Strona główna Różne Bogata kronika „czerwonej szkoły”

Bogata kronika „czerwonej szkoły”

7396
24

Dużym zainteresowaniem cieszyły się publikowane przez nas zdjęcia z kroniki Szkoły Podstawowej nr 1. Postanowiliśmy więc zajrzeć do drugiej ze szkół podstawowych w naszym mieście. Okazało się, że „czerwona szkoła” dysponuje bardzo bogatą, kilkutomową kroniką.

Jej początki sięgają 1939 roku, choć wpis dotyczący tego tragicznego roku oraz okresu okupacji niemieckiej został dokonany już po wojnie. Kronika „dwójki” to jednak nie tylko historia samej szkoły. Z jej zapisów oraz zdjęć można dowiedzieć się wiele o czasach, których dotyczą. To także historia Trzemeszna.

Zacytujmy kilka jej fragmentów (pisownia oryginalna). Pierwszy dotyczy okresu II wojny światowej:

Niemcy po opanowaniu terenu zapewniali nauczycielstwo o powrocie do służby zawodowej. Zwołali nawet powiatową konferencję. Zapewne postępowanie to miało im służyć do lepszego zorientowania się w sprawach nauczycielskich i szkolnictwa, by tym intensywniej przystąpić do tępienia jednego i drugiego. W krótkim czasie nastąpiły wywozy nauczycielstwa do tzw. G.G. (General Gouvernement). […] Władysław Głuchowski wyrzekł się polskości przyjmując tzw. V.D. (Volksdeutschostwo) Jakie dalsze losy go spotkały nie wiadomo. Również nie wiadomo o losach kolegi Fedurko Bazylim, który w wakacje 1939r. wyjechał do Małopolski wschodniej jako swego terenu pochodzenia ruskiego (ukraińskiego). Wszyscy nauczyciele będący na wygnaniu w G.G. na pracach w Niemczech czy w obozach przetrwali w swoisty, ale nader przykry i ciężki sposób. Jedyny Lach Kazimierz, kierownik szk. nr 1, zmarł w obozie koncentracyjnym po uprzednim zwolnieniu go z obozu jenieckiego”.

19 marca 1945 roku to dzień poświęcony Józefowi Stalinowi. Co ciekawe, nie obyło się przy tej okazji bez mszy świętej:

O godzinie 8 rano zebrała się dziatwa szkolna w klasach, gdzie wysłuchała przemówienia wychowawców klas na temat Marszałka Sprzymierzonego Narodu Rosyjskiego Józefa Stalina. Następnie odbyło się nabożeństwo w kościele poewangelickim. Po wysłuchaniu, bezpośrednio po nabożeństwie, na Pl. Kilińskiego, przemówień miejscowych władz i Rosyjskiego Komendanta Wojennego odbyła się uroczysta akademia na sali obyw. Mikulskiego”.

W 1970 roku odnotowano:

20 marca przybyła do naszej szkoły sympatyczna staruszka, Pani Skupińska. W prostych, bezpośrednich słowach przedstawiła ona postać Włodzimierza Ilicza Lenina, wielkiego przywódcy Rewolucji Październikowej i budującego się młodego nowego państwa radzieckiego. W latach 1917-1921 współpracowała ona w Moskwie bezpośrednio z Leninem. Swe obserwacje i przeżycia przekazała ciekawie słuchającej jej młodzieży” (spotkanie to prezentuje przedostatnia fotografia).

Poniżej prezentujemy kilkanaście zdjęć z najstarszego okresu, jaki zawiera kronika. Do jej zasobów z pewnością jeszcze wrócimy.

Za zgodę oraz pomoc w dotarciu do tych materiałów dziękujemy dyrektorowi szkoły Sławomirowi Kupsiowi oraz pani Aldonie Trzcińskiej ze szkolnej biblioteki.

24 KOMENTARZE

 1. Porządna szkoła ,dawała solidne podstawy do dalszej nauki . Duża w tym zasługa pani dyrektor Zenobii Woźniak. Pani dyrektor była dla mnie najładniejszą na świecie nauczycielką !

 2. Mój mąż uważa , że koniecznie trzeba wspomnieć woźnego p. Czerniaka ,który zawsze wiedział ,kiedy ma zadzwonić, ha,ha,haaaa

 3. Ot, wspomnień czar… . Ile znajomych twarzy nauczycieli i uczniów. Przyjemnie popatrzeć i przenieść się w lata dzieciństwa biedniejsze, ale jakże szczęśliwsze.
  A druga moja refleksja, czytając artykuł pomyślałam jakim ciekawym źródłem historycznym może być zwykła kronika szkolna.

 4. nie piszmy o mundurkach tylko o strojach szkolnych…ostatni mundurkowy minister edukacji…taki duży do nieba a g…i jak trzeba wszystko spieprzył przez głupią nazwę ,,mundurki”

 5. Miło popatrzeć na swoją klasę i wówczas młodych nauczycieli.
  (fot 2).Byliśmy pierwszym rocznikiem,który kończył naukę w klasie ósmej.

 6. „W krótkim czasie nastąpiły wywozy nauczycielstwa do tzw. G.G. (General Gouvernement). […] Władysław Głuchowski wyrzekł się polskości przyjmując tzw. V.D. (Volksdeutschostwo) Jakie dalsze losy go spotkały nie wiadomo.”

  Teraz też nie brakuje volksdeutschów, którzy pomagają szwabom a Polakom szkodzą.

  • ma pan racje Kościoł Polski poszedł z Jarosławem za ręke przyjmując pieniądze te Judaszowe srebrniki i za kilka lat obroci sie to przeciwko kosciolowi niestety Kosciol powinien byc A-polityczny zawsze

   „Niektórzy biskupi, jak kardynał Michael von Faulhaber z Monachium czy Adolf Bertram z Wrocławia napisali listy dziękczynne do Hitlera, które dziś budzą duże wątpliwości. Można to uznać też po części za przejaw wrodzonego niemieckiego patriotyzmu,”

   niech pan zacznie od egzekwowania prawa za gwałcone dzieci nasze a potem pan posprzata reszte

  • panie obiektywny powiem panu lepszy numer

   Rzad PL jak trwało przekraczanie nielegalne granicy Białoruskiej malo Polska robila bo na reke był ten konflikt ludzie nie patrzyli kto gdzie ile kradnie tylko wpatrywali sie w płot jak to migranci przechodza do nas a prawda jest taka ze oni nie chcieli wcale u nas siedziec bo cocjal na zachodzie jest lepszy socjal niz to nasze 500+
   I w koncu te złe Niemcy wg pana paskudne niemcy uratowaly PL bo Markela podeslala samolot wywiozla ten caly bajzel dala im z kasy Euro iles nie pamietam po tysiacu Euro i odeslali ich spowrotem a czemu ? aaa bo widzieli ze Polska nieladnie sie bawi i szachuje konfliktem a przeciez to takie proste bylo Nooo panie wsadzic ludzi na poklad samolotu i odeslac co tu duzo myslec ale dlaczego nikt na to nie wpadlo cooo ? aa pan teraz te propagande łyka jak młody pelikan i na miescie rozpowoiada i straszy migrantami ojjj taki duzy a moglby juz sam pomyslec

   • masz racje ludzie teraz idą po gotowe rozwiązania podane na tacy w TVP, przestali już samodzielnie mysleć i wiązać fakty.

   • Napisz po prostu człowieku, że popierasz Tuska i chcesz emigrantów na ulicach Trzemeszna a nie piszesz epopeję. Nie chce mi się tych Twoich mądrości czytać. Szkoda mi czasu. Kończę dyskusję. Z tymi, którzy kibicują szwabom nie zamierzam dyskutować. Nie pasuje Tobie nad Wisłą to droga wolna. Za Odrą odnajdziesz się na pewno.

     • ale nie jestem za nikim Ty plujesz na Tuska bo ma szanse wygrac i skonczy sie eldorado kradziezowe napisz po prostu ze zaczyna sie lament i niepewnosc boscie oskubali co mozna bylo 800 + tez od stycznie nei teraz jak Tusk zaproponowal dajcie teraz ludziom bo kazsy budzetu puste ?

     • a ty nie szczuj na migrantów tu ludzi tylko wezcie kupcie sobie bilet do wiekszego miasta typu poznan, torun, wroclaw, gdansk itd i wyjdzcie na ulice i stancie 15 min (kwartał i przeliczcie sobie) i zastanowcie sie czy 7 lat temu tez tak bylo – ja moge krzyczec do kamer 136 tys LUDZI TYLKO z krajów muzułmanskich tyle w 2022 rzad wprowadzil wiz dla tych ludzi i to sa dane na stronie rzadowej GUS itd to kazdy moze sobie sprawdzic i proponuje ci sprawdz ile wprowadzily poprzednie rzady przed pis muzułmanow zanim tu zaczniesz powtarzac cos z TVP usłyszanego – patrzcie na czyny a nie na SLOWA ! ja moge zaczac krzyczec ze chce prawa i porzadku i równosci w PL a bede robil co innego ludzie slyszac to co pierd..e w TVP uznaja ze chce dobrze a kto mnie sprawdzi ze robie co innego ? kto z was wszedl i sprawdzil statystyki ??? nooo wlasnie – pozdrawiam tych co mysla i szukaja

  • a ci czerwoni to ras są robienie w TVP Ruskimi raz Niemcami zdecydujcie sie bo to sie kupy nie trzyma – podwójnych agentow zwykle Rosja likwidowala patrzac wstecz – kradna to teraz , kłamia to teraz i ceny w sklepach sobie sprawdz wylacz telewizor i przejdz sie do sklepu ceny zobacz to sie dowiesz kto kradnie

 7. Zdjęcie nr 3. Bardzo fajne zdjęcie, dzisiaj byśmy powiedzieli, że to integracja.
  Zdjęcie nr 5. Praca – Nauka – Socjalizm. Wtedy młodzież miała jakiś kierunek w którym sie wychowywali i nie chce wchodzić w socjalizm, bo wiem czym był, ale uważam, że teraz brakuje jakiegoś kierunku w szkolnictwie.
  Zdjęcie nr 6. Chłopiec stojący przy bukiecie kwiatów, skrywający smartfon. Biały kabel od ładowarki zaczepił się o kwiaty. 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj