Strona główna Polityka Leasing to nie zakup

Leasing to nie zakup

4138
6

W ubiegłym roku gmina Trzemeszno podpisała umowę z gnieźnieńskim szpitalem ws. dofinansowania zakupu karetki pogotowia dla podstacji w Trzemesznie. 14 października – na placu przed kościołem – nastąpiło uroczyste przekazanie i poświęcenie pojazdu.

Okazuje się jednak, że szpital nie wywiązał się z umowy, w której wyraźnie zapisano „zakup samochodu”. Gmina przekazała pieniądze w kwocie 130.000 złotych, natomiast lecznica skorzystała z możliwości leasingu. W ten sposób karetka nie przeszła na własność – jej właścicielem jest firma leasingowa.

Gmina rozważa wystąpienie o zwrot udzielonej dotacji. Jak nas poinformował burmistrz Krzysztof Dereziński odbyła się w tej sprawie rozmowa, w trakcie której uzgodniono, iż dyrekcja szpitala zaproponuje rozwiązanie tej sytuacji.

Burmistrz podkreśla, że choć cel, na jaki przeznaczono pieniądze uważa za jak najbardziej słuszny, to jednak musi przestrzegać obowiązujących w tym zakresie przepisów. Dlatego też oczekuje propozycji rozwiązania problemu.

Dyrektor Szpitala Pomnik Chrztu Polski w Gnieźnie Michał Ogrodowicz przyznaje, że doszło do nieprawidłowości. „Poprzednia dyrekcja popełniła błąd. Kluczową kwestią był zakup karetki, prawo własności, a nie leasing operacyjny. Pomimo tego, środki z gminy nie zostały przekazane na inny cel. Sfinansowano z nich wkład własny w wysokości 30%” – komentuje M. Ogrodowicz.

Dyrektor deklaruje jednak, iż lecznica wykupi ambulans na koniec okresu finansowania. Będzie on nadal stacjonował w trzemeszeńskiej podstacji.

Co do zasady, źle wydatkowana dotacja skutkuje jej zwrotem wraz z odsetkami. W związku z trudną sytuacją finansową szpitala zwrócimy się do samorządu z wnioskiem o umorzenie tej kwoty” – dodaje M. Ogrodowicz.

Zgodę na takie rozwiązanie podjąć będzie musiała Rada Miejska.

Warto zaznaczyć, że z analogicznym problemem boryka się również gmina Witkowo. Tamtejsza podstacja otrzymała nowy ambulans w tym samym czasie, na identycznych warunkach dotacji ze strony samorządu.

6 KOMENTARZE

  1. Dobre to nikt nie zwrocil uwagi na jakich numerach karetka jezdzi to sa ludzie uczeni ja zaraz podejrzewalam ze cos jest nie tak po zakupie karetki gdyz krazyly plotki ze tak jak pisza ze to je lising no i prawda nikt tego nie skontrolowal po wplacie 130000 tys jak to bedzie wygladalo niestety ale u nas za biurkiem to sie nic nie zdziala

  2. Ci co podpisali taką umowę niech zwrócą pieniądze/ wkład/ i to będzie odpowiedzialność za podejmowane czyny.
    Wreszcie będą czytać umowy, wszystko pod publikę.
    To są pieniądze gminy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here