Systemy uzdatniania wody pomagają w jej kondycjonowaniu. Istnieje wiele systemów uzdatniania, a wybór tego optymalnego nie jest zadanie prostym. Na co więc zwrócić uwagę, jeżeli stoimy przed podobnym dylematem?
Jakie jest źródło wody?
Określenie źródła wody nie jest bez znaczenia dla wyboru systemu uzdatniania. Jeżeli mowa o własnym ujęciu wody, np. o studni, do czynienia będziemy mieć z innymi wyzwaniami, niż w przypadku wody wodociągowej.
- Własne ujęcie wody niesie ze sobą wysokie prawdopodobieństwo tego, że znajdują się w niej zanieczyszczenia biologiczne, w tym groźne dla zdrowia bakterie pochodzące z odchodów zwierząt. Bakterie znajdują się w wodzie, ponieważ przedostały się do gleby, a stamtąd do wód gruntowych. Oczywiście, biofilm w rurach może być też przyczyną wtórnego zakażenia wody z wodociągów. Jednak własna studnia niesie za sobą szczególnie niebezpieczne zagrożenia, jak bakterie E.coli, czyli pałeczki okrężnicy oraz paciorkowce kałowe.
- Woda pochodząca z własnych ujęć na terenie Polski często też jest zażelaziona i twarda. W przypadku zażelazienia, stwierdza się wysoką zawartość tlenków żelaza. Charakterystyczny objawem jest rdzawy bądź brunatny kolor oraz specyficzny, nieco metaliczny smak i zapach. Twarda woda zaś to taka, która zawiera bardzo dużo jonów wapnia, czasem też magnezu. Zmiękczanie wody może w tym przypadku pomóc w pozbyciu się kamienia kotłowego.
- W przeciwieństwie do wody wodociągowej, ta ze studni charakteryzuje się jeszcze zanieczyszczeniami mechanicznymi, takimi jak piasek i muł. Tego typu zanieczyszczenia powodują zmętnienie wody i zmianę jej odczynu. Receptą mogą być filtry mechaniczne, np. te wykorzystujące półprzepuszczalną membranę zatrzymującą cząsteczki zanieczyszczeń.
Do jakich celów używana ma być woda?
Wybierając system uzdatniania warto mieć na względzie przeznaczenie wody. Ma to bezpośredni związek z wymienionymi wcześniej zagrożeniami biologicznymi i fizykochemicznymi. Przykładowo, woda, która ma być stosowana do celów spożywczych, spełniać powinna normy, które kwalifikują ją jako wodę pitną. Nie może być wszak pełna bakterii, ani też wirusów czy grzybów. Z kolei jeśli woda stosowana ma być do celów gospodarczych, warto, aby uzdatnianie wody obejmowało ponadto usunięcie nadmiaru jonów wapnia i magnezu. Pozwoli to na zminimalizowanie ryzyka powstawania uciążliwego kamienia kotłowego, który bywa przyczyną wielu awarii sprzętów kuchennych, mających kontakt z wodą. Co więcej, im bardziej miękka woda, tym łatwiej za jej pomocą przeprowadzać sprzątanie — twarda woda, w przeciwieństwie do miękkiej, ogranicza pienienie się detergentów. Zmiękczona woda wykazuje również, mówiąc obrazowo, większą tendencję do wnikania w nierówności na powierzchni, gdzie gromadzi się brud, przez co czyszczenie jest efektywniejsze.
Jakość systemu uzdatniania
Nie bez znaczenia jest też sam system uzdatniania i jego jakość. Jak jednak to ocenić, jeśli nie ma się wiedzy w zakresie fachowego kondycjonowania wody? Warto zdać się na profesjonalną firmę instalacyjną, która może pochwalić się dużą renomą. Dobry specjalista nie zakłada filtrów „w ciemno”, nie pozwala sobie na przypadkowość w tym względzie. Optymalne dobranie filtrów wymaga przeprowadzenia badania wody i dostosowania systemu filtracji tak, aby realnie zmienił parametry filtrowanej wody na pożądane. Przykładem specjalistycznej firmy może być granimex.com.pl. Kompleksowa obsługa zakłada zarówno specjalistyczne doradztwo, dobór właściwej technologii i materiałów, wykonanie ewentualnych projektów, instalacje oraz serwis. Wystrzegać też należy się instalatorów, którzy zakładają filtry bez atestu!
artykuł partnera