Strona główna Różne Wybuch pożaru — jak się należy zachować?

Wybuch pożaru — jak się należy zachować?

630
0

Wybuch pożaru to zawsze bardzo stresująca i niebezpieczna sytuacja. Chociaż nikt z nas nie chce zakładać, że to właśnie my znajdziemy się w takim położeniu, warto jednak znać zasady bezpiecznej ewakuacji i tego, jak należy się zachować w sytuacji ryzyka.

Poniżej przedstawiamy w telegraficznym skrócie na co zwrócić uwagę oraz jak – jako właściciele budynku – możemy przygotować drogę ewakuacyjną by zapewnić bezpieczeństwo nam i naszym gościom. Zapraszamy do lektury.

Co należy wiedzieć o bezpiecznej ewakuacji?

Gdy przyjeżdżamy do nowego miejsca jak hotel czy pensjonat w pierwszej kolejności powinniśmy się zapoznać z zasadami postępowania w przypadku pożaru bądź ogłoszenia stanu ewakuacji z budynku. Znajomość rozmieszczenia wyjść ewakuacyjnych chociaż może się podczas pobytu wydawać czymś zbędnym, to w sytuacji pojawienia się ryzyka pozwala nam zaoszczędzić cenny czas i poświęcić go na wydostanie się z budynku.

Często w takich miejscach jak hotel zamontowany jest system wykrywania i sygnalizacji pożaru. Gdy usłyszymy więc sygnał alarmowy bądź samodzielnie zauważymy pożar należy niezwłocznie opuścić pomieszczenie jednocześnie informując o nim inne osoby przebywające na terenie budynku. Możemy wyjść na klatkę schodową i zaalarmować krzykiem. Dodatkowo wezwijmy straż pożarną zaraz po opuszczeniu budynku (numer alarmowy 112 lub 998). Powiadamiając straż musimy powiedzieć co i gdzie się pali a także czy zagrożeni są ludzie. Nie należy rozłączać się, dopóki dyżurny nie poinformuje nas o przyjęciu zgłoszenia, gdyż może mieć dodatkowe polecenia i pytania.

Ewakuacja po zewnętrznej stronie budynku z wykorzystaniem drabiny

Gdy ogień odciął nam drogę ucieczki należy ewakuować się po zewnętrznej stronie budynku za pośrednictwem drabiny ewakuacyjnej. Obowiązek jej montażu dotyczy każdego budynku, który ma przynajmniej dwie kondygnacje naziemne. Wówczas należy opuścić budynek z jej pomocą.

Rodzaje drabin jakie montowane są na budynku są różne. Mogą to być drabiny z koszem ochronnym (gdy długość drabiny przekracza 3 metry) bądź bez (gdy drabina jest krótsza niż 3 metry). Takie drabiny najczęściej posiadają specjalnie wyprofilowane stopnie a także stopień zejścia.

Będąc właścicielem bądź zarządcą budynku warto pomyśleć o montażu takich drabin jeszcze na etapie budowy budynku. Istnieje również możliwość ich montażu, gdy budynek został oddany do użytku (wówczas należy dokonać zgłoszenia robót budowlanych).

Drabiny mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów: aluminium, aluminium anodowanego, ze stali szlachetnej bądź stali ocynkowanej ogniowo.

Więcej o profesjonalnych drabinach przeczytasz na https://www.crynoline.pl/

O czym jeszcze pamiętać podczas ewakuacji?

Pamiętaj, że ewakuując się z budynku należy wyprowadzić dzieci i osoby niepełnosprawne. Jeśli masz taką możliwość zabierz ze sobą również dokumenty oraz niezbędne leki. Pod żadnym pozorem nie otwieraj okien, gdyż dopływ tlenu może wzmóc rozprzestrzenianie się ognia. Nie używaj wind w celu ewakuacji.

Gdy pożar odciął Ci drogę ucieczki znajdź pokój z oknem bądź balkonem w którym nie ma bezpośredniego pożaru i zamknij za sobą drzwi na klamkę. Jeśli masz możliwość zabierz ze sobą mokry ręcznik bądź koc wykonany z naturalnych materiałów, pod którym będziesz mógł się schronić.