Strona główna Różne Zasiał nie na swoim

Zasiał nie na swoim

6641
49

Prawie półtora hektara gruntów gminnych uprawiał bez umowy rolnik z gminy Trzemeszno. Fakt ten został ujawniony przypadkowo, przy okazji zupełnie innej sprawy.

We wrześniu radni uczestniczyli w wizji lokalnej terenu przyległego do składowiska odpadów w Świętem. Miała ona związek z wnioskiem o budowę w tym miejscu strzelnicy, z jakim wystąpiło stowarzyszenie „GROS”.

Na miejscu okazało się, że na działce gminnej, na powierzchni 1,3 ha, rośnie kukurydza. Po sprawdzeniu w ewidencji zasobów gminy okazało się, iż nie ma żadnej umowy na dzierżawę tego gruntu. Pracownicy Urzędu Miejskiego ustalili kto dokonał zasiewu. Rolnik został wezwany do zapłaty za bezumowne korzystanie z działki.

Po konsultacjach z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego wysokość opłaty ustalono na 1500 złotych. Została ona już uregulowana.

Zapytaliśmy zastępcę burmistrza Dariusza Jankowskiego, dlaczego działka gminna nie została wcześniej wydzierżawiona, co mogłoby przynosić coroczne dochody. Jak się okazuje, teren ten przed laty został zakupiony przez samorząd pod ewentualne rozszerzenie w przyszłości składowiska odpadów. W tym czasie zmieniły się diametralnie przepisy. Wysypisko śmieci trzeba było zamknąć, a odpady trafiają obecnie do specjalnie w tym celu wybudowanego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Lulkowie.

Wiceburmistrz przyznał, że skoro teren nie ma aktualnie innego przeznaczenia, należy go przeznaczyć do wydzierżawienia na cele rolnicze. W tym właśnie kierunku pójdą działania urzędu.

49 KOMENTARZE

    • A to ci jaja?
      Radni musieli jechać na wizję lokalną jechać jak wygląda (nie wygląda) w praktyce nadzór nad mieniem publicznym.
      Gdyby nie temat strzelnicy to pewnie dalej ta powierzchnia z niewiedzy(😂) byłaby bezumownie użytkowana.
      PS. Swoją drogą to zastanawiam się na jakiej podstawie radni zmienili plan zagospodarowania przestrzennego, aby nomen omen uniemożliwić zainwestowanie w budowę kompostowni, która, mogłaby przynosić pewnie więcej dochodów do kasy gminy aniżeli te marne grosze za dzierżawę.
      To jest kolejny dowód na to, że samorządowcy, zamiast tworzyć warunki do uniezależnienia się od monopolisty Urbisu robi wszystko, aby mieszkańcy płacili za utylizację odpadów coraz to większe kwoty.
      Może zróbcie przy tym składowisku basen, albo jakieś osiedle domków jednorodzinnych.
      Bareja miałby robotę.

    • Poznańskie podejście? Pokaż mi proszę gdzie tutejszy magistrat wykazuje się gospodarnością, z której słynie Wielkopolska?
      Tam dobrze zakorzenione jest myślenie z dawnego systemu. Oni są wychowani w bydgoskim (dla julek, które nie były na geografii, kiedy była o tym mowa Gmina Trzemeszno należała wcześniej do województwa, bydgoskiego).
      Kto tam ma pojęcie o gospodarności?
      PS. Kiedy będzie ogłoszony przetarg na przebudowę ulicy Mogileńskiej? Juz nie mogę się doczekać ronda przy Biedronce. Czyżby przyznane dofinansowanie miało przejść koło nosa?

        • Absolutnie nie miałem na myśli, aby Pana wypowiedź zdyskredytować. Po prostu jak przeczytałem ten artykuł to pomyslałem sobie jak można tak nie dbać o nasz wspólny majątek. Zwykłego Kowalskiego ścigają za 30 zł za niezapłacone w terminie śmieci a tu nikt nie kontroluje ci się dzieje z majątkiem Gminy.

          • Jak w tym dowcipie o pracownikach budowy biegających z pustymi taczkami – tyle roboty, że nie ma czasu załadować!

    • Proszę skontrolować drogi gminne polne w gminie Trzemeszno. Większość jest zaorana przez rolników. Dlaczego nikt tego nie kontroluje? powinny być surowe kary za to!

      • Rolniku zejdź na ziemię. Jak oni za płotem swojego składowiska odpadów nie zauważyli, że nagle na działce rośnie kukurydza na około 1,5 ha, to gdzie oni zobaczą, że jakaś tam polna droga jest zaorana. Media miały sensację, bo radni pojechali oglądać teren pod strzelnicę, a tu zonk.
        Proponuję podwyżkę dla osób odpowiedzialnych za gospodarowanie nieruchomościami wprost proporcjonalnie do ilości odnalezionych hektarów, które nagle cudownie się znalazły.
        A jak już znajdą to proponuję naliczyć też wprost proporcjonalnie kary za to, że przez lata w wyniku braku ich działa nie pobierano należnych przychodów gminie:))

  1. strzelnica ?! Czy juz komuś rozum odebrało. Stanowczo jestem na NIE. Kilka lat temu mieszkałem w okolicy(1km) strzelnicy i to były najgorsze lata mojego życia,codziennie hałas,huk itp

  2. No i co sie zlego stalo nikt nie obrabial no to sobie zasial ale mamy kapusiow zajmijcie sie wazniejszymi sprawami dla miasta szczegolnosci naprawa wreszcie kostka przez miasto bo juz sie jezdzi gorzej niz po polu

  3. Wiele działek gminnych leży odłogiem przez kilka lat co by mogły przynosić dochody co roczne np. Zieleń już conajmniej dwa lata nic

  4. Nie wierzę.
    Samorząd kupił kiedyś działkę pod rozbudowę składowiska. Ciekawe czy zapłacili jak za grunt rolny czy jak za grunt pod działalność składowiska?
    Teraz ten sam samorząd zmienia plan, aby nie było tam odpadów a jedyny dochód ma pochodzić z… dzierzawy za uprawiane pole. A parę dni temu był lament jak to się stało, że Urbis dyktuje ceny za utylizację odpadów.

    Wybitnych specjalistów mamy w Trzemesznie.
    Urbis ma z Was beke drodzy samorządowcy.
    Macie tego świadomość?
    Zarządzanie Gminą to nie tylko dyskusje o tym, który chodniczek lub drogę zrobić.

    • Mamy specjalistów specjalnych w trzemeszenie 😀 są wyjątkowo specjalni… Przynajmniej człowiek widzi ilu d…. zasiada na stołkach

  5. Czyli co? Można sobie robić z CUDZĄ ziemią co się komu podoba i EWENTUALNIE jak takiego złapią to wtedy dopiero ma płacić? I to symboliczną kwotę, bez jakiejkolwiek umowy?

    • Jak poczyta się komentarze na fb to spora część ludzi nie widzi problemu w takim nielegalnym działaniu.
      Świadczy to kompletnym oderwaniu od jakichkolwiek zasad współzycia. Grunty gminne powinny być wydzierzawiane w trybie konkurencyjnym. Kto twierdzi, że można użytkować grunty gminne bez żadnej umowy i opłat jest jednym z tych, którzy nie płacą za czynsz lub za inne opłaty zgodnie z zasadą nie place bo nie.

      • Obywatelu Y zapytaj się w gminie po ile wydzierżawiany jest 1 ha użytków rolnych w wyniku przetargu a przekonasz się, że 1500 zł/1,5 ha czyli (1000 zł za 1 ha) to bardzo korzysta stawka.
        Zadać należy w tym miejscu inne pytanie.
        Od kiedy ta ziemia była wykorzystywana w celach rolniczych.
        Czyż w Radzie Miejskiej Trzemeszna nie zasiada pracownica wspomnianej ARiMR? Przecież ARiMR posiada zdjęcia satelitarne, na podstawie których można zweryfikować od kiedy miało miejsce bezumowne użytkowanie.

  6. Ale mamy błyskotliwych urzędników, którzy jak to ujął redaktor „ustalili kto dokonał zasiewu”.
    Naprawdę urzędnicy to ustalili? Niesamowite. Proponuję premię.
    Ciekawe jak na to wpadli?
    Obstawiam, że to nie jedyny grunt, o którego istnieniu nie wiedzieli dzielni urzędnicy.
    Mogę nawet założyć się o dobre pieniądze, że są inne grunty używane bezumownie.

  7. Przecież to komedia. Na twoim polu ktoś sadzi kukurydzę a Ty o tym nie wiesz. O czym to świadczy ? O kompetencji rządzących , zarówno Burmistrza jak i Rady.

  8. Może tak wezmą się za uprawę przez rolników z Trzemzal i mianowa pasów przydrożnych.
    Bezszczelnie orać do samego asfaltu i pozostawiając gleboka bruzde .
    Nie wierzę że tego nikt nie widzi, gdzie są nasi radni

    • Mam do Ciebie wiadomość. Jak nie zaprosisz radnych na wizję lokalną to nic z tego nie będzie:) To jak, kiedy wysyłasz zaproszenie? Tylko wcześniej weź poproś kogoś, kto potrafi pisać po polsku.

  9. To ze zasil kukurydzę dobrze zrobił bo właściciel gruntu jest zobowiązany do tego żeby chwasty nie rozsiewaly się na sąsiednie grunty gmina jeszcze powinna podziękować za pielęgnacyjne tego nie użytku

  10. I niech nikt nie mówi, że strzelnica jest nie potrzebna. Dzięki tej strzelnicy wykryto, że gmina ma jakieś extra grunty. Gdyby tak sprowadzić jeszcze kilku inwestorów to się może okaże, że gmina ma całkiem dobre gospodarcze zaplecze 😉

    • Strzelnica jest najpotrzebniejsza. Nie ma nic bardziej potrzebnego, niż strzelnica. Chodniki proste, drogi … etam. Strzelnica!

      • Dzień dobry,
        mamy już kościół, szkołę, więc jest oczywiste , że do pełni szczęścia-zgodnie z wizją pewnego polityka-brakuje nam tylko strzelnicy 🙂
        Pozdrawiam
        TDi

  11. W tej sprawie sa dwie prawdy.
    1. Prawda jest, że ziemia nie powinna leżeć odłogiem. Powinna przynosic plony, a gmina czerpać z tego dochody. Do tego jednak potrzebna jest odpowiednia gospodarka gruntami i wiedza, co gdzie mamy. Tego jak widać zabrakło w urzędzie.
    2. Prawdą jest, że nie rusza się nieswojego. Robienia bohatera z kogoś, kto gospodarzy nie na swoim to już przegięcie. Ciekawe gdyby zasiał na prywatnym, nieswoim polu co wówczas by powiedziano.

  12. Gminne grunty 45 h Niemiec uprawiał 3 lata i nic z tym gmina nie zrobiła , a tu 1, 5 h tylko , tak samo drogi gminne na Lubiniu są zaorane około 5 hektarów i nic gmina nie robi

    • Bo to już Dojcze chłopie, są u siebie, chcieliście uni to ja macie. Nie ma miejsca na Polskę w Polsce. Rodzinne firmy, produkty regionalne. Wchodzi gigant i zamiecie wszystkich. Jak Remondis. Po co dawać zarabiać polskiej firmie w Polsce? Lepiej Niemieckiej.

    • Jak będziesz chciał coś od Gminy i odpowiedzą Tobie, że nie ma pieniędzy to idź do tego rolnika. Ok?
      Może jeszcze Gmina będzie dopłacać ludziom mieszkającym w mieszkaniach komunalnych za to, że… wietrzą mieszkania.

      • To że zasial bez jakiego kolejek porozumienie z wlascicielem gruntu to źle zrobił i każdy rozumie Ale proszę wskazać gminne grunty na których są prowadzone pracę co by zapobiegaly rozsiewalu się chwastów

  13. CZY JA MOGLBYM NA TAKIEJ SAMEJ ZASADZIE WZIAC SOBIE W NAJEM BUDYNEK PO ZAWODOWCE ?
    mam juz plan na interes

    za takie cos to vice do dymisji !

  14. 130 tyś poszło w łeb za dzierżawę w Ostrowitym 45 ha za 3 lata to jest gospodarność gminy -a bo to pan niemiec mu wolno, polak musi zabulić 1500 zł za 1,3 ha

    • Niech każdy sobie odpowie jakie korzyści Gminie przyniosła sprzedaż RSP Lubiń.
      Ciekawe czym kierowali się sprzedający tak dobrze funkcjonującej spoldzielni?
      Ciekawe jak to się stało, że to obcy kapitał stał się ostatecznie właścicielem takiej ilości hektarów polskiej ziemi tym bardziej, że obowiązywał wtedy zakaz sprzedaży obcokrajowcom?

      • To zdaje się mogło być tak: „Grupa Trzymająca Władzę” skupiła od pozostałych pracowników udziały, by potem je w pakiecie sprzedać. Za ile? Proszę się rozejrzeć po okolicy bliższej i dalszej, jak i gdzie żyją dziś byli członkowie grupy. Czy padło tam wtedy choćby raz pytanie – po co przelewano krew za naszą wolność i suwerenność, czym jest Polska i co znaczy dla mnie – tego nie wiem, ale odpowiedz jawi się ewidentna – ograniczona do domku z ogródkiem dla siebie i swoich dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj