Strona główna Polityka Dzierżawcy staną się właścicielami

Dzierżawcy staną się właścicielami

1966
64
Jednym z punktów wczorajszej sesji Rady Miejskiej było wyrażenie zgody na zbycie terenu na placu św. Wojciecha, zabudowanego pawilonami handlowymi. Temat ten był omawiany na obradach połączonych komisji, 24 września. Wtedy to temat nie wywołał większej dyskusji, a obie komisje wydały pozytywne opinie.

Wczoraj nie zabrakło jednak kilku emocjonalnych wystąpień w tej sprawie. Radny Zbigniew Matelski wyraził zdziwienie, dlaczego do dzisiaj nie załatwiono tej sprawy z korzyścią dla przedsiębiorców, skoro w tym czasie sprzedawano sklepy w Gołąbkach, Jastrzębowie i Wymysłowie. Zwrócił też uwagę na koszty, jakie muszą ponosić osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Z. Matelski nawiązał też do decyzji radnych poprzednich kadencji, którzy nie wyrazili zgody na zbycie tych terenów. Zarzucił im, że kierowali się niskimi pobudkami i zazdrością. Jak mówił, razem z radnym Sławomirem Peno otrzymywał telefony od osób mówiących: „jeśli zagłosujecie za sprzedażą, to zobaczycie w internecie”.

Mieliśmy najazd i straszono nas, że będą złe wpisy, że w przyszłych wyborach przegramy” – komentował S. Peno. Dodał, że nie przyszedł tutaj po stołek i zagłosuje zgodnie z własnym sumieniem. Nazwał wstydem i hańbą fakt, że sprawa ta nie została tyle lat załatwiona. Zwrócił uwagę, że dzierżawcy tych pawilonów dbają o otoczenie wokół nich i zrobili m.in. ładny chodnik.

Do sprawy internetowych komentarzy odniósł się również burmistrz Krzysztof Derezński. Stwierdził: „Jak anonimowi tchórze pluli na Derezińskiego, to wielu obecnych na sali się cieszyło. Jak teraz sami dostali, to wiedzą jak to smakuje”. Burmistrz dodał, że wie o obecnych na sali osobach, które w przeszłości pisały na niego anonimowe wpisy. Nie powiedział jednak kogo ma na myśli, gdyż jego zdaniem sprawa zakończyłaby się w sądzie.

Burmistrza poparł Z. Matelski twierdząc jednocześnie, że nie czyta anonimowych „hejtów”, a jedynie strony Biuletynu Informacji Publicznej, „trzemeszno.pl” oraz te, które mu coś dają. Ponownie zabrał głos burmistrz K. Dereziński apelując, aby nie czytać anonimowych wpisów, a wtedy „będziemy zdrowsi i dłużej będziemy żyć”.

Do zasadniczego tematu wróciła radna Magdalena Krzyżaniak – Świątek. Zapytała, co jest bardziej korzystne dla gminy – sprzedaż czy dzierżawa. Zastępca burmistrza Dariusz Jankowski odpowiedział, że na sprawę trzeba patrzeć przez pryzmat miejsc pracy oraz fakt, że przedsiębiorcy przez wiele lat wpłacili już znaczne kwoty. Stwierdził jednak, że z punktu widzenia gminy, dalsza dzierżawa jest korzystniejsza niż sprzedaż.

W głosowaniu 9 radnych poparło sprzedaż. Od głosu wstrzymali się Tadeusz Pawlak, Przemysław Woźny, Michał Behnke i Grzegorz Koperski. Przeciwna sprzedaży była tylko radna Magdalena Krzyżaniak – Świątek.

64 KOMENTARZE

 1. Tak sie załatwia interesy nie tylko w Trzemesznie ale w całym kraju… kto sprzedaje grunty w centrum miasta…. taka na prawde jak chcemy cos zmienic w nastepnych wyborach to nie mozna glosowac na starych pierdzieli tylko wymienic cala nowa rade to wtedy jest szansa ze cos sie zmieni.
  Proponuje idzmy w Poniedzialek do urzedu i złózmy pisam ze chcemy wykupic na pl św. Wojciecha grunt albo na pl. Kilinskiego bo jak inni moga to dlaczego nie my czy ty 🙂 jak to powiedzilaa radna Sobieszka cytuje Pałuki „traktujmy wszystkich równo” wiec w poniedzialek ide do urzedu i chce dzialeczke w centrum 🙂

  Ps. Peno i Matelski slimak , slimak pokaz rogi dam Ci sera na pierogi. Pozdrawiam Kraken.

 2. No proszę ” z punktu widzenia gminy ,dalsza dzierżawa jest korzystniejsza ..” jednak w trosce o przedsiębiorców zapadła inna decyzja . Nie ma to jak wsparcie dla lokalnego handlu .
  Dobrze też ze burmistrz zaapelował o nie czytanie wpisów , grunt to troska o zdrowie mieszkańców

 3. Ale działając w interesie nas wszystkich, a nie załatwiając swoje interesy.

  Z poważaniem
  Ponad Podziałami

  wiecie skad to ??? do Radnych Peno. Sobieszak,Matelski, Lipiński ..

  z waszej strony chyba juz to nieaktualnie 🙂
  Konczycie sie jak reszta radnych z przeciwnego obozu…

  Sprzedacie mi pomnik Kilinskiego ?? albo plac Czerwony 🙂 kolo urzedu…

  Radna Sobieszak twierdzi ze trzeba traktowac wszystkich równo.

 4. Oj Burmistrz urażony wpisami . A jak czują się ci , których opluwano nie raz nie dwa , upokarzano publicznie … Najpierw trzeba zacząć ocenę od siebie a później krytykować anonimowe wpisy . A zastępca niech nie mówi o miejscach pracy . Jak na razie to właśnie w Urzędzie wywala się ludzi na bruk .

  • Masz racje!!!! Na dodatek pozbyli się kompetentnego pracownika
   Matacze, nie tutasz w trąbkę nie ma dla ciebie miejsca, pozbyli się pracownika co by im na ręce nie patrzył, bo Pani S. nie dopuściła by do burdelu jaki stworzyli z odpadami i komunalką

 5. Panowie Dereziński, Peno, Matelski zaczynają zauważać, że jest coś takiego jak internet. I , że ten internet żyje własnym życiem, niekoniecznie takim do jakiego się przyzwyczaili. Dlatego jestem za wybieraniem ludzi młodych, obytych z komputerami, internetem i wszelkimi nowinkami. Na nich żadne hejty wrażenia nie robią. Przykładem jest pani Krzyżaniak, która zamiast biadolić nad tym co o nas piszą w komentarzach, zadała konkretne pytanie i po uzyskaniu odpowiedzi podjęła decyzję. Czas na zmianę pokoleniową, czas….

  • A nie z uwiędłych laurów liść…Z uporem stroić głowę !Słowa napisane przez Asnyka prawie 2 wieki temu wciąż aktualne .Wstyd panowie ! I wielka strata dla miasta

 6. Cyrk na kółkach.
  Na miejscu Pana Peno i Pana Matelskiego zapadłbym się pod ziemię. Tak dba się w Gminie Trzemeszno o dobro Gminy!!!
  Nielegalna budowla, działki za bezcen w centrum miasta dla wpływowoych osób, wszysyc wiemy kto dokona wykupu
  teściowie brata, były radny …
  WSTYD i CHAŃBA
  Pana Derezinskiego opluwali ? anonimy ? wpisy były prawdziwe,obrazowały brak kompetencji i wiedzy włodarza i jego podły charakter i nałogi
  niestety ale szczerość w oczy kole

  klepcie sie po plecach obłudnicy !!!

  współczuję tej gminie,
  trzy kolejne lata w tych rządach to jedna wielka porażka

 7. Nad wynikiem głosowania w tej sprawie nie dyskutuję. Mam to poniżej pleców.
  Zagłosowali jak chcieli.
  Poraża mnie dyskusja na tej Sesji. Poziom argumentacji zabierających głos w tej sprawie jest kuriozalny, bez sensu, nie na temat.
  Durna dyskusja o komentarzach w internecie nie miała żadnego związku z dyskutowaną sprawą.
  Rzekomo nikt nie czyta tych wpisów, a okazuje się, że są one tak ważne ,że aż stają przedmiotem rozważań radnych pena, matelskiego .

 8. Od samego początku pojawiają się wypowiedzi z pogranicza autorytaryzmu władzy . Do czego dochodzimy . Jak traktuje się swobodę wpisów. Ile w nich prawd i z czego one wynikają . Kim w końcu są osoby , które zostały obdarzone mandatem zaufania .
  Jeżeli ktoś krytycznie spogląda na rzeczywistość ma prawo do krytyki . Była już o tym dyskusja .
  Tu nie ma miejsca na obrażanie się dyskryminowanie wolności słowa . A to , że zdarzają się wypowiedzi niezbyt wyważone to świadczy o wyjątkowej determinacji piszącego .
  Czytajmy więc i piszmy a jak kogoś boli prawda niech zasiądzie przy pasjansie lub kierkach .

 9. Matelski brak mi słów na określenie ciebie!Plułeś na Dyzia,nazywałeś alkoholikiem,tylko po to,żeby zyskać popularność!Teraz pokazałeś gdzie masz dobro miasta!Zalegalizowałeś tym glosowaniem bezprawie!Wstydzę się,że na ciebie głosowałem!!!

 10. Też zastanawiam się jakie to wielkie wsparcie dla przedsiębiorców, skoro prowadzą tam biznesy ludzie, którzy mają ogromne „zaplecze” i takie wsparcie jest im niepotrzebne. Poza tym dajmy na to przykład osób(właścicieli), którzy od początku prowadzą tam „biznes” odnajmując swoje lokale osobom trzecim, za naprawdę niemałe pieniądze. To jest te wspieranie lokalnej przedsiębiorczości? Naprawdę? Naprawdę radni Ponad Podziałami?

 11. może sprzedadzą szkołę SP1.. .bo wiejskie pozamykali a teraz dzieci na dwie. .a może na trzy puszczą.. .w dodatku religia miała być jako ostatnia lekcja a jest jako pierwsza.. .no bo na matematyce, angielskim, czy polskim to 7 latkowie nie muszą być wypoczęci, grunt że na religii maja siłę słuchać

 12. Pan Burmistrz , Pan Przewodniczący oraz radni niech pamiętają , że są osobami publicznymi . My ich wybraliśmy i my dokonujemy oceny ich pracy . Nikt nie robi nam żadnej łaski . Startując do wyborów trzeba było wziąć pod uwagę presję ,którą będzie wywierało społeczeństwo . Siła internetu wiele razy udowodniła potęgę przekazu . To nie gazetki broniące interesu władzy . Irytacja i krytykowanie wolnych wypowiedzi zakrawa na kolejną farsę to zamach na demokrację . Sami sobie rządzący podcinacie skrzydła , gałęzie na , których siedzicie . Wszelkiego rodzaju aluzje pod adresem internautów jak już zauważono nie dotyczyły tematu obrad . Takie dyskusje są nie na miejscu przy rozstrzyganiu ważnych spraw dla miasta .
  To my stanowimy jedność i my będziemy każdego dnia spoglądać Wam na ręce . W kolejnych wyborach to my dokonamy wyboru . Nie Wy będziecie bohaterami pierwszych skrzypiec .

  • Anonim 3, ale żeś się nadymał. Uważaj żebyś nie pękł. Szkoda że nie miałeś tyle odwagi żeby przyjść na sesję i przedstawić swoje racje. A tak jesteś tylko jednym z wielu smutnych, żałosnych hejterów.

   • Wiesz mika co to jest wrodzony niedobór jodu ? Jeśli nie odsyłam Ciebie do lektury z jednoczesnym spoglądadaniem na siebie w lustro .
    Następna prawda zabolała- COO ?

 13. Proponuję zgłosić wniosek o referendum o odwołanie rady i burmistrza. Żeby taki wniosek złożyć potrzeba złożyć wniosek i podpisy 10% uprawnionych do głosowania mieszkańców. A to nie jest dużo.

 14. Gdyby teraz Dyziu,zablokował sprzedaż,jest dla mnie(raczej go nie lubiłem jako burmistrza)bohaterem!A tak zwani,ponad podziałami,już się nie dźwigną! Są symbolem obciachu!Ja i moja rodzina już na żadnego z nich nie zagłosuję.Mało tego przekonam innych!Tylko,czy będzie taka potrzeba?

 15. Trzej panowie zatrzymali się na czasach, gdy jedynym medium informującym o poczynaniach trzemeszeńskiej władzy był Kosynier. Mimo Waszej tęsknoty do tych czasów, to już se ne vrati.

  • Na placu 50 zeta za dzień handlowania i jakoś warzywa się sprzedają, ale ,,biedacy” to 300 na miesiąc za dzierżawe. Jak to jest z tym traktowaniem wszystkich równo skoro licząc najprościej jak można, to dzierżawcy płacą gminie za swoje ,,handlowanie” 10 zeta za dzień!!!! To już nawet kpiną nie można nazwać, to co radni przegłosowali. Podajcie jeszcze za ile te działki kupią Ci ,,biedni” przedsiębiorcy.

 16. Latarnie wkopane podłączone a nie świecom ,już wiem dla czego ,teren sprzedany niech przedsiębiorcy zapłacą jak chcą wieczorem przejść przez plac o świetle a jak nie to będzie ciemno jak ………

 17. Co powie osoba odpowiedzialna za tą DZIKĄ ZABUDOWĘ?Panie T,czy pan nie widział tego?Pytam o legalność,bo sam chcę postawić sklepik na pl.Czerwonym.Czy pan T…..ski,też tego ni zauważy?Panie T.proszę mi doradzić,jak ulegalnić dziką zabudowę? :)Czy trzeba byś prominentnym notablem,doktorem?Bo ja tylko średnie,niestety:)

 18. Mam straszny żal do Pana Peno. Cały czas grał rolę Sprawiedliwego. Okazał się jak wszyscy, tylko ze wszyscy nic nie udawali a PENO ZAGRAŁ NAM NA NOSIE.
  NA tej sesji rozwalił dobrze zapowiadające się Ponad Podziałami.
  On nie zdaje sobie chyba sprawy jak bardzo zawiódł ludzi, którzy im ufali.
  Szacunek dla Pani Krzyżaniak.

 19. Teraz ponad podziałami,gwałtownie potrzebuje „sukcesu”!Skompromitowane towarzystwo w kogoś uderzy…w kogo lub co,niebawem się przekonamy.Tyko czy Trzemeszno w „TO”uwierzy? Śmiem wątpić!:)Nie dajmy się oszukać….

 20. Władza nie liczy się zupełnie z głosami mieszkańców ,ankieta przeprowadzona ponad rok temu ,w ogóle nie była brana pod uwagę ! Głosy szaraczków są ważne tylko jak zbliżają się wybory . Czas szybko leci , panie i panowie możecie pomału się pakować , zawiedliście

 21. a niby za co ten szacunek dla Pani Magdy podobno w poprzednią środę na komisjach głosowała za sprzedażą działek jaki i inni radni.Podobno wszyscy radni byli jednogłośni co się stało,kto miał na to wpływ dlaczego ona i radni nagle zmienili zdanie i pod czyim wpływem.A może za tydzień będą głosować odwrotnie? Gdzie tu powaga radnych? Co za radni tacy jak gmina.

  • widac ze nie masz pojecia . glosowanie bylo po to potrzebne zeby poddac to pod glosowanie calej rady. komisje sa po to zeby dawac prace radzie teraz juz wiesz ???
   jesli jeszce nie rozumiesz to proponuje idz do urzedu oni ci wytlumacza na czym polega ten cały cyrk 🙂 to samo jest w sejmie najpierw komisja pozniej obrady sejmu na jakis temat.

 22. Jaka preferencja przedsiębiorców to kpina,czy budując kilkanaście lat temu te obiekty nie wiedzieli że to dzierżawa,a jankowskiego obrona to dramat -tacy ludzie kierują gminą a ponad podziałami tokompromitacja

 23. I widzisz mika jak blado wychodzisz na tle tych wpisów . I kto tu jest żałosnym i smutnym hejterem . Jesteś sam(a) w swoim światku . Mimo wszystko rozumiem Ciebie biedaczku(o) i tacy jak Ty muszą być . (Przypominasz mi maline 🙂 )

 24. Dzisiaj w nocy godzina 2,30 na siłowni pod chmurką,zakończyła się bardzo głośna impreza małolatów.Panowie policjanci,może więcej prewencji?

 25. dlaczego nic nie ma napisano o TRZEMESZENSKIEJ KOMUNALCE ,która chce więcej pieniędzy za wywożenie śmieci w gminie i znaleźli poparcie w tym względzie bo podobno wygrała przetarg ale za wyższą cenę a my mamy za to zapłacić ? podobno chcą aż 200 tys. zł więcej, szykują nam bardzo duże podwyżki za wywóz śmieci, kto na to powala dlaczego o tym ani słowa a było podobno bardzo dużo na ten temat na sesji.Co na to radni i władze miasta. Chcemy znać całą prawdę na ten temat.Jak wzrosną stawki.Pytanie ile i dlaczego oraz kiedy ujawni się tą ważną informację.

 26. Mam wątpliwość, czy hasło – TRZEMESZNO – GRÓD KILIŃSKIEGO, NIESPOKOJNE MIASTO POWSTAŃCÓW, jest jeszcze aktualne???

  Doświadczamy kolejną lekcję, tak niedawno zlikwidowano szkołę Cegielskiego, pozostał poświęcony pomnik i wspomnienia. W tym roku dowiadujemy się, że bez wyroku i w ciszy Trzemeszno zniknęło z mapy miejscowości wczesnopiastowskich, gdyż jak uzasadniają, w naszym przewodniku oprowadzamy po państwie bardzo wczesnych Piastów, a Trzemeszno (wbrew temu co sądzono kiedyś) to dopiero XII w., inny zaś nieosamotniony mędrzec głosi – trzemeszeńska tradycja o św. Wojciechu i mnichach reguły benedyktyńskiej z X–XI wieku jest fałszerstwem!!! Mam obawy, że z tym zgadza się i dzisiejszy gospodarz trzemeszeńskiej parafii. To co, trzeba będzie wszystko burzyć, była już wcześniejsza propozycja sprzedaży bazyliki, za poprzednika, pamiętacie?

  Najwyższy ma jednak poczucie humoru, podrzucił nam zapis z kroniki Ottona III z października 997 roku, iż …cesarz wsparł wysiłki Bolesława Chrobrego w sprowadzeniu do Polski ciała męczennika, które przechowano w niewielkiej monastycznej osadzie Tremessen w dorzeczu Warty, a następnie zostały pochowane w Gnieźnie…” Oznacza to, że monastyczna osada Trzemeszna istniała już w X wieku!!!

  Natomiast istniejący od XII wieku zakon kanoników regularnych, jako właściciel, przywilej miejski otrzymał w 1368 r. od Kazimierza Wielkiego, zaś król Władysław Jagiełło potwierdził i w 1386 roku i zaliczył Trzemeszno w poczet miast klasztornych, przeniósł miasto na prawo magdeburskie.
  W ciągu XV wieku tj. w okresie kolejnego etapu rozwoju ośrodka miejskiego wytyczono nowy człon. Jego ośrodkiem stał się znacznych rozmiarów rynek obejmujący swym rozmiarem dzisiejsze dwa place; Kilińskiego i św. Wojciecha, do ul. Konopnickiej. Zaplanowanie rynku takich rozmiarów miało w tamtych warunkach, umożliwienie postoju na nim dużych karawan kupieckich, podążających traktem toruńskim. Zmieniły się uwarunkowania ekonomiczne i za czasów opata Kosmowskiego układ urbanistyczny miasta średniowiecznego uległ znacznym przeobrażeniom. Pierwotny duży rynek został zmniejszony zabudową. W ten sposób powstały, istniejące do dzisiaj wspomniane dwa place. Taki układ urbanistyczny pozostał do dzisiejszych czasów. Zakłócony został w roku 1845, na obecnym placu św. Wojciecha zaborca Pruski wzniósł kościół ewangelicki, kolejny dotrwał do roku 1971 i został całkowicie rozebrany. W PRL istniała stacja benzynowa, wspaniała lokalizacja w centrum miasta!
  Dzisiaj, jak sądzę to nie zaborcy rządzą miastem, a osoby,
  moje spostrzeżenie, nieznające dziejów Trzemeszna, albo ignoranci, a wśród tego grona nauczyciele, katechetka, dawni dyrektorzy szkół, entuzjasta i patriota dziejów miasta, farsa.

  W związku z taką sytuacją informuję, że złożyłem zapytanie do WIELKOPOLSKIEGO WOJEWÓDZKIEGO KONSERWATORA ZABYTKÓW w Poznaniu, zajmującego się statutowo między innymi, Ochroną i kształtowaniem środowiska kulturowego w duchu poszanowania dziedzictwa historycznego. Będzie to test, czy w Wielkopolsce liczy się ład i porządek, czy to już Polska D?

  • Panie Andrzeju.Nie jest Pan odosobniony w takiej,niestety opinii o ludziach,którzy mogliby i powinni zadbać o historię i wygląd Trzemeszna.W naszym miasteczku,toczy się walka o stanowiska,wpływy i kasę.Absolutnie nie ma promocji miasta!To co się dzieje teraz,to dewastacja wizualna placu św.Wojciecha.Dewastacja historyczna,dzieje się na naszych oczach od dawna.Jedyną promocję Trzemeszna,robią pasjonaci na portalach społecznościowych.NK i Facebook są źródłami wiedzy i prezentują ciekawe zdjęcia.Ludzie od promocji,nie mają woli współpracy z zapaleńcami promującymi miasto.Zastanawiam się dokąd to zmierza…?Przykładem durnoty „władzy”jest ostatnia sesja RM.Wstydzę się,że wybraliśmy taką radę!

   • Panie Andrzeju i JK podzielam całkowicie Wasze zdanie . W tym miejscu chciałbym dodatkowo przypomnieć , że Pan Burmistrz jak mi wiadomo jest historykiem . To przytlaczajacy fakt . Nie będę rozpisywał się , gdyż wiele zostało już powiedziane . Proszę jeszcze zauważyć jedno . Niemal każdego tygodnia bohaterami (w złym tego słowa znaczeniu) staje się Burmistrz i R.M.T. . Nie jest to ,,opluwanie,, jak twierdzi Pan D. lecz krytyczna opinia do , której mają prawo wyborcy , obywatele Naszego miasta i wsi .

 27. to ile bezie wynosić stawka za wywóz śmieci nie powinna wzrosnąć a zostać obniżona bo ludzie segregują śmieci to chyba jasne,że jak mniej odpadów to taniej.

 28. Sprzedaż chyba najbardziej kole w oczy tych, co całe życie nic nie robią, to i na zakupienie sobie działki/lokalu nie mają… Ale jak ktoś całe życie ciężko pracuje, to tego już się nie widzi…

  • Przepraszam, proszę troszeczkę poczekać, ten link podany przez JK jest troszeczkę nieaktualny, mam już tekst uzupełniony o najnowsze dowody i zamieszczę zainteresowanym w najbliższym terminie.

   Do Anonima – Zapraszam do odwiedzenia profilu TRZEMESZNO – SYMPATYCY na portalu Nasza-klasa, tam pełny tekst strony tego zapisu oraz specjalny album – Kto zaciera historię Trzemeszna? oraz więcej wiadomości. Natomiast posiadam link do zapisu cyfrowego powyższej kroniki, ale udostępnić może tylko Pan Henryk Gierlik z Bawarii, posiadający uprawnienie do korzystania z powyższej biblioteki. Takie są zasady.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj