28 marca uczniowie z trzemeszeńskiego gimnazjum i liceum – biorący udział w projekcie „Uczeń online” – wraz z przedstawicielami szkół z Ostrowa Wlkp., Gniezna i Skórzewa uczestniczyli w zajęciach na Wydziale Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Wizyta w Collegium Historicum rozpoczęła się wykładem p. dr hab. Izabeli Skórzyńskiej pt. „Miasto: przestrzeń historii, przestrzeń kultury„. Po wykładzie odbyły się zajęcia warsztatowe. Gimnazjaliści udali się na warsztaty poprowadzone przez p. dr Justynę Budzińską pt. „Place, kina, teatry, galerie – o tym dlaczego w mieście potrzebna jest strefa kultury”. Celem tych zajęć było m.in. ukazanie dziejów muzeów i galerii oraz ich funkcji na przestrzeni wieków. Uczniowie próbowali także zaprojektować swoją własną galerię. Licealiści natomiast wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez p. dr Anitę Napierałę zatytułowanych „Dzielnice, osiedla, getta – o podziałach przestrzeni miejskiej i zamieszkujących ją społecznościach.” Tutaj z kolei jednym z zadań było zaprojektowanie miasta.
Na koniec wizyty uczniowie zostali oprowadzeni przez panów dr. hab. Konrada Białeckiego i dr. hab. Jakuba Wojtkowiaka po będącym przykładem architektury socrealizmu gmachu Collegium Historicum. Budynek ten ma jednak dłuższą niż od 1945 r. przeszłość – w XIX w. mieściła się w nim pruska intendentura, przed II wojną światową gmach znajdował się w posiadaniu Wojska Polskiego (rozpracowywano tam tajemnice szyfru enigmy), a po odbudowie ze zniszczeń wojennych ulokowano w nim Komitet Wojewódzki PZPR. I właśnie po zakątkach związanych z gmachem KW PZPR zostali oprowadzeni uczestnicy projektu. Z fascynującej opowieści p. dr. hab. Konrada Białeckiego można było dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat działalności władz PRL-u, zobaczyć, gdzie znajdowało się biuro I sekretarza KW, zwiedzić miejsca w których odbywały się narady i egzekutywy oraz zobaczyć w jaki sposób można było niepostrzeżenie opuścić budynek. Warto dodać, że w przyszłym roku Wydział Historyczny przeniesiony zostanie na Morasko. Była to więc być może jedna z ostatnich okazji zobaczenia budynku wraz z jego ciekawymi zakamarkami.
Z projektem „Uczeń Online” wiąże się także niedawny sukces Diany Staszewskiej z klasy II a Gimnazjum w Trzemesznie. Diana została bowiem laureatką VI edycji konkursu „Wrzuć kurs””, organizowanego cyklicznie dla uczniów uczestniczących w projekcie. W konkursie udział wzięli uczniowie z 54 szkół w całej Polsce. Konkurs polegał na opracowaniu kursu multimedialnego na platformie supermemo.net. Diana ukończyła kurs dotyczący nauki czasu present continuous i otrzymała wyróżnienie wraz z nagrodą w postaci słuchawek multimedialnych.
(M.A)
a Piotrusia nie bylo z nimi ?
Jestem ciekaw gdzie Ci ludzie prace znajda po historii ? chyba ze na prezydenta albo burmistrza 🙂