Strona główna Polityka Walka o świetlicę zakończona sukcesem

Walka o świetlicę zakończona sukcesem

2361
35

Cytrynowo jest jedynym sołectwem w naszej gminie, które nie posiada świetlicy wiejskiej. Inwestycja ta była wpisana do tegorocznego budżetu, jednak przy konstruowaniu ostatniej uchwały o zmianach w budżecie została skreślona. Jak zapewniał burmistrz, miało to być tylko przesunięcie w czasie do przyszłego roku, gdyż nie ogłoszono jeszcze naboru wniosków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Gmina liczyła na dofinansowanie budowy właśnie z tego źródła. Do ostrej wymiany zdań doszło już w czwartek na obradach połączonych komisji Rady Miejskiej.

Jak stwierdził asystent burmistrza Michał Michalak, sołectwo wie o przesunięciu inwestycji i nie wyraża sprzeciwu. Po tych słowach przewodniczący RM Sławomir Peno wyszedł z sali obrad. Gdy wrócił oświadczył, iż rozmawiał z sołtysem Cytrynowa, który nie wie nic o skreśleniu inwestycji. Zarzucił asystentowi kłamstwo. M. Michalak trwał jednak przy swoim twierdząc, że w takim razie oczekuje konfrontacji.

Komisje miały jednak za zadanie tylko zaopiniowanie projektu uchwały. Sesję zaplanowano na poniedziałek 7 sierpnia. Przed jej rozpoczęciem konieczne było jednak ponowne zwołanie komisji. S. Peno złożył bowiem poprawkę do uchwały, polegającą na wprowadzeniu 230.000 złotych na budowę świetlicy w Cytrynowie. W imieniu burmistrza, który przebywa na urlopie, wypowiadał się jego zastępca Dariusz Jankowski.

Jak podkreślił, nikt nie zamierza rezygnować z tej inwestycji tym bardziej, że świetlice wiejskie są priorytetem burmistrza Krzysztofa Derezińskiego. Planuje on nawet budowę nowych tam, gdzie już istnieją tego typu obiekty. Według wiceburmistrza decyzja o wstrzymaniu inwestycji ma charakter pragmatyczny i wynika tylko z faktu, iż nie ma jeszcze naboru wniosków w ramach PROW. Ma on być ogłoszony na przełomie roku, tak więc zasadnym byłoby zaczekanie i skorzystanie z dofinansowania.

Jeśliby jednak realizować budowę w tym roku to trzeba zdawać sobie sprawę, że będzie ona musiała być sfinansowana w 100% ze środków gminy. W podobnym duchu wypowiadali się niektórzy radni. Grzegorz Koperski zaznaczył, iż nigdy nie był i nie będzie przeciwny budowie świetlicy w Cytrynowie tym bardziej, że był na zebraniu sołeckim w tej miejscowości, które odbywało się w mieszkaniu sołtysa.

Według radnego tak być nie powinno, ale zasadnym jest poczekać kilka miesięcy i skorzystać z zewnętrznych środków. Tadeusz Pawlak również deklarował się jako zwolennik budowy. Wątpił jednak, czy w tym wypadku jest szansa na zakończenie jej w tym roku. Trzeba zrobić projekt, ogłosić przetarg i może się okazać, że i tak inwestycja będzie ukończona dopiero w roku przyszłym. Stąd również apelował o powstrzymanie się i podjęcie próby uzyskania dofinansowania.

Na pytanie prowadzącego obrady komisji Daniela Bisikiewicza, czy dokumentacja jest gotowa, M. Michalak odparł, że jest w trakcie opracowywania.

W obradach uczestniczyli także sołtys Cytrynowa Jerzy Kaptur oraz członkowie rady sołeckiej – Roman Król i Magdalena Pietrzak, która zabrała głos w imieniu sołectwa. Według niej, asystent burmistrza był w ich sołectwie w tym roku i stwierdził, że wniosek o dofinansowanie został złożony i będzie rozstrzygnięty w sierpniu lub wrześniu.

Okazuje się teraz, iż taki wniosek nie został nawet złożony. ”Prosimy więc o świetlicę” – zakończyła M. Pietrzak.

Asystent burmistrza potwierdził, że takie słowa mogły paść, ponieważ urząd opierał się na harmonogramie Ministerstwa Rolnictwa, które jest odpowiedzialne za wdrażanie PROW. Z opublikowanego na początku roku harmonogramu wynikało, iż nabór wniosków odbędzie się najpóźniej w trzecim kwartale. Termin ten został jednak przesunięty.

W głosowaniu przewagą jednego głosu poprawka zyskała akceptację radnych. Zagłosowali za nią: Renata Wiśniewska, Maria Sobieszak, Zbigniew Matelski, Sławomir Peno, Daniel Bisikiewicz, Maciej Dalewski. Przeciwni byli Maria Dziel, Grzegorz Koperski, Tadeusz Pawlak, Mieczysław Chojecki, Ludwik Macioł.

Była to wciąż tylko opinia komisji. Ostateczna decyzja miała zapaść chwilę później, tj. na sesji. Sprawa wydawać by się mogła przesądzona, jednak nieoczekiwanie przybrała inny obrót. Krótko przed zakończeniem komisji, a rozpoczęciem sesji, na salę obrad wszedł radny Przemysław Woźny. Od tego momentu w obradach uczestniczyło 12 radnych, co w przypadku zagłosowania przez P. Woźnego przeciw poprawce dawałoby równą liczbę głosów.

W tej sytuacji poprawka mogła przepaść, ponieważ do jej przegłosowania wymagana jest większość. Okazało się, że rzeczywiście P. Woźny zagłosował przeciwko, ale krótko przed głosowaniem na salę wszedł Kacper Lipiński, który poparł propozycję. Tak więc poprawka została przegłosowana.

Cytrynowo może więc oczekiwać świetlicy w swoim sołectwie.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

35 KOMENTARZE

 1. A to kuglarze z naszych radnych. Pan Przewodniczący Rady przeszedł sam siebie w kuglowaniu. I Nie Miał Racji. Rację miał Pan Michalak. My zapłacimy z kasy Gminy a przez harcowników nie dostaniemy z zewnątrz kasy.
  Panie Peno, wstydź się!

 2. Wynika z tego, że to byłaby próba uzyskania dofinansowania.Czyli nic pewnego.W tej sytuacji, powstrzymałaby się od ataków na p.Peno. Cytrynowo zasługuje na świetlicę,a Peno,robi dobrą robotę.W takiej sytuacji, można ciągle odkładać inwestycje na wieczne nigdy.

 3. Ilu mieszkańców ma Cytrynowo? 50? Niech sami zbudują za swoje. 5min i są w Trzemesznie. Dlaczego Trzemeszno nie ma swietlicy? Każdy buduje się byle jak. I tylko miasto na tym traci.

  • Powinno jak już być. Połowe daje miasto na budowę, a drugą cześć mieszkańcy. Wtedy ciekawe czy świetlica potrzebna. I tak ze wszystkimi swietlicami.

  • INNE WIOSKI MAJA BO WALCZA O TO A PLACZKOWO SPI ITAKIGO SOLTYSA MAJA JAK MAJA TO MAJA G….CYTRYNOWO NIE ODPUSZCZAC JAK MAJA NA KAMERY CO G…. DAJA PO NOCACH ROBIA CO CHYCA DEMOLUJA WSZYSTKO.

    • Bo nie są tak zorganizowane i zżyte, a po drugie liczy się oddany elektorat…
     Jedna rzecz nie powinna uciec naszej uwadze – radni pobierają diety, dieta z definicji powinna byc swego rodzaju rekompensatą za czas poświęcony na uczestnictwo w pracach rady, komisji (osobiście jestem przeciwny płaceniu jakichkolwiek pieniędzy radnym), a skoro tak, to gdzie się szwendał radny-bezradny Woźny, że przybył aż tak spóźniony? Czy przybył, jako znana marionetka burmistrza, „na telefon”? Podobne pytanie do (bez)radnego Lipińskiego, nie wstyd Tobie brać kasy za udział w posiedzeniach, na które się spóźniasz nasz reprezentancie?
     To zachowanie radnych nie powinno zostać zapomniane w przypadku ewentualnego ponownego kandydowania obu.

 4. Nie kupowac Alumnatu i bedzie na swietlice nie jestem z tej bajki ale chyba tej wiosce sie tez cos nalezy buduje sie sale gimnastyczne swietlice to ta wioska chyba tez nalezy do naszej gminy .

 5. Radni ze wsi wstyd. A gadanie o być może dofinansowaniu między bajki włożyć. Co nie które wioski,druga świetlica a Cytrynowo bez. Pani Dziel ma wszystko a my w Cytrynowie nic. Brawo Radni z wiosek i ta wasza hipokryzja. Tylko przyjedźcie do nas z burmistrzem jak będą wybory to wam wtedy wygarnę, obiecywaliście złote góry . A asystent burmistrza przebił wszystkich . Po co on tam siedzi i za ile ? Burmistrz nie ma własnego zdania ? Dziękuję radnym z miasta i p.Dalewskiemu on nas jedyny poparł.Szacunek i pozdrawiam.

  • Co to za poparcie p.Dalewskiego jak on w swojej wiosce ma syf jakich malo lampy potrzaskane pobocza zarastaja tym niech sie zajmie i monitoruje przeciez na niego glosowalim i co mamy gowno nawet chodnika wstyd wstyd wstyd panie radny………..

 6. W Płaczkowie też nie mają świetlicy i żyją. W Szydłowie mają ale korzystają tylko osoby, które są wokół zainteresowania p. Sołtys..

 7. Brawo Magda mogłaś ostrzej im wygarnąć. Walczyć trzeba o swoje
  za chwile przylecą żeby na nich głosować. Ja im k…..a zagłosuje……..

 8. Brawo Panie Peno 🙂 Nadaje się Pan na burmistrza, walczy Pan zawsze o prawdę. Co kogo interesuje kto z kim w rodzinie jest. Prawda Michalaka ( kłamce ) w oczy boli.. takim trzeba zawsze dowalać. Pasujesz Michalak razem z Derezińskim tylko na taczkach was wywieść. Burmistrz wstydu nie ma powinien oddać miejsce osobie, która od dawna na to zasługuje, która jest za ludźmi i zawsze jest w pracy i robi wszystko w czynie społecznym, a nie wymyśla nie stworzone choroby… trzymamy kciuki za świetlicę. 🙂

 9. Może i się należy ta świetlica. Ale chodnik też by mógł być.A nie wspomnę o zatoczkach przy przystankach. Wstyd 21 wiek a tu dzieci ze szkoly nie mogą normalnie wysiadac z autobusu bo jest nie bezpiecznie. A oni się tylko martwią o świetlicę czy będzie czy nie. BĘDZIE TO BEDZIE NIE TO NIE. MARTWCIE SIĘ TEZ O DZIECI.

 10. Panie Peno,populizm sięga zenitu,skoro można uzyskać środki unijne to dlaczego się tego nie robi,tylko trzaskać inwestycje i to pewnie z kredytu ,to jest taka Pana postawa gospodarności którą akceptujesz i tak nie będziesz burmistrzem bo nie masz pojęcia, tylko populizm w twojej główce i rządza być burmistrzem

 11. Zobaczcie co wygaduje ten niespełniony z-ca Jankowski będą budować świetlice tam gdzie nawet już są,to jest gospodarka a budynki po zlikwidowanych szkołach niszczeją,idż człowieku do Mogilna i tam takie wprowadzaj rządy

 12. Tam na zdjęciu jest ten facet odpowiedzialny za wyrzniecie drzew w naszej gminie? Ten, co miał kogoś z rodziny w urzędzie władnego wydawać pozwolenia na wycinkę? Aktywny publicznie, może niech na burmistrza startuje?

  • Nie czuwal nad wyrznieciem drzew tylko nad bezpieczenstwem mieszkancow ile jest drzew do usuniecia starych chorych i pustych w srodku gdzie zagrazaja bezpieczenstwu przejedz sie po gminie to zobaczysz.

   • Nie pisałem, że nad czymkolwiek czuwał. Chyba jedynie nad własną kiesą.
    Nie opowiadaj banialuków, bo padają drzewa chore – z tym , że gorzej upłynnić drewno i mniej jego – oraz zdrowe zupełnie, nikomu nie wadzące, np.w szczerym polu przy polnej drodze.

 13. Gmina nie myśli . Rozpoczyna się rok szkolny. Taki chodnik by się przydał, ponieważ dzieci te starsze , młodzież i my starsi bez samochodów bezpiecznie byśmy mogli dojść do domu. Cytrynowo też nie popisało się tym pomysłem.

  • Liczy się elektorat, nie piesi. Dziecko poprze Dyzia w wyborach? A taki drwal-barbarzyńca, co oszpeca miasto i gminę wycinkami musi dobrze z burmistrzem żyć, inni, najbardziej aktywni chcą się mieć gdzie spotykać, gdzie wypić, gdzie potańczyć, gdzie osiemnastkę wyprawić dzieciom swoim. taka wioskowa „elyta”. Za świetlicę całymi rodzinami Dyzia poprą. A dzieci? Niech uważają na drodze. Tyle lat chodnika nie było, znaczy nie musi być.

 14. Świetlica przed chodnikiem?????? Radni rozważcie to z rozmysłem. Tu chodzi o bezpieczeństwo ludzi. Świetlica może poczekać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj