Strona główna Artykuł partnera Dlaczego firmie przyda się faktoring?

Dlaczego firmie przyda się faktoring?

805
0
Reklamy (ciąg dalszy artykułu poniżej):


Koniec sekcji reklamowej

Obecnie prowadzenie działalności gospodarczej opiera się w dużej mierze na długich terminach zapłaty. O ile w przypadku odbiorców tego typu rozwiązanie jest bardzo korzystne, bo mają oni więcej czasu na spłacenie zobowiązań, to już dla sprzedających stanowi to już pewien problem.

W pewnych branżach mowa jest nawet nie o daniach, ale o miesiącach, przez które oczekiwać trzeba na przelew. Jeżeli dojdą do tego jakieś opóźnienia, co niestety też nieraz ma miejsce, to takim sposobem można nawet stracić finansową płynność.

Faktoring, czyli szybka gotówka

Rozwiązaniem tego problemu od paru lat zyskującym coraz większą popularności jest faktoring. Będąc przedsiębiorcą, warto wiedzieć faktoring co to jest i dlaczego warto z niego skorzystać. Podstawowa zasada działania faktoringu jest prosta. Do transakcji sprzedaż dochodzi kolejny uczestnik w postaci banku lub instytucji finansowej, która po wystawieniu faktury sprzedaży opłaca ją w krótkim terminie.  Należność za tę fakturę kontrahent płaci już nie wystawiającemu, ale właśnie instytucji finansowej.

Rozwiązanie tego typu przynosi sprzedawcy liczne korzyści. Po pierwsze otrzyma on pieniądze zdecydowanie szybciej, niejednokrotnie nawet w tym samym dniu, co wystawiony dokument sprzedaży. Zależnie od ustalonego sposobu rozliczeń wypłacana może być cała suma od razu albo jej część, a kolejna po zapłaceniu przez odbiorcę powstałej należności.

Dzięki faktoringowi można ograniczyć zatory płatnicze, które spotyka się tak często w biznesie i niestety ten biznes poważnie hamują. W niejednym przypadku takie rozwiązanie pozwala utrzymywać finansową płynność, zrobić zakupy niezbędnych towarów i materiałów, albo zapłacić pracownikom firmy.

Przystępne finansowanie dla firm

Kolejnym plusem faktoringu jest ograniczona ilość formalności do spełnienia. W odróżnieniu od kredytów bankowych niepotrzebne jest tu wyliczenie zdolności kredytowej firmy czy prezentowanie jakiejś niezliczonej ilości informacji i dokumentów. Rzecz jasna zawsze jakaś większa lub mniejsza weryfikacja będzie miała miejsce, niemniej nie tak rygorystyczna, jak przy innych finansowych usługach. To dzięki temu, że w faktoringu najważniejsza jest bezsporność transakcji i wypłacalność kontrahenta.

Z dodatkowych spraw formalnych niezbędnych do załatwienia jest poinformowanie klientów o zmianach w sposobie rozliczeń. Jest to o tyle istotne, że muszą oni wiedzieć, że od pewnej chwili doszło do cesji należności i są teraz zobowiązani do uregulowania należności na rzecz instytucji finansowej, a nie firmy wystawcy faktury. Umowę na faktoring z reguły można będzie podpisać bez terminowo, z uzgodnionym okresem wypowiedzenia.

Jeśli będzie chodzić o kwestie związane z zabezpieczeniem udzielonego finansowania, to są to właśnie wystawiane faktury. Jeżeli któryś z klientów zacznie się ociągać z zapłaceniem, to dokumenty takie stanowią podstawę do tego, żeby rozpocząć windykację. Można tu dodać, że faktoring występuje obecnie w kilku różnych wersjach i można sobie dopasować te usługi do własnych wymagań.

Oczywiście jak każdy z finansowych produktów faktoring posiada także kilka wad. Za wadę można uznać koszty, które należy ponieść wobec opłaconych wcześniej faktur. Na szczęście dzisiaj konkurencja na rynkach finansowych jest tak duża, że firmy faktoringowe walczą o klientów różnymi sposobami, też proponując konkurencyjne cenowo oferty na faktoringowe usługi. Więcej szczegółów na ten temat w serwisie: FAKTORINGoferty.pl

artykuł partnera


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów: