Strona główna Kultura W Domu Kultury o Powstaniu Wielkopolskim

W Domu Kultury o Powstaniu Wielkopolskim

1737
0

Wczoraj minęła 104. rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego, w którym nie zabrakło również bohaterskich trzemesznian. Wzięła w nim udział m.in. kompania pod dowództwem majora Władysława Wleklińskiego. Trzemesznianie walczyli też na innych odcinkach powstania.

O tym jak doszło do jego wybuchu, jaka była droga trzemeszeńskiej kompani, można było dowiedzieć się wczoraj na spotkaniu w Domu Kultury. Opowiadali o tym przedstawiciele Fundacji „Kierunek Kultura” – Andrzej i Dariusz Leśniewscy.

Odczytano też kilka wspomnień trzemeszeńskich powstańców, bezpośrednich uczestników tych zdarzeń. Wydarzenie rozpoczęła projekcja krótkometrażowego filmu „Jak Wielkopolska Wywalczyła Wolność – Powstanie Wielkopolskie” pochodzącego z kanału Hardkorowa Historia.

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku rocznica ta trafiła do kalendarza świąt państwowych jako Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

Wczorajsze spotkanie nie było jedynym punktem trzemeszeńskich obchodów. Na czwartek zaplanowano m.in. znakowanie kolejnych grobów powstańczych oraz składanie kwiatów w miejscach upamiętniających to wydarzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj