Strona główna Kultura Uczczono „Cichego Bohatera”

Uczczono „Cichego Bohatera”

2006
12

„Polska była, jest i będzie!” – wołał katowany przez Niemców we wrześniu 1939 roku Wojciech Bąk z Kozłowa. Te słowa stały się swoistym mottem wczorajszych obchodów upamiętniających tego wielkiego patriotę, rozpoczętych mszą świętą w kościele w Jastrzębowie.

Główna uroczystość miała jednak miejsce w Kozłowie, gdzie odsłonięto pamiątkowy obelisk. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz samorządowych, instytucji z terenu gminy, szkół, stowarzyszeń oraz zuchy i harcerze.

Na wstępie wiceburmistrz Dariusz Jankowski przybliżył ideę i historię upamiętnienia Wojciecha Bąka. Jego sylwetkę przedstawiła sołtys Kozłowa Jadwiga Kędzierska.

W trakcie uroczystości Marek Bąk odebrał Medal Honorowego Obywatela Gminy Trzemeszno, przyznany pośmiertnie jego dziadkowi. Poświęcenia obelisku dokonał proboszcz parafii Kruchowo i Jastrzębowo ksiądz Ryszard Skrzypczak. Odbyło się też symboliczne posadzenie drzew pamięci.

Wojciech Bąk określany jest często „ Cichym Bohaterem”. Ma to swój początek w pracy pt. „Cichy bohater – sołtys Kozłowa: Wojciech Bąk”, przygotowanej przez młodzież Gimnazjum nr 4 im. Polskich Noblistów w Gnieźnie. Uczniowie złożyli to opracowanie w ramach projektu pt. „Kamienie pamięci – z modlitwą ojczyźnie 1939-1989”, ogłoszonego przez Instytut Pamięci Narodowej.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem |TUTAJ|. Delegacja gnieźnieńskiej szkoły była również obecna na wczorajszych uroczystościach.

Przed rozpoczęciem obchodów złożono kwiaty na grobie Wojciecha Bąka na cmentarzu w Strzyżewie Kościelnym.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

12 KOMENTARZE

    • jego poswiecenie poszlo na marne i tak niemcy przyszli do Polski , a obecni na uroczystosci z ratusza sie do tego przyczynili nie maja honoru , wstydu , godnosci jako Polacy nie wspomnu ,ze sa wsrod nich historycy

  1. Piękna uroczystość. Dobrze że były i dzieci i młodzież na tej lekcji patryotyzmu. A piękny przykład takiego wychowania daje nowa dyrektor szkoły Numer 1. Bo tam też była a nie mieszka w Trzemesznie a jednak była i przyjechała.

  2. Cześć i chwała cichym bochaterom! Takim bochaterom jak Bąk powinno w całej Polsce budować pomniki i nazwać szkoły . My młodsze pokolenie nie możemy pozwolić aby smierc tych bochaterôw poszła na marne .

  3. Dbanie o wychowanie patriotyczne i edukacja historyczna zawsze była w Szkole nr 1 na wysokim poziomie. To zasługa pań :J. Pietz, B. Jankowskiej i pani dyrektor K. Kwaśniewskiej oraz niezapomnianego pana dyrektora W. Dobersztyna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj