Strona główna Różne Co dalej z rozbudową Przedszkola nr 2?

Co dalej z rozbudową Przedszkola nr 2?

2316
34

W październiku ubiegłego roku pisaliśmy o sukcesie Urzędu Miejskiego w pozyskaniu 994.043,14 złotych ze środków unijnych na rozbudowę Przedszkola nr 2. Całość zadania wyceniono na 1.190.104 zł. Okazuje się, że droga do sukcesu jest jednak nieco wyboista.

Na dwukrotnie ogłaszany przetarg nie zgłosił się żaden oferent. Uznano, że elementem odstraszającym potencjalnych wykonawców jest termin wykonania – do 31.08.2018 roku. W tej sytuacji ogłoszono przetarg po raz trzeci, tym razem z terminem realizacji budowy dłuższym o rok – do 31.08.2019 roku.

Dzisiaj odbyło się otwarcie ofert. Zgłosił się tylko jeden oferent – firma P.U.H. Nad – Bud z Gniezna. Kwota jaką zaoferował wykonawca to 7.396.389,75. Trzeba zaznaczyć, że sytuacje, w których najniższa cena zaoferowana w przetargu jest wyższa od tej, którą chce przeznaczyć inwestor, zdarzają się dość często. Tu jednak mamy do czynienia z różnicą siedmiokrotną.

Znając sytuację na rynku wykonawców można przypuszczać, iż oferent znacznie zawyżył swoją ofertę. Siedmiokrotna różnica musi jednak mimo wszytko budzić wątpliwości. Przypomnijmy, że w zamierzeniach gminy była budowa od podstaw jednopiętrowego skrzydła przedszkola na sześć grup, czyli 140 – 150 dzieci wraz z niezbędnym zapleczem. Wycena takiej inwestycji na nieco ponad milion złotych wzbudzi wątpliwości nawet u budowlanego laika.

Co w tej sytuacji mogą zrobić władze gminy? Uchwalić w budżecie brakujące 6 milionów złotych. Pytanie z czego zdjąć? Można ogłaszać kolejne przetargi licząc, że znajdzie się tańszy wykonawca. Na pewno jest taka szansa, ale czy znajdzie się wykonawca siedmiokrotnie tańszy? Można też zrezygnować z realizacji inwestycji.

To ostatnie rozwiązanie wydawać się może niekoniecznie najsłuszniejszym, ale na pewno najtańszym. Nie do końca. Gmina poniosła już bowiem wydatki w kwocie 51.660 złotych. Tyle kosztowało opracowanie wstępnej dokumentacji – studium funkcjonalno użytkowego, koncepcji zagospodarowania, a także przygotowanie i złożenie wniosku o dofinansowanie. Wszystkie te prace wykonała firma zewnętrzna.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

34 KOMENTARZE

 1. Na 150 dzieci,jeżeli w tym roku był deficyt około
  20 dzieci i wyciągano je z innych przedszkoli.
  Budować z głową mości panowie. I kto to liczył 7 mln
  to przesada ale 4 do 5 mln to realistyczna cena
  natomiast wycena przez Gminę to chyba żart ? Jaki jest sens tej inwestycji ? Tego nie wie chyba nikt ? Są 2 przedszkola publiczne i jedno niepubliczne i komu to przeszkadza ?

 2. Kto jest odpowiedzialny za takie przygotowanie dokumentacji przetargowej.To skandal,może cena wzrosnąć 30,50%,70% ,to jakiś kosmos.Ponad 50.000 zł i to jeszcze nie był projekt budowlany tylko opis robót, to jest checa.Panie Dombek ,kierowniku i specjalisto od inwestycji z p.Dziekańską na czele.Mamy super urzędników,tylko im powierzać takie inwestycje.

 3. Ktoś się pomylił najnormalniej i tyle razy zaniżył obliczenia. Pomyłka i trzeba to naprawić. Szkoda, że gmina czyli my ponieśliśmy koszty tego drobnego niedopatrzenia.

 4. a co to na gminę 6 dużych baniek? Dołoży i tyle. Drugie tyle na remont i kupno alumnatu, następne 6 na zawodowke i jeszcze na dworzec starczy. Kto bogatemu zabroni?

 5. Na pierwszy rzut oko widać ze wycena inwestora i kosztorys wykonawcy jest z kosmosu.To świadczy jakich my mamy urzędników w naszej Gminie od inwestycji.

 6. Może kredyt we frankach ? Będziemy liczyć na spadek kursu, to daje zawsze nadzieje, że zapłacimy mniej – czy zaoszczędzimy …

  Ale wywalić za wycenę 50 tysięcy, która nijak ma się do rzeczywistości to fachowa robota, na poziomie …

  Jednak wielu na rację doświadczenie to jednak ważny atrybut naszych włodarzy …

 7. a nie można zagospodarować budynku po Szkole Zawodowej? Aż się prosi o przeznaczenie na przedszkole. Miejsc brakuje w przedszkolu i jednym i drugim.

 8. Teraz widać brak p.Piechowiaka,chłop się starał jak mógł i zdobywał środki unijne na liczne projekty, jego zaangażowanie było ogromne a co mamy dzisiaj,zapaść,czas stracony bez powrotnie.

 9. A jest jeszcze rozbudowa remizy tak mówił p.Burmistrz na zebraniu. Za projekt rozbudowy remizy zapłacono 59 000 pln.
  Mamy się cieszyć czy nie ? Bo jak patrzę na to co się dzieje to jestem przerażony.

 10. Jak pamiętam dyrektorka przedszkola nr 1 p. Popielarz pozyskał środki unijne na budowę łazienki dla dzieci, szatni, salki terapeutycznej i całkowity remont starego sypiącego się budynku na salę dydaktyczną dla dzieci i nie przypominam sobie, żeby Gmina ponosiła jakieś dodatkowe wydatki. Można, Można

 11. Fatalny obraz naszego burmistrza, wice, urzędników i radnych, którzy powinni czuwać nad wszystkim. Cejrowski ma rację, wszyscy won! Tak by było lepiej , powywalać wszystkich i zatrudnić od nowa. Won z niekompetentnymi!

  • A kto ma dbać o Gminę,skarbnik z innej gminy vice też a burmistrz na urlopie albo chory,nawet pracownicy urzędu nie mogą się skontaktować z nim.Każdy inny pracownik poleciał by na bruk z taką frekwencją w pracy,do tego jeszcze niektórzy radni co na sesjach nic nie mają do powiedzenia no mnie rozwala to wszystko.

 12. Do j23 masz rację a gdzie jest przewodniczący komisji społecznej który podobno ma wizję startowania ńa fotel burmistrza ?
  1.przjmowanie pacjentów w przychodni ostatnie dni jeden lekarz brak zaangażowania że strony przewodniczącego w rozwiązaniu problemu
  2.problem bloku.
  3.problem ścieków
  4.problem wypowiedzi mieszkańców oraz informowania o komisji sesji rady gminy co obiecał radny .
  5.To jest przewodniczącego działka
  a co on robi i wiecie i widzicie sami
  robiąc zakupy nie wspomnę o świetlicy

 13. Dodam aby dokonać badania gruntu aby nie było sytuacji jak z blokiem panie Tarnowski gdzie trzeba wydać 100 tyś na odprowadzenie wody

 14. Wymienic tych co są zeby byc.dac szanse tym ktorzy chca cos zrobic dla naszego miasta.budza sie bo wybory za pasem,a po wyborach g*wno zrobia.nie licza sie słowa lecz czyny

 15. Szukać innych wykonawców do skutku . Jak do tej pory to tym co złożyli swoje oferty albo w łbach się poprzewracało albo szukają naiwniaków .

  • Dziwisz się? Wyczuli bogatą, a głupią gminę, to chcą doić. Skoro słyszą, ze ta gmina kupuje budynki, ba, gmachy kolejne, przymierza się do dworca, alumnatu, skoro widzą, ze lekka ręką wyrzuca w błoto półtora bańki na plac kiedyś targowy, to chcą wydoić ile się da zanim wybory zmiotą tę bezmyślną, a decydującą ekipę ze sceny.

 16. Co do sytuacji naszej mieściny…brak literek na klawiaturze,by opisać ten stan…Już niedługo.Oby.

  • Po ostatnich skandalicznych decyzjach autorytarnego proboszcza, nie chcę, by „pan Paweł P.”, który zasiada w radzie przy parafii, objął jakikolwiek urząd w naszym mieście. Skoro akceptuje plan podrzucenia nam Alumnatu w gminne koszty – bo nic nie słychać, aby protestował – nie wzbudza zaufania. W mojej ocenie byłby to konflikt interesów, reprezentowałby wtedy interesy „wójta i plebana”.

 17. Wszystko co się produkuje buduje irp itd musi być tanie Mięso w sklepie jest wyprodukowane tanio a co tam jest – spokojnie może stac na półce z chemią Mechanik ma naprawić tanio samochód i mintuje chinszczyzne ktora wytrzymuje miesiąc – ale klient zyczy sobie tanio Budynki buduje się tanio a później wychodzi ze gdyby nie tapeta to sciany nie mialyby się czego trzymac bo firma budowlana oszczędzała jak mogla bo ma być tanio Czas najwyższy spojrzeć prawdzie w oczy Nie da rady wybudować szybko i tanio Pracownik musi zarobić i nie jakieś marne trzy i pół tysiąca netto Firma musi kupić sprzęt dobrej jakości najlepiej nowy bo uzywane np. Koparki dziesiecioletnie – czytaj tanie to złom Także trzeba zapłacić żeby bylo dobrze i solidnie -NIESTETY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj