Strona główna Kultura Co dalej z budynkami dworca, alumnatu i szkoły zawodowej?

Co dalej z budynkami dworca, alumnatu i szkoły zawodowej?

4400
70

Przyszłość obiektów wymienionych w tytule była przedmiotem dyskusji na środowym posiedzeniu połączonych komisji Rady Miejskiej. Okazuje się, że najbardziej sprecyzowane plany istnieją w stosunku do alumnatu. Obiekt ma być przeznaczony na cele socjalne – miejsca pobytu dla seniorów oraz mieszkania chronione.

Takie zadanie zostało wpisane do Lokalnego Programu Rewitalizacji, dzięki któremu samorząd może otrzymać na ten cel znaczne dofinansowanie. Na sugestię Sławomira Peno, że lepszym przeznaczeniem alumnatu byłoby muzeum, odpowiedział wiceburmistrz Dariusz Jankowski.

Jak zauważył, remont alumnatu pochłonie z pewnością kilka milionów złotych. Uzyskanie dofinansowania możliwe jest tylko na określony cel, muzeum nie mieści się w tych kryteriach. Poinformował też, że wniosek o środki zewnętrzne musi być złożony do końca marca. W tej sytuacji niemożliwe jest sfinalizowanie transakcji zakupu.

Warunkiem uzyskania środków jest jednak dysponowanie obiektem przez gminę. W tej sytuacji najbardziej prawdopodobne jest podpisanie przez gminę umowy najmu z parafią. Zarówno burmistrz Krzysztof Dereziński, jak i jego zastępca podkreślali, iż docelowo najlepszym rozwiązaniem byłoby jednak posiadanie budynku przez gminę.

Radni pytali również o budynek po byłej szkole zawodowej. Z wypowiedzi K. Derezińskiego można wywnioskować, że samorząd nie ma w tej sprawie sprecyzowanych planów. Przypomnijmy – gmina zamierzała zaadaptować obiekt na cele kulturalne. Swoją siedzibę miały tam mieć Dom Kultury, Biblioteka i Muzeum Regionalne. Prace remontowe miały być sfinansowane ze środków zewnętrznych, jednak wniosek w tej sprawie nie uzyskał akceptacji.

Na obradach komisji burmistrz poinformował o pomyśle ulokowania tam Urzędu Miejskiego. K. Dereziński zauważył, iż obecnie biura UM mieszczą się w pięciu budynkach (ul. Dąbrowskiego, ul. 1 Maja, przychodnia lekarska, przystanek PKS, warsztaty szkolne), co bardzo utrudnia kontrolę nad pracownikami. Po przeliczeniu powierzchni okazuje się, że w pomieszczeniach przy ulicy Mickiewicza 33 zmieściłby się cały obecny Urząd Miejski. Pomysł ten poparł też przewodniczący Rady Miejskiej.

Burmistrz dodał, iż jako źródło sfinansowania inwestycji rozważana jest formuła partnerstwa publiczno prywatnego. Co konkretnie stanie się z byłą „zawodówką”, póki co nie wiadomo.

Wspomniano także o budynku dworca, gdzie planuje się ulokowanie muzeum. Bedzie to zależało na jakich warunkach i w jakim stanie PKP przekaże nam ten obiekt – poinformował K. Dereziński.

Warto przy okazji przypomnieć o innym, zapomnianym już chyba budynku po szkole w Zieleniu. Gmina zamierzała tam stworzyć pomieszczenia dla seniorów, a także świetlicę wiejską i harcówkę. Wykonano już część prac remontowych za kwotę 135.000 złotych i na tym poprzestano.

70 KOMENTARZE

 1. – co ten wasz Burmistrz wymyslil ? stary busynek koleji chce kupic ?
  niech do kompletu kupi Złoty pociąc z Wałbrzycha to dopiero atrakcja bedzie !

  panie burmistrz a nie chcialby pan kupic budynku po starym kinie Bagatela jeszcze ? do kompletu by mial pan Alumnat i PKP i kino
  jak lubi pan tk pieniadze mieszkancow wydwac na reperowanie budynkow ktorych nikomu sie nie oplaca ich remontowac to gratis dorzuce moja stodole a w zasadzie pol stodoly a wniesc niesie ze niemiec we wojne tam motor trzyal to historyczne miejsce !

 2. Co wy tak sie tak spieszycie z tym ALUMNATEM przed wyborami smierdzi mi z daleka poczekajcie do wyborow a nie tak pochopnie podejmowac decyzje zobaczycie ze jeszcze nasza gmine Witkowo kupi i pokarze jak sie rzadzi .Wybieracie sie z motyka na slonce.

 3. Ten Alumnat to sie nadaje do zburzenia tak w srodku zaniedbany i jeszcze za tyle kasy czy ktos z radnych dobrze obejrzal caly ten Alumnat ja bym dal minimum z dzialka ze 150 tys i to wszystko i to jeszcze bez lokatora.

  • Kolego – jakie 150 jak browar za 97 poszedł. Proboszcz powinien chcieć 3,5 tysiączka – ewentualnie czterech w dwóch ratach. Dziwię się, że Watykan niechciałby zapłacić pięciu milionów i to euro.

 4. Muzeum na dworcu ? Idiotyczny pomysł, kupna dworca – jeszcze głupszy, aż nie wierzę, że można na taki wpaść !

  Była zawodówka to może być nasza perełka w perspektywie ! A jeszcze do niedawna kiedy była presja powiatu, żeby pozamykać szkoły średnie w Trzemesznie ( pośrednio to zrealizowano, ale nie udało się to do końca dzięki lokalnej obywatelskiej inicjatywie ! ) by przekierować subwencje tylko na Gniezno, rykoszetem na Mogilno – Pan Burmistrz wręcz lobbował za takim rozwiązaniem !! I nie dziwie się, że nie ma pomysłu na budynek szkoły zawodowej bo też był przeciw jego nabyciu przez gminę …

  Co do alumnatu, znów wszystko zostało zrobione od drugiej strony – najpierw uzyskiwanie środków, a teraz gorący spalony kartofel, przecież na miejscu Proboszcza – kurii to można siedzieć i się śmiać, no ale jak mamy ekipę negocjatorów która nam zgotowała spółkę z Remondisem na takich warunkach, jak głoszą doniesienia medialne to dziwić się byłoby naiwnością …

  Trzemeszno nie zaistniałoby bez krzyża, i dobrze żeby krzyż w Trzemesznie w tym zdemoralizowanym świecie trwał przy budowaniu wartości przyszłych, obecnych jak i nadchodzących pokoleń. Jednak cytując za klasykiem z kościołem jako instytucją w kwestiach finansów trzeba stosować uniwersalną zasadę – kochajmy się jak bracia, rozliczajmy się jak Żydzi …

  Co do środków zewnętrznych, od dziesiątek po setki tysięcy, a czasem miliony jednostki administracyjne uzyskują przez projekty nie tylko unijne ( bo one odejdą w perspektywie w nie pamięć, są obarczone sporą dozą abstrakcyjnych obostrzeń i ekonomicznie często mało wydajne ) ale ministerialne, projektów społeczno – obywatelskich ( kreatywnych ) ze wsparciem prywatnego biznesu, oraz zmianie prawa – ordynarnym przykładem niechlujstwa w tym wymiarze Panów Burmistrzów jest „karmienie” blisko 20 % marżą zewnętrznego podmiotu przy odzysku podatku Vat.

  I tak od złotówki do złotówki, od tysiąca do tysiąca przez setki tysięcy, na milionach skończywszy – traciliśmy przez ponad dekadę, Trzemeszno – budulec Polski od X wieków …

  • Anonimie, przypomnieć to raczej warto nazwiska osób, które głosowały za nie przejęciem budynku, z bonifikatą 90 % – przecież to jest wartość dodana:

   – grunt, infrastruktura – nawet jeśli wymaga remontu i zagospodarowania.
   – historyczna i symboliczna.
   – ten proces jest również zasługą działań obywatelskiej inicjatywy obrońców Zespołu Szkół i Gimnazjum w Trzemesznie.

   Fakt, że brak pomysłu na ten obiekt przeraża, ale może następna 5 latka da jakąś szansę dla budynku, z korzyścią dla mieszkańców …

   • Grunt to odpowiedzieć na pytanie, nie odpowiadając na nie.

    Był taki polityk w naszym kraju, który każdą odpowiedź na pytanie z różnych dziedzin kończył tak samo – Balcerowicz musi odejść.

    Może mogę liczyć na kogoś innego na forum?

    • Anonimie,

     możesz zawsze liczyć na siebie i znaleźć potrzebne Tobie informacje samodzielnie, zamiast się wyręczać …

     Głosowało za przejęciem 9 radnych, a 5 było przeciw z tego co pamiętam, a konkretniej możesz się domyślać, lub poszukać sobie jak rękę podnosili radni …

     Kiedy Lepper wygarniał z mównicy sejmowej, o przyjmowaniu łapówkek przez konkretnych polityków to nic o Balcerowiczu nie było, nikt aktu oskarżenia nie wniósł – tylko go obyczajówką niszczyli. Balcerowicz faktycznie powinnien odejść, ale do więzienia lub na Sybir z workiem cebuli na plecach – jako aktem łaski od narodu polskiego …

     PS.

     Jak sobie nie poradzisz z poszukaniem informacji, to w wolnej chwili Tobie pomogę …

     • Osobiście nie potrzebuję tych informacji, ponieważ doskonale pamiętam kto zmusił swym głosowaniem włodarzy miasta do bezsensownego odkupienia budynku. Zrobili to ci, którzy teraz wymądrzają się m.in. nt. umiejętności negocjacyjnych ws. alumnatu. Moim zdaniem nie należało kupować budynku, a powiat sam oddalby budynek za symboliczną złotówkę tylko po to, żeby pozbyć się problemu. Przy tym radni powiatowi odtrabili swój sukces, z perspektywy czasu widzimy jaki wielki – problem.

      Ponieważ w tej grupie jest m.in. Pański kolega to bedzie Pan zwlekał z przekazaniem tej informacji.
      Z kolei z łatwością przypomina Pan nazwiska, które głosowały „za Remondisem”, nawet tych, których nie ma już wśród nas.

      P.S.
      Od dawna w wielu kwestiach liczę wyłącznie na siebie.

  • O ile się przypomina to radni z ponad podziałami z p.Peno na czele i pod wodzą p.Jatczaka,tak to już jest grupa reformatorska naszej trzemeszeńskiej oświaty,której stan wygląda jak wygląda

  • sami tych ludzi wybieracie to pozniej tak macie
   komu tym razem mieszkancy beda sponsorowc nowy domek i wakacje na malediwach ? tylko sprawdzcie czy kandydat schorowany nie jest bo pozniej polowe kadencji bedzie nosil L4

 5. A może tak zainteresować się coś więcej poza Trzemesznem bo też istnieją wioski należne pod gminę,placów zabaw w samym Trzemesznie niebawem będzie więcej niż w całej gminie,dzieci na półkolonie pierwszeństwo mają po znajomości,z poza Trzemeszna dojazd sami załatwić muszą by dzieci do Trzemeszna zawieść nie ma współpracy miedzy szkołami,to dzieci i nasze pokolenie jest przyszłością,a nie alumnaty PKP itd…Może tak za te pieniądze zainwestować w basen,porządna siłownia,park linowy,skate park…

 6. Gmina, aby uzyskać dofinansowanie na remont alumnatu musi spełnić podstawowy warunek, mianowicie musi dysponować obiektem. Pan Jankowski poinformował, że najbardziej prawdopodobnym scenariuszem będzie podpisanie umowy najmu między gminą a parafią. Termin składania wniosków zbliża się coraz bliżej i niestety czas odgrywa tutaj znaczącą rolę, czy to w podejmowaniu decyzji czy w negocjacjach. Śledząc poczynania włodarzy Trzemeszna, umowy pod którymi się ostatnimi czasy podpisują nie są korzystne dla gminy. W związku z powyższym mam kilka pytań:
  – na ile lat zostanie podpisana umowa najmu?
  – jakie będą koszty najmu?
  – jaka jest wnioskowana kwota dotacji?
  – jakie koszty finansowe musi pokryć gmina w ramach realizacji projektu (remontu alumnatu)?

 7. Wszystko rozgrzebane, koncepcje zagospodarowania budynków zmieniane jak rękawiczki. Aż nie warto komentować. I tak jutro będzie nowy „pomysł”. Ehhh … niech choć jeden z tych tematów zamkną. Ile można poniewierać muzeum. Tyle lat w kartonach, a potem co? Tu dadzą budynek, potem tam. A na końcu i tak nic z tego nie wyjdzie. Bibliotece i Domu Kultury też nie uśmiecha się ciągła niepewność. Będą w byłej zawodówce, czy nie będą? Oto jest pytanie! W temacie alumnatu też kuriozum. Muzeum tak, ale nie. Dom opieki, tak, ale budynku nie ma. W porównaniu do Kurii i Proboszcza urząd to amatorzy. Kogo my mamy za włodarzy? Włosy na głowie dęba stają! Włodarze! Kończcie! Wstydu oszczędźcie!

 8. Gdyby proboszcz Kotowski był Burmistrzem, to już by On wiedział jak załatwiać sprawy z parafią. Alumnat w takim stanie przejąłby dla Gminy po rozsądnej cenie, albo najprawdopodobniej nie podchodziłby do tego tematu. Ten alumnat tak nam bliski stał się „gorącym kartoflem”.
  Smutne.

  • Jeśli Gmina nie może postępować tak, jak proboszcz, to niech puknie się w czoło i zacznie w końcu kierować się zdrowym rozsądkiem, prawami ekonomii i normalną troską samorządową o swoich mieszkańców.
   PS.
   Od wieków parafia zbiera na tace na swoje potrzeby. Tak było i jest!
   Na „stękanie” możesz się zaimpregnować i nie dawać ani grosika. To tylko Twoja decyzja…
   Popieram lotosa.

 9. Jak znaleźć kasę na budynki które wymagają remontu – część wyciągnąć póki jeszcze można od Unii a część może że składek darczyńców i nie mam na myśli tych bogatych Jeśli każdy z Nas mam na myśli tych którzy pracują dałby co miesiąc po dziesięć złotych można by uzbierać niezłą sumę My nie zbiedniejemy a gmina będzie rosła w siłę Przenosiny całego zaplecza zarządu gminnego do budynku zawodowki uważam za jak najbardziej rozsądne Może i powrocilaby komórka zalatwiajaca sprawy związane z prawem jazdy i rejestracja samochodów – mielibyśmy wszystko na miejscu A co do sprawy muzeum Historia jest bardzo ważna ale czy nie szkoda pieniędzy To które jest i tak mało kto odwiedza A co do alumnatu cóż niech Proboszcz wyremontuje za swoje a później próbuje toto sprzedać A tak ogólnie to gmina cierpi na brak mieszkań – to też jest wyjście z sytuacji – podzielić budynek na mieszkania które lokatorzy sami sobie wyremontuja i po problemie 🙂

 10. Anonimie 12:35,

  Czy możesz mi napisać, dlaczego uważasz, że zakup tego budynku był złym pomysłem, ponieważ ja uważam zupełnie odwrotnie ? Ten budynek jest szansą na stworzenie czegoś w Trzemesznie, co powinno być dawno, a nie jest 🙂

  Skoro twierdzisz, że dla Powiatu to był problem, którego się pozbył – to jak sądzisz, dlaczego pozostawił sobie możliwość pierwokupu ?

  Co do mojego kolegi i zwlekania z przekazaniem informacji, to nawet nie wiem co napisać – zamurowało mnie, jakie kanały analiz poprowadziły Cię do tak komicznych wniosków … Tym bardziej, że uważam to za dobrą decyzję ?

  Co do Twojej samodzielności, oby nie była takiej jakości jak w tym przypadku …

  • nIE MOWIAC ZE JEST ZLYM POMYSLEM KUPNO CZEGOKOLWIEK WIAZE SIE Z KOSZTAMI A JAK GMINA NIE MA TO NIECH NIE ZACIAGA KREDYTU I NIE ZADLUZA NAS DALEJ ZEBY COS KUPIC TRZEBA PIENIAZKOW USKLADAC A NIE PROBOSZCZ RUINE WCISKA ZA KUPE KASY CZEMU NIE REMONTUJE BO MYSLI SPRZEDAC ZA DUZA KASE WYBUDUJE NOWE I JESZCZE MU ZOOOOOOSTANIE .

 11. UM w zawodówce, właściwie ok. Nasi urzędnicy pasują aby być blisko zakładu poprawczego, dla mnie mogliby być razem tam zamknięci, pilnowani. Druga sprawa tot już widzę chodzących urzędników nie mających gdzie zaparkować aut.

 12. Budynek dworca bardziej na imprezę niż muzeum. Tam nie ma komu przeszkadzać bawiąc się. Ogolnie w Trzemesznie brakuje świetlny. Dlaczego wioska mającą 10 mieszkańców ma świetlice, a miasto nie? Osiedla w mieście powinny mieć równiez świetlice. Ogolnie ludzie budują się byle jak, nie ma wytyczonych prostych ulic, spójnych planów. Powstają pseudo osiedla na wsiach i oni chcą mieć tak jak w mieście.

 13. Ludzie o czym wy tu dyskutujecie, to jest hańba wykupienie alumnatu, dworca pytam się po co? Szkoła Zawodowa niszczeje od lat oczywiście niezagospodarowana, pustostal. Budynki na ul. Kosmowskiego po Liceum świecą pustkami, Szkoła w Zieleniu zaczęta nie skończona, bo co brak pieniędzy, pytam się gdzie są? A PYTAM się co za 135 tys. Zostało zrobione i jeszcze zabrakło. Co do cho…..ry, tyle znowu kosztowało, że zabrakło. Znowu potwierdza się brak kontroli nadzoru nad czymkolwiek, od czego są Radni. Gadanie, Gadanie i na tym się kończy, grunt by była dietka radnego a wszystko samopas, bo to pieniądze publiczne i lekką ręką wydane. Hańba, Hańba brak słów.

 14. Do niedawna uważałem, że sprzedaż alumnatu to najlepsze rozwiązanie. Do momentu, gdy myślałem,że pieniądze z jego sprzedaży pójdą na dalsze prace w bazylice. Niestety, nie pójdą. Tu czuję się oszukany. Budowa domu Caritasu może jest niezłym pomysłem, ale nie w momencie tak wielkiego remontu bazyliki, gdzie potrzeby są ciągle wielkie i do końca nieznane. Są potrzeby ważne i ważniejsze, o tym proboszcz zdaje się zapominać. Druga sprawa – autorytatywna decyzja o przebudowie prezbiterium tłumaczona jakimiś wytycznymi z góry. Chciałbym się dowiedzieć co to za dokument, zobaczyć, przeczytać co tam dokładnie napisano. Chciałbym wiedzieć czy była informowana o tym rada parafialna i jakie stanowisko zajęli jej poszczególni członkowie. Tak jak w przypadku rady miejskiej mogę się dowiedzieć kto jak głosował w poszczególnych sprawach. W tym wypadku pachnie mi całkowitym autorytaryzmem, nie liczeniem się zupełnie ze zdaniem wiernych. A ileż to razy słyszałem, własnie w tej bazylice, że Kościół to nie budynek tylko wspólnota, Lud Boży.

  • Jak ksiądz chce sobie dom z salą przyjęć wystawić, to niech idzie do paroca na etat, potem weźmie sobie kredyt w banku jeśli mu zdolność kredytową uznają i niech sobie buduje co chce. Ale nie na ziemi parafialnej. Tylko swojej, moze kredytu wystarczy. W głowie się przewraca od dobrobytu! Jest plebania z wielkim pokojem gościnnym, jest domek przy plebani, jest alumnat, o który niech zacznie wreszcie proboszcz dbać! Koniec z bogatymi składkami i hojnymi ofiarami parafianie!!

   • Dobrze piszesz! Budynek z salą na 50 osób? Salę balową chce proboszcz budować?! 50 gości chce podejmować? Jest Czeremcha, jest remiza, są inne lokale. Imieniny? Wizyty biskupa, księży? Kursy przedmałżeńskie? Ministranci? Jakoś dotąd plebania i alumnat dawały radę. Do roboty, wnioski pisać, dotacje wyprosić, remontować, a budować to jedynie za swoje i na swoim, niech się księża na kredyt bankowy zrzucą.

 15. Budowa Caritasu przy plebani wiazac sie bedzie z czym z kontrola proboszcza bedzie mial na oku i w oku a co mysleliscie ze te pieniazki pojda na remont Bazyliki to sie mylicie na remont bazyliki to beda zbierane ofiary do konca swiata i jeden dzien dluzej dopuki bedzie proboszcz on umie grac na organach lepiej jak my wszyscy Sory jesli sie pomyle ale…

 16. Obowiązkiem proboszcza jest dbać o powierzone mu dziedzictwo kulturowe, a nie jedynie mościć sobie gniazdko na przyszłość. To parafia, proboszcz, rada ekonomiczna i parafialna powinna zadbać o to, by wyremontować alumnat, utworzyć tam muzeum i je finansować. Tak działał świętej i świetnej pamięci opat Michał Kościesza Kosmowski – dla dobra parafii, miasta, okolicy, Polski. Prospołecznie.
  Ale gdzie ks. Kotowskiemu do naszego wielkiego ziomka, obywatela, mieszkańca sprzed wieków! O pseudo działalności burmistrza, wice, większości radnych, przynoszącej same straty nie ma co wspominać. Jeszcze raz powtórzę – stać nas, jako parafię na utrzymanie tego zacnego budynku, trzeba tylko chcieć i nie szukać wyłącznie własnej wygody, ale równie skutecznie szukać środków zewnętrznych na ratowanie zabytku i ocalenie go, a wraz z nim pamięci o świetnej przeszłości tej małej, prowincjonalnej mieściny. Teg

  • Dlatego trzeba jak to napisałeś kiedyś, przykręcić kurek ze składkami, ofiarami. Proboszcz musi zacząć nas słuchać. To nie my dla niego, ale on jest tu dla nas. Nie chcemy pozbywania się alumnatu, nie chcemy żadnej zmiany prezbiterium, nie chcemy żadnego budynku budować przy plebani. Niech proboszcz zadba o dziedzictwo po swoim wielkim poprzedniku, któremu mógłby ewentualnie do mszy służyć

 17. Czy na prawdę uważacie, że powinniśmy inwestować setki tysięcy jeśli nie miliony w remont budynku po szkole zawodowej by sprawić urzędnikom lepsze warunki pracy ?

  Moim zdaniem powinniśmy w I kolejności pomyśleć jak uczynić z tego budynku ciało użyteczności publicznej, które podniesie nam ofertę Domu Kultury na przykład, najpierw oczywiście trzeba by poddać dokładnej analizie co można z konkretnych tam pomieszczeń wycisnąć … A pieniądze się znajdą …

  • Brawo Maciej!

   Był w histori naszego kraju minister finansów, który twierdził, i ja się z nim zgadzam, że znaleźć można coś co się zgubi.
   Pieniądze w budżecie można wygospodarować, a w firmie zarobić.

   Pytanie do Macieja, czy jak chcesz kupić lepszy samochód, a niekoniecznie masz gotówkę w portfelu to szukasz pieniędzy w wersalkach?

   Jeśli DK chce zwiększyć ofertę nie musi zaczynać od inwestycji w nowe lokale.

   Ja widziałbym to trochę na zasadzie wewnętrznej konkurencji. Najpierw plany, wizje, prezentacje, a później realizacja tego co wyda się najbardziej atrakcyjne dla nas wszystkich, włącznie z głosowaniem przez mieszkańców.

 18. Pamiętam huraoptymizm po wybudowaniu targowiska.Dziś już prawie nikt nie chce się ośmieszać obroną tego poronionego pomysłu!Tak samo będzie z alumnatem i dworcem. Dlaczego nie słucha się zdania zwykłych ludzi?W naszym mieście rządzi człowiek z Mogilna… Wprowadza swoje wizje za wszelką cenę i potem nakręca propagandę sukcesu. Dziwię się radnym,że mu na to pozwalają…

 19. witam wszystkich dawno mnie tutaj nie było ale widzę że nadal nasi włodarze żyja w bajkowym świecie poco im dworzec —na muzeum kto tak daleko bedzie chodził ogladac eksponaty , alumnat nadaje sie tylko do wyburzenia nie do remontu szkoła zawodowa na biura urzedu hahahaha smiech na sali a gdzie urzedasy zaparkuja samochody a gdzie petenci teraz juz niema gdzie postawic samochodu

 20. Mam pytanie czy zabytek pianino po Pani
  Deptuła zostalo zabezpieczenie może radni gminy dokonają oceny prac oraz ocenia wizerunkowo koszty gdyż można to ocenić mamy komisję społeczna pod przewodnictwem RADNEGO Bisikiewicza mam na myśli Zieleń a mam pytanie dlaczego jest brak kontroli wydatków sołectw można usłyszeć wieści ze lmpreski chuczne z udziałem dyplomacji gminy.
  Wydatki nie związane z tym na co są przeznaczane Może się komisji rady nie tylko rewizyjnej zaczną zajmować się tymdo czego są powołane przypomnę służyć mieszkańcom słuchać skarg i wniosków kontrolować organ wykonawczy czy ja będąc na komisji sesji słyszałem aby przewodniczący komisji społecznej poinformował o tym czy że organ wykonawczy nie wykonał uchwały rady miejskiej . mam na myśli ścieki. podatek remadis oraz ostatnio

  • Idż człowieczku do p.Peno z którym tak konspirujesz i niech zarządzi w radzie stosowne kontrole a niech nie uprawia swojej propagandy już wyborczej,wszystkim co przyjdą to obiecuje złote góry.Wielka ściema

 21. Dokładnie mija 10 lat jak p.Dereziński przygotował uchwały dotyczące liokwidacji szkół w Szydłowie Zieleniu i Wymysłowie.Co roku opowiada bajki dot zagospodarowania.To jest niegospodarność tego burmistrza,mienie niszczeje a bezczynność brmistrza poraża

 22. Tak, TAK, to się zgadza z tą likwidacją szkół nie rentownych, dzięki temu były oszczędności budżetowe a teraz ponoć jak będzie rozbudowa Przedszkola nr 2 na blokach to słyszałem, że w ramach oszczędności ma być tylko jedno przedszkole. Na miejscu zlikwidowanego przedszkola, będą biura urzędu.

  • Gmina oszczędności ujrzała „jak świnia niebo”. ŻADNYCH oszczędności nie było, bo być nie mogło. Rozsądni ludzie ostrzegali, burmistrz brnął w zaparte. Dziś mówi, ze żałuje… Pewnie za 10 lat pożałuje wszystkiego, nawet tego, ze byl burmistrzem.

 23. Prezbiterium po nowemu-zgoda. Było to logicznie wytłumaczone we wczorajszych ogłoszeniach. Natomiast pomysł nowego budynku z dużą salą, w tych ogłoszeniach się nie obronił.

 24. ” co do ogłoszeń niedzielnych” nie mamy się drodzy parafianie czym martwić przecież. Proboszcz podkreślał kilkakrotnie, żeby nie słuchać kłamstw i bzdur. Słuchać nie musimy, ale przecież możemy mieć własne zdanie, niekoniecznie zbieżne z jego zdaniem, tak?

  • Tak, tylko ten człowiek ma władzę, bo ma pieniądze i czuje sie mocny. Jeśli mu pozwolimy, zrobi co zechce i po swojemu zniszczy nasza piękną bazylikę udziwniając prezbiterium. Postawi też budynek z salą audiencyjną na kilkadziesiąt osób, a zrujnowany alumnat wrzuci nam w koszty. Na pseudo radę nue ma co liczyć, jedynie na parafian, ze pójdą po rozum do głowy i przestaną rzucać na tacę.

   • Stowarzyszenia, organizacje, grupy liczące wielu ludzi też się spotykają i cieszą się przy kawie swoim towarzystwem. Czasem są to spotkania na różne tematy np. z lekarzem.
    Spotykają się w remizie, Domu kultury, restauracjach.
    A ministranci to nie mogą robić tak samo? Muszą mieć do swojej dyspozycji salę specjalną?

    Ksiądz mówi ,że dla księży i na biuro parafialne miejsca na plebani jest dosyć.
    To o co chodzi?
    Na spotkania parafialne wykorzystywać można miejsca jak robią to inni
    A ŻE KSIĄDZ robi jak robi, to tylko brać przykład jak umie zadbać o swoje plany. Ksiądz na burmistrza!!!!!!!! Zadba o gminę.

    • I tu się mylisz. On w życiu tego by się nie podjął. Realizuje się jako proboszcz w polskich warunkach – czyli jak pączek w maśle!

  • Dokładnie. Doprowadzi do tego, ze sie zbuntujemy i zażądamy wymiany proboszcza. TVN i polsat tylko czekają, żeby przyjechać i taki skandal nagłośnić.

 25. Nie krytykować burmistrza tylko sami się weźcie do roboty a krytykuje ten co się pcha na fotel nie macie pojęcia o takiej funkcji a tylko krytykować umiecie w Trzemesznie same tylko konfidenci mieszkaja.Pan burmistrz to spoko gość tylko takie mendy jak niektórzy z was niszczą człowieka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj