Strona główna Polityka Co jeszcze kryje umowa z Remondisem?

Co jeszcze kryje umowa z Remondisem?

2319
36

Umowa gminy Trzemeszno z firmą Remondis, na podstawie której powstała spółka Remondis Aqua Trzemeszno, od samego początku budzi kontrowersje. Radni wskazywali w przeszłości m.in. na niekorzystny dla gminy zapis o jednomyślności głosowania, niewykazanie wszystkich zobowiązań jakie ciążyły na TPK w momencie jego rozwiązania, a także ustalenia stałej opłaty dzierżawy za sieć kanalizacyjną.

W tym ostatnim przypadku chodziło o to, iż nowo powstała spółka ma płacić gminie stałą kwotę dzierżawy, bez względu na to, że sieć jest rozbudowywana.

Jak się jednak okazuje, to jeszcze nie wszytko. Na obradach komisji Rady Miejskiej 22 listopada jej przewodniczący Sławomir Peno zapytał czy prawdą jest, iż trzemeszeńska spółka zapłaciła Remondisowi w Warszawie 150.000 złotych za „zarządzanie spółką”. Przewodniczący dopytywał, jaki jest sens utrzymywania zarządu w Trzemesznie, a oprócz tego płacenie sporych sum za zarządzanie.

Obecny na obradach prezes Krzysztof Tomczak potwierdził, że jest to opłata za zarządzanie, wynikająca z umowy, zgodna z postanowieniami zgromadzenia wspólników. Poinformował, iż spółka płaci ją co miesiąc, ale jak zaznaczył, „kwota 150 tys. zł. dotyczy z pewnością dłuższego okresu”. Nie sprecyzował jednak jakiego.

Sytuację tłumaczył podobnie burmistrz Krzysztof Dereziński zaznaczając, że musi postępować zgodnie z zapisami umowy. Wiceprzewodniczący RM Daniel Bisikiewicz wystąpił o podanie dokładnych kwot zapłaconych przez spółkę w bieżącym i ubiegłym roku.

Kilka dni później do Rady Miejskiej wpłynęła odpowiedź K. Tomczaka. Nie podał kwoty o jaką prosił radny. Prezes tłumaczył, że taką informację może przekazać wspólnikowi, czyli gminie Trzemeszno, a RM nie ma uprawnień kontrolnych wobec spółek prawa handlowego z udziałem gmin.

Tydzień temu, w rozmowie z nami, burmistrz zapewnił, że jeśli otrzyma taką informację z Remondisu to podzieli się nią z radnymi. Do dzisiaj taka informacja nie dotarła.

36 KOMENTARZE

 1. Informacja nie dotarła, a czy Pan Burmistrz złożył formalne zapytanie w tej kwestii ?

  Ponieważ, z formalnego punktu widzenia to chyba powinno być minimum jakie powinnien wykonać w tej konkretnej sprawie, żeby wykazać wolę ku transparentności w tym obszarze …

 2. Tomczak i cala reszta zarządu – won! Burmistrz, wiceburmistrz, urzędnicy i radni odpowiedzialni za sprzedaż komunalki – won! To jedyne wyjście. Inaczej ci ludzie truć będą Trzemeszno i gminę swoją niekompetencja i nieudolnością!

 3. Następny kwiatek do kolekcji. Brak słów. Tragikomedii ciąg
  dalszy. Jak to długo jeszcze potrwa? Wzór dla całej Polski,
  jak nie powinno się podpisywać umowy?

 4. Jeśli niewiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze,ciężkie pieniądze.Kto wymyślił abonament za wodę? U nas jest kanaliza ,ale przetargi w tym kraju idą za psi swąt i nas niesięgła ,ale za samą zimną wodę płacę tyle co ci co mają kanalize i wodę.Opłaty dobre na Poznań a nie na Trzemeszno…Potrzebny Prawnik co rozgryzie zawiłości,skoro włodarze nie potrafią…

 5. Czego my się jeszcze dowiemy? Za tą umowę to z przyzwoitości podał by się Pan do dymisji. Ale znając Pana wzorowego samorządowca na to nie liczę. Mam nadzieję że użalanie się nad sobą nie pomoże „i to nie ja to oni”. Wszyscy według Pana są winni tylko nie Pan. A może warto przyjrzeć się swojemu postępowaniu ?

 6. Tomczak jawnie zakpił. Oj on myśli, że my jesteśmy dla niego, a nie on pracuje dla ludzi. Eh na takie osoby powinny być kontrole. Miotła i do zamiatania.

 7. Przecież jeżeli takie kwoty płacimy za zarządzanie to jest jasne jak słońce że to z naszych pieniędzy za wodę i ścieki. No bo z czego innego? I dziwimy się że są podwyżki na wodę i ścieki? Do czego żeście doprowadzili? A Niemcy się z nas śmieją i niestety mają rację. Przykre ale prawdziwe. Mamy pracować na opłaty a Pan Burmistrzu uśmiecha się do nas jak do pożytecznych idiotów z różnych zdjęć na imprezach. Brak mi słów nie pozdrawiam. Zawiódł mnie Pan i śmiem twierdzić że jest to gwóźdź do wyborczej trumny.

  • A kto tego burmistrza wybrał? Jak można było, znając tego człowieka, powierzyć mu urząd? Rozumiem, że wszedł na fali popularności PiSu za pierwszym razem (bo o poparcie tej partii się wtedy wystarał), choc nadal dziwi mnie, ze ktoś mógł w ogóle na niego głosować! A już nie mogę sie nadziwić, że w kolejnych wyborach (tym razem pod sztandarami opozycji wobec PiS, człowiek-chorągiewka wystartował) i po pierwszej katastrofalnej dla gminy kadencji ktokolwiek oddal na niego glos! A potem jeszcze miał poparcie w kolejnych. Winnymi sytuacji w naszym mieście i gminie sa przede wszystkim wyborcy Derezinskiego! Takich ludzi, jak obecny burmistrz,nie było by wśród kandydatów, gdyby urzędnicy odpowiadać musieli własnym majątkiem za podejmowane decyzje.

 8. Pan Ci tam we 2 na 1-maja sobie siedza biora po 5-6 tysia / miesiac – Warszawa zarzadza i dostaje 150 tysia
  To w takim razie placone jest 2 – razy za to samo ? ZARDZADZANIE ??

  JAK TO MOZLIWE WYBORCY ZE RADNI I WASI BURMISTRZOWIE NIE WIEDZIELI CO PODPISUJA ?? NA CO SIE GODZA ? CZY KTOS WZIAL PRAWNIKA I Z PRAWNIKIEM PRZECZYTAL UMOWE ??

  KRZYS BRONI UMOWY BO SAM JA PODPISAL TO JASNE A RESZTA RADNYVCH ??

  ale jaja 🙂 wezcie podniescie jeszcze oplaty ludziom hahaha

  jakie mma szczescie ze juz tam nie mieszkam przynajmniej nikt mnie az w takim stopniu nie DYM..A hahaha

  a ludziska w chalupach cicho siedza i placa hahahah

 9. jasnej i klarownej odpowiedzi powinni nam udzielić radni poprzedniej kadencji co z entuzjazmem poparli taką umowę chyba że nie wiedzieli i nie rozumieli co podpisują

  • A czy to nie jedna z radnych w poprzedniej kadencji organizowała wycieczkę, a może wycieczki dofinansowane przez starający się o przejęcie komunalki Remondis, gdzie jednym z punktów było zwiedzanie zakładu tej firmy?

  • a obecni radni cos zrobili ??

   a niech mi tylko przyjda pukac do drzwi to psami poszczuje ! i ten caly inkasent co to chodzi i na burmistrzow mi opowiada historyjki na kolejna kadencje ludzi URABIA

 10. Z tej Gminy to wszystkich wywalic na zbity….siedza i nie widza co robia i co podpisuja czas na zmiany ………………………

 11. Dobry wieczór,

  jak długo ? Jak długo jeszcze:

  1) Pan Burmistrz i Radni zamierzają tolerować skrajną arogancję i lekceważenie okazywane im( i wszystkim mieszkańcom) przez Pana Prezesa Tomczaka ?
  2) będą wypadać trupy z szafy, zamknięte tam przy zawieraniu totalnie niekorzystnej umowy z Remondisem ?
  3) Pan Burmistrz i Radni będą udawać,że nic nie mogą zrobić w tej sprawie ?
  Radni nie mają uprawnień kontrolnych w stosunku do Remondisu-to akurat prawda, ale mają (i w żaden sposób nie korzystają) uprawnienia kontrolne wobec organu wykonawczego-Pana Burmistrza.
  Mówiąc krótko: UCHWAŁĄ ZOBOWIĄZUJĄ Burmistrza do wykonania czynności kontrolnych w stosunku do zarządu Remondisu i PRZEDSTAWIENIA ich wyników Radzie Miasta.
  (poza tym-tak wynika z kontekstu-Radni nie znają treści umowy z Remondisem!!! Pytam zatem: jak wobec tego mogli podejmować decyzje o prywatyzacji, nie znając kluczowego dokumentu ? I na co jeszcze czekają-na kolejne niespodzianki, wynikające z umowy.
  Uchwała nr 2-zobowiązanie Pana Burmistrza do przedstawienia treści w/w umowy Radzie-w CAŁOŚCI , LITERALNIE !)
  4) będziemy czekać na zlecenie specjalistycznej kancelarii (broń Boże Leśny &spółka !)analizy warunków i konsekwencji jej ewentualnego rozwiązania
  Za te 150 tyś mielibyśmy takich analiz ze 3,a może i więcej!

  Mieszkańcy nie tylko tego oczekują. Oni tego ŻĄDAJĄ !

  • Panie Tomaszu, nie będę oryginalny. Powtórzę to samo co napisałem niedawno pod innym tematem.
   Od dłuższego czasu radni przyjęli postawę, że wszystko co kuleje w gminie to burmistrz a oni nic nie mogą. Tak najłatwiej. A ja uważam, że ponoszą odpowiedzialność za to co robi a jeszcze bardziej za to czego nie robi burmistrz. I to nie prawda, że nic nie mogą. To, że mają ku temu instrumenty pokazał kiedyś radny Pawlak tylko jak szybko zgłosił propozycję tak szybko ją wycofał.

 12. Racja Didymosie. Za sprawowanie władzy Burmistrza odpowiedzialni są radni i przewodniczący Rady. To oni powinni płonąć ze wstydu, że jest jak jest. Zwłaszcza przewodniczący bezradnej rady.

 13. Cwane szwaby przegrały wojne ale i tak na nas łape trzymają,oni już dawno mieli o nas opinię że z nas kiepskie gospodarze,mieli nas za parobków,mają i mieć będą…Zmieńmy włodarzy bo nie zrozumieli że za tymi „zawiłymi słowami”kryje się chęć zawłaszczenia nami…

    • – widzisz jak jestes postrzegany przez swoje rzadzenie ?
     gdybys mial chociaz dobrego doradce ktory by za ciebie sprawy zalatwil… nawet tyle nie mozna.

     umowa z remondisem na pewno oplacalna skoro jeszcze placi sie jakies pokątne faktury niemvcom???

     lepiej uwazam bylo zrobic konkurs na obcego czlowieka nie z trzemeszna ktory by komunalke zreorganizowal a nie zostawiac tych samych ludzi + placic jeszcze obcym za zarzadzanie

     nie wiem czy smiac sie czy plakac ?

     ani to dowcip ani smutek – co jeszcze Krzysiu nam zafundujesz?

     Zapytam czy szanowni wyborcy chca wiecej placic za wode smieci i ścieki ??? to wiecie juz komu podziekowac

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj