Strona główna Polityka Beczkowozy nie znikną z naszych ulic

Beczkowozy nie znikną z naszych ulic

3002
40

Od kilku lat trwa walka o wyprowadzenie ruchu beczkowozów z nieczystościami poza miasto. Apelują o to radni, a także mieszkańcy, zwracając uwagę na niszczenie dróg oraz bezpieczeństwo dzieci w rejonie Szkoły Podstawowej nr 1.

Przypomnijmy, że już 6 lat temu radni przyjęli uchwałę o zobowiązaniu burmistrza do nieprzyjmowania ścieków spoza gminy. Stanowią one bowiem znaczną część nieczystości przywożonych na trzemeszeńską oczyszczalnię. W tej sprawie radni i burmistrz mówili wówczas jednym głosem. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|.

Jaki był efekt tych decyzji, widać na naszych ulicach. Nadal codziennie spora liczba ciężkich pojazdów zmierza w kierunku oczyszczalni.
Nadzieja na ostateczne rozwiązanie sprawy pojawiła się w ubiegłym roku. Spółka Remondis Aqua Trzemeszno miała wybudować zlewnię i kolektor ściekowy przy drodze krajowej nr 15. Inwestycję wyceniono na 1.049.000 zł, z czego 340.000 zł miało pochodzić z budżetu samorządu, a pozostałe środki miała zabezpieczyć spółka.

Okazuje się, że w najbliższym czasie nie ma szans na realizację tego zadania. Mówili o tym na obradach połączonych komisji Rady Miejskiej przedstawiciele Remondisu. Jak tłumaczył wiceprezes Adam Musiała, spółka jest obecnie w trudnej sytuacji finansowej. Głównym powodem jest brak zatwierdzania taryf za wodę i ścieki przez Wody Polskie. Od ponad roku są one niezmieniane, natomiast w tym czasie wzrosły znacznie koszty, głównie energii. Spółka nie ma możliwości nie tylko sfinansować budowy z własnych środków, ale także nie stać jej na zaciągnięcie kredytu.

Jak się okazuje, pieniędzy nie ma też na to gmina. Zaplanowane w ubiegłorocznym budżecie na ten cel 340.000 zł nie znalazło się w budżecie tegorocznym. Jak tłumaczyła skarbniczka Jolanta Dzięcielak, stało się tak po rozmowach burmistrza z Remondisem. Gdy okazało się, że inwestycja nie będzie realizowana, zaplanowane przez gminę środki przeznaczono na inne cele. Część z nich pochodziła z funduszu ochrony środowiska i musiała być rozliczona do końca roku. Pozostała kwota zastała zaplanowana na zakup budynku po Domu Dziecka.

Jak widać, nadal nie ma nadziei na rozwiązanie problemu, o którym mówi się od wielu lat. Do końca kadencji obecnych władz samorządowych pozostały jedynie 2 miesiące. Jak do tego podejdzie nowa władza, dowiemy się najprędzej w maju.

40 KOMENTARZE

 1. Sytuacja patowa. Z jednej strony nie chcemy ścieków z poza terenu gminy ale z drugiej strony kasa w budżecie potrzebna. Nie ma kasy to nie ma kolektora. Podejrzewam że gdyby nie Nie Polski Ład to jakoś by udało się uciułać odpowiednią kwotę. A skoro Remondis nie będzie robił tej inwestycji to słusznie że gmina te środki przekazała na inny cel.

 2. Zagrażają pieszym. Niestety nie dzieci tamtędy chodzą do szkoły. Panowie nie rzadko jeżdżą jak ….! Jakieś progi chociaż postawcie nie można tak sobie po prostu powiedzieć że będą jeździć bezpieczeństwo bez poprawy.

  • Jest wyznaczona bezpieczna droga do szkoły…. Z chodnikiem…. Dlaczego dzieci tamtędy nie chodzą tylko na skróty gdzie jeżdżą beczkowozy? Gdzie są rodzice żeby wytłumaczyć?

 3. nie w tym rzecz! mogą,, muszą jeździć bo jak inaczej. Problem jest w tym, że co roku w tych samych miejscach są dziury. A teraz jeszcze więcej. Nie ma tu ludzi którzy by potrafili zrobic to DOBRZE ?

 4. Ja moje dzieci nauczyłam, że mogą iść ulicą na wprost szkoły, która jest o wiele bezpieczniejsza, ponieważ ciężarówki tamtędy nie jeżdżą. Zamiast wiecznie narzekać wystarczy nauczyć dzieciaki innej drogi do szkoły.

  • Auta niebezpieczne i tutaj nawet jakbyś szla bezpiecznie to jest ryzyko ze kierowca nie pojedzie poprawnie nei zauważy ciebie itd.
   Natomiast co jest rażące…….
   Dzieci z głowami w telefonach

   • Otóż to! Pełne skupienie na telefonie podczas poruszania się.
    Świadomość otoczenia: ograniczona.
    Zdolność reakcji na zagrożenie: ograniczona.

  • Bardzo mądre podejście do tematu Narzekać wyzywać i płakać ? Po co ? Jednym mądrym manewrem załatwiłaś sobie spokój ducha Dzieci wiedzą gdzie mają chodzić i to bezpiecznie Brawo

 5. Oj ten bucik będzie nadal nachodził domostwa i ta sama śpiewka , nadawał na konkurentów a sam czego dokonał , śmiechu warte

 6. Co mozna w tej sprawie zrobić? Kogoś zaskarżyć? Ile mamy ryzykować życie? Kto odpowiada za to? Może jakiś pozew zbiorowy ? Przecież dziury takie ze jechac nie można, ulicę psują się chodniki dziurawe na pasach dziury
  Mieszkańcy zastanówcie się czy pozew zbiorowy nie będzie dobra opcja? Gdzie ta kasa? Jak możliwe to jest ze inne gminy potrafią zarządzać nasza to dno?

   • Ile km sieci kanalizacyjnej należałaby wykonać aby całkowicie wyeliminować potrzebę dojazdu tam pojazdów ciężarowych.
    Robicie z kierowców tych pojazdów jakiś piratów. Oni najzwyczajniej muszą zajechać na oczyszczalnię i z niej wrócić.
    Zamiast się skupić na tym, aby te ulice były bezpieczne dla wszystkich to robi się z tych beczkowozów temat przewodni. Drogi są po to aby z nich korzystać. Ten co tak zabiega o eliminację ruchu ciężarówek to ma jakiegoś jobla na tym punkcie. Dosłownie. Najlepiej wszystko pozamykać i zrobić z Trzemeszna skansen. Zamiast autem to po mieście pieszo wszyscy bo każdy jest potencjalnym mordercą na drodze ot taka logika. Z dzieci robicie życiowe sieroty, które sobie nie będą potrafiły poradzić w dorosłym życiu. Kiedykolwiek zdarzyło się tam jakiekolwiek potrącenie przez beczkowóz? Najlepiej te dzieci pod żyrandol schowajcie żeby mogły tylko sobie w internecie spędzać czas.

 7. Burmistrz będzie siedział sobie w ciepłym ibedzìe mu dobrze. Dzieci w tej gminie są nieważne. Niech sobie radzą bez chodników obok wielkich ciężarówek. Po kadencji burmistrza który się dorobił, zostaną fatalne drogi w agonalnym stanie, jak i oczyszczalnia wymagająca milionów przez nadmierną eksploatację.

 8. Jeśli chodzi o poprawienie bezpieczeństwa ,to można zrobić zakaz wjazdu dla szambiarek w godzinach lekcyjnych .Ustalić na ten przykład od godziny siódmej do szesnastej. Ściekom się nic nie stanie jak dłużej w szabmie poleżą. A w przyszłości zrobić zlewnie ,jak na ten czas nie ma kasy .

  • Odezwała się kolejna ameba. Wytłumacz wszystkim jakie uzasadnienie posiada ten jakże idiotyczny pomysł wprowadzenia zakazu ruchu w godzinach lekcyjnych? Skoro dzieci są na terenie szkoły to jakim dla nich zagrożeniem jest pojazd poruszający się po ulicy? Może jeszcze w godzinach lekcyjnych wprowadzić całkowity zakaz poruszania się po całej gminie?

   • Ameba to ty jesteś, myśląc że między godzinami lekcyjnymi nikt do szkoły nie chodzi . Wszyscy zaczynają o tej samej godzinie i kończą lekcje? Bądź lepiej nadal tym zwykłym mieszkańcem ,a jak chciałeś błysnąć, to się mogłeś brokatem posypać.

 9. Może Szambiarki nie znaikną z ulic ale PiS ucieka z Polski prawdopodobny kierunek Argentyna jak donosi wywiad a wiemy z historii kto uciekal do Argentyny po wojnie.

  film na Youtube pt: „PiS ucieka z Polski. Ziobro, Obajtek, Kamiński, Wąsik mają kandydować do europarlamentu”

  pytanie czy kupili tez bilety dla swoich wyborcow szanownego elektoratu ktory za 500 zl siedzial cicho i obserwowal złodziejstwo ??

 10. Jak mogą szambiarki zniknąć z ulic, skoro ,,gmina,, nie ma pieniędzy na podciągnięcie 50m kanalizy… Od prawie 2lat mieszkańcy proszą o to, bezskutecznie…

 11. Kiedy Policja w końcu zrobi porządek z parkowaniem pod szkołą? Tam są pasy dla dzieci a ruch ze nie wiadomo jak iść bo szarpie autem jedzie nie jedzie nie wiadomo! Udajecie ze nie widzicie problemu? Tam jest zakaz.

 12. Bo tam bacie i dziadki przywożą dzieci, jeździć taki mało umie z pod 24 za nim wystartuje bo ruch taki to ogon do samej szkoły i j/w skokami do przodu, koło Białka przed furtką ludzie czekają bo ten pod dach przed ósmą nie wpuści, z prawej strony mało co widać. Policja tam nic nie pomoże.

 13. a jak to możliwe ze za czasów PiS Steward Linii Lotniczych mógł zostać sędzią ??? Bolszewiki jak opanowali PL to sadzali takich ludzi na stanowiskach administracyjnych – historia zatacza koło

  film na YT pt: „ZIOBRO ZŁAPANY ZA RĘKĘ❗ZE STEWARDA ZROBIŁ SĘDZIEGO”

 14. my tu dyskutujemy ze pieniedzy nie ma na to czy tamto a niektorzy zyją sobie jak krolowie z naszych podatkow

  cyt : „Willa abp. Gądeckiego. Pieniądze na remont z publicznych pieniędzy”

  to jak to jest male dzieci mogą miedzy beczkowozali chadzać a wille sie remontuje na Osrowie Tumskim zeby doze sie zylo na emeryturze ???

 15. Dlaczego śmieci w Mogilnie kosztują 29 zł od osoby -a w Trzemesznie 36zl -odpowiedz nasuwa się sama-w Mogilnie nie działa Remondis.Trzemeszno nie potrafiło utrzymać swojej komunalki i mamy tego rezultat.Remondis już płacze ze wywóz śmieci w Trzemesznie nie pokrywa ich kosztów- dziwne ze w Mogilnie stawki za odbiór śmieci pozostają na ten rok bez zmian.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj