Strona główna Polityka Mero-Merkur nie zasiedzi gruntów

Mero-Merkur nie zasiedzi gruntów

80
14

W czerwcu 2014 roku mieszkaniec Ostrowitego Marek Walczak zwrócił uwagę na fakt bezumownego uprawiania ziemi należącej do gminy Trzemeszno przez spółkę „Mero-Merkur”. Chodziło o ponad 12 ha w Popielewie i 32 ha w Ostrowitem.

Po nagłośnieniu sprawy, gmina wystawiła spółce fakturę na kwotę 53650 złotych za korzystanie z tych gruntów w okresie 2009 – 2013 r. Spółka nie zgodziła się na takie rozwiązanie, wobec czego sprawa trafiła do sądu. Do dzisiaj nie zapadło w tej sprawie ostateczne orzeczenie.

Spółka Mero Merkur nie tylko nie zgadza się z koniecznością zapłaty, ale także uznała, że powyższe nieruchomości nabyła Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna „Pokój”w Lubiniu w drodze zasiedzenia, dlatego należą się one spółce jako następcy RSP. Wystąpiła ze stosownym wnioskiem o uznanie zasiedzenia do Sądu Rejonowego w Gnieźnie.

Sąd nie podzielił jednak stanowiska spółki. Postanowienie – wraz z uzasadnieniem – liczy 20 stron i zawiera bardzo szczegółowe wyjaśnienia stanu prawnego.

Sprowadza się ono głównie do tego, że RSP w Lubiniu nigdy nie była posiadaczem samoistnym tych gruntów, co jest warunkiem koniecznym do stwierdzenia zasiedzenia. Zostały one tylko oddane spółdzielni w użytkowanie, czyli w myśl prawa była ona posiadaczem zależnym.

Obecnie 32 hektary w Ostrowitem dzierżawi M. Walczak.

14 KOMENTARZE

 1. To niech zapłacą solidną dzierżawę za te lata 2009-2013. W tej chwili Gmina ma dzierżawce co płaci naprawdę dużo. W grę wchodzą ogromne pieniądze. Można sprzedać ale lepiej dzierżawić i kasę przeznaczyć na inwestycje. Swoją drogą jak można było przeoczyć tak dużą ilość ha przy sprzedaży. Takie rzeczy tylko u nas. Brak gospodarza.

 2. Osobiście nie darzę sympatii do pana Walczaka ,ale za jego odwagę i upór w walce o sprawiedliwość z nie uczciwą firmą oraz z urzędnikami urzędy miasta, należą sie panu Walczakowi wyrazy uznania oraz po dziękowania.

 3. Brawo Panie Marku wygrał Pan z dużą firmą zagraniczną, które to zachowują się w Polsce jak na dzikim zachodzie i z etatowymi urzędnikami. Nawet jeśli robił to Pan we własnym interesie to rykoszetem odbiło się dla dobra gminy … Szacunek … To pokazuje kolejny odcinek fatalnego zarządzania przez dwór Burmistrza, fatalnego lub świadomego działania na szkodę gminy …

  Marginalnie, ustawa o reformie szkolnictwa została podpisana przez prezydenta … To szansa dla naszego zespołu szkół, czas na reorganizację, tylko takie rzeczy robi się już teraz – a nie jak zwykle na ostatnią chwilę … Stracimy kolejną szansę na przyszłość, na perspektywę … Samorządy będą kluczowe w realizacji reformy, pozostaje tylko apelować do władz gminnych o natychmiastowe działanie w celu uzyskania odpowiednich dodatkowych środków na wskrzeszenie tak zacnego ośrodka polskiej edukacji …

 4. tak sobie czytam to wasze forum i sledze poczynania i wnioski takie:

  – Zwykły czlowiek bezplatnie, bezinteresownie chyba mam taka nadzieje zalatwil sprawe ktora powinien byl Wasz Burkistrz zalatwic
  albo ktos z urzedu odpowiedzialny za gospodarke rolną

  – nie wiedzą w urzedzie kto ich pole obrabia ?
  – nie dbaja o finanse Miasta ??

  dzieki takim ludziom moze dlug miasta bedzie mniejszy

  zapytam sie jeszcze co porabial w rym czasie pan Vice Burmistrz ?? Biegal moze i pozowal do zdjec ?

 5. Marek prosze cie tylko jedno tylko o jedno nie przyjezdzaj w filcach do miasta na zakupy bo glupio wygladosz ale dzialej se dalej ale papcie zmin jak jedziesz do maista

  • To jego urok i styl. Jest sobą, nie udaje greka. Śp. Kuroń też się wyróżniał ubiorem, a jak chodzą inaczej niektórzy znani ludzie? A ludzie ich szanują.
   Niech nam Walczak się nie zmienia, bo nie będzie Walczakiem. Szanuję go za odwagę cywilną i za to, że nie ulega dulszczyźnie.

 6. Niemcy nie dają za wygraną oskarżają mnie okradzierz pszenicy w 2015r czy to jest dobrze tak robią ludzie. …..pani Joanna myśli że jest ponad prawem kcialem pani przekazać że może pani brakuje odwagi aby stanąć przed sądem i odpowiadać na pytania tylko ukrywa się za kancelarią przyzekam że odpowie pani i ten Niemiec za moją krzywdę przed Polskim Prawem PAN BÓG NIE RYCHLIWY ALE SPRAWIEDLIWY DO zobaczenia na ławie oskarżenia i pozwanego in oj o

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here