Strona główna Kultura 75. rocznica śmierci Mieczysława Palucha

75. rocznica śmierci Mieczysława Palucha

1619
8

75 lat temu, 18 lipca 1942 roku, w Szkocji zmarł Mieczysław Paluch. Urodzony 10 grudnia 1888 roku w Trzemżalu, w chłopskiej rodzinie, znany jest przede wszystkim jako uczestnik Powstania Wielkopolskiego, a w pierwszym jego okresie faktyczny jego dowódca. Odegrał pierwszoplanową role między innymi w zdobyciu lotniska Ławica.

W późniejszym okresie za niesubordynację został odsunięty od najwyższych stanowisk dowódczych. Był bowiem znany z niezwykłej ambicji, ale także trudnego, konfliktowego charakteru.

Brał udział również w powstaniach Śląskich. W czasie II Wojny Światowej został skierowany do Stacji Zbornej Oficerów Rothsay na wyspie Bute zwanej ”Wyspą Węży”. W rzeczywistości było to miejsce gdzie izolowano oficerów sympatyzujących z polityką Józefa Piłsudskiego. Został tam pochowany na miejscowym cmentarzu.

Mieczysławowi Paluchowi poświęcono wiele publikacji, można je znaleźć również w internecie, dlatego też ograniczamy się do krótkiej wzmianki w rocznice jego śmierci. Niedawno w Poznaniu zawiązało się Towarzystwo Pamięci Majora Mieczysława Palucha. Jednym z jego celów jest sprowadzenie prochów bohatera do Polski.

W Trzemesznie M. Paluchowi poświęcono pamiątkową tablicę na cmentarzu parafialnym. W 2015 r. jego imieniem nazwano jedną z ulic.

Był kandydatem na patrona szkoły w Trzemżalu. Niestety, z niezrozumiałych powodów kandydatura nie znalazła poparcia w gronie pedagogicznym i miejscowym środowisku. Szkole, do której uczęszczał nadano imię Bohaterów Września 1939 roku.

fot. mojaszkocja.com
fot. mojaszkocja.com

8 KOMENTARZE

 1. Wyspa Węży, to ciemna karta historii gen. Sikorskiego. Osadzano tam przeciwników politycznych Sikorskiego i rządu londyńskiego. M.in.bohaterów powstań śląskich i wielkopolskiego. Co gorsza, ponieważ było to więzienie „tajne”, oficjalnie rozgłaszano, że osadzeni tam, to złodzieje, awanturnicy, albo… homoseksualiści. Przygnębiającą atmosfera, fałszywe oskarżenia i zszargana reputacja wraz ze złymi warunkami ogólnymi więzienia doprowadziły do skrajnego wyczerpania i śmierci wielu osadzonych. Mnożyły się przypadki samobójstw. Na koniec tylko kilkanaście mogił zmarłych w więzieniu Polaków powstało na tamtejszym cmentarzu. Doprawdy czarna karta historii gen. Sikorskiego, dziś wstydliwie przemilczana.

 2. Dzień dobry,

  dzięki Bogu,że chociaż Pan Redaktor pamiętał o tej rocznicy…
  Jeden z najwybitniejszych Trzemesznian XX wieku, faktyczny przywódca Powstania Wielkopolskiego w I , najważniejszej fazie, uczestnik Powstania Śląskiego, kawaler orderu Virtuti Militari i Krzyża Oficerskiego Orderu Odrodzenia Polski.
  Mieszkańcom Trzemżala ,a szczególnie Radzie Pedagogicznej tamtejszej szkoły polecam lekturę książki Bohdana Hulewicza (też nasz „ziomal”-urodzony w Kościankach k/ Słupcy-uczeń Trzemeszeńskiego Liceum) pt”Wielkie sprawy w małym kręgu”-może po niej zrozumieją , jaką krzywdę wyrządzili swojej społeczności i miejscowości…

  Cześć i chwała Bohaterowi !

 3. „Był kandydatem na patrona szkoły w Trzemżalu. Niestety, z niezrozumiałych powodów kandydatura nie znalazła poparcia w gronie pedagogicznym i miejscowym środowisku. Szkole, do której uczęszczał nadano imię Bohaterów Września 1939 roku.”

  Ten fragment podoba się najbardziej. Idealnie trafiony w sedno.
  Trzemżal to miejscowość „z własnymi przemyśleniami”. Trudno.

  • Nie trudno, tylko wiocha w znaczeniu ciemnoty. Bo teraz wiocha to nie miejsce zamieszkania. Obecnie wiocha to zacofanie i nieuctwo! Obecnie wiocha to wstyd.
   Dwa wyrazy: wieś, wioska brzmią normalnie.
   Wiocha brzmi wstydliwie i źle.
   Żadne tam trudno.

  • I to właśnie on sprzeciwiał się obraniu za patrona szkoły tego Bohatera, powołując się przy tym na „złą opinię jaka krążyła” o Mieczysławie Paluchu. Tak oto Mieciu, człowiek PRLu , rugując pamięć Mieczysława, Bohatera i Patriotę, okrył przy okazji wstydem szkołę, której dyrektorował i wioskę, w której od lat mieszka. Lecz historia nie zapomni. Obu. Odpowiednio według zasług.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here