Strona główna Polityka Paroc otrzyma zwrot podatku

Paroc otrzyma zwrot podatku

1824
44

Gmina Trzemeszno będzie musiała oddać firmie Paroc kwotę ponad dwóch milionów złotych, wraz z odsetkami. Tak ostatecznie zadecydował Naczelny Sąd Administracyjny. Początek tej sprawy sięga 2006 roku, kiedy to Rada Miejska Trzemeszna, na wniosek ówczesnego burmistrza Marka Gotowały podjęła uchwalę, mającą na celu wsparcie przedsiębiorców tworzących nowe miejsca pracy.

Pomoc ta miała polegać na zwolnieniach w podatku od nieruchomości. Krótko po tym, o zwolnienie w podatku wystąpiła firma Paroc. Miało to związek z uruchomieniem nowej linii produkcyjnej i jednocześnie stworzeniem nowych miejsc pracy. Gmina uznała jednak, że uchwała ta nie może dotyczyć akurat tej sytuacji. Sprawa nie była jednoznaczna. Świadczy o tym fakt, że zapadały w niej różne rozstrzygnięcia. Zajmowało się nią najpierw Samorządowe Kolegium Odwoławcze, następnie Wojewódzki Sąd Administracyjny, a w ostateczności Naczelny Sąd Administracyjny.

Ostateczne rozstrzygnięcie jest niekorzystne dla gminy. Za lata 2009, 2010 i 2011 gmina musi zwrócić firmie Paroc 2 169 592 zł. Nieznana jest jeszcze kwota odsetek, jednak wiadomo, że z pewnością będą one naliczone.

Poproszony o komentarz burmistrz Krzysztof Dereziński stwierdził: „Przez długi czas byłem optymistą, wydawało mi się, że nie przegramy tej sprawy. Wyrok sądu jest jednak niekorzystny, musimy to uregulować. Jest to duży wysiłek budżetowy, będę rozmawiał na ten temat z kierownictwem Paroca, będę proponował rozłożenie należności na raty a także umorzenie odsetek. Mam jeszcze inne propozycje, ale nie chcę ich ujawniać przed tymi rozmowami”.

Burmistrz mówi, że w tej chwili w budżecie nie ma zabezpieczanych środków finansowych na ten cel. Rozliczenie należności nastąpi w 2016 roku. Nie ukrywa również, że sytuacja ta będzie miała z pewnością wpływ na planowane inwestycje.

44 KOMENTARZE

 1. Niech Pacoc się wstydzi. Ta firma obraca taką dużą gotówką i jeszcze śmią żądać ulgi żal. W tej firmie połowa biurowych jest z Trzemeszna i z okolic więc jak i,m nie wstyd okradać własną gminę? Przekręty potrafią robić a już zadbać o naszą gminę to nie umieją. To się nazywa polska mentalność. Polacy sami się zniszczą. Pozdrawiam biurowych fr….ów z Paroca:)

  • Przecież „biurowi” z Paroca nie maja z tym nic wspólnego nie oni są decydentami tylko Zarząd firmy (kilka osób – dyrektorów), który rozlicza się przed właścicielami spółki.

 2. No to nie zły pasztet ówczesny burmistrz Gotowała wprowadza uchwałę a obecny burmistrz ją akceptuje jako ówczesny Przewodniczący Rady Miasta a może Panowie zapłacili by ze swoich pieniędzy to by się nauczyli.Brawo dla tych Panów i ich zwolenników. Przecież to tylko kilka milionów.

 3. Dl,a naszego burmistrza co tam miliony,będzie rozmawiał i tyle,co zrobił konkretnego, to jest podejście !!!!,kto reprezentował gminę -kancelaria Leśny i jakie było ich zaangażowanie,niech zapłacą część prowizji z vatu,to były setki tysięcy złotych.p.Matelski zajmijcie się tą sprawą bo to kolejny gwóżdż do trumny

 4. Już widzę jak od nowego roku życie w TRzemesznie znów zdrożeje . Podatki od nieruchomosci gruntu działalnośći i mandaty bedą się sypać i koszty inne typu śmiecie ścieki itp

 5. Chciałbym wiedzieć jak kancelaria prawna broniła sprawy jakie były argumenty przefstawione przez tych specjalistow od siedmiu bolesci … bo to że kasy nie ma to wcale sie nie dziwie skoro kampania wyborcza Burmistrza sponsorowana była z budzetu gminy a Zarzadzanie budzetem mierne
  zal patrzec na to wszystko

 6. Nowe miejsca pracy związane z budową nowej linii. No śmiech na sali. O ile dobrze pamiętam to ludzie zostali zatrudnieni w 2008 roku po kilku miesiącach większość z nich została zwolniona ze względu na kryzys. Pozatym to Paroc podjął decyzję o budowie linii w Polsce bo płace są tu najniższe z całej grupy zakładów, to dlatego ta linia powstała i dlatego teraz jest modernizowana L3. L5 spowodowała zatrudnienie ok 50 osób, no szał, to pewnie tyle co w Tesco można się tu śmiało równać z Wrześnią i kilkoma tysiącami.

  • Dokładnie. Budowa nowej linii i związany z nią wzrost zatrudnienia był zaplanowany dużo wcześniej i czy byłby zwrot podatku czy nie to nowa linia i tak by powstała… Patrząc z drugiej strony, skoro powstał taki zapis to czemu by nie skorzystać… Szkoda że kosztem mieszkańców naszej gminy 🙁

 7. No to teraz będą oszczędniści. Szkoł,świetlice, odśnieżanie dróg itp. Będzie się działo. Tylko dlaczego ma na tym cierpieć społeczenstwo gminy i miasta.Obecny przewodniczący RM też w tym maczał pelce.

 8. No i mamy . Kto poniesie konsekwencje ? Usiądźmy za tym na placykach i jak Stańczyk utopmy się w zadumie .
  Pajacowanie ma swoje miejsce . Urząd to nie arena cyrkowa ! Posadka w nim to nie miejsce na przetrwanie !!!

 9. Niestety poziom zarządzania gminą jest niski . hisoryk chisteryk i rozrzutna skarbniczka co kase na koncie miala ale na kampanie wydała niech oddadzą teraz z własnej kieszeni !!!

 10. Przez długi czas byłem optymistą, wydawało mi się, że nie przegramy tej sprawy

  Co jeszcze się panu wydawało ???

  Burmistrz powinien wiedziec , a nie polegac na przeczuciach

  Wstyd

 11. Indyk mąż myślał o niedzieli a w sobotę łeb mu ścieli . Trzeba mierzyć siły na zamiary . Dobrze rządzić cudzymi pieniędzmi i nie ponosić odpowiedzialności . To my dostaniemy w d…ę . Można sobie policzyć ile wynioszą odsetki 120% od 2.169.592 – pięknie .
  Nie wiem jaki interes miałby Paroc , żeby dogadać się z Burmistrzem skoro on olał zakład i ludzi tam zatrudnionych . Jak Kuba Bogu tak Bóg Kubie .

  • Pamiętamy z ulotki wyborczej z 2010 r -p.Gotowała zostawił gminę bez żadnego długu,co więcej zostawił nadwyżkę,natommiast obecny burmistrz pogrąża gminę ,do tego podatek z Parocu,co zrobił aby wygrać sprawę,tylko przeczuwał że ma optymizm,to skandal

   • Ale sprawa z Porock to właśnie za czasów Pana Gotowały. Mało tego. Pan Gotowała mówił że tą sprawę gmina wygra. Tak samo jak mówił że gmina wygra sprawę z Parock’iem o wysypisko śmieci. Wygramy to z palcem w d…. Jestem prawnikiem i to łebskim więc wiem co mówię.

    • Nie mieszaj i przeczytaj za jaki okres toczyła się sprawa . Poza tym Pan Gotowała publicznie nie użyłby przytoczonych przez Ciebie słów . Pan Gotowała to niestety nie Twój poziom intelektualny i poziom Twojej kultury osobistej .

  • Pan G. to po pierwsze człowiek z klasą . Po drugie proszę zapoznać się z budżetem za okres jego urzędowania a później jaczyć . Wszystkie strategiczne inwestycje dla tego miasta nikt inny tylko on realizował . Nigdy nikogo nie zlekceważył i nikomu nie ubliżył . Był zawsze dla ludzi i z ludźmi . A jak kogoś ta prawda boli to ma z sobą problem natury psychicznej .

 12. Proszę wrócić do 1996 kiedy spalono butik pan M. to zaczęto budować domki letniskowe na pl św W A POZWOLENIE NA BUDOWĘ WYDANO W 2000 I PODPIS JEST DARIUSZ J NIE JAROSŁAW T A WŁADCĄ BYŁ MAREK G PRAWNIK DLATEGO NALEŻY SIĘ ZASTANOWIĆ DLACZEGO BO NIEKTÓRZY RADNI CHCIELI DOSTAĆ EMERYTURY CHOROBOWE BYLI I OBECNI A ZA TO TRZEBA ODROBIĆ I ZAGŁOSOWAĆ ZA SPRZEDAŻĄ PIETAJCIE BO WYBORY ZA 3LATA A PANOWIE M G. PAW.P. K SZ I K D BĘDĄ MIELI SUMIENIE ZNOWU NAS ZROBIĆ W H J TAK TA SPRAWA JEST DO PROKURATURY A PAN S P ZOSTAŁ WYKORZYSTANY PRZEZ KOLESIA KTÓRY NIE MA WYSOKIEJ KULTURY5

 13. Ale o co Tobie chodzi człowieku ? Pisz i mów małymi literami bo wychodzi bełkot . Trzymaj się zawsze tematu i prawej strony .
  Nie jestem człowiekiem z klasą więc napiszę . Twój przyjacielu problem jest za….sty na całej lini . Zniżajac się do Twojego toku myślenia radzę I.K TAM Z KAD PRZYSZEDLES .

 14. Prawda boli co radny gminy przyjdą po ciebie masz brudne sumienie bełkot i plucie to twój styl bido margines społeczny te slogany to moja babcia mówiła a że nie masz klasy to wie całe TRZEMESZNO BOŚ MAŁYI ROZUM BLISKO 4 LITER

 15. W wyborach samorządowych wykiwał nas społeczeństwo p.Szapował z Ponad Podziałami,niech cała ta grupa nie myśli ponownie startować w wyborach,będziemy o tym często przypominać,zresztą p.Jatczak masz zerową skuteczność w zmianie władzy,daj sobie człowieku spokój

 16. Burmistrz ?
  Mowę mi odjęło !
  To coś nowego . BURMISTRZ to powaga Urzędu . Reprezentant miasta ludzi tam mieszkających .
  Nie wyobrażam sobie aby jakiś ,,Dyzio,, sprawował tak odpowiedzialne stanowisko .
  To chyba jakiś żart .
  Z całym szacunkiem dla odpowiadającego lubię żarty ale wyważone .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj