Strona główna Różne Burmistrz bezradny w sprawie Remondisu

Burmistrz bezradny w sprawie Remondisu

3791
37

Na ostatniej sesji Rady Miejskiej powrócił historyczny już temat opłaty za zarządzanie, jaką Remondis Aqua Trzemeszno płaci udziałowcowi, warszawskiej spółce Remondis Aqua. 

O tej sprawie pisaliśmy już kilkakrotnie, ostatni raz maju |LINK|.

Pytania w tej sprawie zadawał Kacper Lipiński, ostatnio w lipcu. Odpowiedź nadeszła pod koniec września. Burmistrz Krzysztof Dereziński jednoznacznie stwierdza w niej, że jest przeciwny takiej opłacie zastrzegając jednocześnie, iż sam tej sprawy nie rozwiąże. Proponuje przystąpić do renegocjacji umowy, ale z udziałem radnych. Zapewnia, że będzie dążył do zorganizowania takiego spotkania. 

W swoim piśmie wspomina też o kwestii wysokości tej opłaty. Przypomnijmy, że początkowo podawano takie kwoty jak 150.000 zł i 242.000 zł rocznie. Ile wynosiła ta opłata w następnych latach, nie wiadomo. Burmistrz nie podał jednak ile wynosi, poinformował tylko, że są w tej kwestii rozbieżności prawne. Kancelaria obsługująca gminę twierdzi, iż można to upublicznić, natomiast prawnicy spółki mają odwrotne zdanie. 

W trakcie sesji do pisma odniósł się K. Lipiński. Nie zgodził się z argumentacją burmistrza mówiącego o renegocjacji umowy. Jak zauważył, opłata ta nie wynika z żadnej umowy pomiędzy gminą i Remondisem, stąd też nie ma czego w tej sprawie renegocjować. 

K. Dereziński stwierdził, że rozmowy ze wspólnikiem są coraz trudniejsze. Gdy przedstawił swoje oczekiwania usłyszał pytanie, co w zamian. Jak się okazuje, przedstawiciele Remondis Aqua oczekują równych udziałów w spółce. Przypomnijmy, że obecnie gmina posiada 60%, a Remondis 40%. 

Mimo, iż wielokrotnie mówiono o tym, że kwestia opłaty nie jest zapisana w żadnej umowie, stąd nie ma czego „renegocjować”, burmistrz ponownie wracał do tematu renegocjacji. Przypominał, że to Rada Miejska zgodziła się na powstanie spółki, dlatego radni powinni również brać za to odpowiedzialność i uczestniczyć w rozmowach z drugim wspólnikiem. Nie padły żadne konkrety, natomiast ponownie, jak na sesji majowej, można było usłyszeć użalanie się nad sobą K. Derezińskiego. „Ja chce powiedzieć, że ja już nic nie wywalczę. A jak mam co sesję odpowiadać na te same pytania to powiem, że jestem zmęczony[…] Ja nie będę się już w renegocjacje bawił, możecie mnie do prokuratury podać. Jestem ogólnie tym zmęczony.[…] Wszystko co w tej sprawie robiłem, robiłem w dobrej wierze, nic z tego nie miałem tylko nerwy i siwe włosy”. 

W zupełnie już innym tonie odniósł się do tego samego tematu pod koniec sesji. Zaznaczył wówczas, że nie chce się konfliktować z radnym K. Lipińskim, który jest aktywnym radnym i ma prawo pytać. Jak zapewnił, w rozmowach ze wspólnikiem wielokrotnie powtarzał, że nie ma jego akceptacji dla opłaty za zarządzanie wysyłanej do Warszawy. Jak zauważył, na miejscu mamy osoby zarządzające spółką, które pobierają godziwe wynagrodzenie. Pewnych rzeczy jednak nie przeskoczę – mówił do radnych K. Dereziński. 

K. Lipiński pytał też o inną sprawę związaną ze spółką Remondis Aqua Trzemeszno. Chciał się dowiedzieć, na jakiej zasadzie w umowie znalazł się zapis, że opłatę za dzierżawę – jaką spółka płaci gminie – waloryzuje się corocznie o stopień inflacji, ale nie więcej niż o 1%. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|. Odniósł się do tego też Benedykt Nitka. Zapis ten nazwał krótkowzrocznym. Jak zauważył, do normalnych zjawisk ekonomicznych należą wzrosty i spadki inflacji. Dziwił się, że nie przewidziano tego w umowie zawartej na 25 lat. 

Odpowiedzi w tej sprawie próbował udzielić wiceburmistrz Dariusz Jankowski. Przyznał, że brał udział w tych uzgodnieniach i pamięta, że propozycje takiego zapisu zgłosił reprezentujący stronę Remondisu. Zapis ten miał chronić przed rozchwianą gospodarką, a zespół negocjacyjny akceptował takie uregulowania. Dodał, że gdy decyzje te były podejmowane inflacja była na bardzo niskim poziomie. Zgodził się, że przy obecnej inflacji czynsz ten powinien być waloryzowany o wskaźnik inflacji. 

K. Lipiński nie był zadowolony z tej odpowiedzi. Jak stwierdził, nieważne kto takie rozwiązanie zaproponował, ważne kto się jemu nie przeciwstawił. Zauważył, że był to zapis chroniący tylko jedną stronę, bardzo niekorzystny dla gminy. 

Była to już kolejna sesja, na której poruszano temat opłaty za zarządzanie. Po raz kolejny radny pytał, burmistrz oświadczał, że jest zmęczony tym tematem, po czym dodawał, iż właściwie to nic w tej sprawie nie może zrobić. 

Jedyna konkretna propozycja padła ze strony Grzegorza Koperskiego. Zauważył on, że temat ten ciągle wraca, K. Lipiński pyta i nie dostaje odpowiedzi, a obrady przez to wydłużają się. Zaproponował, aby sprawie tej poświecić osobne posiedzenie komisji Rady Miejskiej z udziałem zainteresowanych stron. 

37 KOMENTARZE

 1. wypr… pieniadze – naszeee pieniadze ! pooklejali auta komul==nalki logo Remondis ja jako mieszkaniec chcialbym tam widziec logo Trzemeszna !

  jak zarzadza warszawa to pozwalniac tych co biora wyplaty obecnie na miejscu !

  gdzie prawnicy ? gdzie burmistrze ? gdzie radni ?

 2. K. Dereziński stwierdził, że rozmowy ze wspólnikiem są coraz trudniejsze. Gdy przedstawił swoje oczekiwania usłyszał pytanie, co w zamian. Jak się okazuje, przedstawiciele Remondis Aqua oczekują równych udziałów w spółce. Przypomnijmy, że obecnie gmina posiada 60%, a Remondis 40%.

  – cwaniaki chca uzyskac polowe albo wiekszosc i pokaza jak PIS srodkowy palec (Lichocka) szykowac juz taczke ? tylko kogo bedziem wywozic ?

   • Bo w kraju wg Ciebie sądzony jako oskarżony jest ten, który jest pokrzywdzony. Kobieta, która odważyła się przeciwstawić obleśnemu knurowi, który chciał seksu od niej a wtedy będzie miała dalej umowę. 🤮🤮🤮🤮🤮🤮🤮 I co robili jego przełożeni? Zabrzmi to dziwnie ale… kryli… knura. Jak się jednak przyjrzy bliżej to temu środowisku są bliskie takie oto sytuacje, w którym wszystko jest na opak.

 3. Juz widze jak inne kraje biorą z nas przykład i sprzedają swoje firmy dla niemieckiego kapitału a potem mysla jak tu przeżyć w tej Polsce skoro niedlugi do roboty nie dojedziesz w XXI wieku przy wiecznej renowacji Lini kolejowych i podwyżkach biletów…
  Niech jeszcze Tusk dojdzie do władzy wyprzeda resztę majątku i będzie super. Niewolnicy we własnym kraju. W TV tego nie mówią

  • ale jak Tusk mogl sprzedawac ? jest wolny rynek spytaj burmistrzow czy Tusk im kazal ? czy kaczynski ? co ty za pierdoły tu piszesz znowu TVP sie naogladales a to ze izopol kupili Finowi czy inni to tez im ktos kazal ? czlowieku pomysl i nie szczuj na Tuska

  • no ładnie śpiewali ze bedzie dobrze ze doinwestuja … zreszta gmina Trzemeszno nawet im spiewala i gerala jak bylo podpisywane wiec radowalismy sie na youtube zdaje sie jest

   • Tamtych radnych co to na wycieczki do niemiec jeżdzili brać do rozliczenia, No i tego terażniejszego z Trzremżala to aż żal bierze ani słowem się nie odzywa poprostu zmarnowany mandat z naszego okręgu WSTYD.

  • a pytanie mam do Pana Nitki – jak pan wiedziales ze umowe taka chca podpisywac to dlaczego pan na sesje nie przyszedles i nie krzyczales ? teraz za pieniadze tylko mozna „krzyknac” ?? ojj nieladnie

 4. W tej gminie tak jest, aby było na pensje, a reszta nikogo nie obchodzi. Cały budżet na urzędników, byleby utrzymać taki stan do emerytury.

 5. Bo z burmistrzem jest jak z naszymi piłkarzami. Nie za wiele potrafią poza tworzeniem pozorów i kreowaniem pijaru a i tak co kilka lat większość daje się nabrać, że potrafią grać i siadają przed TV wierząc, że tym razem na pewno pokażą klasę. Zarówno burmistrz, jak i piłkarze za swoją „wyrafinowaną” grę kasują nieadekwatne do efektów wypłaty. My nie widzimy ich klasy ale oni widzą niezłą kasę na swoich kontach. I tak większość daje robić się w wała.

 6. Gmina ma większy udzial i nie może nic zrobić co to za mówienie jak coś za coś już Niemiec się rządzi jak u siebie rozwiązać umowę i do widzenia a nie będzie nam warunki stawiać brawo panie Lipiński doprowadź te dziadostwo do końca wyjaśnień rzadaj coś tu śmierdzi wszyscy wszystko wiedzą czy udają głupków jeszcze wziąść pod lupę tę wywózki śmieci na pace troszkę śmieci i jada do Lulkowa co to ma być i ci wszyscy pracownicy muszą jechać do Lulkowa że śmieciami czy tylko kierowca reszta sprzątać miasto co za dziadostwo się zrobiło za co my płacimy śmieci coraz wyzej

   • To jakaś kpina co próbuje tłumaczyć się burmistrz,udaje teraz że nic nie może to jakaś kpina i drwina ze społeczeństwa,co przedstawiał w 2014 roku razem z tya kancelaria która zgarnęła takie profity za odzyskiwanie vatu a ówczesna skarbnik Kociemba zapewniała że będą jej słuzby sami odzyskiwać vat, o tym sama się wypowiadała w tygodniku Pałuki, gdzie to wszystko jest i jak zostały zabezpieczone interesy gminy,Panie Matelski , ty jako jeden z nielicznych mocno to podnosiłeś i byłeś zdeterminowany radni obecni z całym szacunkiem nie maja pojęcia jak renegocjować umowę,co więcej wielu z nich prawie się nie wypowiada w tej kadencji gdzie była ta kancelaria która nadal obsługuje gminę , gdzie to wszystko, tutaj śmierdzi na odległość tym całym przekształceniem komunalki , nie mówiąc pewnie jak został przekazany ogromny majątek naszej komunalki do remondisu, przecież swego czasu było nawet podnoszone że został on wyceniony wątpliwie aby remondis płacił pewnie niższe podatki, czy tego nie mogą w naszym kraju sprawdzić odpowiednie służby , radni ruszcie dupę i udajcie się do nich tam jest właściwy kierunek działania a nie jałowe spotkania dyskusje które ciągną SIĘ LATAMI A MY MIESZKAŃCY NA TYM CIERPIMY. PANIE NITKA I SPÓŁKA czas coś wreszcie chociaż w tym kierunku uczynić bo wasza kadencja to wielka porażka i nieudacznictwo widoczne gołym okiem , burmistrz tylko blefuje że on nic nie może i to wypowiada w taki sposób, to świadczy o wszystkim i dowodzi co wy radni powinniście robić teraz

  • Murowana Goślina powiadasz? To tam gdzie burmistrz został nagrany na wciąganiu proszku oczywiście do pieczenia i oddawaniu się uciechom cielesnym z sekretarką posiadającą duuuuuuuuże kompetencje rzecz jasna ? To ten sam burmistrz, któremu zostały postawione zarzuty korupcyjne czyli to że brał kanapki w łapę? Czy to ten, który siedzi od miesięcy w pierdlu a mieszkańcy nie odwołując go po raz drugi w referendum pozwalają aby jego wynagrodzenie trafiało do… niego na konto?
   Zobacz.
   Tam takie zarzuty i kolejne referendum okazało się porażką. Jeśli tam mogło dojść do sytuacji, w której burmistrz mając kilkanaście zarzutów, w tym korupcyjnych to myślisz, że tutaj coś grozi burmistrzowi tyko dlatego, że się na niczym nie zna? Za bezradność i brak kompetencji w tym kraju nie wsadzają do pierdla. Tu się bezradnych i niekompetentnych gloryfikuje i wstawia na wysokie stołki. Napić się, poobgadywać sąsiadów to jest to, co w tym naszym mieście lubią najbardziej. Dlatego tak a nie inaczej wybierają. I możesz sobie zaklinać rzeczywistość. Inaczej nie wybiorą na wiosnę 2024.

 7. Panie Lipiński proszę niech Pan zobaczy kto negocjował warunki sprzedania komunałki, wodociągów /punkt strategiczny/. Podawane są różne %udziały gminy, jak w końcu to jest. Jak siadali do negocjacji to latali, trzeba było to widzieć. Teraz płacimy i płaczemy, Obcej firmie odali nowo wybudowaną sieć kanalizacyjna, sprawdzić po jakim okresie czasu można to zrobić, pozdrawiam. Trzymam za Pana kciuki powodzenia.

 8. zarzadzanie przez obce osoby jest zawsze takie samo : podnosic ceny i uzytkownicy placa wiecej a spolka wychodzi na swoje wiec skoro to juz wiemy od X czasu to dlaczego sie dziwicie i nikt nie protestowal ? a ja pracownicy komunalki wyszli z tabliczkami protestowac to jakos nikogo innego na placu przed urzędem nie widzialem wszyscy w domach siedzieli !
  to teraz placic i nie gadac glosowaliscie tak samo w wyborach to teraz cicho siedziec

  skoro mamy Dom kultury to zrobic debate zadawac otwarte pytania do kandydatow na burmiatrzow i sluchac co mowia ! zaprosic Reaktora z t24 i niech opisze nagra kto jak odpowiadal czy to takie trudne ??? nie chce wam sie nic zrobic lenie mieszkancy !

 9. Niemcy nie mając po drugiej stronie twardego gracza robią sobie co chcą. Daleko szukać. Niemcy do dziś nie odpowiedzieli na naszą, polską notę dyplomatyczną w sprawie reparacji za II WŚ. Dlatego wysyłana będzie nota do wszystkich krajów UE, NATO i Rady Europy. Niemcy uważają się za tych, którzy mogą wszystko. Tylko od Polaków zależy jak Polacy w Polsce będą traktowani. Czy jako gospodarze w swoim domu czy będą poddanymi wykonującymi ich polecenia. Z tego co widać po tej lokalnej sprawie druga opcja jest bliższa prawdy bo jak można nazwać sytuację, w której burmistrz mówi że nic nie może w tej sprawie?

  • panie ale 7 lat juz nota jest wysyłana ile jeszcze lat Pis potrzebuje zeby wyslac kopie noty do innych krajow ? bo poczta dyplomatyczna z tego co wiem dosc szybko idzie

   To pewnie spisek taki sam jak PutinFlacja tylko dlaczego zawsze PL ma najwyzsza inflacje , najwwiecej zgonow w COVID co robimy nie tak ?? aaa to ja panu powiem…
   – pociotkow zatrudniamy wiecej niz kiedykolwiek ?

   https://www.gov.pl/photo/d315d8bf-80d1-4bd3-af3a-6c40d6115eba

   za duzo TVP pan ogladasz wyrzuc pan telewizor i nie ogladaj ani tvn ani tvp porownaj pan liczby samodzielnie przeciez Trzemeszenskie szkoly pana wyuczyły jakos po co panu na tacy podawac wnioski jak sam pan mozesz je wyciagnac na podstawie liczb … ale sie nie chce pewnie pan to tylko komóreczka w łapie, tvp 24h wlaczone i potem tak jest ze powtarzasz pan bzdury z d..y wziete

   albo pytanie mam dlaczego Ruski dodzwonili sie i zrobili kawal prezydentowi podajac sie za „Makarona” z Francji a ja sie do zwykłem przychodni dodzwonic nie moge ! moze ta Note tez tak pisali jak podawali telefon prezydentowi i wyjdzie jak zawsze z wyborami kopertkowymi czyli nic

 10. Boris Johnson były premier UK, nie żaden Kaczyński, powiedział całą prawdę o podejściu Niemców do agresji Rosji na Ukrainę.
  I co powiedział?
  A to, że najlepiej gdyby Rosja pokonała bardzo szybko Ukrainę.
  Czy to czasami nie Tusk mówił, że przywódcza rola Niemiec jest… błogosławieństwem dla Europy?
  Niech opatrzność chroni nas przed takimi Tuskami i jego przyjaciółmi z Niemiec!!!

  • to lepiej wyjsc z unii nato ? ? dac sie pożrec Ruskim ?
   to dlaczego skandynawia nagle chce wejsc do Nato ? ,

   a kaczynski to tez zawsze prawde mowil cale zycie polic slowa morawieckiego ilu polakow naklamal

   • Kolego a kto chce wyjść z NATO? Ty? Muszę zadać Tobie te pytania. Czy to, że używasz dużej litery aby nazwać terrorystów, morderców, gwałcicieli to objaw ich gloryfikacji?

    • oooo dobrze ze pan poruszyles temat gwałcicieli dzieci – dlaczego oni sa inaczej traktowani i przenosi ich sie tylko z miasta do miasta lub na wies a innych sie w wiezieniach zamyka ??? cooo ?

     Ty popatrz sobie na Węgry Orbana i Polske kto stale sie kłóci w UE ?
     kto szczuje na Unie ?

     tak sie to zaczyna wspomnisz moje slowa

    • kolego z Pisu a dlaczego drugi raz Pranksterzy sie dodzwonili do Twojego Prezydenta ? jak wyglada ten caly uklad sil ktore nas chronia ? jak byle prankster dowcipnis moze do niego zadzwonic i zrobic se jaja
     – dlaczego rakiety przelatuja na polska strone nie sa zwalczane zadnym systemem ?
     jak sie nas chroni ? kto nas chroni ? Chłopie w czarnej d..e jestesmy !

     – płaszczak chce Patrioty oddac bo od niemcow nie wezmie nic
     https://wiadomosci.wp.pl/jest-odpowiedz-z-niemiec-ws-patriotow-6837475410930368a

     nawet tego nei wiedzial ze sa systemem nato zintegrowanym i musza byc w obrębie Nato
     – chlopie kto nas broni sie pytam i jak mamy czuc sie bezpiecznie

     za chwile ludzie z kresow zaczna uciekac !

 11. Panie Jankowski ,wieloletni ekspercie z Mogilna, czy prawdą jest że uczestniczyłeś w zespole nogocjacyjnym i jako wieloletni urzędnik nie zrobiłeś nawet minimum , podobno z posiedzeń z tych uzgodnień zespołów nie ma żadnych protokołów i dokonywanych ustaleń , co kto wnosił , gdzie to jest udokumentowane, jeżeli jest to prawdą bo swego czasu też ze strony p[. Peno i Lipińskiego było to podnoszone , jeżeli się to potwierdza to jest niewyobrażalne aby takich dokumentów nie było , przecież w najprostszej umowie jeżeli strony coś negocjują to spisuje się protokól negocjacyjny , to podstawowe działania każdego funkcjonariusza publicznego który ma obowiązek dopełnić takich czynności za ich brak to odpowiedzialność nawet karna powinna być , wiele się czyta ,że urzędnicy zostają pociagnięci do odpowiedzialnośći za niedopełnienie obowiązków , jak działał cały ten zespół?czy tym też nie powinny zająć się odpowiednie organy, jak dochodzono do takiej umowy aby w kwietniu 2014 roku przedstawić pakiet uchwał radnym i głosujcie , to coś niewyobrażalnego, może jeden głos zaważy i tak też się stało, konsekwencje ponoszą teraz wszyscy mieszkańcy, to co się dzieje w naszej gminie to coś niewyobrażalnego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj