Strona główna Różne Wraca temat „mieszkania plus”

Wraca temat „mieszkania plus”

5786
8

Wczoraj w Urzędzie Miejskim odbyło się spotkanie dotyczące udziału gminy w programie „Mieszkanie plus”. Uczestniczył w nim między innymi dyrektor regionalny Jerzy Frydlewicz z Polskiego Funduszu Rozwoju Nieruchomości – instytucji zarządzającej programem.

Poinformował on o nowych zasadach funkcjonowania programu. Obecnie może być realizowany jedynie w formule partnerstwa publiczno – prywatnego. Aby rozpocząć procedurę, należy sporządzić analizę efektywności przedsięwzięcia.

Takie opracowanie może być sfinansowane w 90% ze środków Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju pod warunkiem, że dotyczyć będzie inwestycji za minimum 20.000.000 złotych.

Gmina Trzemeszno planuje wybudowanie 40 – 50 mieszkań, co oczywiście nie będzie tyle kosztować. Możliwe jest jednak opracowanie takiej analizy wspólnie z innymi samorządami i takie właśnie rozwiązanie brane jest pod uwagę w trzemeszeńskim urzędzie.

O przystąpieniu do programu zadecyduje Rada Miejska. W 2017 roku gmina przeprowadziła wśród mieszkańców ankietę, mającą na celu rozpoznanie, jakie jest zainteresowanie potencjalnych uczestników programu. Z uwagi na upływ czasu, a także zmiany jakie zaszły w zasadach funkcjonowania programu, konieczne będzie powtórzenie ankiety – informuje D. Jankowski.

Tym razem nie będą już one anonimowe.

Przypomnijmy, że program „Mieszkanie plus” polega na wsparciu budownictwa mieszkaniowego na wynajem, adresowanego do średniozamożnych rodzin z możliwością wykupu w przyszłości. Formuła partnerstwa publiczno – prywatnego oznacza, że mieszkania wybuduje przedsiębiorca wyłoniony w ramach obowiązujących procedur. W przyszłości będzie oczywiście pobierał z tego tytułu czynsz.

Udział samorządu polega na przygotowaniu inwestycji i przekazaniu gruntów. Ma to obniżyć koszt budowy, a co za tym idzie, ma mieć wpływ na ceny mieszkań.

Wiceburmistrz zaznaczył, iż gmina cały czas monitoruje program i jest przygotowana do przystąpienia, a przyczyny opóźnień nie leżą po jej stronie. Wynikają one między innymi ze zmian, jakie wprowadzono w ostatnim czasie na szczeblu centralnym w zasadach funkcjonowania programu.

8 KOMENTARZE

  1. I znów p. Jankowski,nasza gmina jest zawsze przygotowana,oj tak ten Pan poprowadzi nas,targowisko,rewitalizacja placu kosmowskiego,a teraz wachlarz mieszkań itp. , itd.

  2. Rozumiem doskonale potrzebę ankietowania. Gmina musi wiedzieć czy sa chętni, ilu ich jest itp. Jednak powinno to działać w 2 strony. Osoby zainteresowane chciałyby trochę konkretów poznać. Przede wszystkim wysokość czynszu za metr kwadratowy i cenę ewentualnego wykupu. Ja akurat mam duże obawy przed partnerstwem publiczno prywatnym. Przecież to oznacza, że będą to prywatne mieszkania wybudowane tylko na gminnej ziemi. I taki właściciel ustali sobie czynsz jaki będzie chciał. Dlatego powtórzę – konkrety proszę.

  3. A ja dodam ,,picu , picu mój dziedzicu,, . Oferta niczym z reklam . Brak istotnych konkretów . Dlaczego ?
    To nie dotyczy Ciebie ani mnie lecz inwestora . Musicie zrozumieć że pozostajecie narzędziem do zbijania fortuny przez jednostki niezbyt uczciwe . Oczywiście każdy zrobi jak uważa i ma do tego prawo . Ja w cudowne bajeczki nie wierzę i w g…..no nie wchodzę !!!!

  4. „Wiceburmistrz zaznaczył, iż gmina cały czas monitoruje program i jest przygotowana do przystąpienia, a przyczyny opóźnień nie leżą po jej stronie.” Przecież w gminie brak osoby, która by się tym interesowała. Panowie są bejmy do zarobienia – z tym tematem uporacie się przed „ostatnim dzwonkiem”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj