Strona główna Polityka Zmniejszyć zatrudnienie w urzędzie – proponuje radny

Zmniejszyć zatrudnienie w urzędzie – proponuje radny

16110
51

Interpelację w sprawie ograniczenia zatrudnienia w trzemeszeńskim urzędzie złożył na dzisiejszej sesji Rady Miejskiej Kacper Lipiński. Radny dokonał porównania z podobnej wielkości gminą jaką jest Witkowo.

W związku z coroczną, coraz trudniejszą sytuacją budżetową nie pozwalającą rozwijać gminy bez jej zadłużania, a wynikającą nie tylko ze złego zarządzania, ale również regulacji odgórnych jak np. zwiększenie płacy minimalnej czy zmniejszenia wpływów z podatku PIT podejmuję kolejną próbę poprawy budżetu w postaci szukania cięć, tym razem w sektorze publicznym, a dokładniej w strukturze zatrudnienia w UM.

Brak bezrobocia, chłonność rynku pracy, zmniejszy potencjalne niedogodności zwolnionych. W celu ułatwienia racjonalizacji powyższych argumentów (załącznik nr 1) załączam porównanie struktury zatrudnienia w urzędach gmin Trzemeszna oraz Witkowa. Zwracam się z uprzejmą prośbą o audyt struktury zatrudnienia w UM oraz restrukturyzację” – można przeczytać w interpelacji radnego.

Jak się okazuje z załączonego porównania, trzemeszeński urząd liczy 67 urzędników, w Witkowie jest ich 34. W naszej gminie w strukturach urzędu funkcjonuje również obsługa administracyjna placówek oświatowych, w Witkowie osoby te zatrudnione są w szkołach – łącznie na 4,5 etatu. Nawet jeśli dodać je do liczby zatrudnionych w urzędzie, różnica wydaje się znaczna.

Podobna jest liczba mieszkańców (Trzemeszno 13922, Witkowo 13489), powierzchnia (Trzemeszno 175km2, Witkowo 184 km2), a także budżet (Trzemeszno 68.703.242, Witkowo 66.430.000). Duża różnica występuje natomiast w wydatkowaniu środków na administrację publiczną (Trzemeszno 6.603.945 zł, Witkowo 4.789.423 zł).

Największą dysproporcję można zauważyć przy porównaniu wielkości środków na inwestycje. W bieżącym roku Witkowo zamierza wydać na nie 38% budżetu, Trzemeszno tylko 3,58%.

Radny zwrócił uwagę na jeszcze jedną różnice. Zauważył, że w przypadku naszej gminy zwracał się o powyższe dane jako radny. Na odpowiedź czekał 7 dni. W przypadku Witkowa, gdzie pytał jako osoba z zewnątrz, odpowiedź otrzymał po 2 dniach.

Jaka będzie odpowiedź burmistrza Krzysztofa Derezińskiego na złożoną interpelację, dowiemy się w najbliższym czasie. Poinformujemy Was o tym.

Aktualizacja: Na prośbę Czytelnika publikujemy załącznik z porównaniem obu struktur.

51 KOMENTARZE

 1. Bo u nas w gminie same lizusy tylko żeby kasę brać i dużo mówić popieram radnego Witkowo ma połowę mniej i lepiej dysponują gmina niż u nas zwolnić połowę

 2. Bardzo trafne porównanie, proszę zauważyć ze w końcu komuś chciało się konkretnie coś zdziałać, gdyż taka interpelacja potrzebuje nakładu czasu i włożonej pracy. Brawo Panie Kacprze! Co do porównywania Witkowa z Trzemesznem to niestety jest bardzo duża przepaść między kompetencjami i sposobem zarządzania, przede wszystkim też tam było parę rządów radnych z prawdziwego zdarzenia, nie tak jak u nas. Mam do czynienia z gminą Witkowo i obaj panowie burmistrzowie wykazują o wiele więcej cech adekwatnych do swojego stanowiska, niż panowie z Trzemeszna. Bardzo trafne porównanie, jestem pod wrażeniem!

 3. Zgadzam się z panem radnym. Jeden pracownik powinien dostac szerszy zakres obowiązków i zajmować się kilkoma sprawami, a nie jedną jeszcze nie zawsze dobrze.. W naszej gminie jest burdel na kółkach. Na wszystko długo sie czeka i jeszcze dostaje się nie to co trzeba. Nie ma przepływu informacji, jedni nie wiedzą co robią drudzy, a potem człowiek ma problemy.

 4. Zobaczcie jaki paradoks – sprawność działania w urzędzie Trzemeszna ponad trzykrotnie gorsza niż w urzędzie w którym jest prawie połowa mniej zatrudnionych osób 😀

 5. Brawo za przygotowanie i ciekawe wnioski. Tego mieszkańcy oczekują od Radnych! Czekamy zatem na odpowiedź ze strony Burmistrza- miejmy nadzieję, wyczerpującą.

 6. W końcu!!! Brawo panie Lipiński. Czekamy na rezultaty audytu i działanie burmistrza. Przecież wystarczy przeliczyć ile musimy płacić my wszyscy na zatrudnienie niepotrzebnych ludzi w umig miesiąc w miesiąc…pozostawiam do przemyślenia.

 7. Brawo !! Pan Burmistrz obstawia wszystkie stanowiska znajomkami i tak to jest jak się ma dużo znajomych i głupio odmówić … ehhh wszyscy którzy głosowali na obecna władze mogą sobie podziękować 🙂 znajomosci …znajomosci .

 8. Swietny pomysl. Jednakze starsznie dlugo zajela P. Lipinskiemu implementacja czegos sensownego w naszej gminie, a raczej proba. Na ten moment kazdy inny mieszkaniec moglby byc Radnym i wielkiej roznicy by nie bylo. Ale liczy sie pomysl, jak i same checi. Ciekawe co z tego wyniknie.

 9. Aile Gmina placi za wynajem Opieki w Banku PKO mozna bylo zrobic z przychodni Opieke a po drugie po co tam tyle ludzi pracuje zrobic redukcje i w Gminie takze kto na emeryture to na emeryture jest pani ktora nawet trzy etaty ogarnie to po co tyle ludzi jeden chodzi za drugim.

 10. Brawa dla Pana radnego za chęć pokazania gdzie leży problem w gminie.Między innymi dlaczego nie ma pieniędzy .Coraz rzadziej wybieram się do tego urzędu ,bo tam ciężko coś załatwić .Ciężko im odpowiedzieć nawet na pukanie do drzwi .Gdy się wchodzi do któregoś z pokoi spojrzeniem tak człowieka prześwietlą ,że chce się tylko wyjść .Pomijając ton odpowiedzi na pytania .Nigdy nie udało mi się nic załatwić od ręki .Trzeba czekać kilka dni na telefon i jechać drugi raz do urzędu …Chore to .Ludzie pracujący boją się o utratę pracy ,a jak pracują -szkoda słów .Mam nadzieję ,że jednak Pan Lipiński podziała w tym temacie i urząd stanie się urzędem a nie miejscem do przeczekania aż godziny pracy miną

 11. W gminie Trzemeszno w biurze podawczym siedzą 2 osoby w innych gminach wnioski lub inne dokumenty zostawia się bezpośrednio w danym inspektoracie. Można, pewnie że można…..

 12. Urzędnicy zawsze wyglądają jakby siedzieli za karę w pracy a osoba próbującą coś załatwić była śmiertelnym wrogiem. Idąc do naszego urzędu wybieram późniejsze godziny żeby nie mieć popsutego całego dnia..

 13. Urząd się rozpasł strasznie przez te kilka kadencji Pana burmistrza , ponieważ dwa budynki nie wystarczają jak zresztą sam burmistrz ostatnio powiedział, że Urząd znajduje się obecnie w 6 miejscach i dlatego trzeba jeszcze przeznaczyć na cele Urzędu pomieszczenia, po byłej Szkole Zawodowej im. H. Cegielskiego.Natomiast przewodniczący Rady, jak to przewodniczący znany jest nie od dziś tzn. nie jest to jego pierwsza kadencja, no i co I NIC. Od sesyjki do sesyjki i kaska leci a i pogaduchy są przy okazji czas zleci, to się powodzi. OJ OJ OJ, rozpasło się to towarzystwo.

 14. Takich radnych i Burmistrza wybraliście choć było wiadomo jak w ubiegłych latach to wyglądało ! Kiedyś to Mogilno było tą czarną dziurą a teraz Trzemeszno ! Tu nic się nie zmieni przez całą kadencję oprócz długu !!!

  • Długu nie będzie chociaż państwu burmistrzom nań pozwolono. 3 banieczki od Remondisa, brak wydatków na ochronę środowiska, 31 tysiączków złociszy i 25 tysiączków oiro na wykluczonych cyfrowo i 100 tysięcy na koncie – do pozytywnego wykorzystania. Starczy jeszcze na 55 etatów.

 15. Jak się zatrudnia emerytów na stanowiskach dyrektorskich cóż tu komentować. Może Pan burmistrz opowie jak to działa. Dyrektorzy zatrudniają dalej. Proszę przeanalizować strukturę zatrudnienia w placówkach podległych. Ten kij w to mrowisko powinno się już dawno włożyć! Wiele inicjatyw tego radnego to bąble na wodzie ale jeśli tą pokieruje odpowiednio może uda się coś zaoszczędzić. Emeryci na emerytury ci którym się nie chce pracować na wczasy do domu. To powinno być zrobione już dawno.
  Oto obraz ostatnich lat zarządzania miastem w liczbach!

 16. I w końcu się za nich wzięli. Czas to jest tak, że niektórzy urzędnicy nie mają czasu bo kawkę piją. Po co ich tam tyle? Jeszcze jak się idzie tam coś załatwić lub zapytać to z wielkiej łaski odpowiadaj, a miny mają jakby za karę tam robili. Niech wezmą się to innej roboty . Ludzie w innych zakładach pracy robią normalnie jak są upały A tu zmienione lub zmniejszone godz pracy. Oni myślą, że o 7 ktoś poleci do urzędu tak z rana. Nie. Bo tez idą na 7 lub nawet wcześniej do pracy.

 17. Dzień dobry,
  Szanowny Panie Redaktorze- czy można prosić o publikację w/w załącznika z porównaniem obu struktur UM?
  Pozdrawiam
  TDi

 18. Połowę zwolnić nic nie robią tylko kawę piją, w czasie pracy zakupy robią, a jak idziesz coś załatwić to stoisz i czekasz i czekasz i czekasz aż ona z łaski swojej skończy rozmawiać z koleżanką obok

 19. Czyli bardziej opłaca się być pracownikiem Urzędu w Witkowie 😁. Może i jest ich mniej, ale więcej zarabiają. Wiąże się to z większą motywacją, a rezultatem lepsze wyniki (patrz 2 dni).

 20. Nie tak dawno miałem sprawę papierkową , odpis -wydrukowali i kazali zanieść do drugiego budynku ,do działu podawczego- tam oburzenie, poczułem się intruzem , zagłuszam picie kawy i mir biurowy.Zgadnijcie gdzie pózniej odebrałem ten odpis – hm ,tam gdzie mi go drukowali, to dopiero paranoja Poczułem się jak w sklepie w Indiach

 21. Miałam podobną sytuację, dyrektorka placówki oświatowej, odmówiła mi potwierdzenia złożonych dokumentów, mówiąc cyt….że to nie jest roszczeniowe i nie potrzeba przystawiać pieczątki ani daty wpływu na kopi składanych dokumentów. Proszę mi powiedzieć, o czym to świadczy. Dodam, że ogólnie bardzo niemiła Pani dyrektor, wręcz arogancka w słowach i sposobie zachowania, pżecież to nie jej prywatny folwark, to placówka publiczna. Ona jest tam tylko pracownikiemi to za nasze publiczne pieniądze. Natomist to, że jest dyrektorem nie upoważnia jej do upokażania, gnębienia i prześladowania ludzi, zwykłych klientów. Jej obowiązkiem jako dyrektora, jest traktowanie ludzi z szacunkiem i pełną kulturą. No niestety tak się dzieje w naszej Gminie, pod okiem Pana Burmistrza.

 22. Może w ramach oszczędności z powodu trudnej sytuacji gminy może radni będą działać społecznie a nie odpłatnie
  ..,..

  • Prośba aby Pan Lipiński na następnej sesji podał ile kosztuje utrzymanie rady miejskiej w witkowie i Trzemesznie? Czas start !

 23. Szkoły na wsiach polikwidowali a działo się to za kadencji obecnego Pana burmistrza i obecnego Pana przewodniczącego, którzy byli za likwidacją z uwagi na skutki ekonomiczne. No to obecnie mamy skutki ekonomiczne tego posunięcia tej decyzji, tzn. jak zlikwidowano szkoły, to automatycznie wzrosło zapotrzebowanie na powiększenie UARZĘDU, czyli zatrudnienie większej ilości pracowników do spraw oświaty i zarządzania. I TAK w każdej obecnej placówce oświatowej tj. np. Szkoła Podstawowa nr2 też się rozrosła, bo zarządza nią 1 dyrektor i 2 wicedyrektorów, to samo jest w Szkole Podstawowej nr 1 zarządza nią 1 dyrektor i 2 wicedyrektorów, to samo jest w Liceum i w placówkach przedszkolnych. W Przedszkolu nr 1 jest 2 dyrektorów i w W Przedszkolu nr 2 też 2 dyrektorów. W Przedszkolu nr 1 na stanowisko dyrektora powołano osobę, ze stopniem awansu zawodowego nauczyciela kontraktowanego, czyli nie zgodnie z prawem oświatowym, WIDOCZNIE u NAS można. Dla przykładu jeszcze 10 lat temu kiedy Szkoła Podstawowa nr 1 liczyła ponad 1000 uczniów, było 2 dyrektorów a Szkoła Podstawowa NR 2 LICZYŁA ponad 200 uczniów, był 1 dyrektor. Dla tego, co takiego się obecnie stało, jest mniej dzieci w tych szkołach a dyrektorów więcej, czyżby jakiś problem, ale jakiej natury, bo to ciekawe.

 24. Dobry wieczór,
  cóż, nie wygląda to dobrze. Przerost administracji-w zestawieniu z witkowską- ogromy i nieracjonalny.
  Osobiście jednak najbardziej poraziła mnie dysproporcja w nakładach inwestycyjnych: Witkowo przeznacza na nie 10 RAZY więcej środków niż Trzemeszna- to jest skala naszej degrengolady.
  No- ale oni mają w herbie wszystkowidzące oko Boga, my- grubego biskupa…:-)
  Pozdrawiam
  TDi

 25. Panie Radny Lipiński-Burmistrz nie zatrudniał tych ludzi w Urzędzie,żeby ich teraz zwalniać!!Wszyscy są Jemu potrzebni!!

 26. Panie Burmistrzu w związku z planowaną budową marketu Dino przydałaby się sygnalizacja świetlna przy przejściu dla pieszych na ul.Toruńskiej ,żeby nasze dzieci były bezpieczne w drodze do i ze szkoły.Proszę to rozważyć.

 27. Tak, to prawda. Ostatnio byłam w Gminie musiałam z pracy wziąć wolne.. idąc do pierwszej Gminy Pani nie było, okazało się ze była u innej Pani na pogaduszkach rozmowa na temat ciuchów 😱
  Idąc do drugiej Gminy: sekretarka sprawdza gdzie jest koleżanka z danego biura,, gdzie może być jak u innej osoby na pierdołach. Następnie, Gmina w poniedziałek dłużej czynna.. o 15:00 brak Pani jak się okazuje na mieście na zakupach.. śmiech na sali.. jeszcze więcej osób zatrudnijcie to może ktoś w końcu będzie w biurze..

 28. Pan burmistrz głośno zapowiadał restrukturyzację urzędu, racjonalnośc już po wyborach w 2014 r,chodziło tylko o usunięcie konkurentów wyborczych. To jest kpina, przez ten czas zadłużenie gminy,na nic nie ma pieniędzy, srodki z unii gdzie one są ??a jak działa urząd i jakie jest podejscie urzedników ,to widać gołym okiem, to co straszne, to płacimy ogromną kasę z naszych podatków w stosunku do Witkowa.Panie Nitka dlaczego nie ma konkretów , bliżej kolejnych wyborów zacznie się coś dziać i wciskanie kitu wyborcom.Nie damy się już nabrać ……….Liczyliśmy że grupa radnych z inicjatywy coś zmieni pozytywnego, gdzie są Ci radni p. Nawrocki,Kołodziejczak<Laskowska , kompletnie nic nie widać aby podejmowali i szukali rozwiązywania problemów , czy są niemi???Masakra….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj