Strona główna Polityka Chcą rozwiązać umowę z Remondisem

Chcą rozwiązać umowę z Remondisem

1584
40

Na ostatnich obradach połączonych komisji Rady Miejskiej radni skierowali do burmistrza wniosek o przygotowanie analizy kosztów, jakie musiałaby ponieść gmina w przypadku rozwiązania umowy z Remondisem, a tym samym rozwiązania spółki Remondis Aqua Trzemeszno na jak najbardziej korzystnych zasadach.

Do tak radykalnego wniosku skłoniło radnych pismo, jakie w ostatnim czasie skierowała spółka do Rady Miejskiej. Dotyczy ono odrzucenia po raz kolejny przez radę propozycji podwyżek za wodę i ścieki. Z uwagi na fakt, że wojewoda w przysługującym mu terminie nie zakwestionował uchwał rady o odmowie zatwierdzenia taryf, ceny wody i ścieków pozostają bez zmian.

W swoim piśmie Remondis Aqua Trzemeszno wzywa Radę Miejską do usunięcia naruszenia prawa i uchylenie tych uchwał.

Temat ten wywołał burzliwą dyskusję na obradach komisji. Radnych zbulwersował głównie fakt, że w swoich wyliczeniach spółka powołuje się na wysokie podatki jakie zmuszona jest płacić i co za tym idzie, ma to wpływ na ceny usług.

Jak się jednak okazuje, burmistrz w ostatnim czasie umorzył spółce znaczną część podatku, a mimo to firma zalega z zapłatą należnej gminie części. Podkreślano, iż w obecnej sytuacji gmina nie ma wpływu na działalność spółki, mimo że jest jej 60% udziałowcem. Powodem tego jest zapis w umowie, że w przypadku podejmowania jakichkolwiek decyzji obowiązuje jednomyślność głosowania.

Wspomniany wyżej wniosek o przygotowanie analizy ewentualnych kosztów rozwiązania umowy z złożył przewodniczący Sławomir Peno. Poparli go wszyscy obecni na sali radni. Chcą oni, aby analiza została zlecona przez burmistrza „niezależnej kancelarii prawnej”.

Burmistrz Krzysztof Dereziński powiedział, że według niego rozwiązaniem jest obniżenie spółce podatków, które faktycznie mają wpływ na ceny dostarczania wody i odprowadzania ścieków. Robi tak wiele samorządów. W przeciwnym razie koszty zostaną przerzucone na mieszkańców.

Zdaniem burmistrza rozwiązanie umowy nie jest dobrym wyjściem. Przyznał jednak, że umorzył spółce 50% podatku za trzy ostatnie miesiące 2016 roku, a ta wciąż zalega z płaceniem podatku. Nie podał, jaka jest kwota zaległości.

Jak dodał,  niekorzystny dla gminy jest zapis o jednomyślności głosowania. „Tak naprawdę mam związane ręce” – skomentował K. Dereziński i przypomniał, iż w momencie tworzenia spółki zgodziła się na to cała komisja pracująca nad jej powołaniem, a także większość radnych.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

40 KOMENTARZE

 1. „Tak naprawdę mam związane ręce ” Pytam się kto kazał Panu Burmistrzowi podpisywać niekorzystną umowę dla Gminy z zapisem o jednomyślności głosowania ? Oddał Pan tym zapisem 10 % udziałów za darmo Niemcom i dlatego ma Pan związane ręce.Umowy nie podpisała Rada Miejska tylko Pan. A podatek od nieruchomości wynosi 2 % może wszystkim przedsiębiorcom Pan umorzy ? A co na to Kancelaria prawna ?

 2. Inne samorządy obniżają podatek dla swoich spółek komunalnych tylko zapomniał Pan dodać że Gmina jest tam 100 % właścicielem tak jak w Mogilnie. A P.Burmistrz chce obniżenia podatku dla firmy niemieckiej na którą Gmina nie ma żadnego wpływu. Tylko pogratulować. Brawo.

 3. Oby tak się stało. Akurat w tym elemencie trzymam kciuki za PIS.
  Te małe uzależnione od różnych powiązań pajęczyny najwyższy czas przerwać. Mam nadzieję że Kaczorek skończy z tym.

 4. Burmistrz przygotowując uchwałę w sprawie remondisu działał świadomie i musi za cały proces ponieść odpowiedzialność ,to wszystko to jest gra a całe wcześniejsze negocjacje to tylko gra pozorów,do tej drużyny trzeba dołączyć p.Leśnego szpeca od vatu i niezłych prowizji oraz najlepszego fachowca w regionie od finansów-p.Kociembę.Tym całym procesem przekształceniowym powinny się zająć służby specjalne,koniec ,kropka.Burmistrz przed remondisem może zgrywać pajacyka i tylko umarzać im podatki,to jest sprawiedliwość,dla parocu z kolei nie ma woli,precz z takim włodarzem,p.Kaczyński takich trzeba eliminować z życia publicznego więc wprowadzaj te zmiany

 5. Czy wszystkie zawirowania przetrwa vice?Może ktoś coś wreszcie zrobi z upadającem nowym targowiskiem,które vice stworzył?Może jadnak handlujący mieli rację,występując przeciwko pomysłom viceburmistza?Opłaty jak słyszę,wzrosły kosmicznie przez prowizję remondisu.

 6. Ja od początku negowałem taki wariant
  Trzeba było niemcom sprzedać nie dochodowy MDM-mieszkaniówkę a nie dochodowe ścieki i wodę
  Ktoś tu się pomylił-i co z nim zrobimy?
  Pozdrawiam serdecznie trzeźwo myślących…

 7. Panie Burmistrzu podwyżki cen wody, ścieków to bezpośrednie wyciąganie pieniędzy z portfeli obywatela, a obniżanie podatków firmie Remondis to pośrednie wyciąganie pieniędzy z portfela podatnika, Pan na prawdę tego nie rozumie, czy traktuje ludzi jak idiotów ?

  Generalnie jestem przeciw tej koncepcji dwukadencyjności ( po pierwsze co dobrymi zarządcami ? ), choć dzięki naszemu Włodarzowi, można by się przychylić ku koncepcji nawet tak daleko posuniętej, żeby Trybunał Konstytucyjny orzekł, że w tym przypadku prawo może zadziałać wstecz i to byłaby ostatnia kadencja tego Pana … To trochę jak z aborcją, niby jestem przeciw, ale jak słucham jej zwolenników, no to są to ludzie, którzy są najlepszym argumentem za jej powszechnością …

 8. Dzień dobry,
  Nareszcie jakiś konkret ,a nie bicie piany.
  Bezwzględnie należy przygotować taką analizę(żeby się tylko nie okazało,że zrobi to TA KANCELARIA, która doradzała przy podpisaniu umowy, ani żadna przez nią „polecana”)
  Kancelaria prawno- finansowa(bo nie należy broń Boże, ograniczać się do analizy prawnej, ale dokonać równie ważnej, oceny skutków finansowych dla gminy), winna pisemnie ,w umowie na to zlecenie, zobowiązać się do podjęcia się przeprowadzenia sprawy w sądzie (czyli udowodnienia słuszności swojego stanowiska) z zastosowaniem klauzuli ,uzależniającej jej wynagrodzenie OD EFEKTÓW-czyli wygranej sprawy tzw .success fee).
  Mając w garści taką analizę należy zacząć od negocjacji z Remondisem, usunąć z umowy zapis o podejmowaniu decyzji za zgodą obu udziałowców i przywrócić NORMALNOŚĆ czyli zależność liczby głosów , od ilości posiadanych udziałów, „podziękować ” aktualnemu zarządowi i powołać prezesa, który będzie działał W INTERESIE wszystkich, a nie tylko jednego udziałowca.
  Jeśli Remondis się na takie ustępstwa nie zgodzi-rozwiązanie umowy.
  A jeśli faktycznie spółka nie zapłaciła zaległego podatku od nieruchomości-to nie wiem na co czekają odpowiedzialni za stan finansów gminy urzędnicy: wezwanie do zapłaty + odsetki.Nie płącą w dalszym ciągu- do sądu, a po wyroku KOMORNIK.
  Pozdrawiam i trzymam kciuki za uzdrowienie tej patologicznej relacji z Remondisem.

   • Panie Macieju.
    Po prostu uważam,że każdy może popełnić błąd i nikogo ten fakt nie powinien dyskryminować(chyba wszyscy-ja z pewnością-popełniamy błędy)
    Kluczowe będzie to co zrobią Władze Trzemeszna teraz (czyli po uświadomieniu sobie ,że ten błąd już popełniły) ?
    Maja trzy możliwości:
    1)wyciągną wnioski i albo uzdrowią sytuację, zmieniając zapisy umowy z R. na korzystne dla gminy, albo ją rozwiążą,
    2)nie wyciągną właściwych wniosków -co oznacza że się do rządzenia nie nadają, bo są inteligentni inaczej (i powinny odejść))
    3)podejmą działania pozorujące, których skutek będzie żaden-co oznacza,że do rządzenia się nie nadają, bo są tchórzami, chowającymi głowę w piasek (i muszą odejść)
    I nie odnosi się to wyłącznie do Pana Burmistrza-przypomnę, że nie jest On wszechwładnym Bogiem w Trzemesznie, tylko przedstawicielem władzy wykonawczej-PODLEGAJĄCEJ władzy ustawodawczej ( w tym wypadku Radzie Miasta)-tak jak premier (władza wykonawcza)podlega sejmowi (władza ustawodawcza) i zajmuje się tylko REALIZACJĄ DECYZJI władzy ustawodawczej !
    Zatem jeśli Rada Miasta uchwali rozwiązanie umowy z R(oczywiście mając w reku opinię i analizę skutków ,w tym finansowych tej decyzji), to Pan Burmistrz będzie MUSIAŁ to przeprowadzić -choćby nie chciał !
    Pozdrawiam

    • Pan uprzejmie zakłada, że obecna sytuacja jest wynikiem jakiś błędów – ja porzuciłem tą opcję bo jest wiele przesłanek na to wskazujących, za równo z przed podpisania umowy jak i dalszych, że jest to albo:

     – kompletna indolencja rządców, którzy gardłowali za opcją sprzedaży.

     – lub świadome działanie nie tyle na niekorzyść gminy, ile na korzyść Niemców …

     Ja również się cieszę z formy inicjatywy, to są konkrety, nie mity i ciągłe majaczenie organów wykonawczych w postaci Burmistrzów – bo wydaje się, że Trzemeszno posiada ich aż dwóch …

 9. Skoro remondis tak cienko przędzie,to zadam po raz kolejny pytanie:ile zarabia prezes trzemeszeńskiego oddziału remondisu???Czy to taka wielka tajemnica,jak zarobki asystenta???To są nasze pieniądze i chcę wiedzieć jak są wydawane!Czy tak,jak na budowę nowego,nieudanego i nierentownego,ziejącego pustkami targowiska?

 10. http://palukitv.pl/teksty/przestrzen-lokalna/zaklady-pracy/22481-beda-wielkie-zmiany-w-trzemeszenskiej-komunalce.html
  „ADWOKACI DIABŁA
  Marek Walczak z Ostrowitego negatywnie wyrażał się o planowanych zmianach. Proponowany pakiet socjalny nazwał bublem a radcę prawnego gminy, skarbnik oraz burmistrza i jego zastępcę określił – adwokatami diabła.
  – Oni nie dążą do dobrobytu gminy – zarzucił. Komentował także, że sprawa planowanych przekształceń i podwyżek cen wody powinna być konsultowana z mieszkańcami.”
  „Za wyrażeniem woli przyjęcia oferty nabycia udziałów w TPK przez Remondis głosowała większość radnych z komisji społecznej i finansowej. Głosowali za tym: Ludwik Macioł, Przemysław Woźny, Mikołaj Ostrowski, Grzegorz Koperski, Eleonora Mądra, Maria Dziel, Tadeusz Kostka. Przeciw byli: Leszek Figaj, Krzysztof Szapował i Maria Kiełpińska a od głosu wstrzymał się Maciej Adamski.”
  Zrobiliśmy wszystko co w naszej mocy, żeby być później z tego zadowolonym – przekonywał Marcin Leśny do proponowanych zmian w komunalce.
  „W głosowaniu różnicą tylko jednego głosu radni poparli przekształcenia w TPK poprzez utworzenie spółki i przekazanie w niej 40% udziałów firmie Remondis. Głosowało za tym 8 radnych: Mikołaj Ostrowski, Grzegorz Koperski, Tomasz Bauza, Eleonora Mądra, Maria Dziel, Tadeusz Kostka, Ludwik Macioł i Przemysław Woźny. Przeciw tym zmianom było 6 radnych: Maria Kiełpińska, Leszek Figaj, Zbigniew Matelski, Maciej Adamski, Krzysztof Szapował i Wiesław Pokorski.”

  • Dlaczego nie można było się zorganizować -to są skutki braku PATRYJOTYZMU -DAWANIA PRZYZWOLENIA WŁADZY: BRAKU ODPOWIEDZIALNOŚCI RADNYCH ZA PODJĘCIE DECYZJI O POPARCIU UCHWAŁY CZYM ONA BĘDZIE SKUTKOWAĆ W PRZYSZŁOŚCI —KOMUNALKA -REFERENDUM -PLAC WOJCIECHA ?
   ?BRAK ROZWAŻANIA PODCZAS GŁOSOWANIA -TYLKO SŁUCHANIE KRZYKÓW PRZES MEGAFON ?BRAK OTWARCIA SIĘ NA NOWE WYZWANIA -PATRZEĆ CO JA MAM DLA SIEBIE, NIE PATRZEĆ NA DOBRO SPOŁECZNE-?, NAS WSZYSTKICH .?-to są takie skutki, jeden nie zrobi nic ,ale poparcie dużej ilości dało by skutek zablokowanie sprzedaży majątku wspólnego , dajcie wsparcie radnym opozycji mają chęci zmian należy to wykorzystać .

 11. I radni poprzedniej kadencji,którzy przyłożyli łapę do tego gnoju dzisiaj powinni być osądzani,a nie jeszcze w radzie pożytku publicznego są jak leonora.

 12. Trzemesznianie rozwiazac umowe z Remondisem i brac sprawy w swoje rece nie poradzicie sami zarzadzac przeciez tyle lat byl dyr. pan Stopczynski i nie idzie tego ogarnac samemu tylko dawac zarabiac obcemu kapitalowi pomyslcie dobra droga panie PENO liczymy na pana i reszta.

  • Sądziłam MaciejuW ,że masz dość polotu i zrozumiesz ironię w moim wpisie na temat ” dwóch premierów ” ! No cóż, pozory mylą.

 13. no tak tak bo polak to nie umie sie rzadzic musial przyjsc Niemiec podwyzszyc ceny uslug by sie oplacalo polak podwyzek nie mogl zaproponowac bo jest na to za głu..i

  Siedzi tam kilku dyrektorow ktorzy nie umieli zarzadzac bo nie szlo a tym czasem pomysl jest prosty wsadz Pan Panie burmistrz 1 czlowieka ktory bedzie skutecznie i dobrze tym zarzadzal patrzyl ekonomicznie na wszystko i skoncza sie problemy

  Koniec z kolezenstwem ! z kumoterstwem !

  Ludzie musza zrozumiec ze maja na to wplyw Radni nie powinni stac bezczynnie tylko jak najszybciej przejac komunalke i sprawic aby byla ona konkurencyjna i nikt nie bedzie musial umarzać podatkow ! posluchajcie na miescie jakie walki sie robi i za ile tam prokurator powinien wejsc i UKS papiery im przewietrzyc i finał.

  Kiedy w koncu zrozumiecie ze obcy chcial tu interes trzepac a nie wam pomagac ???

 14. Tak się dzieje,jak nie słucha się prostych ludzi.Nie słuchano i obrażano Walczaka,nie słuchano handlujących na targowisku!Dlaczego tak się dzieje?Radni i burmistrzowie mają gdzieś zdanie zwykłych ludzi! Sprzedano słynne „działeczki” na Wojciecha,komunalkę,co dalej?Powiem Wam,nic się nie zmieni,dopóki rządzić będzie kolesiostwo! Wiecie jak długo u koryta jest Jankowski?Kilkadziesiąt lat!!!Pora na zmiany!!!

 15. J weź się za inną robotę niż stanie i płakanie na targu. Potrafisz obrażać ludzi, na gębie nie upadasz to sobie poradzisz. Odwagi!

 16. Czy ktoś mi jest w stanie wytłumaczyć na jakiej zasadzie umarza się podatki Firmie Remondis i np. „szaremu” człowieczkowi????
  Jakie trzeba złożyć dokumenty i jakie kryteria obowiązują (firmę i „szarego” człowieczka)?
  Od czego to zależy? Czy do „umorzenia” powoływana jest komisja, czy też jest to decyzja tylko jednoosobowa???
  Bardzo proszę o wyjaśnienie!!!!
  Wszystkich serdecznie pozdrawiam!!!!!!!!!!!!

  • Odpowiem że musi być przyczyna strat poczyniona nie z winy spółki :trzęsienie ziemi. Huragan. powódź .klęska nie z przyczyn człowieka bo inaczej nie może Burmistrz Miasta udzielić pomocy w postaci umorzenia podatku należy do wniosku dołączyć że poniosło się straty z tego powodu podejrzewam że takich zdarzeń losowych u nas nie było tylko mieliśmy suszę panie Burmistrzu dlaczego pan to zrobił ta spółka to pana dziecko pan ją stworzył przy pomocy swoich fanów radnych leonora i reszta a epitety rzucane pod adresem mieszkańców takie rzeczy tylko w Trzemesznie. Remadis. Grunty. wat.Trawa. teraz podatek. A ten nie zapłacony z 2015 no to nie wiem czy wszystko pozdrawiam Szczery pracownik biurowy ktury ma dość matactwa

   • Pracownik biurowy powinien umieć pisać bez błędów,więc albo się podszywasz pod pracownika,albo jak cały urząd jesteś matołem.

 17. To powinno stać się już dawno. 2 kadencje nawet pięcioletnie i koniec.Przewietrzenie pseudo demokracji tylko może wyjść na dobre. Lokalne satrapy znikną a jak ktoś jest dobry może pracować dla samorządów nie musi być burmistrzem, prezydentem czy wójtem. Nareszcie ktoś się za to wziął brawo PIS i KUKIZ 15.

  • Dokładnie to co napisałeś niedawno mówił w TVPis Kaczyński. Powtarzasz tylko bezmyślnie jego słowa. Ale taki to już urok wyborców Jarosława.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj