Strona główna Polityka Trzemeszno opuszcza „Światowida”

Trzemeszno opuszcza „Światowida”

6115
10

Uchwałę o wystąpieniu ze stowarzyszenia „Światowid” podjęła na dzisiejszej sesji Rada Miejska. Jak napisano w uzasadnieniu, przez ponad 10 lat gmina uczestniczyła aktywnie w pracach stowarzyszenia, a za jego pośrednictwem korzystała ze wsparcia ze środków zewnętrznych.

Pierwsze niepokojące sygnały zaczęły docierać do trzemeszeńskiego samorządu pod koniec 2017 roku. Zarząd stowarzyszenia nie odpowiadał na wezwania członków – w tym gmin – do przedstawienia rzetelnych informacji o stanie finansów.

Pojawiły się natomiast informacje o zajęciach komorniczych, a także o niespłaconych zobowiązaniach wobec osób fizycznych, jakie zaciągały spółdzielnie socjalne administrowane przez „Światowid”.

Jako przykład zaniedbań podano też odmowę przyznania pomocy finansowej na rewitalizację parku „Baba”. Wsparcie na tę inwestycję miało być pozyskane za pośrednictwem „Światowida”. Negatywna decyzja Zarządu Województwa Wielkopolskiego w tej sprawie była spowodowana zaniedbaniami i błędami w naborze oraz brakiem współpracy zarządu stowarzyszenia z Urzędem Marszałkowskim.

W ostatnim czasie gmina została poinformowana przez Prokuraturę Rejonową w Słupcy o wszczęciu śledztwa w sprawie nieprawidłowości w stowarzyszeniu. Sprawa dotyczy nieprowadzenia ksiąg rachunkowych, fałszowania dokumentacji oraz przywłaszczenia pieniędzy w kwocie co najmniej 320000 złotych.

Jak poinformował wiceburmistrz Dariusz Jankowski, podobne uchwały podjęły już – lub w najbliższym czasie mają podjąć – pozostałe gminy zrzeszone w „Światowidzie”.

10 KOMENTARZE

  1. Tyle roboty mieli, że nie było czasu na prowadzenie księgowości. Im się te pieniądze należały, jak powiedziała kiedyś pani Szydło nazywana przez pomyłkę premierem.

    • 320 podziel przez 16. Trudno jest z doli zrezygnować. Rusza żłobek na Foluskiej – potem przekształci się w przedszkole. Tak tam cicho i spokojnie – na miejscu.Naprawdę niemam pojęcia komu tu dziękować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj