Strona główna Kultura Zorganizowali „Dni Patriotyczne”

Zorganizowali „Dni Patriotyczne”

1356
23
Reklamy (ciąg dalszy artykułu poniżej):


Koniec sekcji reklamowej

Stowarzyszenie „Trzemeszeńscy Patrioci” zorganizowało (w dniach od 10 do 13 września) Dni Patriotyczne. Celem wydarzenia było poszerzenie wiedzy mieszkańców na temat września roku 1939 oraz przybliżenie historii naszej małej ojczyzny.

10 września, w murach Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych, odbyła się prelekcja Macieja Adamskiego pt. „Trzemeszno we wrześniu 1939 roku i losy jego mieszkańców”. Prowadzący przybliżył historię wejścia niemieckich oddziałów do Trzemeszna oraz głównych bohaterów tamtych wydarzeń. Gościem specjalnym spotkania była Maria Wojciechowska, świadek tamtych dni.

Kolejnego dnia „Trzemeszeńscy Patrioci”, niepewni warunków atmosferycznych, zorganizowali w Domu Kultury pokaz filmu pt. „Trzemeszno nasza mała ojczyzna”. Ideą pokazu było zapoznanie mieszkańców z cennymi zbiorami zdjęć i historycznym opisem Trzemeszna. Organizatorzy dziękują za pełną salę młodych ludzi ciekawych swego dziedzictwa.

Film można obejrzeć |TUTAJ|.

Jako element wiążący wcześniejsze wydarzenia, 12 września odbył się spacer po naszym mieście, którego przewodnikiem był Maciej Adamski.  Podróż rozpoczęła się na placu Powstańców Wielkopolskich, natomiast godzinny marsz zakończył się na placu Kosmowskiego.

13 września „Patrioci” byli obecni na festynie parafialnym, gdzie zorganizowali konkurs plastyczny dla dzieci szkół podstawowych. Jego motywem przewodnim było hasło „patriotyzm”. Członkowie stowarzyszenia są pozytywnie zaskoczeni frekwencją, kreatywnością oraz zdolnościami młodych trzemeszeńskich patriotów, którzy ze swoich małych serc przelali plastyką miłość do Ojczyzny.

„Trzemeszeńscy Patrioci” pragną podziękować rodzicom oraz pedagogom, że mogli doświadczyć tak miłych chwil, podziwiając prace najmłodszych.

(TP, fot. Michalina Lipińska)


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:




23 KOMENTARZE

  1. przynajmniej tutaj widnieje prawidłowa nazwa szkoły – na fb TP twierdzą, że przebywali w ZSGiL, czyli zespole od trzech lat nieistniejącym.

  2. Jeśli Pan Adamski zna się na historii Trzemeszna jak na ulicach to dziękuję.
    Panie Adamski w Trzemesznie nie ma Placu Powstańców Wielkopolskich jest Plac Powstańców.
    Chyba, ze Pan redaktor się rozpędził to przepraszam.
    Druga sprawa jeśli była taka ”akcja ” to dlaczego nikt nic o tym nie wiedział ???? czyżby historia Trzemeszna tylko dla wybranych !!

  3. Wzniosłe słowa o konkursie plastycznym zorganizowanym przez patriotów na parafiadzie nieadekwatne są do tego, co było naprawdę. Przez wyrozumiałość dla młodości powstrzymam się od dogłębnej oceny.
    Kiedy się patrzy na naszych patriotów jest dużo litościwej uciechy . Pozdrawiam ich za to.

  4. D Mieszkańca na pewno nie tam gdzie zaczynali swoją wędrówkę historyczną. Tam jest Plac Powstańców. A W Trzemesznie nie ma Placu Powstańców Wielkopolskich doucz się kolego,

  5. Zgadzam się z Jackiem w Trzemesznie nie ma ulicy Plac Powstańców Wlkp, jest tylko sama nazwa Plac Powstańców.

    Mam znajomych którzy mieszkają tam i w dowodzie mają adres zamieszkania Plac Powstańców.
    Błąd wynika prawdopodobnie z błędnego wpisu w internecie na Google Map nazwy i mapach nawigacji (ale niektórych) – tam jest nazwa błędna. a znając ludzi za mocno zawierzają takim wynalazkom jak internet i stąd zamieszanie.

    Wracając do samej inicjatywy bardzo fajny pomysł przedstawiając historie Trzemeszna w taki sposób.
    Życzę Panu Adamskiemu większego audytorium.

    • I tutaj jesteś w błędzie. Jeszcze w latach 80 nadano przyległej do Placu ulicy nazwę Majora Wleklińskiego który był Powstańcem Wielkopolskim. Można powiedzieć ze równocześnie do nadania ulicy nazwy Wleklińskiego nazwano plac Placem Powstańców Wielkopolskich. A co do pisowni nazwy np. w dowodzie osobistym to popatrz na nazwy ulicy w naszym mieście. Nie ma np Bolesława Chrobrego tylko na bloku widnieje napis Chrobrego. Znam osoby które w dowodzie mają zameldowanie na ulicy Dąbrowskiego a nie Gen. Jana Henryka Dąbrowskiego. I takich przypadków w naszym mieście i nie tylko jest sporo. Jest Chrobrego, Dąbrowskiego, Langiewicza itp. itd. Ale to nie znaczy że nie ma w Trzemesznie Placu Powstańców Wielkopolskich.

  6. Czemu nikt nie napisze krytyki na fanpage nie widziałem jeszcze tam od początku negatywnego komentarza. Krytyka na portalu gdzie jedna osoba może pisać pod wieloma nickani nic wam nie da 😉 mają poparcie czy tego chcecie czy nie, a jesli jest inaczej uderzcie na ich fanpage.

  7. Pan Maciej Adamski taki szanowany człowiek gdzie on tam ?jest ? Niech mi odpisze że znalazł się tam pomyłkowo bo inaczej stracę wiarę w dobrych i mądrych ludzi.

  8. Korzystając z tematu patriotyzmu w kontekście lokalnego proszę Pana Redaktora M.N. o przeprowadzenie dziennikarskiego śledztwa w sprawie ścięcie pomnika przyrody . Drzewo znajdowało się w rejestrze , było zdrowe i nie stanowiło zagrożenia . Usytuowane było za skrzyżowaniem ul. Wyszyńskiego z ul. Wrzosowa w zaniżonym terenie przy dawnej ścieżce na Brzozowiec . To skandalicznie nie będę tego określał wulgaryzmami choć powinno się . Do usunięcia pomnika przyrody musi być podjęta uchwała Rady Miejskiej . Jeśli taka była to brawo radni . Ogołodzcie całe Trzemeszno i duście się wyziewami własnej głupoty . Proszę o rzetelne i poważne potraktowanie mojej prośby .

  9. Cieszy mnie fakt zaangażowania niektórych osób w przybliżanie bogatej historii miasta z którego pochodzę, z którym wiążą mnie wspomnienia z lat dzieciństwa do matury, niestety los tak pokierował, że musiałem zmienić miejsce zamieszkania ale nie wstydzę się miejsca mojego pochodzenia,wręcz przeciwnie jestem dumny, iż historia mojej miejscowości sięga początków naszej państwowości. Odwiedzając ostatnio Trzemeszno zauważyłem wiele pozytywnych zmian wpływających na korzyść wizerunku miasta.
    Na forum dyskusji zauważyłem spór o rzeczy błahe /nazwa ulicy/, co idzie w kręgu władz lokalnych wyprostować. Martwi mnie jednak inna sprawa a mianowicie zafałszowanie historii. Historia Trzemeszna wg najnowszych danych z Wikipedii /na której wzoruje się Gazeta Wyborcza z dn. 02.07.2015 wykreślając Trzemeszno z mapy Szlaku Piastowskiego/ zaczyna się od założenia Zakonu Kanoników Regularnych tj. XII wieku. Dzięki jednej osobie, która dokonała wpisu w Wikipedii zostały wykreślone dwa wieki historii Trzemeszna.Niestety nikt z historyków miejscowych ani władz kościelnych nie zareagował, oprócz Pana Kamyszka z Suwałk. Są dowody w archiwach niemieckich,gdzie występuje nazwa monastyru w X w. na tym terenie /nazwa Tremessen/ .Nie mogę zgodzić się z tym,że jedna osoba /którą nic nie łączy z naszym miastem – oprócz pracy doktorskiej/ uzurpuje sobie prawo do zawłaszczania faktów historycznych, przedstawiając subiektywny punkt widzenia bez żadnych konsultacji z nikim.
    Myślę, że znajdą się osoby w Trzemesznie, którym leży ta sprawa na sercu, staną w obronie prawdy i przywrócenia godziwego miejsca św. Wojciecha nie tylko w herbie lecz też w historii tego miasta.
    Pozdrawiam mieszkańców i Przyjaciół z mojego miasta
    Andrzej Gajewicz

  10. Niestety przełamywanie faktów historycznych ma miejsce nie tylko w Trzemesznie . To jakaś narodowa psychoza . Przykre , że ktoś stawia pod wątpliwość naszą tożsamość . Przepraszam , że pisze ogólnikowo . Napisał Pan o wizerunku . Owszem zmieniło się . Jest to jednak wynik oddziaływania cywilizacji i pewnych trendów , które nie mają nic wspólnego z rozwojem miasta , poprawy życia , kształtowania moralności , wiedzy itp . I tu posłużę się przykładem . Szkolnictwo zaczęto uzdrawiać od wystroju . Piękne ubikacje, sale , wspaniała baza techniczna , dydaktyczna . Można mnożyć . Runeło jednak coś u podstaw . Nie jest istotna mądrość wiedza , poziom intelektualny lecz ,,szpan,,. Trzemeszno otrzymało ofertę i po raz kolejny przegrało . Ta najczarniejsza prawda ukryta jest pod płaszczykiem wizerunku ładnych placyków . W tym miejscu wracam do punktu wyjścia . Przeklamywanie ma swoje źródło nie tylko historyczne . Doceniam Pański patriotyzm . Może temu miastu brakuje takich osób jak Pan . Pozdrawiam .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj