Strona główna Polityka O budżecie, klejeniu butów i… gwałtach

O budżecie, klejeniu butów i… gwałtach

5235
46

Cztery godziny trwały obrady połączonych komisji Rady Miejskiej w Trzemesznie, chociaż w porządku obrad znalazł się tylko jeden punkt – zaopiniowanie budżetu na 2016 rok. Przypomnijmy, że na skutek niezadowolenia radnych z projektu budżetu, nie został on uchwalony do końca grudnia. Ostatecznym terminem na jego przyjęcie jest koniec stycznia, w przeciwnym razie budżet zostanie opracowany przez Regionalna Izbę Obrachunkową.

Burmistrz Krzysztof Dereziński przychylił się częściowo do wniosków radnych i zaproponował kilka inwestycji (przebudowa dróg gminnych w miejscowościach Zieleń, Trzemżal i Mijanowo, budowa chodnika na ul. Staszica i Kopernika, przebudowa ulic Dworcowej i Langiewicza, budowa sieci wodociągowej w Wymysłowie, opracowanie dokumentacji na drogę Lubiń – Wydartowo).

Od początku obrad dał się zauważyć wyraźny podział między radnymi. Część radnych kwestionowała zasadność inwestowania w drogi na wsiach, które według nich nie potrzebują natychmiastowych nakładów. Zarzucali oni burmistrzowi faworyzowanie wsi kosztem miasta. Zwracali uwagę na zbyt małe inwestycje w ulice w mieście, brak środków na remonty w szkołach, niezrealizowanie zapowiadanej budowy sygnalizacji świetlnej na ul. Wyszyńskiego. Mówili o tym S. Peno, Z. Matelski, R. Wiśniewska, D. Bisikiewicz. Radni z terenu wiejskiego bronili inwestycji na ich terenie.

M. Chojecki zwracał uwagę, że droga w Trzemżalu służy głównie dowozowi dzieci do szkoły, a jej stan jest katastrofalny. G. Koperski mówił, że droga Lubiń – Wydartowo nie tylko poprawi standard życia mieszkańcom, ale też skróci drogę dzieci do szkół oraz ułatwi dojazd do punktu widokowego, drugiej po bazylice trzemeszeńskiej atrakcji naszej gminy. M. Behnke przypomniał natomiast, że spełniły się jego obawy jakie miał przy przejmowaniu przez gminę szkół ponadgimnazjalnych. „Tak jak wtedy przewidywałem, dziś ściągamy z inwestycji na wsiach żeby ratować szkoły” – stwierdził radny.

Przewodniczący Rady Miejskiej Ludwik Macioł apelował do radnych o kompromis i przyjecie budżetu. Jak stwierdził, wolałby gorszy budżet, ale przyjęty przez Radę niż przez RIO. S. Peno złożył wniosek, aby wykreślić z projektu budżetu remonty dróg wiejskich oraz kwotę 100000 zł przewidzianą na wynagrodzenie kancelarii za odzyskiwanie VAT. Zgodnie bowiem z deklaracją burmistrza, w bieżącym roku zajmą się tym pracownicy urzędu. Zaproponował, aby zaoszczędzoną kwotę przeznaczyć na remonty w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych oraz Gimnazjum (342 000 zł), zwiększyć środki na budowę chodnika na ulicy Sportowej (100 000 zł) oraz budowę sygnalizacji świetlnej na ul. Wyszyńskiego (50000 złotych). Wniosek ten zyskał akceptacje radnych.

Głosowali za nim R. Wiśniewska, M. Krzyzaniak-Świątek, Z. Matelski, S. Peno, P. Woźny, D. Bisikiewicz T. Pawlak, M. Dalewski. Przeciw byli M. Chojecki, M. Dziel, M. Behnke. Od głosu wstrzymał się G. Koperski. Wiele czasu poświecono dziś na dyskusje bardzo mało związane z zasadniczym tematem. Między innymi D. Bisikiewicz żalił się , że niektóre osoby, które zna z nazwiska, śmiały się w przeszłości z jego rzekomej niekompetencji, nazywając go „szewczykiem” oraz stwierdzając, żeby lepiej zajął się klejeniem butów. K. Dereziński odpowiadając mu stwierdził, że taka jest cena bycia osobą publiczną. Przypomniał, że przed laty ktoś w anonimowym piśmie pomówił go i jego zastępcę Zygmunta Nowaczyka o gwałt.

IMG_5143

46 KOMENTARZE

 1. Jakby,, szewczyk” gadał na temat, to by się potem z niego nie smiali, a jak się gada tylko po to żeby zaistnieć wogóle, to trzeba potrafić teź znosić krytykę.

  • To tylko kreatury o inteligencji pierścienicy potrafiące włączać się do dyskusji używając sloganów na tym forum . ,,Miejscowy i paweł,, to wolno żyjące formy pasożytnicze , wylęgi zgnilizny moralnej .
   Panie Danielu to właśnie SZEWC Jan Kiliński jest BOHATEREM NARODOWYM . Nie ma powodu zrażania się i zniżania do poziomu tych pseudo myślicieli .

   • Dla dorobku rodu Bisikiewiczów wielki szacun, ale najmłodszy mistrz szewski porównując się do Kilińskiego, tylko dlatego, że płk. Jan Kiliński też był szewcem to już nawet nadużycie nie jest. Gadać głupoty i domagać się szacunku tylko dlatego, że też jest szewcem jak Kiliński??!!! LITOŚCI!!! Tym właśnie radny naraził się na śmieszność i to nie tylko wśród radnych, ale także mieszkańców.

    • Spoko 😉 Trochę logiki i prawidłowej analizy tekstu . Trochę zrozumienia sentencji mojego wpisu i wszystko będzie OK . A jeśli jest coś nie tak z tokiem myślenia lepiej trzymaj język za zębami . Milczenie jest złotem 🙂 .

  • Droga z Orchowa do Trzemeszna nie jest drogą wiejską tylko powiatową i w zdecydowanie gorszym stanie jest odcinek nie leżący w gminie Trzemeszno, więc niech władze Orchowa zadbają o swoich mieszkańców.

 2. Pierdu pierdu, to sobie pogadali. Jeśli radni i Burmistrz chcą rozmawiać na takie tematy to może niech się umówią w Czeremsze lub Pietraku. Ale za swoje prywatne pieniądze.

 3. Instalacja świetlna na ul. Wyszyńskiego jest potrzebna jak koszula w d… Dziwię się że pan Peno jako kierowca nie widzi zagrożenia związanego z usytuowaniem w tym miejscu świateł. Ale co zrobić kiedy wyobraźni brak.

   • A w którym momencie uczyłem pana Peno zasad ruchu drogowego? Czytaj ze zrozumieniem. Pan Peno ma prawo jazdy więc chyba nie trzeba Go uczyć zasad ruchu drogowego 🙂

     • Ty nie musisz mi ufać ale jak pojedziesz tą drogą kiedy będzie oblodzona i będziesz musiał się zatrzymać na czerwonym świetle a potem ruszyć pod górkę to zmienisz zdanie tylko że wtedy może być już za późno.

  • panie peno nie trzeba bylo sprzedawac dzialek za bezcen a teraz oszczedzac na remontach drog na wioskach teraz daj ze swojej kieszeni my na wioskach tez glosowalismy na pana i to chyba ostatni raz nie dzieli sie wiosek od miasta co to za glupie myslenie .

 4. Radni nie dali się omamić , a nie tylko zamydlić oczu! Potrzeby są na wsi i w mieście.
  To rada ma rozważyć, co trzeba robić już, a co odłożyć na trochę później.
  Sympatie należy odsunąć i kierować się ekonomią i zdrowym rozumem.
  Ekonomia i rozum nie popiera niegospodarności.
  Brawo dla Pani Wiśniewskiej i pozostałych w/w mądrych radnych.

 5. Tyle się tu mówi o ekonomii…Mam pytanie;Jak to jest,z naszym targowiskiem?Dlaczego otwierane jest w dni „nietargowe”?Wtorek,środa i piątek,panie otwierają i dyżurują.Naprawdę nikt z radnych nie chce się tym zainteresować?Czy to jest napędzanie kasy firmie „R”?Przecież w takie dni nikt nie przyjeżdża!Czy ktoś tutaj realizuje swoje nierealne koncepcje?Projektant p.Jankowski pewnie nie odpowie-za niskie progi.Zapytam więc p.Peno.Panie Peno,czy może pan wyjaśnić tą niegospodarność?

 6. Dajcie czas radnym. Widać, że się przebudzili to i wierzę głęboko, że zajmą się i targowiskiem.
  Zaczynają od spraw najważniejszych. My zaś zaczynamy wierzyć, że nasi radni NIE rozłączyli się ze swoimi głowami. Idzie ku lepszemu. Targowisko niech trochę poczeka.

 7. Temat targowiska,jest bardzo ciekawy.Wart wyjaśnienia.Chciałbym dodać,że znak ograniczający szybkość pojazdów na terenie placu targowego, do 10 km/h,jest totalnie ignorowany!Prędzej czy później dojdzie do tragedii!

 8. za publiczne pieniadze gadają nie na temat ! Panie Szewc pan nie płacze Pan sie za robote wezmie
  Panie Krzychu Pan nie płacze co kto Panu kiedys Pan sie zajmie sprawami Miasta OBECNYMI SPRAWAMI – płakac bedziemy pozniej bedzie na to czas po kadencji.

  Pozostali Radni za kilka stówek miesiecznie ze swojego nazwiska robicie posmiewisko i pozniej płazecie? wezcie logicznie pomyslcie co jest własciwe a co nie zrobcie cos dla miasta by Was mile wspominano i byscie nie musieli płakać jak pozostali Panowie

  to chyba tyle w temacie.

 9. Z artykułu jasno wynika, że nasi Radni i pan Burmistrz prędzej, czy później, po trudnych dyskusjach znajdą kompromis , to jest trudna sztuka , ale możliwa jak widać.

  Po przeczytaniu powyższych komentarzy i innych z tego forum (na szczęście tylko niektórych)chcę się podzielić pewną refleksją. Rozumiem słowa Pana Burmistrza , tak jest, bycie osobą publiczną powoduje pewne konsekwencje, ale z drugiej strony w mniejszych społecznościach, gdzie wszyscy się znają , atmosfera i język dyskusji są bardzo ważne i mogą rozwinąć albo „utopić” społeczeństwo obywatelskie.
  W Radzie są ludzie w różnym wieku, dlatego nie podoba mi się wytykanie, na tym portalu, bez potrzeby ludziom dojrzałym ich wieku i czasów w jakich przyszło im żyć, doświadczenie człowieka jest bezcenne, ale nie ma też potrzeby deprecjonować ludzi młodych , młodość ma zalety – energia, nowoczesność, no i wiara, że wszystko jest możliwe.

  To prawda(jak to ktoś napisał) , że internet przyjmie wszystko i wszystko wypluje, tylko po co? Ludzie mają różną wrażliwość, szczególnie ludzie młodzi, a mogą zrobić dużo dobrego. Swoją drogą czy naprawdę wszyscy muszą mieć skórę nosorożca, żeby móc funkcjonować w lokalnej polityce małej społeczności trzemeszeńskiej, bo to jest ważniejsze, niż wrażliwość człowieka, która jest przecież cechą pozytywną?

  Czekajmy na budżet i trzymajmy kciuki za naszych włodarzy,
  ( wszystkich) oby wydyskutowali jak najlepiej.

  Pozdrawiam bardzo serdecznie.

 10. Błagam o niestawianie nowych ławeczek!Ławki na terenie miasta służą tylko miejscowym pijakom i pijanej młodzieży!Nasza policja nie radzi sobie z tym problemem!!!Przyjdzie wiosna i mamy wysyp tego typu zachowań.Przykładem tego niech będzie droga nad nasze jezioro i siłownia pod chmurką!Swoją drogą,dlaczego nie ma kamery na siłowni?

 11. Bisikiewicz trzymaj się. Ludzie zaczynają cię cenić. Kiliński i twój zawód to inny temat . Jako radny możesz dużo zrobić dobrego i możesz sporo zepsuć. Rób to pierwsze.

 12. Jaki haczyk połkną nasi radni? Czy dadzą się może omotać w sieci?
  Obym się mylił. Większość rady to nie płotki ,a porządne ryby dużego kalibru. Powinni sobie poradzić z wyplątaniem.
  Niech płyną pod prąd.

 13. Brak inwestycji na wsiach? Myślę, że niektórzy nie podróżowali drogą Trzemeszno-Kruchowo przebiegającą przez Niewolno…. Alpy obok Trzemeszna. Co do Szewczyka to przypomniało mi się słowa burmistrza o dziennikarzu miejącym swoje „5 minut”.

  Mieszkaniec Trzemeszna (miasta).

 14. Zamiast swiatel,wyjazd z Langiewicza zróbcie.Dziura przed skrzyzowaniem.Krzew haczy o karoserie,kilka metrów za przejsciem dla pieszych.

  • I ma go Pani, nie z powodu Pani wypiekow, ale dlatego, ze nie ma powodu nikogo nie szanowac z racji wykonywanego zawodu , duzo wiecej o Pani /Panu mowi powyzszy wpis.

   Pozd….. .

   PS. Przepraszam za brak polskich liter,

 15. Wygrywasz jak nie dasz się wywieść w pole, i nie będziesz dał się łapać na obiecanki. Wygrywasz jak jesteś sobą i nie będziesz brał przykładu z Sobieszak. Przykład nieugiętej postawy i mądrości dobrej dla gminy to Krzyżaniak Świątek.

 16. Skoro „sz p radny” zna z nazwiska te osoby to pytanie dlacego nie zwroci sie bezposrednio do tych osob tylko skarzy sie na sesji? tak sie achowuje prawdziwy radny? ogolnir to moje zdanie jest takie – trzydziecha na karku a rozum…. brak….

 17. Czytaliście Przemiany: łysy i reszta tak zwanych Radnych z miasta na każdym kroku krytykują Urząd.

  Podobno łysemu śni się stołek B.MiG.T

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj