Strona główna Różne Zgubiony paragon i reklamacja towaru

Zgubiony paragon i reklamacja towaru

2154
6

Konsumencie, zgubiłeś paragon? Nic straconego. Obowiązek przyjęcia wadliwego towaru przez sprzedawcę w celu zgłoszenia jego reklamacji, nawet w przypadku braku posiadania paragonu, po raz kolejny potwierdził Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Warszawie.

Poza wydrukiem z kasy fiskalnej istnieją bowiem inne sposoby wykazania, że dana transakcja się odbyła, np. wydruk z terminala kart płatniczych czy wyciąg z karty kredytowej. Możliwość taka istnieje w większości banków prowadzących bankowość internetową.

Przy okazji, pragnę również wspomnieć o dwóch możliwościach reklamacji wadliwego produktu. Konsument może wykorzystać instytucję gwarancji, której warunki w zasadzie określa producent (najczęściej w dokumencie – tzw. karcie gwarancyjnej), jak i rękojmi, której warunki są szczegółowo określone przez Kodeks Cywilny i sprzedawca nie może ich bez naszej zgody zmienić. Tylko od konsumenta zależy, którą możliwość wybierze.

W przypadku zakupu towaru przez internet, konsument ma możliwość zwrotu towaru poprzez odstąpienie od umowy, nawet gdy nie jest obarczony wadą, w terminie 14 dni od jego doręczenia. Jednakże jest zobowiązany pokryć koszty zwrotu zakupionego towaru. W przypadku zakupu towaru w sklepie stacjonarnym, przyjęcie towaru, który wad nie posiada zależy wyłącznie od dobrej woli sprzedawcy.

Aplikant radcowski Piotr Polakowski, Kancelaria Radców Prawnych Klejborowski / Bernaciak s.c.

6 KOMENTARZE

  1. ale mi wiedza… kazdy to wie w dzisiejszych czasach gdzie wiekszosc oplat odbywa sie w spsob elektroniczny i kwesta udowodnienia ze transakcja doszla do skutku nie jest problemem generalnie jest zasada ze lepiej korzystac z prawa rekojmi niz z prawa gwarancji towaru
    z tytulu rekojmi wieksze pole spekulacji

    • Mam pytanie Panie Piotrze ? Muszę oddać telefon na guwarancję … mam pudelko i umowe kupna a karta gwarancyjna przepadla ….. co robić ?

  2. Do Anonima zapraszam do Kancelaria Radców Prawnych Klejborowski / Bernaciak s.c. tam zostanie udzielona odpowiedz według cennika pozdrawiam

  3. Bardzo dobry pomysł by umieszczać tu porady prawne, mam nadzieję, że to się utrzyma na portalu. Problem z paragonem z pewnością nie dla każdego jest oczywisty, dla kogoś ta wskazówka może być bardzo pomocna. Problem dotyczący życia codziennego i dotykający sporo ludzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj