Strona główna Polityka Czy szambiarki znikną z naszych ulic?

Czy szambiarki znikną z naszych ulic?

2345
29

Temat zwiększonego ruchu ciężkich samochodów do oczyszczalni ścieków jest nadal gorący. Przypomnijmy, że na wiosnę ubiegłego roku Marek Walczak z Ostrowitego wynajął detektywa, który filmował poruszające się cysterny. Z zebranego materiału wynika jednoznacznie, że większość ścieków dowożonych beczkowozami pochodzi spoza naszej gminy.

Pomimo budowy kolejnych odcinków kanalizacji, ruch ten zwiększył się w ostatnich latach.

Jest to z pewnością trudny temat dla burmistrza, gdyż jako udziałowiec spółki musi mieć na uwadze jej wynik finansowy, a zwożone nieczystości z pewnością generują zysk. Z drugiej strony musi dbać o interes gminy i mieszkańców. Zwiększony ruch ciężkich pojazdów po nieprzystosowanych do tego uliczkach z pewnością interesowi mieszkańców ani gminy nie służy.

Na ostatniej sesji rady Miejskiej radni jednogłośnie podjęli uchwałę, w której zobowiązują burmistrza do nieprzyjmowania na trzemeszeńskiej oczyszczalni ścieków pochodzących spoza naszej gminy. W uzasadnieniu wskazują na zagrożenia, jakie powoduje ruch tych pojazdów dla mieszkańców, a szczególnie dla dzieci.

Doraźny zysk spółki – choć z przeważającym udziałem gminy – nie może przeważać nad dobrem mieszkańców” – uważają radni.

Temat ten poruszony był przez radnych na obradach połączonych komisji 24 stycznia, a już w następnym dniu burmistrz Krzysztof Dereziński wystosował pismo do władz spółki Remondis Aqua Trzemeszno. Jako reprezentujący większościowego udziałowca jednoznacznie żąda zaprzestania przyjmowania nieczystości ciekłych spoza gminy.

Mając na uwadze zwiększony dowóz ścieków na stację zlewną w Trzemesznie oraz wynikające z tego uciążliwości dla mieszkańców oraz zagrożenie dla bezpieczeństwa w kontekście istniejącego układu komunikacyjnego, dowóz nieczystości ciekłych spoza gminy nie znajduje mojej akceptacji” – napisał K. Dereziński.

Jednocześnie burmistrz nie widzi przeciwwskazań dla dowozu nieczystości na stację zlewną w Kamieńcu – lub inną wskazaną przez spółkę lokalizację – pod warunkiem niepowodowania uciążliwości dla mieszkańców.

Jak więc widać, w tej sprawie panuje jednomyślność zarówno wśród radnych, ale także pomiędzy Radą Miejską a burmistrzem. Logicznym więc wydaje się, że wobec tak zdecydowanego stanowiska 60% udziałowca, ruch beczkowozów z nieczystościami powinien zmniejszyć się radykalnie już następnego dnia po wpłynięciu pisma do spółki.

Tak się jednak nie dzieje. W rozmowie z nami burmistrz zapowiedział, iż w najbliższym czasie spotka się w tej sprawie z przedstawicielami drugiego wspólnika.

Miejmy nadzieję, że Krzysztof Dereziński zdaje sobie sprawę, iż jest to prawdopodobnie ostatnia okazja, aby udowodnić, że w spółce Remondis Aqua Trzemeszno ma jednak coś do powiedzenia.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

29 KOMENTARZE

 1. Walić do jeziora w Kamieńcu, utworzyć punkt zlewu w Popielewie. Zalać Ostrowickie w Bieslinie. A w ramach raju transportowego zachęcać firmy transportowe do korzystania z jakże uroczego skrótu przez Witkowo. Taka T1, bezpłatna na dodatek. Raj! Szambo transportowy raj!

 2. Ja sie dziwie ze nasi wlodarze godza sie zeby z poza naszej gminy wozili nieczystosci a co w Gnieznie czy w innych okolicach nie ma oczyszczalni ale nie najlepiej smrod wozic do Trzemeszna ludzie otworzcie oczy tym razem szacun dla pana Walczaka i moze Burmistrz i radni wreszcie otworza oczy.

 3. a moze niech to zleja pod dmem tego wać pana co to taki Decyzyjny jest ?

  a moze ludzie to dlatego ze vice burmistrz z mogilna to nie musi bac sie o srodowisko gminy ??

  Ojjj Duda sie wezmie za takich cwaniakow oj wezmie sie Duda i Macierewicz !

  • Duda i Macierewicz nie jest od srodowiska mamy wlodarzy w Trzemesznie co nie umieja czy nie chca czy sa slepi jak szambiarki niszcza nasze ulice nie mowiac o bezpieczenstwie szkoda slow lepiej Remondis by siewzial za lepsze sprzatanie masta syf i jeszcze raz syf gdzie zamiatarka co sie pokaze raz po raz do picu wziasc sie za naprawe tej kostki przez cale miasto jak to wyglada czy ludzie z gminy nie jezdza ulica wstyd wstyd a oni sie biora za sport najpierw sie wziasc za wizerunek naszego miasta jak nas widza tak o nas pisza i tyle a kupna starych budow zostawcie na drugi plan bo sie utopicie zero pojecia brac przyklad z proboszcza tu sprzedac tam kupic i kasa leci pozdr. dla wszyskich tak dobrze rzadzacych.

 4. To niewiarygodne – kilka/kilkanaście razy na dzień przez kierowców kilkudziesięciotonowych szambiarek łamany jest zakaz ruchu pojazdów o masie całkowitej powyżej 8 ton – dzień w dzień, nawet w soboty, zdarzają się niedziele… Jak długo jeszcze stróże prawa będą przymykać na to oko?

 5. W 100% popieram – szambiarki spoza gminy Trzemeszno nie powinny jeździć po ulicach Trzemeszna! Czy tak się stanie (i kiedy)? Tego nie wiem i nie jestem pewien czy w ogóle, ponieważ sprawa ma wymiar czysto ekonomiczny – więcej przyjętych ścieków oznacza większy zysk. Dlatego Szanowni Rodzice – zadbajcie jak najszybciej sami o bezpieczeństwo swoich pociech uczęszczających na zajęcia do SP 1. Nie pozwalajcie by dzieci chodziły do szkoły tą wąską, niebezpieczną uliczką. Idąc do lub ze szkoły ulicą na wprost wejścia głównego, po wydzielonym pasie dla pieszych nasze dzieci będą zdecydowanie bezpieczniejsze. Tym bardziej, iż długość drogi oraz czas przejścia będą porównywalne.

  • Może jeszcze jakaś barierka by nie wyjeżdżano na ten chodnik tak aby nie potrącono dzieci. Przyjeżdżający opiekunowie również stwarzają spore zagrożenie tuż przed szkołą. Parkowanie na zakazie, stawanie na pasach by wypuścić swoje dziecko. Nauczyciele natomiast nagminnie jadą pod prąd wyjeżdżając z terenu szkoły w lewo.

  • Rodzicu – masz rację. Rodzice, powtarzajcie dzieciom, by chodziły na wprost wejścia. Tą wąską uliczką jest niebezpiecznie.

 6. Szanowni Państwo teraz się obudziliście ?!!
  Przecież logiczną rzeczą jest to , że Remondis kupił komubnalkę z oczyszczalnia by zarabiać . Gdzie byliście jak była sprzedawana?!!!!!
  Teraz macie co chcieliście a pan burmistrz w tej spółce jest fikcją więc nie oczekujcie zbyt wiele- szkoda tylko Trzemeszna
  i mieszkańców ….sprzedajcie wszystko w obce ręce – oj polaczki polaczki

 7. żaden wariant z szambiarkami nie jest dobry. nie chodzi tu tylko o dzieci ale również o wszystkich trzemesznian. jesteśmy gnojowicą dla „lepszych” gmin. Dosłownie .

 8. Okazuje się, że mechanizm, który miał zadziałać w przypadku raju podatkowego sprawdza sie od dawna ze ściekami. Niższe ceny ścieków niż w innych gminach powodują zwiększony napływ ścieków spoza Trzemeszna. Taki „gównoraj”. Za chwilę zaczną jeździć beczki z okolic Mogilna, Rogowa itp. A czemu nie? Biznes is biznes. Przy sklepie 24h postawi sie sygnalizację świetlną i dzieci bezpiecznie przejdą przez ulicę. A czy oczyszczalnia to wszystko wytrzyma? Obchodzi to jeszcze kogoś?

 9. Oby to nie była rozmowa konia z wiadrem. Panie Burmistrzu życzę Panu sukcesu w spotkaniu z Remondisem. Chodzi o ludzi, którzy Panu zaufali.
  Nie zasłużyliśmy na ten syf nad syfami.

 10. Temat chodnika lub chodnika z barierką na ulicy na wprost od wejścia głównego SP 1 poruszany jest od kilku miesięcy na konsultacjach społecznych… Jaki efekt? 05.01.2018 ogłoszono przetarg – przebudowę ulicy Szkolnej, Śniadeckich (polecam http://www.bip.trzemeszno.pl/content.php?cms_id=6473) – z informacji tam zawartych dowiedzieć się można iż Gmina na tę inwestycję zamierza przeznaczyć 890 000,00 zł. Niestety budowa chodnika dla kilkuset dzieci uczęszczających do SP 1 nie została ujęta w inwestycji. Na 80 metrów chodnika poprawiającego bezpieczeństwo dzieci zabrakło akceptacji, zrozumienia, środków pieniężnych…

  • No rzeczywiście lepiej ładować kasę w ślepą uliczkę Szkolną i zrobić im podjazdy niż bezpieczny chodnik na wprost szkoły.

  • Dobry pomysł z tym chodnikiem ale chyba nie wiesz że tam za moment prawdopodobnie pojadą autobusy masakra a dzieci może są z betonu

   • Jeżeli nie będzie chodnika lub chodnika z barierką to dzieciaki nadal będą niestety chodzić do szkoły ulicą – albo tą wąską albo tą naprzeciwko wejścia głównego – chodnikiem będzie zawsze bezpieczniej niż ulicą po której będzie jeździć cokolwiek…

 11. Dzień dobry
  „…, dowóz nieczystości ciekłych spoza gminy nie znajduje mojej akceptacji” – napisał K. Dereziński.”
  Tym , których ten zapis nie rozśmieszył ( ponieważ nie znają uprawnień Pana Burmistrza przypomnę:
  1) Pan Burmistrz podpisuje zezwolenie dla podmiotów mogących świadczyć usługi asenizacyjne na terenie gminy. Może również takie zezwolenie COFNĄĆ !
  2) Pan Burmistrz reprezentuje w spółce Remondis Trzemeszno WIĘKSZOŚCIOWEGO udziałowca- gminę Trzemeszno
  3) Pan Burmistrz- jako przedstawicie głównego udziałowca, może w każdej chwili wystąpić o zwołanie walnego zgromadzenia, na którym, może zgłosić wniosek o odwołanie obecnego zarządu spółki i jako posiadacz pakietu większościowego, wniosek przegłosować
  4)Pan Burmistrz , jako pełnomocnik współwłaściciela , może zażądać od należącej do gminy spółki(zarządu) rejestru pojazdów z datami dostaw, ilościami odebranych nieczystości wraz z wykazem podmiotów od których zostały odebrane
  5) Pan Burmistrz może wystąpić do komendanta policji w Trzemesznie o wzmożenie kontroli pojazdów na wskazanej ulicy-w szczególności w zakresie przestrzegania zakazu wjazdu pojazdów o DMC przekraczającej 8 ton

  Co robi Pan Burmistrz ?
  Wystosowuje list do Remondisu w którym stwierdza, że:
  „…dowóz nieczystości ciekłych spoza gminy nie znajduje mojej akceptacji”

  Pozdrawiam
  TDi

  • W samą dziesiątkę.
   Mnie dodatkowo rozbawił urzędniczy bełkot burmistrza. Nie znajduje akceptacji… Czyżby szambiarki kursowały po mieście w poszukiwaniu owej?!
   Przy okazji pytania dwa: Zatem czyją akceptację – posługując się zrozumiałym dla urzędnika językiem – znajdują? I od kiedy nie mogą znaleźć akceptacji burmistrza, od początku roku wyborczego?!

 12. W uzupełnieniu Tomasza D. Pan Burmistrz może a nawet ma taki obowiązek spowodować, aby na oczyszczalni rejestrowano dokładnie skąd pochodzą ścieki. Ich dostawca nie robi żadnej łaski podając od kogo je przywiózł. Następnie, należy od tych osób, podmiotów zażądać faktur za opróżnienie szamba. Każdy użytkujący szambo ma obowiązek je przedstawić na żądanie burmistrza ( oczywiście w osobach jego urzędników). Na koniec należy porównać to co zapisano na oczyszczalni z tym co podają użytkownicy szamb. Wnioski mogą być ciekawe. Nie wiem jednak, czy takie działania znajdują akceptację…

 13. Rodzice, proszę, powtarzajcie dzieciom, by nie chodziły tą wąską uliczką! Jadący 20 cm od dzieci samochód może je łatwo zahaczyć. Na wprost wejścia jest bezpieczniej. Chodnik trzeba tam zrobić. I nie zastawiac autami, drodzy rodzice.

 14. LUdzie teraz się obudziliście!od lat jeżdżą szambiarki i jakoś nikomu to niwprzeszkadzało!!!dlaczego dopiero teraz???

  • Co Ty gadasz. Te noebieskie nie jeżdżą od lat, a teraz dla zysku. Zysk jednostki kosztem gminy. Jest wielki przekręt, dobrze, że w tym roku wybory i można rozliczyć.

 15. Puszczenie autobusów w ciasne uliczki osiedlowe Gmina w specyfikacji przetargu na remont ulic przy szkole nazywa poprawą bezpieczeństwa zmniejszeniem hałasu zapylenia itd autobus pod oknami przechodzące dzieci obok co na to rodzice nauczyciele może bezpieczniej dotyczy tylko tych wautobusie a miejscowe dzieci mieszkańcy jest tyle miejsca na terenie szkoły od strony ul.Marchlewicza tam jest miejsce bezpieczne dla wszystkich rodzice pomyślcie o bezpieczeństwie dzieci

 16. Czas najwyższy żeby szambiarki zniknęły , mam pytanie jakie działania podejmują urzędnicy naszej gminy wraz z radnymi w kierunku całkowitej kanalizacji sieci w naszej gminie

 17. Najlepsze rozwiązanie bedzie wstawić zakaz do ciężarowych samochodów a nową drogę wybudować od ul Kochanowskiego tam gdzie przebiega ten rów w kierunku oczyszczalni to wtedy może być bezpieczniej przy szkole Nr 1

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj