Strona główna Różne Zapraszają do raju podatkowego

Zapraszają do raju podatkowego

1606
25

W grudniu Rada Miejska podjęła decyzję o maksymalnym zmniejszeniu stawek od środków transportowych. Ma to zachęcić firmy transportowe do rejestrowania się w naszej gminie. Takie rozwiązanie może spowodować, że zachęcone niskimi stawkami firmy zarejestrują się w Trzemesznie, a w efekcie dochód z podatku może być większy niż dotychczas.

Powyższe rozwiązanie, zaproponowane przez radnego Kacpra Lipińskiego, poparli burmistrz Krzysztof Dereziński i skarbnik Adrian Nowak.

W ostatnich dniach Urząd Miejski rozpoczął działania promocyjne mające na celu informację, a zarazem zachęcenie potencjalnych podatników do rejestrowania działalności w gminie Trzemeszno. Jak nas poinformował zastępca burmistrza Dariusz Jankowski, podobna informacja pojawi się przy drodze krajowej nr 15.

Są to jednak doraźne rozwiązania, gmina planuje bowiem bardziej trwałe tablice przy drogach. Ich zamontowanie wymaga jednak dłuższych procedur związanych z prawem budowlanym. Oprócz informacji przy drogach, rozsyłane są ulotki wraz z treścią uchwały do firm leasingowych i transportowych. Przewiduje się także reklamę w prasie.

Jaki będzie efekt tych działań, okaże się za kilka miesięcy.

25 KOMENTARZE

 1. Mam jedno pytanie – prosze za rok sprawdzić czy ten ruch przeniesie sie na ilość nowo zarejestrowanych firm transportowych w Trzemesznie. Jeżeli tego nie będzie to prosta piłka – ktoś stworzy ustawę dla obecnie działającego, lokalnego biznesu transportowego. Po za tym, czy osoba prowadząca sklep z ciuchami dla dzieci, która dopisze sobie do działalności „usługi transportowe” (5 minut w gminie) będzie mogła korzystać z hojności lokalnego podatku ?? Będzie mogła. Przedsiębiorcy – rejestrujcie usługi transportowe 🙂 – i będzei strzał w kolano – spadek wpływów. Gmina nie może stworzyć prawa, że ktoś mając działalność tylko transportową będzie zwolniony. Z resztą sądzę, że każda z firma transportowych ma „PPHU” i wpisanych wiele gałęzi działalności)

  • Szanowny „franku”,
   pozwolę sobie wyjaśnić nieporozumienie dotyczące „raju” podatkowego.
   Na wniosek radnego Lipińskiego Rada Miejska, podjęła decyzję o radykalnym zmniejszeniu wyłącznie stawek PODATKU OD ŚRODKÓW TRANSPORTU.
   Oznacza to,że aby skorzystać z w/w ulgi należy albo mieć już taki pojazd( i wtedy zapłaci się mniej,co dla budżetu gminy oznacza stratę) albo go zarejestrować na terenie gminy Trzemeszno,co dla budżetu gminy oznacza zysk w postaci dodatkowego wpływu tej obniżonej opłaty.
   Cały pomysł ma sens tylko wtedy, kiedy liczba NOWOZAREJESTROWANYCH samochodów będzie na tyle duża,że suma zmniejszonych opłat przekroczy dotychczasowe (przed obniżką ) wpływy z tytułu tego i tylko tego podatku.

   Mówiąc przykładowo i „łopatologicznie”-dotychczas w gminie było zarejestrowanych np 10 samochodów ciężarowych i opłata wynosiła np 1000 zł/rok. Po obniżeniu stawki do np 100zł/rok z tytułu tych „starych” pojazdów do budżetu wpłynie nie 10×1000-zł, czyli 10.000 tylko 10x 100zł, czyli 1.000zł
   Aby (w w/w przykładzie) uzyskać zakładany efekt, czyli WZROST ogólnej kwoty wpływów z tego podatku, musiałoby się zarejestrować na terenie gminy 91 nowych ciężarówek. Wtedy wpływy wyniosłyby:
   10 (stare) +91 (nowe)= 101szt x 100zł=10.100zł
   I jeszcze 2 uwagi:
   -„dopisanie” sobie do dotychczas prowadzonej, innej działalności można zrobić, ale zysku nie ma z tego żadnego i nie obniży to kwot podatku płaconego z tego tytułu. Dlaczego? Bo nie ma samochodu! Z ulgi skorzysta ten , kto go fizycznie posiada.
   – „przeniesienie” taboru firm transportowych do Trzemeszna (pod warunkiem,że skusi je obniżona stawka, co nie jest takie pewne, na podobne pomysły wpadły już wcześniej inne samorządy i tam powędrowali przewoźnicy) nie spowoduje wzrostu liczny TIRów ,czy szambiarek na ulicach miasta. Zabieg jest czysto formalny, chodzi wyłącznie o przeniesienie siedziby firmy-tak aby rejestracja odbywała się w powiecie gnieźnieńskim, na terenie gminy Trzemeszno. W praktyce oznacza to tylko wymianę dowodów rejestracyjnych i tablic.Same pojazdy zostaną w miastach i bazach z których prowadzą działalność operacyjną-czyli tam gdzie dotychczas.
   Czy pomysł ma sens, przekonamy się za rok-po analizie wpływów.
   Czy warto spróbować ?
   Kto nie ryzykuje-nie pije szampana…

   Pozdrawiam
   TDi

   • TDi – dzięki za „naprostowanie” – przyznaje bez bicia, przeczytałem bez zrozumienia. Rzeczywiście, jeżeli od środków transportu zarejestrowanych – ma to sens. Czasem napisze się szybciej niż pomyśli, ale przyznać się do błędu potrafię

 2. Targowisko wykończyli opłatami a tacy chojni dla transportowców!? Coś mi tu nie pasuje! Ciekawe kto na tym skorzysta? To i tak wpłynie!

  • Ważne, ze szambiarki ujeżdżają i gnojowica leje się szerokim strumieniem, remondis liczy zyski, gmina straty pudruje”ranem podatkowym”, a radni i burmistrzowie brzytwy gotowi się chwycić w wyborczym roku. Ale może rzeka gnoju wyleje, podmyje stołki i zmiecie dziś ważne postacie na śmietnik historii.

   • Duże błędy w rozumowaniu …. Obecnie ścieki odpływające z oczyszczalni są dużo czystsze niż kiedyś i to niestety dzięki REMONDISOWI. Już chyba zapomniałeś jakie afery były kiedyś i dlaczego w ogóle REMONDIS przyszedł do Gminy. Sprawdź sobie archiwalne artykuły na tym portalu.

    http://trzemeszno24.info/oczyszczalnia-owiana-tajemnica/

    Inwestycje REMONDISU zrobiły swoje i żadnych skarg na jakość ścieków już nie ma…. mimo tego że ścieki dowożą spoza gminy. Zresztą uciążliwości związane z przejazdem szambiarek można wyeliminować przenosząc stację zlewną w inne miejsce – trzeba tylko trochę zainwestować.

 3. Panie Burmistrzu i Panie Peno,te decyzje to jedna skrajność,podatki to trzeba uchwalać na poziomie średnim w stosunku do innych gmin,jak Pan Przybylski dwa lata temu prosił aby zrównać je właśnie do gmin ościennych to Panowie w ogóle nie zareagowaliście.Brak rozsądnyh decyzji w tej gminie,proponuję w roku wyborczym obniżyć podatki do minimum a na gminne inwestycje zaciąnąć jeszcze większe kredyty.Co za idiotyczne decyzje.

 4. Pan Radny Lipiński,ten chłopaszek ma wiele niestworzonych pomysłów,troszeczkę roztropności i logiki życiowej,niestety tego brak.Brońmy się od takich pomysłów i takich radnych.

 5. Czy gmina musi mi dopisać do działalności usługi transportowe? Bo coś fajnego by mi się szykowało do mojego handelku.

 6. Trochę nie na temat, ale czy ktoś zainteresuje się tym syfem, który unosi się nad Trzemesznem? Ludzie palą w piecach,tym co mają pod ręką, nie można okna otworzyć, a co dopiero wyjść na ulicę!

 7. Z punktu widzenia teorii ekonomicznych – eksperyment – ciekawy i w wielu warunkach udany… Z punktu widzenia Trzemeszna, moim zdaniem futurysta i realista Cegielski by to poparł, i pytał co robimy dalej… Z punktu widzenia promocji i marketingu tego produktu – XX wiek w XXI …

 8. Oho… widzę, że władza w końcu zrozumiała, że przedsiębiorcom powinno się ułatwiać, a nie ich gnębić… chyba że brak tu dobrych chęci, a jedynie rozpoczyna się polowanie na stanowiska…

 9. Zrobic zakaz natej waskiej ulicy do 2 ton i szambiarki te wielkie nie beda jezdzly dopiero jak przygniecie jakiegos dzieciaka jak idzie do szkoly to wszyscy otworza oczy a po drugie jak ta nawierzchnia wyglada wola pomste do nieba ktos dobra kase bierze za te szambiarki z poza gminy wy mieszkancy wezcie sprawe w swoje rece .

  • Wyszyńskiego bym zamknął dla ciężkiego transportu. A tak ciągną i szambiarki i ciężkie tiry dalej na Witkowo. Nas powinny obchodzić nasze miasto i gmina czyli np stan naszych dróg, a nie interesy firm transportowych szukających skrótów bocznymi drogami. Won na 15tkę, a nie zakręty w lesie ścinać 90/h i drogę niszczyć.

 10. Na ul.Kopernia jest nowa kamera.Bardzo potrzebna.Proszę władze miasta o zerknięcie na monitoring,kiedy dzieci są odbierane i idą ulicą pomiędzy szambiarkami.Proszę państwa,to jest horror!Życie i zdrowie dziecka,jest bardziej cenne niż interesy jakiejś firmy lub nawet całego miasta!Kiedy dojdzie (oby nigdy)do wypadku,osobiście oskarżę ludzi którzy mogą zareagować a tego nie zrobią,o zaniechanie obowiązków związanych z bezpieczeństwem dzieci i rodziców!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj