Strona główna Różne Co się dzieje na wysypisku w Świętem?

Co się dzieje na wysypisku w Świętem?

3847
24

Otrzymaliśmy kilka sygnałów od Czytelników, których zaniepokoił wzmożony ruch ciężarówek w kierunku nieczynnego już składowiska odpadów w Świętem. Jak nam powiedziano, samochody z warszawskimi rejestracjami przywożą tam duże ilości odpadów.

Osoby, które o tym informowały twierdziły, że obecnie wozi się tam w ciągu dnia o wiele więcej śmieci niż w czasie, gdy wysypisko było czynne.

Prezes Remondis Aqua Trzemeszno Krzysztof Tomczak uspokaja, a jednocześnie informuje, że wszystko przebiega zgodnie z decyzją Marszałka Województwa. Trwająca rekultywacja składowiska wymaga nawiezienia około 27000 ton materiału.

Obecnie specjalne maszyny (kompaktory) formują i ugniatają zalegające odpady. Na nie nawozi się materiał na wyższą warstwę. Są to rzeczywiście odpady, ale tylko niektóre. Decyzja wymienia szczegółowo kody odpadów jakie mogą być do tego użyte. Jest ich ponad 40. Są to między innymi – ziemia, kamienie, gruz ceglany i betonowy, ceramika, zużyte opony, tłuczeń torowy, żużle i popioły.

Wszystko to pokryte zostanie na końcu humusem, który pozwoli nasadzić tam roślinność. Całość prac na bieżąco sprawdza inspektor nadzoru. Harmonogram przewiduje zakończenie rekultywacji w sierpniu 2020 roku.

Prezes K. Tomczak – biorąc pod uwagę tempo postępujących prac – widzi jednak realną szansę na zakończenie robót do jesieni br.

Ciekawostką jest fakt, iż nie jest wcale łatwo znaleźć odpowiedni materiał. Częściowo pochodzi on z punktu selektywnej zbiórki prowadzonej przez Remondis. Są to m.in. opony, gruz i ceramika.

To jednak o wiele za mało. Większość materiału zwożona jest z dużych odległości, m.in. z okolic Łodzi. Zapytaliśmy prezesa, czy odpadów wymienionych w decyzji nie można pozyskać bliżej, chociażby w zakładzie w Lulkowie.

Okazuje się, że owszem, tego typu odpady są tam składowane. Posłużą one jednak do rekultywacji tamtejszego, byłego wysypiska Gniezna.

24 KOMENTARZE

 1. 27 000 ton materiału!!! Co to jest ten materiał ??? Kolejne tony śmieci z połowy Polski??? Odpady niechciane przez nikogo? Odpady medyczne? Gruzy i inne świństwa budowlane? W naszą gminnà ziemię? Ludzie!!!! Przecież Remondis na tym zarobi wielką kasę, że przyjmie tė bombę ekologiczną!

 2. Z Łodzi gruz z innymi śmieciami wozić? To nie można tego zwykłą ziemią zasypać? Tyle ziemii nam z gminy wywieźli na budowę S5, a my jakieś śmieci z Łodzi targamy? Jakieś to nielogiczne dla mnie.

  • stanie się logiczne jeśli wyobrazisz sobie, że ktoś (być może tylko jedna osoba na 1 000 lub 10 000 ludzi) odniosła z tego tytułu korzyść (np. finansową lub gwarancję utrzymania stanowiska lub jeszcze inną. I dla takich osób nie ma znaczenia, że tysiące innych będą cierpieć

 3. Radni z p. Nitką ruszcie się co się dzieje,czy p. Tomczak nie robi ściemy, remondis musi jak to wyjasnia specjalne odpady przywozić z daleka, jakie to specjalne maszyny , na fotografii widać zwykłe fadromy i nie jest to jakiś specjalny sprzet.Skąd te odpady ? czy nie jest tak że remondis od wytwórcy otrzymuje zapłatę i buch na nasze składowisko ?Remondis prowadzi działalność w różnych miejscach wiec ma gdzie te śmieci upychać. Aby nie była to tzw. przykrywka.Ludzie czy nasza gmina to wielkie śmieciowisko ..

 4. Dobre zaczymac ten precedens nawozenia sprawdzic co jest przywozone moze z calej Polski i kto za to bierze pieniadze a my mamy podwyzki za smieci co za debilstwo w tej naszej Gminie czy nie ma ludzi zeby nadzorowac co jest przywozone o kazdej porze jechalam przez Swiete to nawet mialam klopot sie minac przy wysypisku TIR za TIREM o wieczornej porze i kierowca sobie bramke otworzyl jak do siebie przeciez z naszej gminy tez mogli wozic za darmo gruz czy opony itp.ale my musimy placic i to slono.Szkoda slow.

 5. Nam sie nie oplaci wozic smieci do Lulkowa i mamy podwyzki a z Lodzi oplaci sie to ciekawe skad oni sie wzieli Remondis robi kase a Gmina w d..e bita chyba ze jest ktos co dobrze o tym wie i glupa pali cala gmina zasrana smieciami sciekami norkami azbestem i jeszcze nie wiadomo czym nie ma u nas dobrego gospodarza .

 6. A może pracownicy Paroca lub inni chcący jeszcze protestować urządzili pikietę i zablokowali dojazd do wysypiska

 7. A co to za cwaniackie tłumaczenie i okręcie ze zgodnie z decyzją Marszałka czy kogo kolwiek Gmina zamknęła wysypisko i koniec nic nie musi przyjmować i śmieci dosypywac do tego tworzyć jeszcze większą bombę ekologiczna tu żyją nasi rodzice ,my ,dzieci a po nas następne pokolenia czy radni których wybraliśmy to zamienili buze na dolna część …

 8. Radni, sprowadżcie kontrole zewnętrzne, telewizję,zadziałajcie a nie wizje,oględziny bo to co będzie przedstawiał prezes Tomczak, burmistrz to kpina, p. Tomczak przyznaje że wszystko będzie przyspieszone, tak jak najszybciej zwieżć ogromne ilości najlepiej nocą i po sprawie.Tutaj śmierdzi czymś.

 9. Panie Nitka, przestań się w końcu afiszować na wszystkich spotkaniach, dmuchasz w jedną trąbę pewnie z burmistrzem a twoje dyskusje na sesjach są tylko do zamydlenia oczu a rzeczywiste problemy dla naszych mieszkańców nie są do tej pory przez tą radę rozwiązywane, weż się za działanie np na świętym, bo śmieci nas zarzucą a za jakiś czas znów zafundujecie nam podwyżkę za odpady.Ta rada jeszcze gorsza jak poprzednia.Czy Pan Tomczak to nie kolega p. Nitki?,czy nie było kilka lat temu że nawet był protegowany na skarbnika gminy własnie przez p. Nitkę ?jezeli tak to nie mozna juz się niczemu nie dziwić.

 10. opony opony gmina zaplaci czy gmina nie ma ludzi z dziedziny ochrony srodowiska to sa skutki elektoratu uczonych.

 11. Po co Remontis tak sie spieszy? Pieniądze, pieniądze, pieniądze zarabia !!!!wozac do nas tony smieci niewiadomo jakich i niewiadomo skad skazonych chemią ,trujacych bo mieszczą sie w 40 gatunkach odpadów dopuszczonych a gmina co na to ?Patrzy i przytakuje wszystko zgodnie!!! tak jak powinna przebiegac rekultywacja smieciowiska !!!ciekawe czy kazdy samochod pan prezes sprawdza?W gminie dosc mamy opon ,gruzu ceramiki i innych z 40 gatunkow smieci dopuszczonych do zasypania smieciowiska o których nic nie jest napisane więc jakie to???swinstwa moga byc przywozone ! niech z gminy zbierają,oglosic wiecej zbiórek selektywnych ,gruz ziemią przysypac powoli znowu gruz,ziemia po co sie spieszyc az tak ?gdzie mieszkancy gminy beda pozniej wywozic gruz ???co gmina mysli ze jak krzakow nasadzi na oponach to one urosną i ekologicznie bedzie WSTYD

 12. Panie Ministrze Srodowiska czy ty nas czytasz to zawitaj do Trzemeszna i skontroluj co u nas sie dzieje czy jest zgodne z prawem.

 13. Dzień dobry,
  jak nie wiadomo, o co chodzi to wiadomo, że chodzi o …
  Logicznie: skoro zwożone z Łodzi śmieci, są takie „proekologiczne”, to dlaczego ich właściciel ponosi koszty(rzędu minimum 1300-1500 zł za wannę, przy 27.000 tyś to , to około 1100 kursów, czyli prawie 1,5 mln zł!), żeby je NAM dostarczyć, a nie na wysypisko pod swoim kominem?
  Powód może być tylko jeden: ktoś ( czytaj Remondis, i oby tylko on)musi za to brać grubą kasę.
  Kolejny raz Trzemeszno występuje w roli śmietnika- tym razem całej Polski.
  Jesteśmy już regionalnym centrum zbiórki ścieków, europejskim centrum podziemnego ( wystarczy parę cm ziemi na wierzchu)”magazynowania” wełny mineralnej, wielkopolskim zasobnikiem azbestu, światowym potentatem w zakresie produkcji i dystrybucji (za pomocą kominów) fenolu(75 ton/rok), dwutlenku siarki(719 ton/rok), amoniaku( 596 ton/rok), pyłów zawieszonych( 503 tony/rok), dwutlenku azotu( 407 ton/rok), formaldehydu( 55 ton/rok), LZO( lotne związki organiczne np: aceton, oktan, heksan, toluen, benzen, ksylen, octan – 473 tony/rok).
  Pora na kolejne osiągnięcia: zagłębie starych opon, skarbnica żużla, rezerwuar popiołów.
  Do tego honorowy tytuł miasta nienawidzącego drzew.
  Czy ktoś powstrzyma wreszcie to szaleństwo ?
  Pozdrawiam
  TDi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here