Strona główna Różne Zorza polarna widoczna z terenu gminy Trzemeszno

Zorza polarna widoczna z terenu gminy Trzemeszno

3418
13

Wczorajsza noc była wyjątkowa. Z terenu naszej gminy – czyli z 52. równoleżnika – gołym okiem dostrzegaliśmy zorzę polarną.

Jak powiedział nam Łukasz Kuliński, Wielkopolski Łowca Burz, tak silne zjawisko zdarza się w naszych okolicach wyjątkowo rzadko. Widoczna była już przed całkowitym zmierzchem.

Zorza polarna jest niewiarygodnym zjawiskiem związanym z przepływem prądu w jonosferze. Powstaje ona na skutek burz magnetycznych na Słońcu, które wyrzucają w kierunku naszej planety ogromne ilości naładowanych cząsteczek. Cząsteczki te natrafiają na atmosferę i magnetosferę ziemską, pobudzając wodór i azot, w wyniku czego możemy podziwiać ten nadzwyczajny spektakl. Pisząc prościej, zorza polarna to wielobarwne rozbłyski światła w górnych warstwach atmosfery, gdzie występuje większe rozrzedzenie powietrza. Najczęściej są to odcienie czerwieni, żółci bądź zieleni. Zorza pokazuje się tylko nielicznym, co oznacza, że nie wystarczą chęci i cierpliwość. Trzeba mieć przede wszystkim dużo szczęścia” – czytamy w serwisie logostour.pl.

Prezentujemy kilka zdjęć, które wykonaliśmy w Dusznie. Jeśli posiadacie swoje fotografie, zapraszamy do ich publikacji w komentarzach, na naszym profilu facebookowym |LINK|.

13 KOMENTARZE

  1. Fenol, węglowodory, pyły = astma, nowotwory , alergie .
    Nasze wspaniałe owoce i warzywa chłonną jak gąbka co opada na nie i na ziemię w której rosną. Niedługo nasze nowalijki będą tak świecić jak te niebo 😠

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj