan Pokorski chce organizować fetę niech szuka sponsorów zakłada fundacje , organizuje kwesty . Ma przecież płacone za niby prace społeczne .

 13. Niektórym na starość w głowach się poprzewracało . Może doczekamy się również wyboru MISS w TOPLESS i tańcu na rurze ? Ojjj Panie Pokorski ! Trzemeszno się wali a Panu igraszki w głowie 🙂

 14. Ja na dożynki nie chodzę już od kilku lat bo na ostatnich jakich byłam to bieda i strasznie nudno było. Jak ma być znowu lipa to faktycznie zrezygnujcie. Jak rolnicy będą chcieli sobie pobalować to i tak umówia się na wódkę w jakiejś remizie czy innej świetlicy i będzie zabawa na całego. Ale jedno mnie cieszy , że jak dojdzie do dożynek to będą one w zapomnianej Ochodzy , w której nigdy nie byłam a mieszkam w gminie od urodzenia.

 15. Teraz jak gmina zadłużona to radni powinni zrezygnować z pobierania diet może na dożynki by wystarczyło „Radni pokażcie ze potraficie „

  • A czy to ta obecna rada doprowadziła do takiego stanu rzeczy ???? Czy szefostwo tego urzędu tego urzędu!!! Do odpowiedzialności za stan powinni być pociągnięci•stara rada i panowie burmistrzowie +wspaniali doradcy. Za nie gospodarnosc na rzecz społeczności. Czy to miejskiej czy wiejskiej to nie ważne. A nowa rada życzę jej jak naj lepiej. Ale nie będziecie mieli łatwo z tymi wszystko wiedzącymi na czele i tymi ogromnymi długami kutrem jeszcze raz podkreślę ,narobiła stara władza przez rączka w górę bo pryncypał tak chciał. Tam zreszta jeszcze tez ci zasiadają co tak zgodnie głosowali za pomysłami burmistrza i nie tylko 😂

 16. Nie no chyba jaja sobie ktoś robi?? Dożynki w Ochodzy?? Nie no kpina totalna a ryby niby gdzie będą łowić?? Na polach?? Przecież tam nic nie ma??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj