Strona główna Polityka Mero – Merkur „odgrywa się na gminie”?

Mero – Merkur „odgrywa się na gminie”?

2576
36

Do Regionalnej Izby Obrachunkowej wpłynęła skarga firmy Mero – Merkur na działanie Burmistrza Trzemeszna. Firma zarzuca Krzysztofowi Derezińskiemu niegospodarność przy podpisywaniu umowy na odzyskiwanie podatku VAT. Sprawa ta wielokrotnie była omawiana na łamach portalu.

Skarga dotyczy głównie wyboru kancelarii prawnej bez ogłoszenia przetargu oraz zbyt wysokiej (15 %) prowizji za usługę. Mero – Merkur zwraca uwagę, że według umowy prowizja to nie wszystko, na co może liczyć kancelaria. „W ramach wynagrodzenia dodatkowego kancelarii przysługuje zwrot kosztów postępowania, w tym koszty zastępstwa procesowego, koszty dojazdów wg przepisów dotyczących pracowników samorządowych oraz 50% odsetek / oprocentowania nadpłaty przysługujących gminie Trzemeszno” – twierdzi spółka.

Firma wskazuje też na fakt, że w większości gmin takie czynności wykonywane są przez etatowych pracowników urzędu, w ramach ich obowiązków służbowych.

Regionalna Izba Obrachunkowa przesłała jednak skargę do Rady Miejskiej Trzemeszna uznając, że jest ona kompetentna do jej rozstrzygnięcia. Na ostatniej sesji radni postanowili przekazać sprawę do oceny Komisji Rewizyjnej.

Temat ten zbiegł się z inną sprawą, również dotyczącą relacji Gmina – spółka Mero – Merkur.

W ostatnim czasie gmina wystawiła spółce fakturę (opiewającą na kwotę 53650 zł) za bezumowne korzystanie z należących do gminy gruntów rolnych. Chodzi o 12,52 ha w Popielewie i 32,60 ha w Ostrowitem w okresie od 2009 do 2013 roku.

Mero – Merkur nie zgadza się z taką decyzją i wystąpiło na drogę sądowa. Sprawa jest w trakcie rozpatrywania przez Sąd Rejonowy w Szamotułach. Na fakt uprawy tych gruntów przez spółkę bez stosownej umowy jako pierwszy w czerwcu 2014 r zwrócił uwagę Marek Walczak z Ostrowitego.

Trudno jednoznacznie powiedzieć, na ile te dwie sprawy są ze sobą związane. Zapytaliśmy o to zarząd firmy Sano, jednak żadna odpowiedź nie nadeszła. Burmistrz Krzysztof Dereziński odniósł się do sprawy na ostatniej sesji Rady Miejskiej twierdząc między innymi, że „takie mamy nowe czasy, że jeśli ktoś z kimś przegrywa sprawę w sądzie, to potem w różny sposób próbuje się odegrać”.

36 KOMENTARZE

 1. Wydaje mi się,że pan Marek Walczak,to dobry kandydat na radnego.Możliwe,że Trzemeszno mogłoby zyskać.Kolejny raz ma rację…Sprzedaż komunalki wyszła nam „bokiem”!Teraz to…A żaden radny na to nie wpadł!Albo nie chciał…

 2. Tak odzyskiwanie vatu to przykład ogromnej niegospodarności burmistrza i skarbnika,to się w głowie nie mieści ile kasy -od nas podatników otrzymała kancELARIA która prowadzi obsługę prawną gminy i otrzymuje niemałe miesięczne wynagrodzenie,ciekawe czy w wyniku przeprowadzonego przetargu ??

 3. No nie jest to mocny wybór. O przewadze zadecydowała bardzo niewielka ilość głosów. Byłem przeciw, a teraz uznaję jego władzę, ale nie zgadzam się na ogólnie mówiąc bałagan .

 4. :-):-):-):-):-) ,,takie mamy nowe czasy, że jeśli ktoś z kimś przegrywa sprawę w sądzie, to potem w różny sposób próbuje się odgrywać ,,. Panie Burmistrzu najpierw trzeba pomyśleć a później mówić, nie odwrotnie ! Koniec II wojny . Sprawa sądową Kargul- Pawlak i słynne od kilkudziesięciu lat powiedzenie ,,racja musi być po naszej stronie,,. Dobrze, że nie ma już w powszechnym użytku granatów i karabinów . Odgrywanie się to nie ,,nowe czasy ,, chyba, że ten czas komuś się zatrzymał . Oj, oj, oj …

 5. Na kancelarię Skarbnik ma a na wszystko inne żałuje. Rządzi gminą podejmuje większość decyzji bez porozumienia z burmistrzem . Informuje Go tylko. Interesuje sie i załatwia sprawy które do niej nie należą. Mówi że ludzie gadają ze rządzi gminą a to nie prawda. Niestety prawda i dużo osob cos na ten temat wie. Panie burmistrzu czas powiedziec skarbnikowi ze sobie Pan nie życzy.

  • Wybierzcie w nastepnych wyborach Walczaka to Pani skarbnik będzie na bacznosc i spiewająco ,codziennie rozliczała sie z naszych podatkow i wszystkich wydatków .Kazdy podwładny podskoczy tyle na ile pozwoli mu przełożony .U Walczaka, Pani skarbnik by nawet nie pomyślała aby wyłączyć mikrofon wiceburmistrzowi ,a dyrektor wziął by kredyt w Providencie aby kupić węgiel do szkoły .Pierwsza zasada przełożonego brzmi -dobrać odpowiedni skład wspołpracownikow aby osiągnąć odpowiedni efekt pracy .

 6. a czy ktoś z gminy kontroluję budowę remizy w Kruchowie? przejeżdżałem tam w niedziele i mało prawdopodobne jest aby prace zostały ukończone w terminie czyli do 18.11.

 7. Mamy żal do jednego z kandydatów że był miękki wobec burmistrza,nie odsłonił jego prawdziwego oblicza i jego nieudolności i przegrał a on się na nim odegrał brutalnie oczym pisała prasa szeroko

  • Nie tylko na tym jednym człowieku odegrał się Burmistrz ! Tych osób było więcej . Kto śledzi ten portal i prasę doskonale wie . Prawda jest , że niektórzy znaczący się kandydaci na Urząd Burmistrza zachowali się godnie z szacunkiem do wyborców do siebie i do kontrkandydatów . Zbiegły się tu różne osobowosci o różnym stopniu inteligencji i kulturze osobistej ,takie jest prawo demokracji . Trzemesznie dokonali wyboru -to nasza decyzja . Wygrana obecnego Burmistrza to zdecydowanie porażka dla samego jego jak i dla nas . Musimy jednak przyjąć to do wiadomości a w kolejnych wyborach dobrze przeanalizować to co się stało .

 8. Odgrywanie się w taki prostacki styl prezentowany przez panią pełnomocnik klaudie Kamińska która zwraca się o udzielenie informacji o wskazanie sygnatur wszystkich toczących się bądź zakończonych już postępowań z Pana a6zawiadomień bądź wniosków lub toczących się przeciwko panu w Prokuraturze Rejonowej w Gnieźnie to był wragmet pisma do Pro Rej w Gniezno Czy pisma pozwy sądowe które włodarze udziałowcy sp mero merkur serwują pod adresem moim władz miasta czy nie zasługują na potępienie publiczne dziwne donosy do wojewody prokuratury sądu nie świadczą o tym ze są to osoby o niskim poziomie kultury nie mogą pogodzić się ze to nie jest ich a do tego ze to jest nasz kraj a oni są tu tymczasowo w gośćmi a do kultury gościa należy dostosować się do domowników którzy mają kulturę na wysokim poziomie a nie doprowadzać kofliktow

 9. Mam pytanie czy remondis mero merkurr to są spółki z udziałem kapitału zagranicznego -niemieckiego zapytuję się czy nie ma problemu na większą skalę bo obydwaj udziałowcy nie zachowują standardów cywilizacji 21 wieku i prubuja narzucić nam swoje reguły czy powinismy na to pozwolić bo jestem temu przeciwny choć nie głosowałem za tą władzą ale w kwestjach zachowania chonoru tosamosci narodowej jestem zawsze za tą sprawą -CHONOR OJCZYZNA WIARA RODZINA TO SYMBOLE DLA MNIE POLAKA NAJWAŻNIEJSZE TAK MI DO POMÓŻ BÓG A GRUNWALD I ZWYCIĘSKA BITWĘ JESTEŚMY WIELCY POLACY

 10. Moze komisja rewizyjna powinna zapytać Pana Burmistrza dlaczego przetarg na odpady nie został ponownie rozpisany?Sory, ale na jakiej podstawie Remondis wywozi juZ trzeci miesiac odpady?po jakich stawkach? Ja jako podatnik oczekuje postępowania zgodnie z prawem i korzyścią dla mieszkańców a nie dla Remondisu.to dopiero nadaje sie do Rio i nie tylko! Paranoja po prostu

 11. Bezprawne działania stają się w Naszym i mieście i nie tylko czymś normalnym . Nie chcę już wracać wstecz bo nie ma sensu . Trzeba po prostu działać , nie na gębę wykorzystując posiadane możliwości prawne . Osobiście mam nadzieję , że RZĄDY PIS zmienią coś w sprawie ,,bandyckich zachowań ,, .

 12. Trzemeszeńskim zarządzaniem powinny zainteresować się odpowiednie służby z najwyższego szczebla państwowego,bo na każdym kroku widać niegospodarność.

  • Bardzo ucieszyła reakcja na mój wpis. Reakcja człowieka zakompleksionego, awanturnika i pieniacza, który nie chce ze mną dyskutować, ale jednak dyskutuje. Ton wypowiedzi i podpis jednoznacznie wskazuje kim jesteś M.W. Co do nauki pisania to polecam stanąć przed lustrem i tym ,,donośnym głosem” krzyknąć do siebie: naucz się pisać, bo w wielu postach jest wielki bełkot i nie wiadomo o co Ci chodzi.

 13. Pan Walczak ma honor i kasę , a przede wszystkim to uczciwy CZŁOWIEK. Uczciwość, pracowitość i walka ze złem to jego najważniejsze cechy. Traci trochę przez porywczość i nazywanie rzeczy po imieniu( ma niewyparzony język). Osobiście się nie znamy, ale go cenię za niezależność i otwartość.

 14. P z golabek nie ma czystego sumienia spytajcie pana W P jego pycha szacunek dla pracownika zero pazernos kombinować popełniliśmy błąd dając mu zufanie nie bronić takiego jak on bo prawda jest inna i tak nie da rady obronić a ci co to robią to mają zapłacone wstyd

 15. Anonienima nieprofesjonalnie czytasz bo zamiast do szkoły nosić książeczki nosiles flaszeczki po drugie wyposażenie wnętrz zginęło po obejrzeniu gdy było zamknięte aklucz miał pan. ..nie jestem awanturnikiem pieniaczem wiesz że mierzwa jak nie umie pływać to twierdzi że woda jest za zadka i to jest zachowanie człowieka z rysztoka penera któremu pomoze tylko kogoś obrażać lub gałąź i lina pa idjoto

  • O matko jedyna. M. W. przeczytaj to co sam napisałeś. Uważnie i powoli. Weź potem słownik i jak już chcesz kogoś pouczać i obrażać, to zrób to w ojczystym języku i najlepiej ze znakami interpunkcyjnymi i bez błędów. Nerwy Ci widać puszczają, a wtedy tracisz nad sobą kontrole. Nie raz już publicznie to pokazałeś jaki jesteś,, kulturalny”.

 16. DO TYCH CO OBRAŻAJĄ BŁĘDY POPEŁNIONE W KOMPUTERZE ,TO BLACHA SPRAWĄ ALE OBIECANKI WYBORCZE BURMISTRZA MIASTA ZE NIE BĘDZIE ZANIEDBYWAĆ MIESZKAŃCÓW ,ATO ROBI CIĄGLE ,TO JEST BŁĄD BARDZO DUŻY ,TYCH CO GO WYBRALI ,BO TU TRACĄ WSZYSCY A NIE JEDNOSTKA KRYTYKA BOLI CO?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj