Strona główna Różne 150 lat kolei w Trzemesznie

150 lat kolei w Trzemesznie

3519
15

Mija 150 lat od momentu uruchomienia przebiegającej przez nasze miasto linii kolejowej. 26 maja 1872 roku na stację Trzemeszno wjechał pierwszy pociąg. Było to oficjalne otwarcie, gdyż ruch na torach odbywał się oczywiście nieco wcześniej, w ramach jazd próbnych.

Początkowo była to linia jednotorowa, a dworzec znajdował się wówczas z dala od miasta, w granicach wsi Niewolno. Podobnie było w Gnieźnie, gdzie usytuowano go w miejscowości Konikowo.

Jak donosił „Kosynier” z 1938 roku, „Szlak kolei żelaznej Poznań – Toruń – Bydgoszcz wytknięto w roku 1868, a budowę rozpoczęto w 1869 roku, równocześnie na odcinkach Pobiedzisk, Gniezna, Trzemeszna i Inowrocławia gdzie znajdowały się osobne biura budowy. Kierownikiem biura i odcinka w Trzemesznie był inżynier i architekt Moraczewski”.

Chodziło oczywiście o inżyniera Macieja Moraczewskiego, ojca Jędrzeja, pierwszego premiera Polski po odzyskaniu niepodległości. Urodził on się w Trzemesznie, 13 stycznia 1870 r. Jak nietrudno się domyślić, rodzina Moraczewskich zamieszkała w naszym mieście właśnie na czas budowy.

Drugi tor oddano do użytku w 1886 r., a elektryfikacja odcinka nastąpiła w 1976 r. Obecnie trzemeszeński dworzec poddany jest gruntownemu remontowi. Jak już wcześniej pisaliśmy, inwestycja jest opóźniona. Pierwotnie zakładano oddanie obiektu do użytku w marcu br. Inwestor, jakim jest PKP S.A., przewiduje zakończenie prac na koniec roku.

Kolejną inwestycję planują natomiast Polskie Linie Kolejowe S.A. Modernizacji będą podlegać urządzenia sterowania ruchem oraz perony, które mają być wydłużone. Jak się dowiedzieliśmy w zespole prasowym PLK S.A., obecnie przygotowywana jest dokumentacja.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

15 KOMENTARZE

   • panie panie to co pan piszesz to rasizm w czystej postacii ! nie o taka polske moj stryj walczył ! pewnie na tuska pan glosujesz skoro tak piszesz

    • Tfusk trzyma z putinem i rozdaje wszystkim ,a Polakom tylko obiecuje ,bo to marionetka makreli. Jak by rzucić kamień w peło ,to na pewno by trafił de.ila.

  • Jestem za: obywatele odebrawszy należność za gościnność ruszają w prawo albo w lewo i co najważniejsze – znikną wreszcie kontenery z ul,Kościuszki przeznaczone na bespieczeństwo Gości.

 1. Taki JUBILEUSZ powinno się godnie obchodzić! Może warto zagłębić się w historię i wspomnieć TYCH którzy ją stworzyli! Aby istniała STACJA pracuje na to wielu LUDZI.Tym którzy pracowali i tym którzy pracują przesyłam najlepsze życzenia – to bardzo trudna i odpowiedzialną praca!

 2. Burmistrzuniu nadal bryczką jak Waldorf po mieście się wozi a muzeum jak niebyło przy torach tak niema. Nawet środi kz WPF-u na wynajem lokalu już płyną.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj