Strona główna Różne Widok Trzemeszna z początku XX wieku

Widok Trzemeszna z początku XX wieku

5991
12

Dziś kolejna, historyczna ciekawostka. Prezentujemy unikatową pocztówkę Trzemeszna, prawdopodobnie nigdzie dotąd niepublikowaną.

Została wysłana 17 września 1911 roku z Trzemeszna do Gąsawy przez ucznia naszego gimnazjum Józefa Wróblewskiego. Jak można zauważyć, zaznaczył on na zdjęciu dom, w którym mieszkał w tym czasie.

Kartka znajduje się w zasobach Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. Wiąże się z nią ciekawa, a jednocześnie tragiczna historia.

Bardziej szczegółowe informacje, w tym o osobie nadawcy, zamieścimy niebawem, po otrzymaniu kolejnych materiałów.

12 KOMENTARZE

   • To prawda. Nie ma konnych wozów, a kocie łby zamieniono na nowocześniejszą wówczas kostkę. Ale czy domy aż tak się zmieniły? Na tym zdjęciu na pewno ten pierwszy z prawej, a pozostałe? Również ten, gdzie było kino, ale tu już przypadek losowy zdecydował.

    • Spora część dawnych, zabytkowych domów poznikała. Komuna siermiężna, „fachowcy”, „dziki kapitalizm” lat dziewięćdziesiątych i wczesnych XXI wieku, ogólna kultura społeczna, szacunek do własnej historii i zabytków, majętność społeczeństwa, pęd do „nowoczesności”, kompleks niższości, zapewne wiele jeszcze innych ogólnospołecznych, jak i indywidualnych powodów takiego zaniedbania, bezpowrotnej utraty, zapomnienia. Tylko widokówki przypominają widok, ale i ludzi, którzy nie byli tak „nowocześni”, ale być może znacznie lepsi?

    • Zastanawia mnie jeden szczegół. Po prawej stronie, jeśli się nie mylę, widać ulicę Wiosny Ludów. Teraz pytanie, czy w tym czasie istniał budynek w którym obecnie mieści się Poczta Polska? Jeżeli tak, to dlaczego autor pocztówki pominął go?

 1. Treść takiej kartki jest źródłem wiedzy historycznej. Nie tej podręcznikowej, ale tej dotyczącej życia codziennego ówcześnie żyjących ludzi. Dle mnie są to interesujące informacje. Czekam na informacje o nadawcy pocztówki.

 2. A dzisiaj idealizm chęć posiadania jak najwięcej i ludzie nie widzą że czym więcej mają tym więcej bdą chcieli takie uzależnienie aż w końcu sadysfakcji nie będzie tylko rzeczy na utrzymaniu pozostaną i w ten sposób zaczynają się nam problemy pozdro dla kumatych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj