Strona główna Różne Wyemitują obligacje, działek na razie nie kupią

Wyemitują obligacje, działek na razie nie kupią

1577
29

Radni nie wyrazili zgody na zakup dwóch działek należących do parafii, użytkowanych przez gminę. Chodziło o część skweru św. Jana Pawła II i teren przy skrzyżowaniu ulicy Stefana Kardynała Wyszyńskiego i Sportowej. Pisaliśmy o tym |TUTAJ|.

Radni, którzy sprzeciwiali się tej transakcji podkreślali, że nie mogą podjąć decyzji nie znając ceny tych gruntów.

Wiceburmistrz Dariusz Jankowski przekonywał, iż decydująca będzie wycena sporządzona przez rzeczoznawcę. Pod naciskiem radnych powiedział w końcu, że oczekiwania parafii to 60 złotych za m2.

Jak zauważył Zbigniew Matelski, przez cmentarz parafialny prowadzi droga, która jest własnością gminy. Chodzi o aleję na nowej części cmentarza. Przed jego powiększeniem była to droga biegnąca wzdłuż płotu cmentarnego. Dlatego według radnego, w pierwszej kolejności należy rozważyć zamianę gruntów.

Sławomir Peno pytał czy są to działki budowlane, ponieważ na obradach komisji wiceburmistrz sugerował, iż cena za metr będzie taka jak w przypadku przeznaczonych pod budowę. D. Jankowski wyraźnie unikał jasnej odpowiedzi na to pytanie. „Pan spłyca sprawę, to nie jest takie zero jedynkowe, to jest ścisła dziedzina i trzeba mieć wiedzę, żeby się wypowiadać” – odpowiadał przewodniczącemu RM zastępca burmistrza.

Jak się okazuje, plan zagospodarowania przestrzennego Trzemeszna przewiduje w tych miejscach zieleń o charakterze parkowo – rekreacyjnym, a w przypadku ulicy Sportowej, częściowo także poszerzenie drogi.

Wiceburmistrz zapewniał radnych, że gmina jest bardzo dobrze przygotowana do negocjacji i bardzo dobrze negocjuje warunki. Ubolewał, iż na ten temat wypowiadają się dyletanci. Słysząc głosy wzburzenia dodał, że nie chodzi mu o radnych, tylko opinie pojawiające się w przestrzeni publicznej, wspomniał przy tym o wpisach w internecie.

Daniel Bisikiewicz zaproponował, aby najpierw dokonać fachowej wyceny i wtedy dopiero wrócić do tematu, bo w tej chwili sytuacja jest mało klarowna.

Grzegorz Koperski pytał, dlaczego gmina nie występuje w roli partnera tylko „bierze co proboszcz daje, a jak pogrozi to jeszcze dołożymy”. Przypomniał, że w sprawie alumnatu również proponowana cena była bardzo wysoka, a postawa parafii nieugięta. Zaznaczył, iż jest za uregulowaniem tego typu sytuacji, ale nie za wszelką cenę.

W dyskusji nikt z radnych nie poddał w wątpliwość sensu kupna terenów kościelnych, użytkowanych faktycznie przez gminę. Uwagi dotyczyły jedynie sposobu załatwiania sprawy przez Urząd Miasta. W głosowaniu propozycję kupna poparli Michał Behnke, Ludwik Macioł, Mieczysław Chojecki, Maria Dziel, Tadeusz Pawlak. Przeciwni byli Sławomir Peno, Renata Wiśniewska, Zbigniew Matelski, Maciej Dalewski, Daniel Bisikiewicz.

Od głosu wstrzymali się Maria Sobieszak, Przemysław Woźny, Grzegorz Koperski.

Na tej samej sesji radni wyrazili zgodę na emisję obligacji. Było to drugie podejście. Ten projekt uchwały nie został bowiem zaakceptowany na sesji kwietniowej. Tym razem nie wywołało to większej dyskusji. Już po głosowaniu Maciej Dalewski zapytał burmistrza Krzysztofa Derezińskiego, czy jeszcze raz podda pod głosowanie ten projekt uchwały, ponieważ nie było wszystkich radnych.

Nawiązał tym do wypowiedzi burmistrza na obradach komisji. Wówczas to K. Dereziński tłumaczył, że z uwagi na nieobecność części radnych na poprzedniej sesji chce, aby propozycję emisji obligacji przegłosować jeszcze raz. Burmistrz określił tę wypowiedź jako złośliwą. „Jak Pan potrzebuje głosów radnych to potrafi Pan po nocy dzwonić” – ripostował M. Dalewski.

Do innych tematów poruszanych na środowej sesji powrócimy na naszym portalu.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

29 KOMENTARZE

 1. No niech gmina kupi za 60zl.a potem sprzeda za 10 zl.i gitara na wyszynskiego nie ma chetnych za 10 zl.kupie od zaraz lub niech proboszcz sobie wynajmnie.

 2. Panie wiceburmistrzu,cytuję pańskie słowa: “Pan spłyca sprawę, to nie jest takie zero jedynkowe, to jest ścisła dziedzina i trzeba mieć wiedzę, żeby się wypowiadać” – odpowiadał przewodniczącemu RM zastępca burmistrza.
  Zadam panu proste pytanie,dlaczego nie zastosował pan powyższej „mądrości”,przy projekcie i budowie targowiska?
  Czy ludzie tam pracujący nie mieli wiedzy,żeby uczestniczyć w konsultacjach?
  Dlatego stworzył pan nie działający targ.Dla osobistych ambicji,warto było? Przecież ci ludzie mieli coś czego pan nigdy nie posiądzie-wiedzę praktyczną!Czy ta reguła ma zastosowanie tylko wtedy,kiedy to panu wygodne?Mam do pana prośbę,proszę nic nie budować do końca kadencji.

 3. Ludzie, którzy nie mają nic do ukrycia odpowiadają prosto – tak, to jest działka budowlana albo, nie, to nie jest działka budowlana. Krętacze kręcą, ubierając to w słowa.
  To napisałem ja – Dyletant wypowiadający się w przestrzeni publicznej

 4. Wiceburmistrz zapewniał radnych, że gmina jest bardzo dobrze przygotowana do negocjacji i bardzo dobrze negocjuje warunki.

  Ja się tutaj zgodzę z Panem Wiceburmistrzem gmina świetnie negocjuje – z pewnością ! Tylko te świetne negocjacje kończą się dobrze dla drugiej strony ! Warto to jeszcze dodać, bo chyba to Panu uciekło – świetnie to ukazuje sytuacja z Remondisem ! Panowie Burmistrzowie to dla mnie tak niewiarygodni ludzie, że gdyby informowali o porze dnia i nocy to bym musiał się upewniać …

  Pan Burmistrz po nocach po radnych wydzwania ? Może kierowców szuka ?

 5. Dzień dobry,
  abstrahując od kwestii czy emisja obligacji to dobry ,czy raczej kiepski pomysł, jedno jest pewne: decyzja o zadłużeniu gminy na kolejne 15 milionów ( ze spłatą zdaje się w 20123 roku !) złotych NIE POWINNA być, w żadnym wypadku, podejmowana przez OBECNE WŁADZE-na 5 miesięcy przed wyborami !.
  Ani Pan Burmistrz nie powinien takiego wniosku składać, ani Radni głosować.
  Robiąc to-zakładacie kajdany i kulę u nogi nowej Radzie i nowemu, innemu (daj Boże!) Burmistrzowi.
  Chyba mamy prawo żądać odpowiedzialności i troski o przyszłość od ludzi, którym zaufaliśmy ?
  W 2023 roku-kiedy nadejdzie czas wykupu obligacji-tę dziś podrzuconą gminie żabę , jeść będą nie tylko nowy burmistrz, ale i nowi (nawet nie z najbliższej kadencji-ta skończy się w 2022) radni.
  No chyba, że obowiązuje zasada: po nas choćby potop !

  Poza tym dziwi mnie dlaczego nikt nie pyta DLACZEGO gmina musi albo emitować obligacje ( zwracam uwagę na zagrożenie: emisja skierowana ma być do podmiotów gospodarczych. Wyobraźmy sobie, że obligacje kupi… Remondis. Kupi i spokojnie poczeka na 2023,a potem-wobec pustki w kasie gminy-nie mam złudzeń, finansowy garb, który zafundowała nam obecna ekipa potrwa kilkanaście lat-zaproponuje…wymianę: obligacje na udziały w komunalce. I tak stracimy na zawsze rodowe srebra), czy zaciągać kredyt?
  Radni nie pytają-bo i Oni ponoszą odpowiedzialność za katastrofalny stan finansów gminy. Podnosili ręce za „inwestycjami ” pt. rewitalizacja placyków, parku itd.
  To nie są żadne inwestycje-to są koszty. Koszty mydlenia oczu wyborcom, że Trzemeszno się rozwija, że obecne władze mają pomysł na gminę.
  Na prawdziwe inwestycje: budowa infrastruktury (np drogi do browaru-bez niej inwestor jest bezradny, nie może NIC zrobić choćby chciał), uzbrojenie terenów przeznaczonych pod działalność gospodarczą nie ma ani pomysłu, ani pieniędzy.
  Emisja obligacji gminnych-BEZ POMYSŁU na inwestycje rozwojowe w gminie, mająca wyłącznie umożliwić spłatę dotychczas zaciągniętych kredytów, nie jest niczym innym, niż „chwilówką” braną by spłacić poprzednią.Jak to się kończy-wszyscy wiemy…

  Szanowni Mieszkańcy miejcie świadomość konieczności wyboru: albo kolejne kredyty i obligacje na spłatę długów , pozwalające WYŁĄCZNIE ODWLEC moment katastrofy, albo DRASTYCZNE ZACISKANIE PASA.
  Tłuste lata-już za nami! Przejedliśmy nasze pieniądze i przegapiliśmy możliwości ich ściągnięcia do gminy (fundusze zewnętrzne) . Przed nami lata CHUDE.
  Pamiętajmy , komu je zawdzięczamy…
  pozdrawiam
  TDi

 6. W punkt p.Dalewski. Mocna i dobitna Pana riposta. Brawo. Tym panom dziękujemy już teraz. Jeszcze dworzec do kompletu. A zawodówka się rozpada.Na placyki już się nie nabierzemy.
  „Mowa jest srebrem a milczenie złotem „

 7. Panie przewodniczący ja bym panin proponował zawiadomić CBA. Bo jak widać wiceburmistrz Jankowski i ks. Kotowski coś kombinują.

 8. Działki parafia powinna oddać za złotówkę. W końcu gmina na sportowej dla parafian poprawi parking na swój koszt. Ewentualnie jak kupno to później parking płatny. 10 zł dla zwykłych osób i 100zł na godzinę dla władzy, urzędników, radnych i sołtysów, w końcu dobrze zarabiają, aby się zwróciło.

 9. za takie ukrywanie ceny przez Darka nalezy go odsunac od tej sprawy w obawie o kolejne ukrywanie faktow ! ludzie to wasz jak i gminy majatek i tak nim tacy ludzie zarzadzaja !

  uklady ?

 10. Ja pikole przeciez to sa dzialeczki ze ledwo mozna namiot rozwinac a gdzie dopiero cos konkretnego wybudowac gdzie wy sie rzucaliscie z motykom na slonce niech parafia podaruje i tak samochody staja zeby isc na cmentarz a na skwerku piekna roslinnosc i niech sobie rosnie a co komus sie przysnilo o sprzedazy chyba my parafianie tez mamy cos do powiedzenia a nie tylko skladki skladki i nic wiecej niech chociaz jedna niedziela bylaby bez skladek a nie msze za pieniadze.

  • Akurat o składki do proboszcza pretensji mieć nie można. Jedynie do parafian. Wystarczy bowiem nie dawać! No, ale wtedy co inni, co księża, co proboszcz pomyśli! Wiec tak się kreci ta karuzela na całkiem sporej osi hipokryzji.

 11. A kto podrzuca Gminie zabe Remondis bo chce chapnac wszystko i tak bedzie radni nie pakujcie sie w obligacje bo bedzie po nas dobrze mowiTOMASZ DIDYMUS ma nosa.

 12. Głos wołającego na puszczy.
  Na „pięć” minut przed wyborami być za…. . A dalej trzeba sobie dospiewac. „Za” przy gasnącym mandacie.
  To „za” trzeba zapamiętać. Można było być przeciw, można było być przeciw….. ale „za”?

  • Dlatego każdy urzędnik i każdy radny powinien być ustawowo zobowiązany do odpowiedzialności finansowej, a nawet karnej za swoje decyzje. Przekonany jestem, ze nie oglądalibyśmy większości z obecnych, byłych i przyszłych kandydatów. Taki Darek np, gdyby mu przyszło trzy banki oddać za targowisko – ze wstydu zapadłby się pod ziemię, a nie tabliczki na pomnikach ze swoim imieniem umieszczał. I tyle byśmy go widzieli. Podobnie Dyzio, czy do wyborów by stanął gdyby taki Miecz Damoklesa nad głową mu zawisnąć miał? I tak dalej i tym podobni mądrale znikali by w niebycie, z dala od publicznego decydowania, gdzie ich miejsce. Oczywiście, lubiących uchodzić za inwestorów na medal dyletantów nie stać byłoby zarobić owych milionów, o których tak lekko, a bezmyślnie decydują dzisiaj, więc musieli by się ubezpieczać ( tak, jak czynią to wszyscy politycy i urzędnicy w UK np). Po takiej wtopie jak ta z targowiskiem, żadna firma ubezpieczająca nie udzieliłaby wiecej żadnego ubezpieczenia dyletantowi jednemu z drugim, pogoniłaby w siną dal spłat rat zaległych ubezpieczenia i mielibyśmy dwa w jednym: raz na zawsze spokój z dyletantami oraz pieniądze z powrotem w kasie miejskiej. Tymczasem, poprzebierani w garnitury, udekorowani kupionymi sobie za nie swoje pieniądze medalami, nawet z zarzutami, przez lata, dekady nawet, udają kogoś kim nie są i nigdy nie byli – kompetentnych, odpowiedzialnych, właściwych ludzi na właściwym miejscu, żądając szacunku i zaufania. Cytując pewnego mądralę – wszyscy won!

 13. …i aż boję się ostatnich 3 mcy władzy tych ludzi. Tyle można jeszcze zniszczyć tego,co jeszcze nie tknięte, dziewicze i ładne…Marzy mi się dłuuuugi urlop pana wiceburmistrza, nawet płatny z mojej kieszeni,byle by już nie działał,nie myślał,nie urządzał egocentrycznej manifestacji swoich pseudodokonań na rzecz naszej gminy… Szanowny Panie,może jest Pan chodzącą encyklopedią regułek i terminów urzędniczych z (irytującą mnie akurat) zdolnością przemawiania,ale to wszystko jest do wyuczenia,do sprawdzenia,do doczytania. Nigdy i przenigdy nie będzie Pan miał zdolności pozwalającej działać z patriotyczną miłością na rzecz naszej małej ojczyzny,a to jest konieczne i niezbędne do dobrego wykonywania zadań pracownika UMiG! Pracować tak,by w niedzielne popołudnie móc z czystym sumieniem spojrzeć ludziom w oczy na mszy w kościele czy rodzinnym spacerze po trzemeszeńskich ulicach i skwerach (tak pięknych dzięki Panu przecież)! O ile łatwiej jest uprawiać swoją prywatę od poniedziałku do piątku,a później zaszyć się w swoich stosunkowo dalekich,rodzinnych stronach…Jestem lokalną patriotką-Trzemeszno dla trzemesznian! I wszystkim pracownikom UMiG mieszkającym poza Trzemesznem też należy „podziękować”-niech się realizują i spełniają u siebie.

  • z samej pensji trudno wyzyc 5-6 kola z dodatkami musialbys dorzucic drugie tyle zeby ZREKOMPENSOWAC eghm no ten ….

 14. I Dziękujemy za te „zaporowe” ceny!!! W bardzo inteligentny sposób ksiądz proboszcz ratuje ostatnie skarby naszej gminy przed degradacją i zniszczeniem przez naszych włodarzy i to pod górnolotnym hasłem „rewitalizacji”….I piszę to ja-nie przeciwniczka, nie zwolenniczka,ale po prostu obywatelka Trzemeszna pokolenia 30 plus,matka Polka – wdzięczna lokalna patriotka…pozdrawiam.

 15. Masz racje ratuje ostatnie skarby sprzedajac je nie myslac o nic kassssa kasssssa kasssssa to jest ratowanie skkkkkkkkkkkkarbow….

 16. To teraz zróbcie tą drogę w Niewolnie !!!! Płace podatki bo moje auto niszczy drogi. . . , a kto zapłaci mi za to , że ta droga niszczy mi samochód !? Nowy chodnik jest ok, szkoda tylko że parkują na nim „Janusze” i rowerem znów na tą drogę.

   • Radni bezradni zaglądają na to forum, co więcej można mieć pewność, ze sledza na bieżąco. Ale żaden głosu nie zabierze i Ci nie odpowie. Drzewa gina, drewno ginie, nasad nowych nie widać, a bezradnych zobaczymy na jesień jak płaszczyć się beda o nasze głosy. Żadnemu z nich juz chyba ufać nie można z uwagi na ich bezradność i beznadziejność. Ale nie pozwólmy im odejść bezkarnie, niech oni beda obciążeni wykupem obligacji, skoro teraz chcą je emitować.

    • A teraz jeszcze obciążyli nas wysokimi dietami dla sołtysów! I Ty, Sławomirze Peno, chcesz burmistrzem zostać? Po glosowaniu nad dietami wychodzi na to, że mieli byśmy dynastię”Dyziów” i „Dyziu II” by nam miłościwie zapanował. Co to, to NIE! Wam wszystkim trzeba podziękować jesienią, skoro tak „dbacie” o publiczną kasę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj