Strona główna Polityka 14 za mało, 10 wystarczy

14 za mało, 10 wystarczy

1915
30

W lipcu pisaliśmy o problemach z naborem uczniów do Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych. Planowano tam wówczas otwarcie technikum informatycznego. Chęć nauki w takiej klasie zgłosiło 14 absolwentów gimnazjów, dlatego burmistrz Krzysztof Dereziński nie zdecydował o utworzeniu oddziału.

Tłumaczył, że z ekonomicznego punktu widzenia jest to zbyt mała liczba uczniów. Burmistrz nie był zbyt konsekwentny w swoich założeniach. Wyraził bowiem zgodę na utworzenie klasy 10 osobowej w Szkole Podstawowej nr 2. Pytał o to wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Daniel Bisikiewicz na jednym z posiedzeń komisji rady.

K. Dereziński odpowiedział wtedy tylko tyle, iż była to jego decyzja i bierze za nią odpowiedzialność. W rozmowie z nami poinformował, że do SP nr 1 zapisanych było 35 uczniów, a do SP nr 2 – 10. Był plan, aby w obu szkołach rozłożyć liczbę uczniów bardziej równomiernie tak, żeby w obu szkołach były tylko 2 klasy pierwsze. Rodzice dzieci zapisanych do SP nr 1 nie zamierzali jednak przenosić ich do dwójki, natomiast rodzice chcący posłać dzieci do SP nr 2 stwierdzili, że jeśli nie powstanie tam oddział, to poślą dzieci do przedszkola.

Mogli tak zrobić, ponieważ w tym roku mieli wybór i swoich pociech do pierwszej klasy posyłać nie musieli. Spowodowałoby to jeszcze większe problemy w przedszkolach, gdzie w tym roku z uwagi na cofnięcie reformy w szkolnictwie wystąpił szczególnie duży problem z miejscami dla dzieci.

30 KOMENTARZE

 1. A może warto było spróbować i otworzyć klasę,zdobyliby renomę i w przyszlym roku młodzież wybrałaby Trzemeszno,a nie Gniezno czy Mogilno

  • Dokładnie. Jestem matką,która czekała do ostatniej chwili. Burmistrz tak przyciągnął podpisanie decyzji, że z 16 zrobiła się 14 uczniów, bo matki się wkurzyły i zabrały papiery. I tak zamiast powyżej 15 (co burmistrz obiecał) zrobiło się poniżej. Reszta uczniów wyparowała do Mg lub Gn a z nimi subwencje…
   A w dwójce jest ponoć 9 w klasie…

 2. Zanim zostało 14,było więcej chętnych do technikum. Jednak burmistrz z podjęciem decyzji czekał do ostatniej chwili. I niektórzy rodzice wkurzeni, niepewni już niczego, zabrali papiery. Uczniowie, a i z nimi pieniądze, poszły na Mg i Gn. Brawo za gospodarność…

 3. Hipokryzja „z ekonomicznego punktu widzenia ” nie otwiera pan nie tylko klasy ale praktycznie likwiduje możliwość powstania atrakcyjnego kierunku wspomaganego przez PWSZ Gniezno. Trzeba zabrać panu możliwość decydowania niech szkoły średnie i zawodowe przejmie stowarzyszenie dopóki jest jeszcze co przejąć,jako organ prowadzący. Poddaję pomysł pod dyskusję ?

 4. Ludzie czego Wy się tak pieklicie, Pan Burmistrz jest świetnym ekonomistą, nawet intuicyjnie zatrudnił Panią Skarbnik, która miała mieć świetne doświadczenie w odzyskiwaniu padatku Vat:

  http://palukitv.pl/teksty/przestrzen-lokalna/polityka/17169-skarbnik-z-zewnatrz.html

  Tak, świetne, że pomagała w tym kancelaria prawna za 20 % prowizję … Ot zarządca, istny kandydat na samorządowca dekady, może i stulecia …

  A pianino czy fortepian ( bo nie pamiętam ) z SP 2 już się znalazły ?

 5. Z tego co wiem to część młodzieży, która poszła do Mogilna i Gniezna mówiła, że jeśli otworzą tech. informatyczne u nas to oni wrócą, bo nie będą musieli dojeżdżać.

  • wrócą ?? i Lutek bedzie ich tu informatyki uczyl albo inny jegomosc bedzie dyktowal ksiazke a uczniowie beda pisac ???
   Albo w programie LOGO zolwiem sie poruszac ???
   Niech burmistrz da haslo reklamowe w trzemesznie zrobimy z ciebie godnego pracownika Doliny Krzemowej albo nastepce Gates’a 🙂 dajcie spokoj bo juz nawet smiac mi sie nie chce

   Pamietam informatyke z Lutkiem i haslo „prosem pana, prosem pana bo my to kcemy hakjetami zostać”

   W Kruchowie niech otworzy centrum informatyczne – hale juz maja kilka serwerow niech dokupi i cale kruchowo go bedzie w pierscien calowac niczym biskupa ;p

 6. Już szkoła nie odbuduje tego co straciła. Życie pędzi, nie dogonią .Chyba, że kadra się zmieni w 70%, przyjdą nowi nie uwikłani w trzemeszeńskie pierdoły i na pierwszym miejscu będą uczyć dobrze, a nie pysznić się.

 7. K.D wpadł w bagno po same uszy . Brak jemu jakiegokolwiek pomysłu na odkręcenie układów z poprzedniej kadencji .
  Podobnie jak w przeszłości odgórnie przywożono ,,dyrektorów w teczkach,, tak i teraz nominacje otrzymują osoby wskazywane i powiązane z daną partią polityczną .
  Niewątpliwie przykładem tego typu działań jest Pani Skarbnik . Kto dokładnie śledzi wszystkie wydarzenia , ruchy kadrowe i działania o charakterze strategicznym z naszego ogródka doskonale wie co jest grane jak również to , że Pani Skarbnik nie jest jedynym tego przykładem .

  Wykręcanie się ekonomicznymi uzależnieniami jest bezczelnym policzkiem wymierzanym naszemu społeczeństwu . Poniesione straty dla budżetu poprzez prowadzoną politykę i samozadowolenie K.D z faktu odzyskiwania Vatu to obraz nędzy i zarazem rozpaczy . Jeżeli K.D nie potrafi liczyć niech skorzysta z wiedzy Pani Skarbnik i podda analizie ile pieniędzy można było przeznaczyć na dofinansowanie szkolnictwa . Jak znam życie nie zrobi tego . Zakładam bowiem , że doskonale wie a przed nami gra biednego męczennika .
  Burmistrzu niech Pan wreszcie przestanie wkręcać społeczeństwu kit zaczynając od mówienia prawdy i do roboty – młodzież czeka !

 8. Po co piszesz coś, co ma tylko jątrzyć i szkodzić. „Lutek” już dawno na emeryturze. A lekcje informatyki w tech. informatycznym mieli prowadzić pracownicy naukowi PWSZ z Gniezna zgodnie z podpisaną umową między dyrekcją ZSOiZ w Trzemesznie a władzami PWSZ. Z tego co piszesz wynika jedno:
  jeśli chodzi o to co dzieje się w tej szkole to jesteś „sto lat z Murzynami” a chcesz uchodzić za bardzo zorientowanego i znającego się na rzeczy. Żenada !

  • no to przekonaj rodziców ze warto tam poslac dzieci ze na studiach dadza sobie swietnie rade majac podstawy z tej szkoly… idz miedzy ludzi i przekonaj ich czy w polowie nauki nie beda zmieniac szkoly ?

   • To porozmawiaj z uczniami tej szkoły, którzy świetnie sobie radzą na studiach i w życiu. Zadaj sobie trud i znajdź na stronie Kuratorium Oświaty raport z ewaluacji przeprowadzonej w tej szkole przez instytucję, która nie miała żadnego interesu, aby źle czy dobrze ocenić tę szkołę. Porównaj z innymi raportami i wyciągnij wnioski. Nie wiem kim jesteś i nawet nie chcę wiedzieć, ale wydaje mi się, masz niewiele argumentów. Powtarzasz tylko to co jest najbardziej prymitywnym argumentem, przed czym najtrudniej się bronić – szkoła musi udowadniać, że nie jest wielbłądem. Odsyłam do komentarzy pod różnymi artykułami na temat tej szkoły, które ukazały się na tym portalu. Przeczytaj je i zastanów się nad tym jakie trudności ta szkoła musiała pokonywać przez ostatnie 5 – 6 lat.

 9. Może zastanowicie się od kiedy rzekomo ta szkoła „zeszła na psy”. Czy nie od wtedy, gdy władze powiatu wyremontowały za pieniądze unijne dawne koszary wojskowe i umieściły w nich „102 szkoły”. Teraz muszą je utrzymać za wszelką cenę, żeby nie zwracać kasy. Dlatego muszą zdobyć uczniów więc wszystkie chwyty dozwolone, łącznie z podawaniem rodzicom na zebraniach informacji o likwidacji szkoły. Ponadto w dobie anonimowego Internetu można zamieścić kilka odpowiednio negatywnych komentarzy i kampania nienawiści rusza. Do tego dodać należy niż demograficzny,niechęć wobec tej szkoły władz Trzemeszna /i nie tylko władz/. Pamiętam z jaką nienawiścią pisano o stypendiach w tej szkole. Nikt nie zadał sobie trudu, by sprawdzić jakie stypendia funkcjonują w innych szkołach /zapewniam, że jest podobnie/. Mieszkańcy Trzemeszna zastanówcie się, czy pisząc z taką nienawiścią o tej szkole nie realizujecie nieświadomie scenariusza, który napisał ktoś kto ma w tym interes.

 10. za sytuację tej szkoły odpowiada PAN PILAK !!!!robił wszystko by doprowadzić szkołę do upadku !!zależało mu na uczniach z TRZEMESZNA bo w GNIEZNIE mało uczniów co za tym idzie mało pieniędzy , PILAKA już nie ma ale smród pozostał .

 11. W szk.podst.nr 2 klasa 1 JEST dziewięć osób,to strata dotacji na dziecko , natomiast technikum mogłoby się zaaklimatyzować i była jego kontynuacja przez 3 lata, a tak młodzież ucieknie do Gniezna i Mogilna. To dobrze?

 12. W artykule zostało napisane, odnośnie przedszkoli, że ….. ,, wystąpił szczególnie duży problem z miejscami dla dzieci ,, . Chyba nie jest aż tak źle jak piszą skoro zostały przyjęte dzieci z rodzin gdzie pracuje jeden rodzic ( dzieci trzyletnie ). Więc albo ktoś się myli, albo zostały zmienione kryteria przyjęć, ALBO……… niech każdy sobie odpowie sam !!!???

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj