Strona główna Polityka Burmistrz z absolutorium i wotum zaufania

Burmistrz z absolutorium i wotum zaufania

5069
42

Wotum zaufania i absolutorium za 2020 rok otrzymał na dzisiejszej sesji burmistrz Krzysztof Dereziński. Zanim jednak doszło do głosowania odbyła się debata nad „Raportem o stanie gminy”.

W dyskusji radni wskazywali na wiele aspektów, które w ich ocenie wymagają naprawy lub są nierozwiązane od kilku lat.

Daniel Bisikiewicz zwracał uwagę na słabe wykorzystanie środków zewnętrznych. Proponował utworzenie nie tylko stanowiska, ale nawet referatu do tych zagadnień. Mówił też o nierozwiązanym problemie poruszania się beczkowozów z nieczystościami płynnymi, a także braku takich obiektów jak np. kino czy basen.

Według Renaty Buzały nierozwiązany problem ruchu beczkowozów świadczy o wyższości zysku spółki nad bezpieczeństwem mieszkańców, w tym dzieci.

Piotr Lewandowski absurdem nazwał fakt wyższych zarobków niektórych dyrektorów niż burmistrza. Zdaniem radnego to efekt „wolnej ręki”, jaką dał burmistrz swoim podwładnym. Zarzucił też zatrudnianie osób bez konkursu, po znajomości.

Wiele zastrzeżeń do pracy burmistrza miał Kacper Lipiński. Przypomniał m.in. sprawę audytu. Jak zauważył, według zapewnień burmistrza był on robiony przez fachowców, a ostatecznie okazało się, że jego twórcom trudno było podać liczbę osób zatrudnionych w urzędzie. Wspomniał o sprawie podwójnego zatrudnienia nauczyciela na skutek błędnych decyzji podjętych w Szkole Podstawowej nr 2, a także wciąż nierozwiązanej sprawie hoteliku w Jastrzębowie.

Zarzucił też burmistrzowi złe, a nawet niegrzeczne traktowanie radnych. Jako przykład zacytował wypowiedzi burmistrza takie jak „podłe pytania”, „chamówa”, „g… wiedzą”. Radny zwrócił się też do pozostałych obecnych na obradach ubolewając, że tak niewielu z nich zabiera głos.

Odnosząc się do wypowiedzi radnych K. Dereziński przyznał, iż sprawa szambiarek to jeden z większych nierozwiązanych problemów. Poinformował, że w najbliższym czasie zostanie zatrudniona osoba do spraw pozyskiwania środków. Wspomniał też o współpracy ze spółką Remondis Aqua. Przyznał, że negocjacje ze wspólnikiem są bardzo trudne. Jak oświadczył, oczekuje wsparcia w tych negocjacjach ze strony choćby niektórych radnych.

Mówiąc o zarobkach stwierdził, iż dba o to, aby jego podwładni mieli godne zarobki – a to – że są wyższe niż on otrzymuje świadczy o niskim poziomie jego uposażenia. „Gdybym w tej chwili pracował w szkole, był nauczycielem dyplomowanym i miał 1,5 etatu to zbliżyłbym się do poziomu obecnych zarobków” – dodał burmistrz. Przyznał jednocześnie, iż sformułowanie o „wolnej ręce” jaką dał dyrektorom było niefortunne. Jak wspomniał, zwróciło mu na to uwagę wiele osób.

W głosowaniu za udzieleniem burmistrzowi wotum zaufania zagłosowało 10 radnych, przeciw było 4 – K. Lipiński, D. Bisikiewicz, P. Lewandowski, M. Dalewski. Nieobecna na obradach była Agnieszka Bartz. Za udzieleniem absolutorium byli wszyscy obecni na obradach.

„Musi pan zrozumieć, że to jest wotum zaufania w sytuacji krytycznej, jaką jest pandemia. Musi pan zmienić pewne postępowanie i to jest uwarunkowane chociażby moim głosowaniem” – skomentował wynik głosowania przewodniczący Benedykt Nitka.

K. Dereziński podziękował zarówno tym, którzy głosowali za, jak i tym, którzy byli przeciw. Przyznał, że z pewnymi zarzutami nie polemizował, bo były one oczywiste. Nawiązał też do swoich wypowiedzi, które cytował K. Lipiński. Stwierdził, że nie chce już po raz kolejny przepraszać, ale deklaruje robić wszystko, aby takie sytuacje się nie powtarzały.

Relację z obrad można obejrzeć |TUTAJ|.

42 KOMENTARZE

 1. poubierali sie w insygnia i jak stado pedzacych imadel

  BurmiSZCZ cos mowil ze pensje ma niska i jako nauczyciel by zarobil na 1,5 etatu podobnie no tak tylko czy tyle nieobecnosci jakikolwiek dyrektor by tolerowal ? i wybryki z policja to juz by byl zakaz nauczania ;p

 2. Metropolia, czyli zatrudnia kolejną osobę w urzędzie zamiast zwolnić kilkanaście osób. Z podatków mieszkańców połowa idzie na administrację, dodatkowo brak nadzoru nad szkołami i na inwestycje zostaje kilkanaście tysięcy, gdzie w sąsiednich gminach mają miliony. Takie Strzelno które było bankrutem ma kilka milionów na poważne inwestycje,a w Trzemesznie można zapomnieć o chodnikach, Dąbrowskiego, fatalnej kostce… Budżet Trzemeszna jest wyższy od wielu gmin w okolicy, tylko ta kasa przepada.

  • A radny temu przyklaskuje i proponuje stworzyć nowy referat nawet. Może tak ze trzy etaty chociaż. Nastepny kandydat do nagrody „Gospodarza na medal”.

 3. Panie przewodniczący może już wystarczy tych kompromitacji. Głosujesz pan za, ale mówisz, że dajesz w ten sposób kredyt zaufania, że burmistrz się zmieni, poprawi? Ja tam nie jestem bankierem, ale burmistrza „zdolność kredytowa” to już dawno się wyczerpała.
  Po co ma coś zmienić w swoim postępowaniu, skoro i tak jesteście na tak.

 4. 60 procentowy udziałowiec oczekuje wsparcia w negocjacjach. Tam wszyscy powinni stawać na baczność gdy wchodzi wiekszościowy wspólnik. No ale co zrobić, jak tak nie jest?

 5. Czyli Pan Piechowiak taką opozycję w radzie nam zafundował ? Was ręka po głosowaniu nie boli ?

  Forsujecie tą patologię ? Panie Bedetykcie – gdzie instynkt „bankowca” , Pan Przewodniczy Radzie Miasta czy Panu Burmistrzowi ?

  Pan Daniel wykazał się polityczną konsekwencją … I szacunek za to.

  • Macieju. Szkoda się spalać. Trzemesznianie udowodnili nie raz, nie dwa, że taka „polityka” im odpowiada. Pan Burmistrz martwi się dokąd zmierza polityka PiS. Niech się lepiej zajmie swoim podwórkiem, gdyż zadłużenie w formie obligacji to nie PiS nie zaciągał.

   • Spalać na pewno się nie warto, ale „podpalam” się jak sobie pomyślę, znając trochę arkana zarządzania tą gminą – jak bardzo jesteśmy uwsteczniani, konsekwentnie od ponad już dekady, a pewnie strzelą dwie. I nie ukrywam, że mierzi mnie hipokryzja radnych – którzy mieli naprawiać/ zmieniać, a tak na prawdę utrwalają tą archiczną i bez perspektywiczną formą zarządzenia.

    Pan przewodniczący Rady, ekspert – ekonomista – bankowiec – prezent dla Burmistrza, chyba lepiej Pan Burmistrz nie mógł trafić.

    Argument o pandemi, Panie Benedykcie gdyby Pan się znał na ekonomii/finansach/ bankowość choćby w 10 % z tego jak często mitomańsko Pan to podkreśla – to wiedział by Pan, że każdy kryzys finansowy – profesjonalista potrafi wykorzystać dla korzyści …

 6. Rok temu większość radnych zagłosowała przeciw, dziś było inaczej. Oczywiście, oceniany był teraz inny okres, radni mieli prawo zagłosowac inaczej. Tylko żaden z tych radnych, którzy zmienili zdanie nie powiedział dlaczego. Więc pytam. Co sie zmieniło przez ten rok? W czym burmistrz poprawił swój styl rządzenia? Jakie sprawy niezałatwione zostały załatwione? Oczywiście, że żadne. Jedno jest pewne po dzisiejszej sesji. Burmistrz ma w radzie silną większość. Teraz może robic co chce. Może też nic nie robić.

  • Jakby kto nie pamiętał to 9 radnych reprezentuje komitety będące w opozycji do burmistrza. Wyborcy, którzy zaufali Inicjatywie Naprawczej dziś mogą czuć się jakby z lekka skołowani. Cały czas przekaz jaki to zły burmistrz a tu nagle taka laurka.

  • „Poinformował, że w najbliższym czasie zostanie zatrudniona osoba do spraw pozyskiwania środków”
   Może …..😞😞

  • Wszystko jest mozliwe i prawdopodobne tak mowia za plecami paliwo drozeje dojechac trzeba i wstac wczesniej i przebaczenie i dogadanie tez istnieje ach radni i rzadzacy robta co chceta to tylko w Trzemesznie najpierw sie zra potem klepia po plecach jak mowia to tylko czlowiek bledy kazdy popelnia takze rajcujcie aby Gmina i mieszkancy byli zadowoleni pozdr

   • Zostawcie p.Pawła w spokoju,to burmistrz jak wystartował w wyborach to pomimo że było widać gołym okiem ile pozyskiwano środków i to po kilka milionów, ile zrealizowano inwestycji tych trudnych i niewidocznych jak kanalizacje ,wodociągi , a co zrobiono przez ostatnie lata w tym zakresie nic dzisiaj remondis z tego korzysta to go potraktował jako największego wroga ,zapomniał że np,. P .Kowalczyk też swego czasu startował i do dzisiaj robi co chce w Osirze.To w Żninie otrzymał ofertę ze strony burmistrza i tam rozwija gminę, bo Żnin się rozwija i jest dużo inwestycji z dofinansowania i jest to be wątpienia jego zasługą.
    Jest tam zaangażowany i poświęca cały czas a nasi radni mają swój rozum i pole do działania a to że taką przyjmują postawę to jest naganne i trzeba ich rozliczyć, to jeden mówiąc krótko ogromny zawód, tak np. p Kołodziejczak , p.Laskowska, nie mówiąc juz o p. Nawockim to totalna porażka i kompromitacja

 7. To poznajmy tych bohaterów z Inicjatywy Naprawczej pierwszy to p. Nitka w zasadzie specjalista w każdej dziedzinie od budownictwa po bankowość ( podnosi rękę za ze względu na sytuację krytyczną tylko, że w tej sytuacji dziesiątki samorządów pozyskały miliony złotych z funduszy covidowych a u nas co a no nic nagroda w postaci łapki w górę) dalszy komentarz zbędny , druga p.Buzała dużo mówi ale Bóg raczy wiedzieć czasami o czym ? Trzeci p. Kołodziejczak ten pan to z kolei niemowa nie wiadomo dlaczego i po co znalazł się wśród radnych, czwarty p. Nawrocki fucha już załatwiona u burmistrza ? I na koniec p. Laskowska największe rozczarowanie , brak swojego zdania czytaj kręgosłupa , chorągiewka na wietrze i wiecznie wygląda na wystraszoną. Wysyłanie kontroli do SP 1 zamiast do SP 2 świadczy o kompletnej ignorancji tej Pani. ( sprawa zatrudnienia i wypłacania pensji jednej z nauczycielek ,czyżby bała się pani dyrekcji ) Inicjatywa czego można zapytać, może robienia ludzi w konia panie Piechowiak a może już wszystko naprawione. Nie liczę na pański komentarz ale wypadałoby się odnieść. Na głosy naszej rodziny nie może pan już liczyć. Czujemy się po prostu oszukani. Jeżeli tak ma wyglądać naprawianie Trzemeszna ? ……….

 8. To miasto sięga już dna !!! Dyziu jesteś pezszczelny nie masz za grosz honoru ani pokory w sobie. Pfu !!!

 9. Dzień dobry,
  jak to kiedyś ktoś stwierdził: jaki prezydent, taki zamach.
  Pasuje jak ulał: jaki Burmistrz, taka Rada.
  Gratuluję Radnym(którzy zagłosowali za) dobrego samopoczucia.
  Mam nadzieję, że nie opuszcza Was również wtedy, kiedy spacerujecie dziurawymi chodnikami, urywacie koła jadąc Dąbrowskiego, liczycie pędzące ulicami szambiarki, wdychacie fenol z Paroca i smród plastiku z miejskich kopciuchów, patrzycie na rozgrzebany park Baba. Kiedy płacicie -coraz więcej- za wodę i śmieci, liczycie bezmyślnie wycięte drzewa (Niewolno), patrzycie na niszczejący budynek „zawodówki” itd.
  Jakże miło podziwia się również(oczywiście zrealizowane:-) sztandarowe pomysły naszych Włodarzy: odrestaurowany Browar z nową drogą do niego prowadzącą, zrewitalizowany plac Kosmowskiego, Muzeum Regionalne, funkcjonalny budynek nowego UM z obszernym parkingiem…
  A wszystko to -siedząc na wygodnej ławeczce, na tak upragnionym przez mieszkańców-kolejnym- skwerku im. Inwestora na Medal…
  Pozdrawiam
  TDi

  • Na parki, ulice, chodniki czy potrzebne skanalizowanie gminy (zmniejszenie ilości wozów asenizacyjnych) można uzyskać pieniądze z Unii… tylko trzeba wnioski składać, sami nie dadzą:D

 10. To jak to jest z tymi zarobkami? Są tacy podwładni burmistrza, którzy zarabiają od niego więcej? Może jakiś artykuł przedstawiający jakie zarobki w tym jakże trudnym roku covidowym osiągnęli zapracowani urzędnicy? W końcu są to wynagrodzenia wypłacane z pieniędzy podatników. Nie ma sue czego wstydzić.

 11. Nasza gmina nie może pozyskać różnych funduszy, bo burmistrz nie jest z PiS. Starosta i marszałek województwa nie są z PiSu i tam po prostu „same sukcesy”. Sukcesy na miarę Misia Stanisława Bareji.

 12. W Orchowie radni konsekwentnie po raz trzeci nie udzielili wotum zaufania wójtowi. Co się zmieniło w Trzemesznie na plus, że radni zagłosowali inaczej niż 2 lata wcześniej?

 13. Skoro burmistrz nie realizuje uchwał rady miejskiej to jak to możliwe, że uzyskał on wczoraj wotum zaufania od radnych?
  Wczoraj w trakcie sesji burmistrz próbował zagadać radnych o tym co to on nie robi, aby do gminy wpłynęło jak najwięcej pieniędzy. Tylko, że w swojej wypowiedzi pomylił OSI z SIO. Jakby ktoś nie wiedział:
  – OSI ( obszary strategicznej interwencji) były wyznaczane przez władze województwa wielkopolskiego jako obszary, które mogłyby liczyć na dodatkowe środki w ramach funduszy europejskich. Ku przypomnieniu. W Urzędzie Marszałkowskim w Poznaniu, który wyeliminował Trzemeszno z tych dodatkowych środków nie rządzi PiS a Platforma. I kto jest winny temu, że nie jesteśmy w OSI? PiS? Proponuję przestać się ośmieszać tego typu wycieczkami słownymi.
  -SIO ( system informacji oświatowej).
  Komentarz. Mało mleka daje…
  I tak to wygląda.

  • Słuszne uwagi. Dodam tylko jedno pytanie – Czego spodziewać się po Dyziu jako burmistrzu? Wszystkie te lata urzędowania mówią za siebie.

 14. A ja uważam że powinni sobie wybaczyć,burmistrz jeżeli ma na uwadze rozwój gminy i aby coś drgnęlo to po co Pan Paweł mając dużą wiedzę i doświadczenie samorządowca pracuje już parę lat w Żninie jakby mógł to spożytkować dla naszej gminy,zawsze i trzeba szukać rozwiązań i dialogu bo to co jest obecnie i ta rada w naszej gminie to marazm i beznadzieja!!!!

 15. O ile jestem w stanie zrozumieć, że radni nie chcą rozpisania referendum w sprawie odwołania burmistrza (obawa porażki ich inicjatywy referendalnej jest tak silna, że to najprawdopodobniej ich hamuje) o tyle nie potrafię zrozumieć jak można w wymiarze symbolicznym tak po prostu bez żadnego merytorycznego uzasadnienia zmienić zadanie o 180 stopni (w stosunku do dwóch poprzednich lat) co do oceny pracy (o ile można to tak nazwać) człowieka, który w ich mniemaniu nie powinien zostać w 2018 roku burmistrzem i podnieść rękę za udzieleniem mu wotum zaufania.

  Burmistrz uzyskał od nich wotum zaufania, a oni w oczach swoich wyborców takie zaufanie utracili.

  Przyjdą kolejne wybory. Jak przyjedzie im startować przypomniany zostanie im ten piruet polityczny. A tłumaczenie, że covid pozostawię bez komentarza, bo to naprawdę jest słabe.

 16. Witam wiem że dekoracja wygrała ale chalabym żeby coś w tej gminie sie działo żadnych inicjatywy dofinansowań. W gminie Rogowo jest nowy wojt i co chwilę remonty boiska a u nas nic. Czekam na kolejne wybory w końcu trzeba coś zmienić. Paula

   • Zamienić na podróżnika ze stolicy Pałuk?
    Czyżby głosowanie miało być preludium do powrotu starego, co by było tak jak było?
    Pan ładny załamie się jak będzie musiał opuścić swój ciepły fotelik. Gdzież on wówczas się podzieje? Na dworcu jako dyrektor muzeum?

 17. Jakie będą nowe ceny za wodę i ścieki. W ostatniej dekadzie czerwca bieżącego roku minął okres obowiązywania dotychczasowych taryf. Czyżby wniosek Remondisu został odrzucony przez regulatora cen jakim są Wody Polskie?
  Na wakacje prezent w postaci kolejnych podwyżek? Ciekawe czy winą PiS- u będzie ewentualne ograniczenie ceny za wodę i ścieki przez Wody Polskie czy to, że tego Wody Polskie nie uczyniły? Z niecierpliwością czekam na wskazanie winnego. Winny nie będzie większościowy udziałowiec w spółce,jakim jest Burmistrz reprezentujący Gminę Trzemeszno tylko kto? Burmistrz znowuż będzie winnych szukał w PiS? Czy nie przypomina on Wam trochę Tuska? Wystarczy powiedzieć, że PiS jest wszystkiemu winny? Do zaocznej inteligencji wystarczy.
  Kiedyś mówiono, że osoby obwiniające za wszystko Tuska mają coś z głową. Czyżby teraz to (potrzeba konsultacji psychiatrycznejl) dotyczyło tej drugiej części społeczeństwa mieniącej się jako inteligentną elitę?

 18. Kto robi te dokumentacje związane z przetargami? Kto za to odpowiada? Który kierownik, któremu burmistrz dał wolną rękę?
  Kolejny przetarg i wartość złożonych ofert przekracza o około 50% kwotę zabezpieczoną w budżecie?
  O czym mowa? O doposażeniu stołówki w SP1.
  Czy blisko 300 tys. zł to adekwatna cena do tego co, trzeba zrobić?
  I teraz niech każdy z mieszkańców odpowie sobie na pytanie. Czy 300 tysięcy to dużo czy mało? Co zrobilibyście mając do dyspozycji 300 tys zł?
  Miał być wielki sukces a będzie kolejny dobry biznes dla kogoś, kto złapie ten przetarg? Oficjalnie.
  To jak to będzie? Budżet gminy na to zadanie wynosi około 200 tys a rada teraz dołoży lekką ręką około 100 tys.zł?
  Tak radni chcecie naprawiać Trzemeszno robiąc takie prezenty firmom, którym taki brak gospodarności odpowiada? Można doić gminę a co za tym idzie mieszkańców? Też takie pieniądze wydajecie u siebie robiąc remonty? Może w końcu zrozumiecie, że zostaliście wybrani po to, aby pilnować naszych pieniędzy a nie dawać takie prezenty. To są nasze (podatników) pieniądze. Jeśli nie potraficie skutecznie wpływać na burmistrza to zrezygnujcie.
  Kto wymyślił, aby termin realizacji był w takim czasie? Przecież każdy trochę rozgarnięty wie, że takie terminy realizacji, w których jest presja wykonania prac ( w tym przypadku początek roku szkolnego) są powodem „pompowania” ceny przez oferentów. To tak jak z zamawianiem wakacji. Każdy, kto chce wydać mniej zamawia je dużo, dużo wcześnie a nie na ostatnią chwilę. Około 1,5 roku szkoła byka zamknięta i można było robić na spokojnie ten remont. A wy teraz, kiedy za niespełna 2 miesiące rusza nowy rok szkolny rozpisujecie przetarg?
  Kto to planuje?
  Wygra potrzeba pokazania się przy wstędze czy gospodarność o budżet, który jest zadłużony na około 20 baniek?
  Po tym jak zagłosowali radni w sprawie wotum nic mnie nie zdziwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj