Strona główna Różne W ekologii ważna jest edukacja

W ekologii ważna jest edukacja

1525
4

Uczniowie wszystkich szkół z terenu naszej gminy biorą udział w akcji „Segregacja”, w ramach której zwiedzają Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Lulkowie. Dzisiaj zakład zwiedzali uczniowie klas trzecich Szkoły Podstawowej nr 1. Mieli okazję zobaczyć między innymi linię sortowniczą, kompostownię, biogazownię, a także działanie wielkich maszyn do rozdrabniania odpadów wielkogabarytowych i kompostu.

Głównym jednak celem wyjazdu było uświadomienie młodym ludziom, jak ważne jest postępowanie z odpadami u źródła ich powstawania. Mówiła o tym oprowadzająca dzieci po zakładzie Ewa Menz – zastępca kierownika Zakładu Zagospodarowania Odpadów.

Ostatnia część wizyty odbyła się w salce edukacyjnej. Uczniowie dowiedzieli się tam między innymi o tym, jak w praktyce wykorzystuje się surowce pochodzące z recyklingu.

Akcja „Segregacja” prowadzona jest przez spółkę Remondis Aqua Trzemeszno w ramach umowy zawartej z gminą Trzemeszno na odbiór odpadów. Zawarte w niej zapisy zobowiązują przedsiębiorstwo do działań edukacyjnych na rzecz podniesienia świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży.

4 KOMENTARZE

 1. Przy okazji mogli pokazać dzieciom ile niepotrzebnych śmieci tworzą obecni kandydaci na burmistrza, prezydenta lub radnych. Szału dostanę od tych ulotek i bannerów.

 2. Dzień dobry,
  brawo, brawo i jeszcze raz brawo !
  Tylko edukacja może być szansą na poprawę tej katastrofalnej sytuacji -zaśmiecania całego świata.
  Prawda jest bolesna: dzisiejsze pokolenie „śmieciarzy”- ludzi nie widzących niczego złego w wypluwaniu gumy na chodnik, rzucaniu niedopałków na trawnik, pakowaniu zakupów w codziennie nowe reklamówki(walające się potem po całym mieście), pijących kupowaną w plastikowych butelkach,a nieróżniącą się niczym od tej z kranu, wodę(po której pustych opakowań leży w lesie więcej niż grzybów), jeżdżących 20 letnimi trupami-trucicielami, z przeglądem możliwym do załatwienia tylko po znajomości, godzący się na „oddychanie” emitowanymi rok w rok, przez Paroc setkami ton fenolu, amoniaku, dwutlenku węgla i dziesiątkami innych trucizn, wywożący poremontowe odpady do lasu i palący w kotłach i piecach starymi meblami, butami, plastikowymi butelkami i miałem najgorszego sortu- MUSI WYMRZEĆ. Ich mentalności nie da się już zmienić, a ich samych niczego nauczyć. Ich do przestrzegania prawa można co najwyżej próbować ZMUSIĆ: karami, mandatami, ostracyzmem społecznym.
  Tylko następne pokolenia, dla których dbałość o środowisko będzie oczywista i tak samo ważna jak praca, zdrowie i rodzina może być ratunkiem dla tej zatrutej planety
  Takie wycieczki powinny być OBOWIĄZKOWE dla wszystkich uczniów, na każdym poziomie edukacji.
  Pozdrawiam
  TDi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj