Strona główna Różne Projekt budżetu na 2022 rok bez większych inwestycji

Projekt budżetu na 2022 rok bez większych inwestycji

4552
67

Do Rady Miejskiej wpłynął projekt budżetu na 2022 rok, zaproponowany przez burmistrza Krzysztofa Derezińskiego. Zaplanowano w nim dochody w wysokości 63.202.145,66 zł oraz wydatki w kwocie 60.662.761,75 zł.

Jak można zauważyć, na przyszły rok nie zaplanowano wielu inwestycji. Planuje się 200.000 zł na udział gminy w budowie chodnika przy drodze powiatowej w Rudkach. Zadanie to ma być zrealizowane przy równym udziale obu samorządów.

Na remont i modernizację pomieszczeń po byłej szkole w Zieleniu zaplanowano 280.953 zł. Największą kwotę – 479.700 zł – zamierza się przeznaczyć na przebudowę stacji uzdatniania wody w Trzemżalu. To tylko 15% potrzebnych środków, pozostała część ma pochodzić z rządowego programu „Polski Ład”.

Nadwyżka dochodów nad wydatkami, która wynosi 2.539.383 zł, ma być przeznaczona na spłatę zobowiązań gminy zaciągniętych w poprzednich latach.

Wiele drobniejszych zadań ma być realizowanych w ramach funduszu sołeckiego. Będą to m.in.:

 • budowa oświetlenia ulicznego w Niewolnie i Popielewie
 • montaż sufitu świetlicy w Grabowie
 • utwardzenie miejsca pod altaną w Jastrzębowie
 • parking przy świetlicy w Kozłowie
 • budowa wiaty w Kruchowie
 • zagospodarowanie terenu przy świetlicy w Lubiniu
 • budowa altany przy świetlicy w Wymysłowie
 • rozbudowa terenu rekreacyjno – sportowego w Ochodzy
 • utwardzenie parkingu kostką przy świetlicy w Grabowie
 • montaż ogrodzenia boiska w Smolarach
 • system nawadniania boiska w Rudkach
 • budowa wiaty i utwardzenie kostką w Miatach
 • budowa boiska w Ostrowitem
 • zakup konstrukcji stalowej, jej montaż i utwardzenie terenu pod tę konstrukcję oraz budowa wiaty przy boisku w Bieślinie
 • zakup i montaż zestawu zabawowego w Cytrynowie
 • zakup drewna na altanę w Dąbrowie
 • utwardzenie drogi w Dusznie
 • zakup kamienia na utwardzenie dróg w Trzemżalu i Kamieńcu
 • remont drogi Mijanowo – Szydłowo
 • zakup markizy dla świetlicy w Gołąbkach
 • zakup stołów i ławek do altany w Jastrzębowie
 • doposażenie świetlic w Popielewie i Szydłowie
 • zakup stołów i ław do altany w Trzemżalu
 • remont budynku przy boisku w Płaczkowie

60.000 zł przeznaczono do dyspozycji obu miejskich osiedli.

Projekt budżetu będzie teraz przedmiotem obrad komisji Rady Miejskiej, która to ostatecznie zdecyduje o kształcie przyszłorocznych finansów trzemeszeńskiego samorządu.

W rozmowie z nami K. Dereziński przyznał, że zdaje sobie sprawę, iż przedstawiony przez niego projekt budżetu może budzić niezadowolenie. Na taką sytuację złożyło się wiele czynników. Jednym z nich jest konieczność spłaty zaciągniętych wcześniej zobowiązań.

Jak stwierdził, trzeba mieć na uwadze, że gmina w ostatnim czasie nie otrzymała znaczących środków z tytułu udziału w podatku CiT od dużych trzemeszeńskich zakładów (napiszemy o tym w osobnym artykule).

Budżet na przyszły rok planowałem ostrożnie. Nie można wykluczyć, że nie pojawią się w nim nowe zadania, w zależności od sytuacji finansowej, która się ciągle zmienia. Wolę jednak wprowadzać nowe inwestycje niż ciąć te już zaplanowane” – zapowiedział burmistrz.

67 KOMENTARZE

 1. Czyli znów pierdoły ale nad bezpieczeństwem gminy nadal cisza a nias kochani strażacy mają warunki spartańskie co za władza u nas w gminie ręka rękę myje

 2. Marazm,zastój ,wręcz cofanie się w rozwoju, co na to p Nitka ,specjalista od finansów gminy, na początku kadencji podkreślał ,trzeba spłacić zadłużenie , co to jest kolejny rok bez inwestycji i zadań z uzyskanego dofinansowania Unii.Czy mamy już spłacony dług aby ruszyć po nowe rozdanie ?Ale w naszej gminie każdy kierownik jednostki ma wolną rękę to co się dziwić że jest mówiąc krótko dno.

 3. pytanie mam – czy mozna zrezygnowac z etatu Vice burmistrza jak gmina biedna ??? rozumiem ze Burmistrz sam nie pociagnie tego wozu w pojedynke ? a za zaoszczedzone pieniadze na etacie zrobic dodatkowa inwestycje

   • Panie burmistrzu a gdzie wybitny skarbnik którego w 2012 roku podnosiłeś do rangi najlepszego fachowca, słuzby ksiegowe miały się szybko nauczyc odzyskiwać vat a jak było p. Leśny do końca swojej umowy odzyskiwał vat z ogromną kwotą tzw prowizji. Czy jest prawdą że wykasował gminę na ok 1 mln zł bo inwestycje w tamtym okresie były milionowe.???? Panie redaktorze zapytać w trybie informacji publicznej ile rzeczywiście zainkasowała kancelaria Leśny z tytułu odzyskiwania vatu w gminie . To jest gospodarka !!!!Oj to był czas i przekształcenie komunalki i remondis.,do czego my dojdziemy w tej gminie????

   • No ale w jakże szczytnym celu – coby kalekim służył. Przecież słyszeliśmy Jego zachwyt. Gdyby odpuścił wc burmistrzowi – pomorsko-kujawskie dorównałoby mazowieckiemu!

 4. Czy w tym zapiździałym Trzemesznie nie ma już normalnych ludzi do rządzenia.jak można na wiosce robić nawadnianie boiska a stadion miejski (wizytówką miasta) podlewać konewką.

  • a pomyslales ze moze jest placone utrzymanie stadionu u nas za RBG (robocza godzine)? moze ktos pociaga za sznurki zeby tak mialo pozostac ???? jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ….

 5. Władze trzemeszna mogłyby zainteresować się wkońcu bezpieczeństwem dzieci, które dochodzą i dojeżdżają do szkoły nr 1. ( nie chcę pomijać innych szkół, ale tylko przy tej szkole widzę co się dzieje). Istny cyrk rano, a przjść z dzieckiem i z wózkiem z drogi, ktoŕa dziwnym trafem przecina zatoczke dla autobusów, albo odwrotnie- to jakiś koszmar, żeby nikt na noge nie najechał dalikatnie mówiąc. Chyba czas się za to wziąć. Projekt budżetu -porażka.

 6. Kasę przejadają urzędnicy i nauczyciele. Jak to jest, że nasze mieszkańców 63 mln zł jest roztwonione? Nie ma nawet milona na inwestycje, remonty? Ile kasy jest na urzędników, a ile na inwestycje? To nienormalne. Trzemzal kilkadziesiąt mieszkańców ma dostać coś kasy A Trzemeszno 7tys mieszkańców nic.

  • Gdzie jest ten budżet? Jaki koszt administracji? Może lepiej byłoby więcej rozpisać jak zostanie wydane aż 63 mln zł? Zrobić taka tabele z podziałem ile na inwestycje szkoły i administrację, lub wykres. Ile na wieś A ile na Trzemeszno. Jeżeli to mają być prawdziwe media.

   • Panie redaktorze prosimy napisać ,wystapić do skarbnika gminy aby dał rozpiskę na wydatki bieżące ujete w budżecie , nie tylko działy i paragrafy tylko przedstawić konkrety ile co kosztuje to wtedy może dużo mieszkańcom otworzą się oczy. Oczywiscie dodatkowo wydatki jednostek z osirem na czele, ile kosztuje utrzymanie etatów w tym ośrodku, oj może otworzą się oczy co niektórym, może ten nepotyzm za publiczne pieniądze się odsłoni !!!!!!!Czy nie jest tak że właśnie w wydatkach bieżących jest eldorado.Oświata tez pewnie każdy na swój sposób.Jeżeli jest tak jak w dwójce ,utrzymywany etat bo dyrekcja szkoły tak rozwiązała stusunek pracy że trzeba ponosić dodatkowe koszty,to jest tylko namiastka tego rodzaju nieuzasadnionych wydatków to póżniej się dziwimy że nie ma na nic!!!!!!

     • Tylko z tego nie wynika dla mieszkańca wiele ,potrzeba opisów np.administracja na co jest kwota globalna w tym dziale , to ma być czytelne dla podatnika,np.oświata jakie poszczególne kwoty na dane wydatki,ile płace,szkolenia,pomoce dydaktyczne,remonty bieżące,jakie planuje się zakresy,to ma być wyłożone w dużej szczegółowosci dla danych rodzajów wydatków

    • Gdzie można znaleźć dokładnie wszystkie rachunki, umowy, które są realizowane przez budżet gminy? Może redaktor to się dowiedzieć i podać jak w przypadku budżetu?

  • Administracja kosztuje 7,7mln zł z czego 5mln na pensje pracowników w 2022 roku. W ubiegłym roku administracja kosztowała 6,83 mln zł w tym pensje pracowników 4,3 mln. Ładne oszczędności są wprowadzane na trudne czasy. Na inwestycje brak środków, dlaczego ? Administracja 7,7 kontra inwestycje 0,9 mln ?

 7. Prawda tylko wioski a trzemeszno to co do gminny już nie należy że nic nie robicie nic ciekawego w tym trzemesznie nie zrobiona

 8. Remont pomieszczeń szkoły w Zieleniu aby stały puste i przynosiły straty, ale aby było bezpiecznie dojść do Zielenia i nie walczyć o życie przy rozpędzonych autach to nie. Dlaczego inwestycje u nas są przeprowadzane od końca, mało znaczących, a pilne dla bezpieczeństwa nie są wykonywane?

 9. To zrozumiałe, że nie najpierw trzeba wyjść z długów, a później inwestować, ale co ma powstać po szkole w Zieleniu, że trzeba modernizować te pomieszczenia?

 10. Trzemeszno upada. Kiedyś to było miasto, teraz to prowincja. Zakłady przemysłowe nie integrują się, brak inwestorów jak u innych, brak prawdziwej przychodni lekarskiej, to co jest teraz tym nazwać nie można, szkoły upadły, dom dziecka również, targowisko praktycznie nie istnieje, drogi są fatalne i sport również upadł.

 11. teraz lepszy numer opowiem :

  ul Dabrowskiego dziec rano ida do szkoly nr 2

  jakas madra osoba wymalowala miejsca parkingowe tuz przy przejsciu dla pieszych z agatka (znak drogowy) dzieci ida do szkoly i z szkoly przez pasy 20 cm od pasow na miejscu pakingowym pakuje bus szewca czy kogo innego – kierowca jadacy ta ulica nie widzi kogos kto przechodzi bo takie dziecko jest za busem czy innym autem – i tragedia gotowa !!!

  no ale panowie burmistrze maja teraz inne problemy jak dopiac budżet zreszt aco roku te same problemy

  • a przy ulicy Mickiewicza przy pizzeri ciągle samochody nagminnie parukują na zakazie. Ludzie odwożą dzieci do szkoły, jadą do pracy, a tutaj tak ciasno, że strach lusterka nie zahaczyć. Chyba trzeba dzwonić na policję za każdym razem, bo sami nie potrafią przyjechać i wlepić mandatu. Tam powinien być zakaz po całej długości, jest parking naprzeciw. Czy w końcu ktoś zajmnie się bezpieczeństwem w tym mieście? Czy znowu mamy czekać na śmiertelny wypadek jak na s5?

 12. a PO CO KOMU NAWODNIENIA BOISKA W RUDKACH WEZCIE SIE W GARSC I PIENIADZE ROZDYSPONUJCIE Z ROZUMEM PROGI ZWALNIAJACE DLA PIRATOW I DEBILI A TAKZE TROCHE ROZSWIETLENIA TEJ MIEJSCOWOSCI BIERZCIE PRZYKLAD CHOCIAZBY Z NIECHANOWA JAK PIEKNIEJE

  • Może tak zajęła by się tym oświetleniem Enea to by było dobrze. A tak dziwne inwestycje z dziwnymi ludźmi po cichu pod stołem i tak jest. Dobry projekt i porządne wykonanie to podstawa. Swoją drogą nie dziwnie świecą te nowe lampy na przejściach. U mnie świeci prosto w okna aż spać nie można. Niech się ktoś tym wreszcie zajmie.

 13. Od Zielenia to się odpier… cie Burmistrz obiecał że za kasę ze grunty naprzeciw szkoly będzie ten budynek wyremontowany na świetlicę i harcówkę. Poza sporą ilością mieszkańców Zielenia i Bieslina z tego budynku będą mogli korzystać równiez harcerze którzy będą mieli w końcu miejsce na harcówkę z prawdzie f go zdarzenia.

 14. Wykaz zadań z funduszu sołeckiego to przecież drobnica bo co to mogą być za inwestycje jak środki z odpisu na liczbę mieszkańców w danym sołectwie to ich wysokość pewnie marginalna np.9 tys zł,gdzie są konkretne zadania inwestycyjne?

 15. Czy ta spłata zobowiązań ponad 2,5 mln zł to efekt kredytów na szaloną skalę zaciągniętych przed ostatnimi wyborami,między innymi na placyki,czyli spłata już pierwszej transzy obligacji,czy ta wypowiedż burmistrza że z ostrożności nie wynika że regionalna izba obrachunkowa dostrzega już zagrożenie dla konstruowania budżetu i to są fakty?właśnie my mieszkańcy potrzebujemy szczegółowych informacji co wchodzi w te zobowiązania a nie podawanie suchych kwot.

  • A kogoś to interesuje jak ta gmina od lat to dojna krowa? Burmistrz najpierw daje wolną rękę swoim kierownikom a później twierdzi że nie może nic zrobić z takimi kierownikami, którzy śmiejąc się nam mieszkańcom w twarz urządzają sobie folwark zatrudniając rodzinkę. Czy kogoś obchodzi to, że drogi wyglądają jak dziurawy ser? Czy kogoś interesuje podwyżka za śmieci, podatek od nieruchomościo której pewnie się dowiemy niedługo. Jak nie będzie podwyżek to się te inwestycje już kruche posypią bo się im budżet nie domknie.Najważniejsze że co miesiąc kasa dla przydupasów jest. Oszczędności należy zacząć od jednej prostej rzeczy. Zmian w urzędzie od samej góry do samego dołu. Tam nie ma gospodarza. Jak nie ma gospodarza to reszta robi sobie co chce. Sam nawet to publicznie potwierdził dając wolna rękę. To jest gospodarz czy Nikos dyzma? W najgorszym wypadku do zmiany na lepsze trzeba będzie czekać do 2028 roku. W najlepszym w 2023 kiedy będą v wybory.

 16. A w Trzemesznie same dziurawe drogi. Ul Generała- masakra , jak powojenna. Można by film wojenny nagrać. Zam7ast nią to się rozwijać to się zapada . Dwa duże budynki stoję puste i niszczeja. Budynek po szkole z tradycjami i budynek po Domu Dziecka . Przecież można je przeznaczyć na coś konkretnego. Tylko nie na mieszkania komunalne, bo w takich nie mieszkają biedni ludzie, którzy byli w potrzebie. To widać i słychać jak się chwalę na fb , gdzie to nie było na wczasach . Nawet na ul. Kasztanowej w bloku to większość to nie biedni ludzie. A takie pytanie się nasuwa: dlaczego kawalerskie dostali tam mieszkania, bo mieszkają sami. A osoby z dziećmi albo samotna matka nie .
  Droga z kostki to kolejna sprawa. Niby zabytek, piękny itp. Ale to było pięknie jak jeździło się wozami a nie autami. Aż strach jeździć, by auta nie uszkodzić. Dziura prawie na każdym odcinku.

 17. Tak! Spłata obligacji to efekt budżetu „10 lecia”, czy jak to zostało nazwane przez Trzemeszno 24 „budżetem zgody”. Pytanie tylko zgody na co? Na bezmyślne zadłużenie gminy czyli nas wszystkich w imię realizacji wydumanych i drogich inwestycji. Pamiętacie kto byl jego orędownikiem? Nie? To poniżej tekst, który odświeży Wam wszystkim pamięć!
  http://trzemeszno24.info/budzet-zgody/

  • Tak to strzał w dziesiątkę, pamietamy nawet park który miał być realizowany ze środków unijnych a jak się okazało chyba nawet wniosku nie złożyli i kolejny kredyt.Jak w kampanii bujnej w 2018 r prowadzonej przez burmistrza Derezińskiego Pan Paweł Piechowiak bombardował na spotkaniach oraz ulotkach wyborczych na których wyrażnie było napisane że budżet juz na tamten czas jest zagrożony,rozchwiany i skrajnie nieodpowiedzialny i wymaga dużego zdysyplinowania,brak środków zewnętrznych na rozwój tej gminy,wręcz głębokiej dyscypliny w bieżącym wydatkowaniu środków to pamiętam jak szumnie głosił co ten Piechowiak wypisuje i przedstawia- mówił zobaczcie jak się wszystko rozwija- place ,parki.Dzisiaj przyznaję jemu rację ,czy człowiek prywatnie też zaciąga kredyty jak leci , nie dokonuje rewizji najpilniejszych potrzeb aby patrzeć w przyszłość i planować z wyprzedzeniem aby mieć przynajmniej określoną pulę na wkład własny przy pozyskiwaniu funduszy.Ludzie dali się omamonić a dzisiaj wylewa się wszystko.Czy nie będzie w przyszłym roku na jego koniec znów powtórka i w roku 2023 nastąpi nagle wysyp zadań.To jest prawdopodobne bo obserwując p Nitkę i p.Derezińskiego to wcale nie będzie zaskoczenia.

   • Przecież Nitka to człowiek tzw. Inicjatywy Naprawczej p. Piechowiaka to w czym problem ?
    Ponoć „opozycja naprawcza ” wszystko już naprawiła ?

 18. myślę że jesteś w dużym błędzie bo gdyby p. Piechowiak był w radzie,uczestniczył w jej pracach to można byłoby tak to oceniać ale jest zaangażowany i pracuje na rzecz Żnina.Pan Nitka już na pierwszej sesji w 2018 r mówił że nikt nie bedzie nim kierował więc takze i Pan Piechowiak ,to dobitnie widać jego efekty w tej radzie.Masz pełną rację że i pozostali radni z tej inicjatywy to klęska i wielka porażka dla tej gminy.Burmistrz z takiego obrotu sprawy jest mocno zadowolony bo może nadal tak sprawować ten urząd.Trzeba zapytać p.Nitke jak to było z ostatnim votum zaufania, było na tak ,dlaczego? szkoda słów i zdrowia na to wszystko.Czy ta rada pod takim przewodnictwem zasługuje na szucunek i uznanie?do czego doprowadza ,co rozwiązała a co burmistrz powie w kampanii , no przecież oni mnie w niczym nie pomogli , p .Peno był za ostry i tez był nie dobry, tylko nasz kochany burmistrz jest wiecznie krzywdzony,taka sierotka .Obudżcie się mieszkańcy bo jak tak będzie dalej to jaka będzie ta nasza gmina

 19. Strzelno ma budżet 53 mln w tym na inwestycje są środki 11 mln. Czy tylko mi coś nie gra? My mamy 63 mln i nic wielkiego nie robimy? Miasta podobne, identyczne więc na inwestycje powinno być u nas 21mln. Czy ktoś okrada mieszkańców?

  • Dopóki nie będzie dostępny jawny i ogólno dostępny rejestr wszystkich zawieranych umów i opłacanych rachunków czy faktur to nigdy w tej gminie nie będzie dobrze. Gdzie są radni. Przecież oni mają kontrolować burmistrza a nie swoją biernością i nieskutecznościa legitymizować ślepo działania burmistrza. Jak będzie wiadomo na co idą te „drobne” to od razu będzie wiadomo gdzie są „grube”!

   • Masz rację ale tacy radni między innymi jak p.Laskowska,p.Kołodziejczak,p.Nawrocki ,oni mają coś skontrolować?czy można przez te lata ich bytności radnymi usłyszeć że podejmują na sesji jakąkolwiek dyskusję o naszych sprawach? to jedna wielka porażka,żeby kontrolować to po pierwsze trzeba się orientować mieć wiedzę i przedewszystkim ikrę w sobie

 20. Podobno na najbliższej sesji mają być głosowane podwyżki podatków dla mieszkańców i przedsiębiorców, opłat za śmieci.
  To nie jest jednak koniec. Ma być też podobnie głosowanie w sprawie podwyżek dla burmistrza i radnych!
  Czyli co?
  Podwyżki dla mieszkańców bo tak zarządzają kasą gminą że trzeba sięgać do kieszeni podatników?
  Szczytem nie powiem czego jest jednoczesne z podwyżkami podatków proponowanie podwyżek diet dla radnych i burmistrza.
  Ja obserwuję co zrobi radny z mojej terenu. Jeśli się nie wszystkim podwyżkom nie ma czego szukać głosu w moim domu. Niech wtedy szuka naiwnych. Życzę powodzenia. Ma jednak szanse zachować się tak jak deklarował kiedy były wybory.
  Jeśli przejdą wszystkie ( podwyżki podatków obraz wynagrodzeń) to czas pomyśleć o referendum nad odwołaniem zarówno burmistrza i całej rady.

 21. No to nasz burmistrz widzimy jak pracuje, jak się troszczy o wydawanie racjonalnie i efektywnie naszych pieniędzy,trudno go zastać w oracy i będzie jeszcze podwyżka?,,może będzie miał choć odrobinę honoru i poczucia wstydu?

 22. Anonimie, któremu wydaje się, że wklejając link jest bardziej wiarygodny w oczach czytelników tego forum. Może, co niektórzy po przeczytaniu połkną haczyk i dadzą się nabrać na tanie sztuczki. Niestety dla Ciebie są też tacy, którzy są bardziej wnikliwi i nie ograniczają się do przeczytania tytułu artykułu.
  Muszę przeznać. To się Tobie udało. Skłoniłes mnie do zagłębienia się w temat. Poczytałem to tu, to tam. Jednocześnie:
  – zapoznałem się z treścią ustawy, na którą powołuje się ten tekst w linku;
  – zapoznałem się również z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27.10. 2021 w sprawie maksymalnej wysokości diet przysługujących radnemu gminy.
  Wiesz co z tego wynika?
  W/w przepisy nie określają ile musi wynosić minimalna dieta radnego.
  Wręcz przeciwnie.
  Przepisy określają ile maksymalnie wynosić ma dieta radnego.
  Jakby byłoby tak, że przepisy ustalone przez parlamentarzystów (ustawa) i rząd (rozporządzenie) określałyby minimalne diety, które muszą być i rada by takie decyzje podjęła (uchwaliła te minimalne diety) to rozumiałbym Twoje oburzenie.
  Jest jednak tak, że przepisy wskazują, że diety nie mogą być wyższe niż. Czyli mogą być niższe od tych maksymalnych. A jakie będą? To pytanie do radnych, którzy są kluczowi w tej kwestii. Póki co, to oni podnosząc rękę za lub przeciw ustalają jakie jest prawo lokalne, w tym i to jakie są diety i wynagrodzenie burmistrza.
  Czy tylko ja mam wrażenie, że któryś z wywołanych lub jakiś przyboczny, któremu takie podwyżki są na rękę próbuje odwrócić uwagę od tego tematu? Komu zależałoby na podwyżkach diet? Zwykłemu mieszkańcowi tej gminy, który jest obciążany coraz wyższymi podatkami i opłatami lokalnymi? Takich przybocznych patrząc na to, jakie są relacje nie brakuje. Burmistrz w końcu mówił o folwarkach, z którymi nie zamierza i tak nic zrobić. Pogrozić i pokazać, jakim to jest się stanowczym i groźnym to on potrafi. Jednak jak przychodzi do wyegzekwowania czegokolwiek to zawsze znajdzie wymówkę żeby tylko się nie narazić. Schemat działań wciąż ten sam. Ludzie ( jego wyborcy) to widzą i akceptują przy jednoczesnym oburzeniu, które tylko pod publiczkę uzewnętrzniają. Oficjalnie przeszkadza i są wielce oburzeni, a jak przychodzi co do czego to w obawie potulnie idą głosować na tego, na którego tak narzekają.

 23. I tak w koło pierdu pierdu Nic porządnego ta gmina nie buduje a gdzie rozprowadzenie gazu gdzie kanalizacja czy urzędników to przerasta byle do wypłaty

 24. Wydartowo ze wsi to należy już pewnie do Kujawiaków, o nie sory tam też było na końcu się nie dbalo, drogę w Dusznie tak spoko każdemu sie należy ale skończyć zaczęte to już nie, przepadna pozwolenia projekty stać gminę na straty, radny to chyba stołka żonie pilnuje a sołtysa widac tylko po podatek. Na wioskach jakieś ewenty tu jedyne co wpisanie wiele imprez w budżet zalogować a odbytych zeroooo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj