Strona główna Artykuł partnera Zasada działania wag elektronicznych

Zasada działania wag elektronicznych

645
0
Zasada działania wag elektronicznych

Ponieważ oczywiste jest, że czas aktywnego działania mechanicznych modeli wag mija, sensowne jest spojrzenie w kierunku modeli elektronicznych.

Zasada działania wag elektronicznych powinna być zrozumiała dla wszystkich, którzy aktywnie zajmują się handlem, przemysłem i jubilerstwem. Kupując wagi elektroniczne do swoich zadań za pośrednictwem sklepu internetowego Vagar, zawsze należy brać pod uwagę kontekst użytkowania. Określa on ostateczny zestaw cech takiego sprzętu ważącego.

Jaka jest główna zasada działania takich wag?

Proces zawsze opiera się na specjalnych czujnikach, które są zaangażowane w konwersję siły na sygnał elektroniczny. Siła ta powstaje, gdy obiekt jest umieszczony na platformie. Gdy tylko jednostka elektroniczna odbierze i zdekoduje ten sygnał, przekaże już cyfrowe wartości masy na tablicy wyników. Użytkownik kontroluje funkcje wagi elektronicznej za pomocą przycisku lub klawiatury dotykowej. A znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak działają wagi elektroniczne w określonej wersji, zależy od konfiguracji urządzenia.

Warto przyjrzeć się różnicom w zastosowanych czujnikach. Wyglądają one następująco:

  1. Czujnik strunowy: pod wpływem zmierzonego ciężaru w czujniku, metalowa struna zaczyna drgać. Nie jest to najbardziej stabilna wersja wagi ze względu na złożoną konwersję oscylacji na sygnał elektroniczny. A także istnieje dość silny wpływ zewnętrznych czynników niezwiązanych z wagą na strunę.
  2. Czujnik kwarcowy. W tych wagach elektronicznych pod wpływem ciężaru zmienia się częstotliwość elementu kwarcowego w czujniku. Wady są takie same jak w przypadku sznurka, więc również nie są to najpopularniejsze modele na rynku. 
  3. Czujnik tensometryczny, który jest najczęściej używany przez producentów i do urządzeń o różnych klasyfikacjach. Najbardziej niezawodny i używany typ czujnika w wagach elektronicznych. Tutaj pod wpływem siły zmienia się opór elektryczny w elemencie czujnika. 

Schemat działania wag elektronicznych z czujnikiem tensometrycznym jest prosty, ale dość skuteczny. Takie czujniki nie są wrażliwe na wpływy zewnętrzne, niezwiązane z wagą. Oznacza to, że można znaleźć takie wagi, które mogą działać bez problemów i dawać prawidłowe wyniki w warunkach zapylenia lub wilgotności.

Jak prawidłowo wybrać wagę elektroniczną?

Odpowiedź na to pytanie już padła, ponieważ należy zacząć od potrzeb konkretnej branży. Na początek należy zaznaczyć, że wszystkie rodzaje wag elektronicznych są sortowane dokładnie według procesów, dla których zostały wyprodukowane. Istnieją wagi handlowe, które podają klientom koszt towarów, a także wagi napełniające lub towarowe, które ustalają jedynie aktualną masę. Następnie pojawia się dopuszczalny limit ważenia i zaleca się przyjmowanie tego parametru z rezerwą 30%. Następnie są wskaźniki drugorzędne, takie jak format tablicy wyników. Istnieją wyświetlacze wyładowcze, które mogą pracować nawet w ekstremalnie niskich temperaturach lub nowoczesne, ale bardziej czułe wyświetlacze LED.

W sklepie zawsze należy określić kwestię legalizacji wag. Jest to bardzo ważne, aby zrobić to na podstawie geografii użytkowania wagi. Jeśli nie zostanie to zrobione prawidłowo, nie będzie możliwe zarejestrowanie naprawdę wiarygodnych danych o masie. Jest to równie konieczne zarówno w przypadku wag handlowych lub towarowych, jak i dokładniejszych modeli laboratoryjnych. W przypadku tych samych wag handlowych sensowne jest sprawdzenie dostępności interfejsów do podłączenia urządzeń innych firm, ponieważ często konieczne jest podłączenie do terminali, drukarek etykiet, komputera, w celu dalszej integracji z ujednoliconym systemem automatycznego rozliczania.

artykuł partnera

Jak prawidłowo wybrać wagę elektroniczną?