Strona główna Różne Zmarł ks. kanonik Jerzy Mostowski

Zmarł ks. kanonik Jerzy Mostowski

6303
24

Zmarł ks. kanonik Jerzy Mostowski – emerytowany proboszcz parafii w Kamieńcu. Urodził się 27 lutego 1942 roku w Inowrocławiu. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1967 roku.

Był wikariuszem m.in. w Nakle, Mogilnie, Bydgoszczy, a także – przez krótki czas w 1972 r. – w Trzemesznie. Od 1985 do 2019 roku był proboszczem w Kamieńcu. Dał się tam poznać jako bardzo dobry gospodarz.

Dokonał gruntownego remontu zabytkowego drewnianego kościoła, wyremontował elewację kościoła w Szydłowie. Na te inwestycje potrafił pozyskać środki zewnętrzne z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dzięki bezpłatnemu wydzierżawieniu gminie przyległego do kościoła terenu i przy znacznym zaangażowaniu sołectwa, powstał atrakcyjny teren rekreacyjny.

Ks. J. Mostowski znalazł się wśród grupy kapłanów mianowanych w 2017 roku na stopień podporucznika Wojska Polskiego. Miało to być rekompensatą za wcielenie do zasadniczej służby wojskowej w czasach PRL-u.

Jak można przeczytać na stronie Archidiecezji Gnieźnieńskiej, msza św. pogrzebowa śp. ks. J. Mostowskiego odbędzie się we wtorek, 28 września 2021, o 11.00 w kościele pw. Świętego Ducha w Inowrocławiu.

Pochówek na inowrocławskim cmentarzu św. Józefa. Uroczystościom przewodniczyć będzie Prymas Polski.

24 KOMENTARZE

  1. Był to, jak napisał redaktor, bardzo dobry gospodarz! Potwierdza to jego działalność w naszym Kamieńcu. Wielka strata. Niech spoczywa w pokoju!

  2. Przecież nie on jeden jedyny został wcielony do służby. W tamtych czasach służba wojskowa była przymusowa (obowiązkowa – ładniej brzmi). Takich było więcej, takich było tysiące. których przymusowo, wbrew swojej woli, wcielono. I co? Jakoś innym nie nadano stopnia podporucznika. Skąd zatem taki awans dla kogoś kto nosi sutanne? Koloratka i umiejętnośc wygłaszania długich mów oraz znajomośc teologii jest bardziej przydatna w wojsku niż np. umiejętności mechanika?

  3. Trzeba tylko jedno wyjaśnić jeżeli chodzi o kościół w Szydlowie to największy remont był za ks.Romana Płaczka-Proboscza z Trzemzala wtedy całe wnetrze świątyni zostało dosłownie przewrócone i dzisiaj możemy je podziwiać

    • Moim zdaniem to właśnie Ks. KANONIK zrobił więcej niz poprzedni proboszcz przecież tamten kościół byl w opłakanym stanie… Moze nie tyle kościół co teren przykościelny. A wiadomo ze Ks. MOSTOWSKI mial sporo wrogów bo nienawiść ludzka nie zna granic.

  4. Zadbał o to ,żeby zmarli ,do czasu pogrzebu ,byli w kaplicy przedpogrzebowej ,a nie w domach-za jego czasów powstały kaplice w Kamieńcu i w Szydłowie .W tamtych czasach niewiele parafii miało takie kaplice.

  5. Był jaki był, każdy człowiek jsst inny.. U niego miałam swoje chrzciny, swoją komunię, swoje bierzmowanie.. On mi zwracał uwagę jak byłam za głośno w kościele.. To był ksiądz, to jego zawód, w domu był całkowicie innym człowiekem ten kto go znał prywatnie.. A jak ktos nie chodził do kosciola. A byl ochrzczony, po komunii po bierzmowaniu a przypomnialo mu sie ze bedzie chrzestnym czy coś podobnego to ja siennie dziwie ze nie chcial dac papierka.. Bo papierek zyskales tym iz chodziles do kosciola.. gdyby nie on w Kamieńcu nie byłoby plaży, siatkówki, placu zabaw…. Każdy ma swoje za uszami.. Mnie tez denerwował, ciągle byl nie zadowolony. Ale mimo wszystko był naszym księdzem w tym małym Szydłowie i Kamieńcu….. SPOCZYWAJ W POKOJU NA ZAWSZE PROBOSZCZU [*] ..

  6. Zobaczcie co po sobie zostawił ,park udostepnil,plaze,o teren zadbał jak żaden inny ksiądz,Kamieniec wyglada jak prawdziwy Kamieniec,czysty i z kamienia.Mieszkańcom życże samych takich Księży.Spoczywaj wpokoju.

  7. Ja chyba mogę najwięcej powiedzieć bo byłam tam na co dzień. On już nie żyje to łatwo mówić wiele ale czy mają ochotę Ci inni inaczej spojrzeć w moją twarz. To ja widziałam wszelkie starania na co dzień, to ja widziałam zaangażowanie i poświęcenie by ze zwykłej wsi uczynić miasto. Jednak jak on to powtarzał nie każdy tak chce, jednym jest dobrze na kupie gnoju bo miękko i wygodnie. Czy tyle sił i zdrowia co oddał tej sprawie to coś nie tak. To moje jedyne słowa i ostatnie tu na ziemi a całościowo niech spojrzy Bóg Który widzi wszystko bo dla mnie On jest do oceny każdego człowieka.

  8. Witam.To był nasz ksiądz który uczył nas religii w Bydgoszczy w parafii św.Wojciecha.Wspanialy człowiek byliśmy smutni jak odszedł z naszej parafii.Urodzil się żeby być księdzem. Wieczny odpoczynek racz dać mu Panie. 🖤

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj