Strona główna Polityka Absolutorium jak miska wody

Absolutorium jak miska wody

1337
10

Wprawdzie od sesji absolutoryjnej minęło już trochę czasu, to jednak temat wrócił na ostatnim posiedzeniu Rady Miejskiej. Burmistrz Krzysztof Dereziński najpierw przeprosił za swoją nieobecność przed miesiącem. Jak stwierdził, już w listopadzie ubiegłego roku rezerwował wraz z rodziną i znajomymi wczasy.

Jego błędem – jak przyznał – było niezwrócenie uwagi na zbieżność terminu z sesją absolutoryjną. Przyznał, że zbyt późno zwrócił się do przewodniczącego RM o przesunięcie jej terminu.

Następnie burmistrz nawiązał do pisma Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu, która wyraziła opinię negatywną odnośnie uchwały absolutoryjnej,

Według izby, aby stwierdzić, iż burmistrz nie uzyskał absolutorium, powinna być poddana pod głosowanie uchwała o nieudzieleniu absolutorium. W tym wypadku tytuł uchwały brzmiał „o udzieleniu absolutorium”. Uchwała nie uzyskała wymaganej większości głosów. Wydawać by się mogło logicznym, że w takim razie absolutorium nie udzielono.

Skład orzekający uznał jednak, iż taka sytuacja oznacza tylko, że kwestia absolutorium nie została rozstrzygnięta. RIO powołała się przy tym na wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z 2006, który orzekł tak właśnie w podobnej sprawie.

Nie zgadza się z tym przewodniczący Rady Miejskiej Sławomir Peno, który dysponuje zupełnie odmienną opinią prawną. Prawnicy powołują się w niej na najnowszy według nich wyrok WSA w Poznaniu z roku 2011. Sąd orzekł wówczas, że należy zawsze poddawać pod głosowanie wersję „pozytywną”, czyli o udzieleniu absolutorium. Nieuzyskanie wymaganej większości oznacza jednoznacznie brak absolutorium dla burmistrza.

Te zawiłości prawne będą rozstrzygane na posiedzeniu kolegium izby 1 sierpnia. Przewodniczący S. Peno zapowiada udział w tym posiedzeniu. Jest przekonany, iż zdoła przekonać RIO o prawidłowości podjętej uchwały.

Trzeba podkreślić – spór ma charakter czysto teoretyczny. W praktyce brak absolutorium dla burmistrza w ostatnim roku kadencji nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Nie ma bowiem już możliwości ogłoszenia referendum w sprawie jego odwołania.

K. Dereziński wykorzystał jednak stanowisko RIO do zakwestionowania decyzji radnych. Odniósł się do uzasadnienia uchwały, w którym znalazły się według niego dziwne zapisy, między innymi to, że zbyt długo tworzono świetlicę terapeutyczną. „Absolutorium należało mi się jak psu miska wody” – dodał burmistrz.

Do jego słów odniósł się S. Peno, według którego zarzuty wobec burmistrza były o wiele poważniejsze. Przypomniał umarzanie podatku spółce Remondis Aqua, gdy firma ta płaci 242.000 złotych za zarządzanie firmie Remondis w Warszawie, a także wykreślenie wielu inwestycji, co nazwał demolowaniem budżetu.

Burmistrz nawiązał także do uchwały w sprawie jego wynagrodzenia. Przypomnijmy, że na czerwcowej sesji radni odrzucili projekt uchwały zakładający taki wzrost dodatków do uposażenia, który wyrównałby stratę wynikającą z obniżenia wynagrodzenia zasadniczego narzuconego przez rząd.

Doprowadziliście państwo do patologicznej sytuacji, w której burmistrz zarabia mniej niż niektórzy jego podwładni – skarżył się K. Dereziński. Dodał też, iż ma zamiar zmierzyć się z tym bo nie dopuści, aby osoby nie mające takiej jak on odpowiedzialności, zarabiały więcej od niego.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

10 KOMENTARZE

 1. No i jednak chodzi o pieniądze,burmistrz kpi sobie z rady wychodząc z sesji nie tylko raz bo prawie z każdej wychodzi przed zakończeniem,wg.mnie to on powinien mieć 5000 tys.brutto.A dostać się do niego jako petent to marzenie.

 2. ,, Dodał też , iż ma zamiar zmierzyć się z tym bo nie dopuści , aby osoby nie mające takiej jak on odpowiedzialności , zarabiały więcej od niego ,, .
  NO PANIE DEREZIŃSKI PAN MÓWI O ODPOWIEDZIALNOŚCI !!! …
  CZYM W TAKIM RAZIE JEST JAZDA POD WPŁYWEM ALKOHOLU . CZY TO JEST ODPOWIEDZIALNE ZACHOWANIE BURMISTRZA ?
  NIE TYLKO , ŻE CZŁOWIEK TEN ZŁAMAŁ PRAWO O RUCHU DROGOWYM TO NA DODATEK STAŁ SIĘ POTENCJALNYM ZAGROŻENIEM DLA OBYWATELI Z MOŻLIWOŚCIĄ NARAŻENIA ICH NA UTRATĘ ZDROWIA BĄDŹ ŻYCIA .
  O JAKIEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI JEST MOWA ? CZŁOWIEK TEN POWOŁUJE SIĘ NA PRAWO . TOŻ TO ISTNA KPINA Z NAS WSZYSTKICH !!! …

  • w kuluarach doszlo do tego ze… zmieniono przestepstwo na wykroczenie i tym samym mozna spokojnie startowac…

   no tak 9 klockow to malo to dac mu miske wódy hahah

   wstyd dla trzemeszna tka wladza a radni tez pokazali nieudolnosc trzebabylo zrobic 2 glowania o niudzielenie i o udzielenie

   • burmistrz nie tylko drwi z rady ale radnych wybierali mieszkancy a wiec takze z mieszkancow jesli ludzie to toleruja t ok niech utrzymuja pracownika co to pol kadencji choruje za 9 klockow na miesiac to trzemeszno powinno z funduszy europejskich doic kase az milo a nie SPAĆ albo lezec nieprzytomne w lozu.
    WSTYD WSTYDEM POGANIA szkoda ze rodzice honoru nie nauczyli

 3. Parodia urzędu i kpina z obywateli. Wypowiedzi burmistrza rodem z komedii Barei. I my, którzy płacimy za odgrywanie scenek na przetrwanie do końca kadencji…Smutne.Wybory zmiotą gościa ze sceny, zaniedbania trafią do prokuratury.

 4. Niema to jak brać kasę za nicnierobienie,zwykła megalomania i buta.Co to za gospodarz miasta i gminy co ciągle choruje… Weż pan zakasz rękawy i idż do zwykłej fizycznej pracy,taki z pana inteligent jak z mysiej d…trąba.

 5. Nic dodać nic ująć za komentarz niech posłużą wypowiedzi p.Burmistrza. Cytować nie ma sensu ich poziom dorównuje klientom pewnego „Baru”w Trzemesznie.

 6. Dzień dobry,
  jak mówi stare przysłowie: jaka praca -taka płaca.
  I ten passus o odpowiedzialności…
  Kończ Waść- wstydu oszczędź…
  Pozdrawiam
  TDi

 7. Czyli proszę jak w urzędzie są marnowane pieniądze. Kasa się rozpływa, miasto ma długi, drogi tragedia, ważne że ktoś i znajomi zarabiają.

 8. Panie Burmistrzu,

  Tolerował Pan fakt, że prywatna firma odzyskiwała podatek VAT przez kilka budżetów gminnych, co narażało te budżety na straty liczone w setkach tysięcy, przy jednoczesnym kłamstwie kiedy mówił Pan, że nowa Pani skarbnik zajmie się tym – FAKT – doprowadził Pan to sprywatyzowaniu TPK na korzyść spółki zewnętrznej – wspólnie z radnymi, którzy byli nieprzygotowani i chyba mamienii przez Pana jakimiś dziwnymi obietnicami zagłosowali za taką formą spółki na której rok rocznie traci budżet miasta i kieszenie podatników – FAKT, swoją często agencją, chwiejną decyzyjnością, obietnicami na odczepne wprowadza Pan chaos organizacyjny i zarządzania w tej gminie – FAKT – jednocześnie znów idąc drogą placykowej kampanii – chociaż koszty tych placyków pod kampanię są równoznaczne choćby z ćwiercią kosztów jakie kancelaria prawna pobierała za odzysk VAT w jednym roku budżetowym …

  Pomijam Pana obietnice negocjacji kwoty jaką gmina musiała zapłacić firmie Paroc, których Pan nawet ( o zgrozo ! ) nie odbył !

  Czy ktoś z Pana otoczenia poniósł za te karygodne przewinienia jakąś odpowiedzialność ? W Pana ustach to słowo jest werbalnej komizmem …

  Ostatnio dość przypadkiem usłyszałem, że Pan Burmistrz w marcu nie był pijany za kółkiem, tylko Pani w aptece sprzedała mu złą maść, która wywołała takie stężenie alkoholu w organiźmie – to był żelazny elektorat Pana Burmistrza, którego jak chwilę posłuchałem to stwierdziłem, że tą samą maścią się smarowali …

  Cieszę się, że Pan Burmistrz wrócił bezpiecznie z wakacji, i używa swojej elokwencji komunikując się z Radą i mieszkańcami stwierdzeniami, że absolutorium należy mu się jak psu micha, godna urzędu retoryka …

  Kończąc Orwellem:

  ” Ludzie którzy głosując na nieudaczników, złodziei, oszustów i zdrajców, nie są ich ofiarami. Są ich wspólnikami. ”

  Miłego weekendu …

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj