Strona główna Polityka Uchwalono budżet na 2024 r.

Uchwalono budżet na 2024 r.

3478
34

Na wczorajszej sesji Rada Miejska, po raz ostatni w swej kadencji, uchwaliła przyszłoroczny budżet. Zaplanowano w nim dochody w wysokości 86.176.890 zł oraz wydatki w wysokości 88.185.661 zł. Deficyt ma być sfinansowany z wolnych środków oraz zaciągniętych pożyczek i kredytów.

Największą z planowanych inwestycji ma być przebudowa trzemeszeńskich ulic – 22 stycznia 1863 r., Piastowska, Dworcowa, Krańcowa, Działkowa, Przemysłowa, Kopernika, Prusa i Mickiewicza. Ogólne koszty tego zadania to 8.000.000 zł, przy czym gmina poniesie wydatek tylko 400.000 zł. Reszta zostanie pokryta z rządowego programu Polski Ład. Z tego samego programu ma być dofinansowana budowa drogi wraz z oświetleniem w Brzozówcu. To zadanie wyceniono na 2.000.000 zł, a wkład własny gminy to 50.000 zł.

Gmina zamierza też zrealizować dwa przedsięwzięcia wspólnie z powiatem. Ma to być budowa chodników w Gołąbkach (udział gminy 300.000 zł) oraz przy ul. Wyszyńskiego (udział gminy 275.000 zł). W tych przypadkach oba samorządy pokryją koszty po połowie.

Zaplanowano też 350.000 zł na wkład własny zakupu samochodu gaśniczego dla OSP w Trzemesznie. Wiele mniejszych zadań ujęto w ramach funduszy poszczególnych sołectw i osiedli.

Temat przyszłorocznego budżetu nie wywołał większej dyskusji. Na początku przewodniczący RM Benedykt Nitka zauważył, że nie jest to z pewnością budżet marzeń. Sugerował jednak przyjęcie go na dzisiejszej sesji. Jak tłumaczył, gdyby wpisać więcej zadań inwestycyjnych, należałoby skorzystać z kolejnych kredytów, co zwiększy dotychczasowe zadłużenie. Poza tym, przyszły rok niesie wiele niewiadomych. Są nimi m.in. zapowiadane podwyżki dla nauczycieli i trudno powiedzieć jakie wywołają one skutki dla budżetu gminy. Według przewodniczącego, w trakcie roku konieczne będą zmiany uchwały budżetowej.

Renata Buzała dopytywała o remont ulicy Piastowskiej. Zauważyła, że od kiedy została radną wnioskuje o tę inwestycję, która co roku przesuwana jest na rok następny. Burmistrz Krzysztof Dereziński zwrócił uwagę, że ulica ta znalazła się we wspomnianym wyżej zadaniu, które ma być realizowane z Polskiego Ładu. B. Nitka był w tej sprawie mniejszym optymistą zauważając, iż będzie to pewne dopiero, gdy dofinansowanie pojawi się na koncie gminy. Radna wyraziła też zadowolenie z zaplanowania środków na stypendia artystyczne, choć zauważyła przy okazji, że przeznaczono na nie mniejszą kwotę niż w mijającym roku.

Kacper Lipiński pytał, czy zaplanowano wzrost wynagrodzeń dla urzędników. Zaznaczył jednocześnie, że nie pyta o kierownictwo, gdyż te osoby otrzymały znaczne podwyżki. Stwierdził, iż w obliczu wzrostu wynagrodzeń za chwilę większość może zarabiać najniższą krajową. Coś będziemy musieli z tym zrobić, zauważył radny. Będziemy musieli albo nie będziemy musieli – odparła skarbniczka Jolanta Dzięcielak. Zawsze jest inne wyjście dla pracowników, dodała.

Według K. Derezińskiego podwyżki dla szeregowych pracowników były, choć nie dla wszystkich i nie w równej wysokości. Zauważył też, że wynagrodzenie musi być zróżnicowane w zależności od odpowiedzialności na danym stanowisku.

K. Lipiński przypomniał też o rozpoczętej przed kilku laty inwestycji w OSP. Przyznał, że początkowo był sceptyczny tej budowie z uwagi na możliwości budżetu. Wspomniał o spotkaniach ze strażakami, na których obiecywano im chociaż minimalne środki na ten cel. Jak tłumaczyła J. Dzięcielak, na ten cel nie zaplanowano żadnych środków. Zadanie to zostało przesunięte na 2025 r. Poinformowała jednak, że oprócz wspomnianego samochodu gaśniczego planuje się w OSP remont dachów i zakup aparatów ochrony dróg oddechowych. Według burmistrza zadania te były uzgodnione i zaakceptowane przez władze trzemeszeńskiej jednostki.

Innego zdania na temat rozpoczętej budowy był B. Nitka. Stwierdził, że w obecnej sytuacji ta inwestycja to przerost możliwości budżetowych i należy się zastanowić czy w ogóle ma sens. Daniel Bisikiewicz wyraził zadowolenie z zapisania w budżecie środków na wkłady własne dla organizacji pozarządowych.

Ostatecznie za przyjęciem budżetu zagłosowało 9 radnych – Agnieszka Bartz, Daniel Bisikiewicz, Benedykt Nitka, Renata Buzała, Piotr Kołodziejczak, Grzegorz Koperski, Rafał Nawrocki, Renata Wiśniewska, Tadeusz Pawlak. Przeciwni byli – Maciej Dalewski, Kacper Lipiński, Piotr Lewandowski, Dominik Woźniak. Nieobecni – Magdalena Laskowska i Marcin Jakubiak.

Po głosowaniu K. Dereziński podziękował radnym za przyjęcie budżetu. Wyraził przy tym zadowolenie, że zapisano w nim spore środki zewnętrzne.

34 KOMENTARZE

  • na dabrowskiego juz nie jezdze tam juz wkręty i gwozdzie ludzie sypia zeby im nie chapac domow – szkoda opon wulkanizacja 40 zl od kola

  • Bo działkowa remontują enty rok z rzędu. Poczeka trochę pomydlą oczy i znów w planach bedziw dąbrowskiego. Idąc na działki można dosłownie połamać nogi

 1. Przebudowę Przemyslowej to powinna finansować krochmalnia przecież ta droga jest w opłakanym stanie tylko przez ciężarówki które tam dojeżdżają

  • Pan redaktor jest niebywałym optymistą pisząc:
   „Największą z planowanych inwestycji ma być przebudowa trzemeszeńskich ulic – 22 stycznia 1863 r., Piastowska, Dworcowa, Krańcowa, Działkowa, Przemysłowa, Kopernika, Prusa i Mickiewicza. Ogólne koszty tego zadania to 8.000.000 zł, przy czym gmina poniesie wydatek tylko 400.000 zł. Reszta zostanie pokryta z rządowego programu Polski Ład.”

   Nie w ramach uszczypliwości a realnej oceny FAKTÓW:
   1. Co oznacza słowo przebudowa? Mieszkańcy nastawiać się mają na gruntowną przebudowę całych ulic ( jezdni, chodników i poboczy) czy tylko na wylanie asfaltu na jezdni, co w żaden sposób nie jest przebudową a jedynie remontem. Wysuwam te przypuszczenie po tym ile gmina zapłaciła za przebudowę trzech ulic przylegających do ul. Wyszyńskiego. Jak dobrze pamiętam to coś około 5 milionów. Co by nie powiedzieć tam zostało to faktycznie przebudowane i widać zmiany dla wszystkich użytkowników tych ulic. Drogo bo drogo ale temat tych ulic jest zamknięty na długie dekady (o ile wykonano wszystko zgodnie z założeniami projektowymi).
   2. W analogii do pierwszej kwestii warto zadać pytanie. Skąd przekonanie, że 8 milionów wystarczy na wszystkie te ulice a jest ich naprawdę sporo? Wysuwam tę wątpliwość po jakże „bogatych” doświadczeniach Gminy Trzemeszno z projektem „Przebudowy budynku Mickiewicza 33 na urząd”. Tam też już kreślono fantastyczne wizje a jak się skończyło? Zrobiono przetargi, które zweryfikowały szybciutko te wybujałe fantazje. Także używanie sformułowania „przy czym gmina poniesie wydatek tylko 400.000 zł” jest próbą zaklinania rzeczywistości. Oby tak się stało jak Pan pisze. Tylko, żeby za te pieniądze wykonano coś z głową a nie tak jak z PKP. Kilka lat temu gruntownie przebudowane zostały perony tylko po to, aby teraz zostało to znowu gruntownie przebudowane. W kasie pustki więc gminy nie stać na takie popisowe (nie łączyć w żaden sposób z PO i PiS) inwestycje przed wyborami. Należy każdej złotówce przyglądać się trzy razy (jak nie więcej) a nie wydawać w sposób bezmyślny. Ostatnie doświadczenia wskazują, że do momentu, kiedy nie jest zrealizowane i rozliczone przedsięwzięcie nie można mówić o czymś, że coś się zadzieje.
   3. Skąd pewność, że nowa władza centralna będzie w stanie kontynuować zobowiązania podjęte przez poprzedników?

 2. A te rondo na Mickiewicza w końcu będzie czy nie i ta zabytkowa lampa na środku będzie zdemontowana aż wstyd patrzeć na ten wjazd do miasta

 3. Brawo dla burmistrza. Powiat sprzeda dom dziecka za 1,5 mln zł A zainwestuje w gminie 0,85 mln zł połowę, reszta pójdzie do Witowa lub Gniezna. Dodatkowo Trzemeszno powiatowi zrobi rondo na jego drodze, a jak wyglądają drogi powiatowe ? Za ta sprzedaż powinni zrobić chodniki do Zielenia i Miat tam też dzieci muszą dojść do szkoły. Nic dla powiatu jeżeli nic nie inwestuje dla nas, tylko zarabia. Jestem ciekaw ile powiat wyda na Witkowo, Gniezno lub Łubowo.

 4. A była inwestycja zaczęta na stadionie piaskowym kolo parku Baba stoi w miejscu A chodniki I podiazd do stadionu to strach chodzić i jeździć
  Radni znajdzie się trochę pieniążków by dokończyć te inwestycje w 2024roku
  Postarajcie się!!!

 5. brakuje tylko jeszcze szeFca na burmistrza i zastepcy niejakiego Artura bo juz sie wczesniej namawiali na poprzednich wyborach !

 6. Głosowałem na tuska, bo mówił że paliwo będzie po 5 zeta, ale nie powiedział tego, że po 5 zeta to będzie droższe na litrze. Kazał bojkotować referendum, a teraz podpisał pakiet migracyjny o relokacji tych ,,inżynierufff,, zostałem oszukany 😭

  • Mówisz o tym tuSSku ? Przecież to człek złotousty On ci tyle naobiecuje do wyborów samorządowych jak nikt inny Po tychże wyborach to dopiero będzie się działo Wolna amerykanka przy tym co będzie robił to kaszka z mleczkiem Władymir Wladymirowicz Putin już się cieszy że w końcu w Polszy zapanowała demokracja i praworządność

   • wy tu ludziom mydlicie oczy tuskiem a tu milionerzy na waszych podatkach sie dorobili

    płaczecie ze smieci drogie o 6 zl ?

    a masz tu pan gwiazde telewizji TVP

    Pensja Michała Adamczyka w Telewizji Polskiej a wynagrodzenie szefa NBP
    Informacja opublikowana przez posła Dariusza Jońskiego wywołała lawinę komentarzy. Ekonomista Rafał Mundry zauważył na przykład, że zarobki Michała Adamczyka w mediach publicznych przebiły wynagrodzenie prof. Adama Glapińskiego, jako prezesa Narodowego Banku Polskiego. A te w 2023 r. mogą wynieść 1,3 mln zł.

    i teraz wiadomo czemu tak sie do kaloryferow przyczepiaja zeby nie odejsc teraz wiadomo po co 3 milardy z waszych podatkow bylo na kłamstwa a dowod na to ze kłamstwa to masz pan na youtube film pt : „Kacza telewizja. Odcięto dostęp do machiny propagandy tworzonej przez lata. ”

    po 89 roku jak to historycy mowia i ekonomisci nikt tyle nie nakradł ! zastanow sie albo pokaz konto ile ci zaplacili za to pisanie

  • paliwo bylo po 5 zl a jak wybory sie skonczyly to Don Orleone Obajtek podniosl do 6,14 zl za 95 i teraz pytam sie ciebie przyjacielu drogi mozna bylo obnizyc cene i nadal zarabiac ?

   kolejna kwestia pan Vateusz MOradziecki opowiadal ze ma wiekszosc ze bez problmu zbuduje koalicje – klamał Ciebie i innych w zywe oczy w TVP by 2 tyg miliony przelewac na konta pis mogl i to WASZE nie czujesz sie teraz glupio ? zliz teraz to wszystko o 2-3 zl lecisz do biedry sie klocic ze cie na majonezie oszukali a milionow z naszych podatkow nie widzisz hipokryto albo inaczej matury nie masz to wszystko ci jedno

   • Majonez to masz w głowie i to pewnie jeszcze z tytułem maturzysta 🤣Nie trzeba mieć ,,tytułuf,, żeby myśleć samodzielnie i słuchać co obiecują i głosować na tych co najwięcej naobiecywali. Co musi się jeszcze w Polsce wydarzyć ,żeby ludziom się oczy otworzyły i tych wszystkich obiecywaczy pogonić tam skąd przyszli.

    • no to powiedz tym ludziom co stali po 10h w kolejce zeby kaczy rza odsunac od władzy i powiedz tym z TVP dlaczego im pensje wzrosly z 12 ty na 60 tys i 70 tys czy to nei za kłamanie spoleczenstwa

 7. Jeśli pracownikom nie podoba się praca w urzędzie czy szeroko rozumianej administracji to droga wolna. Za mało zarabiają? A co mnie to obchodzi? Czy ktoś z tych urzędników martwi się o to z czego ja mam zapłacić podatki, żeby oni otrzymali z tych podatków swoje pensje?

  Niech burmistrz zatrudni nowych pracowników (o odpowiednich kwalifikacjach i motywacji do pracy) w ilości 1/3 obecnego składu i dać im wynagrodzenie odpowiednio wyższe i gwarantuję, że od razu pieniędzy na wynagrodzenia wystarczy (jeszcze będzie można przesunąć gdzieś indziej) oraz poziom obsługi petentów i wszystkich spraw się polepszy.

  Zatrudnionych duża liczba osób w tego typu organizacjach może odnieść tylko jeden efekt. Zbudowanie elektoratu poparcia. Zdziwienie, że brakuje pieniędzy na wynagrodzenia jest objawem braku znajomości podstawowych zasad matematyki.

 8. A czemu nie ma ani słowa o inicjatywie mieszkańców Zielenia odnośnie budowy chodnika? Przy ul. Wyszyńskiego jest już jeden chodnik, teraz ma być drugi. Droga dojazdowa z Zielenia do Trzemeszna nie ma chodnika w ogóle. Tak to powinno wyglądać???

 9. Likwidator TVP ujawnił zarobki czołowych gwiazd TVP. Wynika z tego, że tylko w 2023 roku Michał Adamczyk zarobił blisko 1,5 mln zł. – Wczoraj odebrałem kilka telefonów od pracowników Telewizji Polskiej, którzy wiedzieli, że te osoby zarabiają olbrzymie pieniądze. Natomiast nie mieli świadomości, że ta skala jest tak olbrzymia – mówił w programie „Newsroom” członek Rady Mediów Narodowych Marek Rutka. Przypomniał, że na duże pieniądze w mediach publicznych wskazywał już raport Najwyższej Izby Kontroli. – Z trzema pracownikami Telewizyjnej Agencji Informacyjnej, którzy prowadzili działalność gospodarczą zawarto umowy na łączną kwotę 11 milionów zł. To byli pracownicy Telewizji Polskiej, którzy i tak zarabiali na etacie godne pieniądze idące w setki tysięcy złotych rocznie i do tego jeszcze 11 milionów. To jest coś niesamowitego – mówił. Przypomniał także, że z jednym pracownikiem TVP3 podpisano umowę na ponad 9 mln zł. – To są pieniądze, o których zwykłemu śmiertelnikowi się nie śniło

 10. Ulica Kalinowa i Kasztanowa od 26 lat bez zmian. Gmina robi nowo powstałe ulice, a o starych, dobrze rozwijających się zapomina.

  • na nowo powstalych znamienite nazwiska Trzemeszna pokupowaly dzialeczki nie bede wymienial ale powiem ze pierwsza 5tka najbogatszych

  • to idz pan do swojego Radnego i powiedz mu niech ci pokaze interpelacje czy wniosek gdzie pisal do wladz w waszej sprawie a jak powie nie mam albo nie pokaze to juz wiesz ze masz glosowac inaczej – proste ???

 11. Tak jest remonty w mieście z polskiego pseudo ładu , Oki ale jedna z dróg w gminie ma kilometr zrobiony i gdzie co roczny kilometr. Niby była wpisana na polski ład a tu nic cisza. A skoro tak oszczędza gmina bo większość ma dofinansowania zewnętrznego to wylozy ze swoich. Radni okoliczni gdzie są. Nie ma. Tylko przytakują i czekają na gorące stołki. A my wciąż czekamy gdzie reszta inwestycji pieniądze tylko na kupno kolejnego budynku do niczego nie potrzebnego.

  • Kto jak nie wieś wybrała sobie takiego burmistrza gawędziarza i imprezowicza. Pieniądze się skończyły i teraz zdziwienie? Pretensje do samych siebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj