Strona główna Polityka Zapomnieli o wyborach sołtysów

Zapomnieli o wyborach sołtysów

3995
29

W marcu pisaliśmy o problemie z wyborami sołeckimi w naszej gminie. Zgodnie z dotychczas obowiązującymi statutami powinny odbyć się one wiosną br., przed upływem kadencji. Do tej pory kadencja sołtysów i przewodniczących rad osiedli pokrywała się z kadencją Rady Miejskiej. Wybory sołtysów i przewodniczących odbywały się kilka miesięcy po wyborach.

Problem w tym, że w 2018 roku wydłużono do 5 lat kadencję władz samorządowych. Pozostały więc dwa wyjścia. Nie czekając na przyszłoroczne wybory burmistrza i Rady Miejskiej przeprowadzić wybory w sołectwach i osiedlach wiosną bieżącego roku lub uchwalić nowe statuty sołectw, zrównujące kadencję jednostek pomocniczych z kadencją rady i burmistrza. Bardziej szczegółowo opisaliśmy to |TUTAJ|.

Jak się okazuje, nie wybrano żadnego z rozwiązań. Kadencja sołtysów i przewodniczących rad osiedli minęła, nowych nie wybrano.

W tej chwili trwają konsultacje, w których mieszkańcy mają wypowiedzieć się na temat proponowanych zmian. Dopiero po nich radni mogą przystąpić do uchwalania statutów. Jedynym sołectwem dla którego uchwalono już statut jest Płaczkowo, które jako odrębne sołectwo istnieje od tego roku.

Temat ten wrócił na wczorajszych obradach komisji Rady Miejskiej. Radni chcieli usłyszeć jasną informację, czy organy jednostek pomocniczych, jakimi są właśnie sołectwa i zarządy osiedla, działają leganie czy nie. Jednoznaczna odpowiedź nie padła. Decyzją burmistrza wstrzymano jednak wypłatę diet przewodniczącym i sołtysom.

Sprawę skomentował m.in. Tadeusz Pawlak. „O tym, że problem trzeba rozwiązać wiedział burmistrz. Mówiła o tym pani Mądra rok temu, mówił Pokorski dwa lata temu, ja też zwracałem uwagę burmistrzowi, że wszystkie gminy już to załatwiły. Trzeba było tylko zrobić to odpowiednio wcześniej” – komentował T. Pawlak.

Nasuwa się oczywiście pytanie, kto zaniechał swoich obowiązków w tej sprawie. Obecnie trwają o to „przepychanki” pomiędzy urzędnikami.

Jednoznaczne zdanie na ten temat wyraził w rozmowie z nami Wiesław Pokorski, sołtys Gołąbek i Ochodzy, przewodniczący gminnego koła Stowarzyszenia Sołtysów.

„Szukanie w tej chwili kozła ofiarnego wśród urzędników mija się z celem. Nie zapominajmy, że mają oni swojego przełożonego czyli burmistrza i to on powinien wziąć pełną odpowiedzialność za to co się stało. Miał na to dużo czasu i był o tym informowany” – podsumował sprawę sołtys. Jednocześnie wyraził też rozgoryczenie, że tak ważne akty prawne jak statuty sołectw opracowywane są bez konsultacji z samymi sołtysami.

W jaki sposób rozwiązać tę patową sytuację? Mówiła o tym mecenas Justyna Nowak. Według prawniczki, jedynym sposobem na rozwiązanie problemu jest jak najszybsze uchwalenie nowych statutów. Zawarto w nich m.in. zapisy, które przedłużają dotychczasową kadencję. Pozwoli to również na wypłatę zaległych diet. Najpierw jednak nowe statuty musi przyjąć Rada Miejska.

Nie dotyczy to jednak przewodniczących rad sołeckich. Według proponowanych rozwiązań, nie będzie można tworzyć takich funkcji. Pracami rady sołeckiej będzie kierował sołtys.

Warto dodać, że w większości gmin nie ma i nie było funkcji przewodniczących rad sołeckich. Również u nas nie wszędzie je ustanowiono. Np w jednym z największych sołectw, w Niewolnie, pracami rady sołeckiej kieruje jednoosobowo sołtys.

29 KOMENTARZE

  • ja to bym proponowal zeby tez zapomniec o wyborach na radnych i burmiSZCZow i zeby se siedzieli az „zejdą” naturalnie robcie co tam chcecie i tak juz demokracji nei ma w tym kraju

 1. Zapomina się o wyborach, kurendach przed zebraniami wybórow sołtysów i o wydatkowaniu funduszy sole kich. Nie każdy wchodzi na fejsa, bo nie ma internetu. Puste konto mówi „wybory” 🤣🤣🤣

 2. I co sołtysi? Nadal popieracie burmistrza? Teraz wiem, że sztuczne wydłużanie kadencji sołtysów nie ma żadnego znaczenia. Bezprawie. To jest ta demokracja? Żeby była jasność. Sołtysi nie są sołtysami. Ich kadencja wygasła w maju 2023. Niech tylko zacznie się teraz wymądrzać ten mój to mu zasugeruje i zapytam. A Pan jako kto się wypowiada? Gmina bez sołtysów. Gmina bez dożynek.Za to gmina zadłużeniem około 20 milionów i planami na topienie 12 milionów w ruinę po zawodówce na urząd bez parkingu dla petentów. Proponuję kupić jakąś nagrodę w stylu Inwestor na medal.

  • a czy prezydent jest prezydentem jesli za granica nie pozwalano glosowac ? zamykano konsulaty ? DPSy mialy prawie 100% poparcia ? ryba psuje sie od glowy mawiaja coscie ludzie z tą Polska zrobili, po co nasi dziadowie umierali wtedy ?

   • Weźcie tego idiotę z tego forum. Właśnie sołtysom nie wypłacają diety bo urzędasów tyle i nie zdążyli zrobić wyborów sołeckich. Co temat to idiota pisze o swoich urojeniach politycznych.

    • panie urojenia to pan masz latwo to przeciez moze pan zweryfikowac i nie nazwe pana jak pan mnie bom czlowiek wyksztalcony a pan to ogladasz tvp i potem ich językiem wypisujesz na innych na forum i nie wezcie go bo jest wolnosc slowa jeszcze Komuno wroc chcialbys pan krzyknac wiszac po panu

    • dlaczego pan posowieć używa tak wulgarnego języka ? ktoś napisał prawdę a prawda w oczy kole idz wlacz sobie Radio z Torunia jak Cie tu boli

     • nie ogadam ZADNEJ telewizji wiec nie wiem co tam w tvn polsacie czy TVP ale wiem na pewno bo liczyc umiem ceny w sklepach i uslugi poszybowaly w gore wiecej niz moja pensja albo emerytura moich rodzicow a jak mi zaspiewasz na forum ze przeciez byla podwyzka minimalnego wynagrodzenia to odpowiem ci spytaj ekonomistow ile podatku do panstwa z tego wiecej jest haha i na inflacji kto zarabia tez sie spytaj czy podatki nei sa wieksze hah a

 3. Sekretarz Gminy czyli osoba de facto kierująca urzędem powinien ponieść konsekwencje dyscyplinarne za to wszystko, co dzieje się w sprawie wyborów sołeckich. Burmistrz jeśli jej nie zwolni za niedopełnienie obowiązków pokaże swoją słabość wobec urzędników, którzy robią sobie co chcą (swoją drogą w ramach udzielonego błogosławieństwa w postaci słynnych słów o „daniu wolnej ręki”).
  Tak być powinno. Jak będzie? Jak zawsze. Burmistrz dużo się pokaja, rzuci pod publiczkę wiele groźnych słów, które i tak nie będą zrealizowane. Gazety zrobią artykuły przedstawiające burmistrza jako prawdziwego męża stanu. Dzielnie walczący burmistrz z problemami…, które sam swoją postawą stworzył. Klasyka.
  Na koniec sołtysi, którym zabrano diety będą startować z jego list popierając go. I to będzie prawdziwy hit.
  Zobaczycie, że tak będzie.
  Mogłoby być inaczej, gdyby ludzie wierzyli w to, że w tej gminie może być inaczej, normalniej.
  Gmina składa się z ludzi mało ambitnych. Nie ma się co obrażać. Takie są FAKTY.
  Z faktami się nie dyskutuje.

  • Burmistrz i radni tej kadencji to wielka porażka, nie zapomnieli w swoim czasie ustalić wynagrodzenia i sobie diet, to jest kompromitacja tego co mamy , mieszkańcy czy otworzycie oczy co się w tej gminie dzieje ?Oj nie wolno zapomnieć o tym wiecznym zastępcy który za paplanie , gadanie na zmęczenie też otrzymał sowite wynagrodzenie.

 4. Zaraz zaraz wstrzymano diety sołtysom ????? Kto zawinił sołtys ?????? Nie -burmistrz to temu mądremu człowiekowi powinni zawiesić pensje do czasu wyjścia z bałaganu ,nikomu innemu tylko jemu kto za to ++ pod wypowiedzią

 5. Sołtysi są objęci ochroną i traktowani jak funkcjonariusze, czy to też zawieszono? W tym momencie powinni zdać piczatki i do czasów wyborów nie powinni pełnić tych obowiązków. Kadencja wygasła, za moment podział środków solekich, kto podpisze dane inwestycyjne. To nie jest śmieszne, to są środki publiczne.

 6. Jakby chodziło o wyższe stołki, to już dawno by peowcy się dopominali o wybory. Wystarczy popatrzeć jak na wszelkie sposoby z zaciśniętymi zębami walczy tusk o władzę i posłuchać co wygaduje teraz i porównać z tym co mówił jak premierem był. Ma osobnik krótką pamięć,a jego kity łykają ci co nie pamiętają jak na zeszyt w sklepach trzeba było kupować. Lewactwu i tym co mogli się wykazać w rządach, trzeba podziękować przy wyborach i postawić na nowych, albo Demokracja Bezpośrednia jak w Szwajcarji.

 7. Wiedzieli o tym że jest wydłużona kadencja burmistrza i rady od 2018 roku i nie zdążyli przez 5 lat zmienić statutów sołectw aby dostosować przepisy. Jeszcze ich za mało tam pracuje. Myślę, że jeszcze z kilku fachowców od wszystkiego i niczego niech zatrudnią jakiś zięciów bez konkursu, itp. kwiatków a wtedy będą na pewno pamiętać o wyborach.Teraz próbują łamiąc prawo wydłużyć kadencję sołtysów? Radni jeśli zagłosujecie za tymi statutami będziecie obwiniani tak jak przy Remondisie. Burmistrz powtarza, że przecież to rada miejska zagłosowała za remondisem. Radzę dwa a nawet 3 razy się zastanowić zanim przyłoży się rękę do tego dziwactwa . Jak to mówi Cejrowski. Wszyscy WON!!!!!!!!!!! Nieudacznicy

  • Nie pisowcy tylko platfusy wszystko niszczą po trupach do celu a burmistr, kogo popiera napewno nie pisowców słucha platfusy i mamy to co mamy jedno dziadostwo w każdej dziedzinie także rado pomyślcie 100razy za nim zagłosujecie i uchwalicie zadłużyć idzie szybko a potem tylko komisarz a gdzie kwiatek ile ludzi nie płaci za mieszkanie pomimo dochody maja powyżej ho ho i kasy nie na niech się wezmą do pracy od estetyki miasta następny jak te place wyglądają niedawno firma na pl Wojciecha trawy wysokie ładnie związała i co po południu mamusie z dziećmi przyszły na plac i wszystko zniszczyły a mamy pierdoly a nie patrzyły co ich pociechy wyprawiaja

   • a to nie mozecie powiedziec jaroslawowi zeby te 7 lat co poobsadzał spolki skarbu panstwa i nawet Beatki „nam sie to po prostu nalezy” synowi zmienila nazwisk ozeby w spolce skarbu panstwa dyrektorem zostal i kasiorke trzepal bo go z ksiedza wyrzucili za dziecko ? To stale ktos winny jest wg pana a to putin a to opozycja to kolejne 7 kadencji zlodziejstwa jeszcze pod tym płaszczukiem pana wybrancy potrzebuja znaczy sie ?

    • tak jest 20 lat beda rzadzic i zwalac wine na innych znamy to z poprzedniego okresu Zomo tam stalo kto pamieta ten wie a mlodych mozecie kolowac na te bajeczki

   • no a kto saudyjczykom sprzedal lotos za 2 lata zysku ktory przynosi ? tez opozycja ? teraz slysze jaroslawa ze podpalil ktos wysypisko z toskycznymi odpadami i to wynik zaniedban rzadu PO to przez 7 lat rzadzi opozycja ? ja nie wiem jak ludzie moga tego sluchac i we łbie sobie nie policzyc ze przez 7 lat kontroli zadnej nie bylo a jesli wina opozycja to wsadzaj pan do ciupy drani ! ale nie bo nei ma dowodow i tylko szczekac mozna zeby wiesz elektorat czul ze sie cos robi smieszne to jest zal mi tylko tych ludzi co to daja sie oglupic

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj