Strona główna Kultura CZAT – trzemeszeńskie archiwalia

CZAT – trzemeszeńskie archiwalia

2025
28

Z inicjatywy Wielkopolskiego Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum w Trzemesznie powstały Cyfrowe Zbiory Archiwaliów Trzemeszeńskich. Jest to platforma cyfrowa, na której umieszczono przechowywane w szkolnych archiwach, ale także w prywatnych zasobach, materiały źródłowe dotyczące historii szkoły i Trzemeszna.

Wczoraj w auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych odbyła się prezentacja projektu. Jak nas poinformowała prezes stowarzyszenia dr hab. Danuta Konieczka – Śliwińska, dzisiaj – w dobie cyfrowej – pewne materiały muszą się znaleźć w dostępie również tych osób, które nie mogą przyjechać do Trzemeszna i z nich skorzystać.

Jest to dopiero pierwszy krok w tym kierunku, abyśmy udostępnili pełen zasób. Mamy nadzieję, że te wszystkie materiały, które znajdują się w izbie pamięci, w szkole, uda się nam w następnych latach również zdigitalizować, wrzucić do sieci i spowodować, że absolwenci czy inne osoby, które są w kraju czy za granica będą mogły również do nich sięgnąć. Szkoła jest integralną częścią historii miasta dlatego dlatego nie będziemy ograniczać się do samej szkoły i materiały, które obrazują historię miasta byłoby tez warto przybliżyć” – mówiła D. Konieczka – Śliwińska.

Prezes podkreśliła też, że osobami najbardziej zaangażowanymi w tworzenie archiwum byli Maciej Adamski i Artur Bilewski. Finansowanie projektu odbyło się głównie z budżetu trzemeszeńskiego samorządu w ramach programu Ochrona Dóbr Kultury i Dziedzictwa Narodowego na terenie Gminy Trzemeszno.

Autorzy projektu liczą na osoby, które mają w swoich rodzinnych zbiorach cenne pamiątki i zechcą podzielić się nimi za pośrednictwem nowej platformy.

Adres cyfrowego archiwum to czat.trzemeszno.pl. Zbiory mają też swoją stronę na Facebooku.

28 KOMENTARZE

    • sluchy w miescie chodza zeby dostac sie na stanowisko radnego czy burmistrza trzeba gdzies sie podciągnąc, wkręcic cos zrobic pozytecznego aby ZAISTNIEĆ no to macie tu obrazek ladny spolecznikow dzialających i sala pełna widac jest az krzesel brakuje – Pan Piekarz byl nawet ale bez siostrzenca siostrzeniec Inkasent to juz odkad w gnieznie powiatowym jest to czasu nie ma moze gdyby posel Dolata sie pojawil to po prawicy by i inkasent zasiadl bo po prawicy wuja to juz nie to samo…

      • Skąd to wszystko wiesz? Zazdrościsz ? Chcesz też ? Kto Ci broni działać i zostać posłem a nawet premierem czy prezydentem ? Mało ludzi ? Cóż Trzemeszno !!!

  1. Typowe dla Trzemeszna: nic o inicjatywie – bo trudno to ośmieszyć i skrytykować, to trzeba dowalić komuś, kogo się nie lubi. Dlaczego mnie to nie dziwi. Ktoś kiedyś powiedział, że w dzisiejszych czasach zacofana prowincja to nie miejsce, tylko ludzie, którzy są mali, zazdrośni i niezdolni to kreatywnego myślenia. Żal mi tych mieszkańców Trzemeszna, którzy potrafią tylko krytykować i niszczyć.

    • – poznaje ten ton – domyslam sie kto to napisał, myslal ze tego co robi nikt nei skrytykuje bo SIE NIE DA a ludzie byli bardziej przebiegli wyczuli tego wilka w owczej skorze i masz komentarz 🙂

    • To raczej nie jest kwestia miejsca zamieszkania, a ludzi – ich wychowania, sposobu myślenia, wzorców, postaw i jeszcze pewnie kilku składowych charakteru. W każdej społeczności liczącej powyżej jakiejś liczby znajdziemy ludzi z takimi lub innymi wadami – zaletami, zresztą niskiej jakości krytyka jest tak samo destrukcyjną wadą jak i zawyżone ego, oczywiście nie piszę tego pod niczyim adresem, tylko w ogólniku … Pani/ Pana wpis odczytuje jako jakiś dziwny kompleks wynikający z miejsca zamieszkania, co jest oczywiście absurdem.

      • Proszę przeczytać dokładnie mój komentarz, w którym zostało napisane cyt.:”dzisiejszych czasach zacofana prowincja to nie miejsce, tylko ludzie, którzy są mali, zazdrośni i niezdolni to kreatywnego myślenia”. Dlatego część Pana komentarza na mój temat jest trochę nietrafiona. Myślę, że pojęcie współczesnej prowincji i Pan i ja rozumiemy tak samo, tylko wyrażamy to innymi słowami.

        • Nie żebym był nazbyt kłótliwy, ale nie mam pojęcia jak pani/pan definiuje pojęcie prowincji, tym bardziej zacofanej prowincji – bo prowincja z definicji jest uwsteczniona w pewnych obszarach, to trochę jakby napisać o cofaniu do tyłu. Konsekwentnie będę upierał się, że miejsce zamieszkania nie ma nic wspólnego z funkcjonowaniem w taki lub inny sposób, to jest meritum mojego wpisu, a to pani/ pana pierwotny wpis zakłada – stąd moja reakcja …

          Oczywiście, zostawiam pani/panu miejsce na moje błędne wnioski, ale kalkulacja logiki rzadko zawodzi …

          • Nie wiem jak można precyzyjniej napisać, że prowincja to nie miejsce lecz ludzie, pisząc cyt.:”prowincja to nie miejsce tylko ludzie…”. Użycie nazwy Trzemeszno, sugerowało, że tacy ludzie mieszkają w Trzemesznie. W moim komentarzu nie jest napisane, iż Trzemeszno jest prowincją. Stąd prośba o uważne przeczytanie mojego komentarza.

  2. Jednak ludzie są po.ie.dol.ni totalnie. Ludzie z Trzemeszna. Inicjatywa świetna i ja osobiście jestem tym zachwycony, z resztą każdy kto ma w sercu naszą małą ojczyznę będzie mógł się naprawdę cieszyć tym archiwum. Ale nie…trzeba zrobić osobiste wycieczki do Bilesia, do Matelskiego etc, dopieprzać, robić aluzje i szydzić…

    Nieważne kto jakie ma ego, co w głowie i tak dalej, skoro robi coś pożytecznego i z korzyścią tak naprawdę dla nas wszystkich, naszych dzieci i kolejnych pokoleń.

    Pozdrawiam komentujących powyżej. Miłej niedzieli.

  3. Bardzo byś się zdziwił, gdybyś wiedział kto napisał komentarz „Do wszystkich”. Wyobraź sobie, że nie jestem w żaden sposób zaangażowany w przedsięwzięcie opisane w artykule. Ponadto krytyka nie dotyczyła tego co robi „pan z prawej”, tylko tego że nie jest lubiany. A to nie krytyka tylko bezmyślne krytykanctwo, które nic dobrego nie daje, wręcz przeciwnie – sieje złość i nienawiść.Pozdrawiam i życzę pełnych miłości i zrozumienia dla bliźnich radosnych Świąt Bożego Narodzenia.

  4. Moim zdaniem nie ma sensu przejmować się większością pisanych tu negatywnych komentarzy. Piszą je osoby zgorzkniałe, nieszczęśliwe, dysponujące nadmiarem czasu, które same niczego w życiu nie osiągnęły i jedyną radość życiową czerpią z tego, że komuś mogą dokopać w necie, bo w realnym życiu nie starczyłoby im odwagi, aby kogoś skrytykować. Na szczęście wielu Trzemesznian to wspaniali ludzie, którzy cieszą się tym, że coś pozytywnego dzieje się w ich mieście. Im więcej dobrych informacji, tym gorzej dla malutkich „nienawiściaków”, ale cóż zrobić, tak już jest ten świat skonstruowany.

  5. Nikt tutaj nie krytykuje tego przedsięwzięcia. a ów pan widocznie zasłużył sobie na to,ze gdzie by się nie pojawił to od razu fala hejtu….

    • wszystko by bylo ok ale ludzie po prostu czuja w tej inicjatywie podstep widzac tego pana i trudno im sie dziwic sama inicjatywa jest ok i popieram tylko mniej cwaniactwa nie kazdy pozjadal tyle rozumow, pamietamy zdjecia z nurkowan w egipcie i nie tylko i wystawe wraki przy szampanie – czy to wino musujace bylo ? bo teraz to poczulam sie oszukana 😛

  6. Na zdjęciu jest też Pan Maciej Adamski – osoba bardzo zasłużona na polu krzewienia historii i tradycji Trzemeszna. Zastanówcie się, jak niszczycie to co On robi, sprowadzając tę inicjatywę do problemu „pan z obsługi myszki do laptopa”. To czemu zostało poświęcone spotkanie praktyczne jest niezauważone. Zajmując się „panem z prawej” tak naprawdę „robicie mu dobrze”, bo to on jest na pierwszym miejscu, a podobno ma wielkie ego.

  7. Dzień dobry
    Inicjatywa ze wszech miar godna pochwały-zachowanie i udostępnienie zainteresowanym dokumentów z historii małej ojczyzny.Brawo dla Inicjatorów i Animatorów tego przedsięwzięcia !
    Nie przejmujcie się tymi uszczypliwościami i zazdrosnymi komentarzami tych, którzy z zasady krytykują WSZYSTKO.
    Za kilkadziesiąt lat deszcz i wiatr zetrze ich nazwiska z płyt nagrobnych i słuch po nich zaginie…
    Wdzięczność i pamięć następnych pokoleń o tych , którzy zadbali o naszą historię, będzie Waszą nagrodą.
    Tak trzymać Panie Macieju i Panie Arturze !
    Pozdrawiam

  8. żeby zasłużyć sobie na wdzięczność i pamięć pokoleń (dobrą pamięć) należy być przede wszystkim dobrym człowiekiem….

    • kto kogo bedzie scieral z nagrobka ? paaanie !
      bujna masaz pan wyobraznie jak ten co to z psem chadzal do urzedu i w koncu kazali mu psa wiązać pod urzedem, ten co to nurkowal i ludzie sie odsuwaja od niego bo wiecej mozna stracic niz zyskac przy nim… nie bede mowil o kim mysle i dajcie juz spokoj z tym panem bo nie chce o nim slyszec ! niech se nawet te nagrobki buduja z tym co na zdjeciu obok czy co tam chcą
      – jakie Liceum ? pytam sie jakie LO? rozwalili wam to lo w drobny mak oplatek se robicie i wspominacie czasy to powspominajcie se co tam kto chce juz nawet mnie to przestalo smieszyc to smutne jest zacznijcie w koncu BUDOWAC a nie tylko wspominac ! wspomnienia zostawcie wnukom zamiast dobra szkole ?? Decyzje podejmowane w tej gminie sa dobre dla inwestorow ktorzy chca zarobic na takich decyzjach ciekawe czy swoim majatkiem K. by tak rzadzil… zalosne tragiczne zyjcie sobie w tym trzemesznie samymi wspomnieniami 🙂 i za granice do UK dzieki takim rzadom

      • No i doczekałam się – każda okazja dobra żeby dowalić LO. Zastanów się co i jak piszesz bo tego nie da się czytać – „ni składu ni ładu” w tym nie ma. Jakbyś trochę pomyślał, poczytał to może zauważyłbyś, że nie tylko się wspomina, ale próbuje coś budować. Jednak przy takim nastawieniu jak Twoje nikt niczego nie zmieni.

  9. Do wszystkich/ Anonim …

    Pisze Pani/ Pan, że coś jest typowe dla Trzemeszna w kontekście wpisów wyżej, ja upieram się przy tym, że miejsce zamieszkania nie ma nic wspólnego z takim myśleniem – co do definicji prowincji jaką Pani/Pan sugeruje to teraz pojąłem, oczywiście bez tego nie logicznego zacofania. Typowe czyli charakterystyczne – dla mnie charakterystycznym dla Trzemeszna jest jego wspaniała historia i dobrzy ludzie którzy tutaj mieszkają, wadą jest żałosna administracja – ale ją na szczęście można zmienić … I tyle … Niżej ruga Anonim ( jeśli jest Pani/pan tą samą osobą ) kogoś za negatywny wpis o LO, a wyżej sam pisze negatywnie o swoim mieście … To nie konsekwentne … Po za tym jest sporo racji w tym wpisie „bom ja urzędnik Panie” nawet jeśli jest pisany koślawym językiem … Wszyscy spoglądali na piękną historię LO a ktoś wykoleił przyszłość tej szkoły i to przy częściowej bierności tych, którzy dbają o jej historię …

    • Dobrze. Chcesz mieć ostatnie słowo to miej. Moim zdaniem nasze rozumienie prowincji jest podobne i w tym co piszesz na temat prowincji jest słuszność. Ja cały czas twierdzę, że prowincja to ludzie – nie miejsce, a Ty mi wmawiasz „dziecko w brzuch”, że piszę i myślę inaczej. Jeśli nie chcesz tego przyznać i upierasz się przy swoim, bo Twoje musi być na wierzchu i idziesz w zaparte, to Twój problem. Ja umiem przyznać komuś rację.

      • To świetnie, że umiesz komuś przyznać rację, nie mam presji na ostatnie słowo – to przy ciągłości dyskusji dość często wywlekany argument , lubię tylko wyrazić swoje zdanie … 😉

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj