Strona główna Kultura 83. rocznica wybuchu II wojny światowej

83. rocznica wybuchu II wojny światowej

6866
32

83 lata temu rozpoczęła się II wojna światowa. Dziś złożono hołd jej ofiarom. Kwiaty i znicze pojawiły się w miejscach upamiętniających pomordowanych przez Niemców.

Składanie wiązanek rozpoczęto przy Urzędzie Miejskim pod tablicą zamordowanego Kazimierza Szymańskiego, przedwojennego burmistrza oraz rozstrzelanego w Kociniu Andrzeja Marchlewicza, dowódcy cywilnej obrony naszego miasta.

Następnie udano się na cmentarz parafialny, gdzie złożono kwiaty na zbiorowej mogile ofiar II wojny światowej.

W uroczystości wziął udział burmistrz Krzysztof Dereziński oraz członkowie Gminnego Komitetu Pamięci Ochrony Walk i Męczeństwa. Warte honorową zaciągnęli zuchy i harcerze.

32 KOMENTARZE

 1. Czas wielki od szwabów otrzymać należne Polsce reparacje za 2 Wojnę Światową. Mordercy, którzy napadli na Polskę muszą zapłacić. Nie może tak być, że urodzeni po wojnie szwaby śmieją się w twarz Polakom. Czas odzyskać u odszkodowanie za to co ich przodkowie robili.

  • no ale co oprocz gadania przez 7 lat rzad Pis zrobil w tym zakresie ? nawet 1 wniosku z prawnikami nie spisali

   obudz sie przestan sluchac TVP zacznij myslec dlaczego tego nie zrobili

   powiem ci wiecej kolego

   Niemcy zaplacili a dokladnie VW za oszustwo na spalaniu stanom zjedoczonym grupe miliardy dolarow , Zydzi tez dostali a dlaczego Rzad Polski nie pomaga ludziom uzyskac przeciez te auta mozna uznac za wadliwe nie spelniaja norm spalania dlaczego my nic nie robimy ??

   pomysl kolego i przestan Trollowac

   • Tomku ale oni czerpia z Rosji rzadzenie innymi poprzez „dziel i rządz” skóconym narodem sie rzadzi łatwiej i mozna robic wałki

    a Ławke teraz zrobili za kupe milionow zamiast na chore dzieci dac to za grube banki w barwach rosyjskich postawili – nowa wladza niewazne kto bedzie sprawdza kto czerpal z podwykonawstwa na te ławeczki za grube melony.

    Szczują na powstańców, na Niemców , ma Ukraine, na Francje ludzie kochani kazdy kto normalnei mysli zastanowi sie gdzie ja k..a zyję

   • Taka pensja a jak podchodzi do problemów i zaangażowania w ich rozwiązywanie w naszej gminie to widać gołym okiem, nie ma nawet poczucia wstydu, nie wie ,zapozna się ,zastanowi a jak coś się wyleje to biorę na klatę i tak przez wszystkie te lata tak sprawowanej funkcji i mamy teraz efekty , nie ma na nic, czy są środki na węgiel do szkół , jak wygląda rozbudowa remizy którą rozpoczeto już kilka lat temu to też widać gołym okiem,jak my jako gmina wyglądamy ?

 2. Dla wszystkich, którzy tak lekko sobie podchodzą do mordu polskiego narodu przez szwabów i próbują deprecjonować potrzebę uzyskania przez Polskę reparacji.
  Jesteście zwykłymi folksdojczami!

  • Ale to Ty się zachowujesz, przynajmniej na tym forum, jak młodzieżówka niemiecka w latach 30-tych i nienawidzisz wszystkich wkoło. Oni tak właśnie zaczęli, kto nie z nimi, ten przeciwko nim. Od nienawiści do przemocy jest krótka droga.

   • Rozumiem, że jak Tobie ktoś coś zrobi, dajmy na to ukradnie auto, to w imię miłości braterskiej nie będziesz dążył do jego ukarania a co więcej będziesz się cieszył jak sobie jeździ Twoim autem.
    Przestań bredzić a tym samym usprawiedliwiać szwabów. Za krzywdy i straty płaci się zadośćuczynienie.

    • Masz rację płaci się zadośćuczynienie ale część naszego zabrali towarzysze ze wschodu i Polska nie dostanie nawet 1 grosza. Część Polaków, która była w obozach koncentracyjnych, na robotach w Niemczech itd. dostała troszkę pieniędzy ale czy to zwróci zdrowie i życie.

 3. Napaść na Polskę 1 września 1939 roku to straszna chwila dla obywateli i całego naszego kraju. Tragicznymi dla Trzemeszna i mieszkańców gminy datami są 10 września i mordy niemieckich oprawców z największym zbiorowym rozstrzelaniem 5 października. Oba miejsca także uczcimy.
  Temat reparacji wojennych oceńmy indywidualnie, np. z perspektywy lokalnej. Odnieśmy do środowiska nam znanego. Treści tomu I książki „II wojna światowa w Trzemesznie” mogą pomóc wyrobić zdanie o potrzebie reparacji niezdecydowanym.

  Biblioteka Narodowa Niemiec poprosiła o egzemplarz i otrzymała takowy od Fundacji „Kierunek Kultura”. Czekamy na rozbudowany tom II opisujący nieznane fakty z okupacji niemieckiej na naszym terenie. I chociaż wydanie drukiem książki to koszty do poniesienia, p. Burmistrz obiecał przedłożyć poprawkę budżetową Radzie jeszcze w tym miesiącu.
  Proszę wesprzyjcie życzliwą pamięcią.

    • Panie Andrzeju czyli według Pana powinno być wtedy referendum żeby suweren się wypowiedział? Czy Niemcy mogą podważać kształt granic z Polską?

    • Doktorku, wyłącz rządową szczujnię Kurskiego, bo już mówisz językiem prosto z pasków TVP Info. Za Bieruta nie byliśmy suwerenni… A co? W PRL siedziałeś w więzieniu za poglądy i nie pracowałeś na rzecz Państwa? Jest o tym gdzieś w aktach IPN? Nie rób więc ludziom wody z mózgu, bo powtarzaniem pisowskiej propagandy nie zmienisz mocy umów międzynarodowych.

     • Ten nick mówi wszystko o Tobie😁. Skąd wniosek, że Pan Leśniewski czerpie wiedzę z pasków TVP? Nie oceniaj innych wg swojej miary.

     • Realista, próbujesz mnie obrazić (aluzja do nicka) , sugerujesz, że napisałem coś czego nie napisałem („czerpanie wiedzy z pasków”) oraz udzielasz górnolotnej rady, żeby postawić się ponad mną w dyskusji. Ale merytorycznie nie masz nic do powiedzenia. Symptomatyczne…

    • Panie Doktorze, trochę mnie Pan zawiódł. Nie spodziewam się żadnej merytorycznej dyskusji po Antylewaku, który potrafi tylko rzucać inwektywami, ale już na konkretne argumenty nie odpowiedział. Tak jak przewidziałem, nazwał mnie i podobnie myślących folksdojczem i na tym zakończyła sie jego rzeczowa dyskusja. Jednak tytuł naukowy zobowiązuje. Nie chce sie powtarzać, ale może jednak zapoznałby się Pan z zalinkowanym przeze mnie wcześniej artykułem. Tam sa rzeczowe argumenty, nie obrażanie czy emocje. Bo z tego co widzę, to opiera sie Pan na pisowskiej propagandzie, a nie na faktach. I pytanie. Czy wszystkie umowy międzynarodowe podpisane przez władze PRL są nieważne?

     • PRL to ścierwo, w którym dobrze żyli tylko kapusie! Pokaż mi chociaż jedną osobę, która nie była partyjnym sługusem lub kapusiem, która dobrze wspomina czasy tej niewoli.
      Tobie się dobrze żyło za PRL?

     • Pisz dalej Antylewaku bo tylko potwierdzasz moje zdanie. Jestes typowym wyborcą PiSu, zacietrzewionym, niemyślącym, nienawidzącym. Tak cie ukształtowała szczujnia Kurskiego. Od poczatku próbuję dyskutować na argumenty, ale ty jestes na nie ślepy. Powiedz kiedy odniosłeś sie rzeczowo do jakiegos argumentu? Potrafisz tylko ubliżać.

 4. W Polsce jest 16% folksdojczów, którzy uważają, że Polsce nie należą się reparacje za II WŚ.
  Tak wynika bynajmniej z sondażu dla w polityce.pl
  https://dzieje.pl/wiadomosci/sondaz-dla-wpolitycepl-64-proc-polakow-uwaza-ze-niemcy-powinni-wyplacic-polsce-reparacje
  Na szczęście 64% Polaków uważa, że Polsce te reparacje od szwabów należą się. Jeśli szwaby obłudnie będą twierdzić, że nie nie mają pieniędzy niech przekażą majątek w ręce Polek o Polaków (ale nie folksdojczów), który trafił do nich dziwnym trafem za czasów rządów platfusów. W naszej gminie też by się coś znalazło.
  Nie będzie nam w Polsce szwab pluł w twarz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj