Strona główna Różne Ścieki płyną do Fosy Trzemeszeńskiej

Ścieki płyną do Fosy Trzemeszeńskiej

3516
22

Ścieki niewiadomego pochodzenia od pewnego czasu pojawiają się w Fosie Trzemeszeńskiej. Ich wlot znajduje się w przepuście pod ulicą Kościuszki. Większe zrzuty następują cyklicznie, ale poza nimi z rury cały czas następuje delikatny wyciek cuchnącej substancji.

Na to niepokojące zjawisko zwrócił uwagę jeden z mieszkańców Trzemeszna, posiadający działkę w pobliżu rowu. Na początku kwietnia powiadomił o tym Urząd Miejski oraz Nadzór Wodny Wód Polskich w Mogilnie. Jak do tej pory nie ustalono źródła ścieków, trwa natomiast wymiana korespondencji pomiędzy instytucjami.

Urząd Miejski pismem z 19 kwietnia zwrócił się do spółki Remondis Aqua Trzemeszno o sprawdzenie zaistniałej sytuacji. Wprawdzie, jak podkreślił w piśmie wiceburmistrz Dariusz Jankowski, kontrola pracowników urzędu oraz Wód Polskich niczego nie wykazała, to jednak zgłaszający przedstawił dokumentację fotograficzną już po odbytej kontroli (prezentujemy je poniżej).

Innego zdania są przedstawiciele Wód Polskich. Jak nas poinformowała Edyta Rynkiewicz – rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy, w trakcie kontroli stwierdzono odprowadzanie ścieków dwoma wylotami zlokalizowanymi w przepuście pod drogą gminną (ul. Kościuszki). Wyloty umiejscowione są wzdłuż drogi, po przeciwnych stronach (po prawej i lewej stronie kanału), wypływa z nich ciecz mętna, zawiesista, o nieprzyjemnym zapachu szamba, co negatywnie wpływa na stan chemiczny i ekologiczny wód stanowiących środowisko życia flory i fauny, ale również zagraża zdrowiu ludzkiemu. Rzecznik zwraca też uwagę, że zgodnie z art. 5 ust. 6 w związku z ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach nadzór nad realizacją tych obowiązków sprawuje burmistrz.

W związku z tym, „mając na uwadze, iż działania podjęte przez Wody Polskie mają priorytetowy charakter, a świadomość niebezpieczeństwa i troska o ochronę przyrody jest dla nas najważniejsza, Nadzór Wodny w Mogilnie zwrócił się do Burmistrza Trzemeszna z prośbą o udzielenie stosownych wyjaśnień, czy na wyloty oraz na odprowadzanie ścieków gmina posiada pozwolenie wodnoprawne oraz jakie działania zostaną podjęte, aby nie prowadzić do dalszych zrzutów powodujących skażenie wód” – poinformowała E. Rynkiewicz. 

Według Pawła Krysińskiego ze spółki Remondis Aqua Trzemeszno, wloty nie są elementem kanalizacji sanitarnej, a zarządzanie kanalizacją deszczową nie należy do kompetencji spółki. Remondis nie posiada uprawnień kontrolnych w stosunku do instalacji, które nie są przez spółkę zarządzane. Może jednak wykonać czynności kontrolne na zlecenie właściciela sieci, jakim w tym przypadku jest gmina.

Ostatecznie Urząd Miejski Trzemeszna poinformował Wody Polskie, że wspólnie ze spółką Remondis Aqua Trzemeszno podjął działania w celu ustalenia przyczyny wylotu ścieków. O poczynionych ustaleniach ma poinformować odrębnym pismem.

Do tematu wrócimy.

22 KOMENTARZE

 1. Teraz ludzie wszystko robią dla zdrowia zaczyna pomału się myśleć że chemia jest zdrowa bo musi być pięknie ogródki bez chwastów pola bez chwastów bo po co dzabką pracować jak można wszystko pryskane jeść po to żeby można żyć w luksusie i wasze dzieci przez te wasze opryski będą chorować kiedyś każdy nauczony był skromnie żyć mieć własne wyroby a teraz wolicie jeździć autami na kredyt za 100000 zł a trzeba oddać 160000 zł żeby udawać bogatych niż żyć zdrowo

  • Co racja to racja ale nasze społeczeństwo masowo głupieje. Żeby pokazać sąsiadowi ze jest się lepszym od niego wezma kredyt. Ogród co drugi to betoniarnia i tuje. Obciach jak cholera bo masowo ani to ladne ani pożyteczne. Ale co ja tam wiem

  • Brawo Andrzej Zastanawiam się co mają ludzie w głowach którzy wierzą w suplementy diety czyli teoretyczną naprawę lub budowanie zdrowia chemiczną farmakologią Kiedyś dostałem z ogródka ogórki takie żartobliwie powiem wychodowane na własnym gnoju W całej chacie czuć było z daleka te ogórasy Będąc w Netto chwyciłem tak zwanego ekologicznego ogórka który po przyłożeniu do samego nosa pachniał niczym Chemia w żywności , opryski to największy problem naszych czasów Kiedyś rolnik wywalał gnój na pole i rosło to sobie tak ekologicznie A dzisiaj? Bez nawozów sztucznych czyli chemicznych dzisiaj nic nie ma prawa rosnąć Szok

  • To chodz do dziabki nawet ci zapłacę i wtedy nie będę pryskał pasuje czy tylko tak piszesz a do roboty dwie lewe.

 2. ale co to za problem zbadac kto upuszcza szambo do fosy ? w 21 wieku ? przy takiej technologii ? proponuje isc fosa wzdluz az do OGRODÓW tam dopiero sie dzieje no ale to znajomi mieszkaja nie ma co russzac tematu

  • Bo chodzi o.to żeby jednak nie nagłośnić sprawy i udawać głupa? Problemem nie jest rozwiązanie zagadki, problemem jest by wszystko było jak jest 😛 udawać głupa, odwracać wzrok, nagle prawa nie ma….. ekologi….. ale z drugiej strony będą trąbić o „ekologi”. Ten co betonuje pol trzemeszna za niego za chwilę będziemy mieć sam beton. A tak na marginesie do kogo pisać w sprawie aut ciężkich które jeżdżą po ulicach jakby na jakimś rajdzie były policja ślepa?

   • a jest jeden pan rajdowiec z remondisu z łancuchami jezdzi ten to potrafi cie machnac na drodze z Gniezna przed zatoczka !

    a co do tego co betonuje pol trzemeszna to zostawił trzemeszno murowane a nie drewniane beda mowic pokolenia hahah

 3. a nie mozna dopi…c kary zeby miasto placilo za nic nie robienie jak za kopalnie w Turowie placimy

  Niemieckie miasto Żytawa chce wnieść drugą skargę przeciwko kopalni węgla brunatnego Turów, która wciąż należy do Polskiej Grupy Energetycznej. Leżące 3 km od kopalni miasto cierpi z powody pracy kopalni, która ma wydobywać ten surowiec do 2044 r.

  polski rząd zapowiadał, że kar za Turów płacić nie będzie, to Polska oddała już wszystkie należne 68,5 mln euro (ponad 300 mln zł)

  teraz bedziemy placic niemcom za chwile moze Słoacy sie odezwa po cos albo i Szwedzi ze woda w bałtyku brudna

  naprawde juz o tej nieudolnosci od samej gory wladzy po dół czytac mi sie nei chce bo nikt nic nie zrobi dlatego brac 500 plusa siedziec na rybach kija moczyc caly dzien popijac złocisty trunek i do emeryturki a leczenie jest gratisowe w PL polecam bo inaczej sie nie da a jak kto chce krasc to nie z moich wtedy

  • Nieudolny to ty jesteś . Z jakiej racji Polska ma kary płacić. Kopalnia jest na polskim terenie . Niemcy też mają kopalnie przy naszej granicy i cały czas nowe otwierają . Jak sąsiad żwirownie otworzy i przez to studnie będziesz miał bez wody ,to też jakąś karę zapłaci ? albo wywożąc ten żwir , droge będzie psuł ,to do gminy odszkodowanie zapłaci? jak sobie uszkodzisz w samochodzie zawieszenie na takiej drodze ,to pójdziesz do niego żeby ci kase oddał za naprawę? Pewnie, iść sobie możesz do niego, ale i tak nic nie dostaniesz .

   • Dokladnie. Marchewce będą kształt narzucać kary kazać płacić a zboże techniczne to już może do nas masowo napływać. Co na to unia?

 4. Prędzej widziałem brudną fosę takie czasy na Brzozowcu też czasami płynie brudna woda wiem bo chodzę na spacery

 5. Poprosić Strażaków, niech podłączą wąż, podadzą maksymalne ciśnienie i zaraz sie okaże komu kibel wysadziło…

 6. Jak ścieki, to zgłosić do głównego kanalarza Warszawy. Nie wywaliło szamba w Warszawie do Wisły, to wybiło w Trzemesznie.

 7. Chodziłem tą fosą wiele razy i te odwierty są od strony firm, którą wszyscy znają, ale nit z tym nic nie zrobi. Powiedzmy sobie to otwarcie.

 8. Nic dziwnego,że jezioro Popielewskie jest jednym,wielkim ściekiem. O kąpieli w tym syfie nie ma mowy.Cała tablica Mendelejewa tam pływa….

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj