Strona główna Różne Tydzień po huraganie

Tydzień po huraganie

1417
16

Trzemeszeński samorząd włączył się w pomoc dla poszkodowanych przez piątkowy żywioł. Obecnie trwa szacowanie skutków nawałnicy. Do tej pory do gminy wpłynęły cztery wnioski o pomoc od osób, które poniosły straty w budynkach mieszkalnych. To właśnie do nich ma być skierowana pomoc rządowa.

W tej sprawie gmina jest w ścisłym kontakcie ze służbami wojewody odpowiedzialnymi za zarządzanie kryzysowe i pomoc społeczną – poinformował zastępca burmistrza Dariusz Jankowski.

Najbardziej dotkliwie skutki huraganu odczuli Olcha i Sebastian Tomczakowie z Kruchowa, którym wiatr zerwał całkowicie dach z budynku mieszkalnego. Jak się od nich dowiedzieliśmy, elementy zerwanego dachu leżały na przestrzeni kilkuset metrów. Uszkodzeniu uległy też stodoła, garaż, samochód osobowy i płot.

Na budynku Wojciecha Jurgońskiego w Ławkach (dom, w którym urodził się H. Cegielski) wichura zerwała część dachu, głównie pokrycie i fragmenty konstrukcji. W innym budynku mieszkalnym w Kruchowie przewrócił się szczyt. U Wiesławy i Piotra Jankowskich w tej samej miejscowości całkowitemu zniszczeniu uległa stodoła oraz garaż. To tylko niektóre efekty ubiegłotygodniowej nawałnicy.

Uszkodzonych jest wiele budynków gospodarczych i inwentarskich. Znaczne straty odnotowano w drzewostanie oraz uprawach.

Osoby poszkodowane, z którymi rozmawialiśmy, zgodnie podkreślają duże zaangażowanie ze strony pracowników Urzędu Miejskiego i Ośrodka Pomocy Społecznej. Usłyszeliśmy też wiele ciepłych słów pod adresem sąsiadów i znajomych, którzy zaraz po burzy pospieszyli z pomocą ofiarom żywiołu.

Jak podają najnowsze prognozy pogody, podobnych zjawisk atmosferycznych nie można wykluczyć w najbliższym czasie. Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gnieźnie podało komunikat o możliwości ich wystąpienia dziś, w godzinach od 19:00 do 5:00.

Prognozuje się wystąpienie burz z opadami deszczu od 25 mm do 40 mm oraz porywami wiatru do 100 km/h. Może też padać grad.


_______________________________________________________________________
Materiały partnerów:

16 KOMENTARZE

 1. Osoby, które chcą się zarejestrować w systemie, żeby dostawać powiadomienia o zagrożeniach, muszą wysłać sms na numer 661 000 112, o treści, odpowiednio dla swojej gminy:

  Miasto Gniezno: tak.pgn01

  Koszt sms jest po cenie operatora …Centrum Kryzysowe wysyła komunikaty o zagrożeniach – anomaliach pogodowych, cały rok …

  Sprawdza się zawsze …

 2. Miasto Gniezno: tak.pgn01
  Gmina Czerniejewo: tak.pgn02
  Gmina Gniezno: tak.pgn03
  Gmina Kiszkowo: tak.pgn04
  Gmina Kłecko: tak.pgn05
  Gmina Łubowo: tak.pgn06
  Gmina Mieleszyn: tak.pgn07
  Gmina Niechanowo: tak.pgn08
  Gmina Trzemeszno: tak.pgn09
  Gmina Witkowo: tak.pgn10

 3. Powinien być przepis że każdy kto ma swój dom powinien mieć ubezpieczenie od takich zdarzeń. Ja wiem że ludzie mają różne sytuacje finansowe i nie każdego stać na takie ubezpieczenia ale ile jest takich przypadków że na takie rzeczy jak alkohol, wycieczki czy inne dobra pieniądze są a na ubezpieczenie nie ma. A najtańsze ubezpieczenie aż tak dużo nie kosztuje.

 4. Dziękować Bogu bo w naszej gminie ten kataklizm ominął natomiast Gniezno,Rogowo Żnin to prawdziwy dramat setek domostw zniszczonych ,ludzie przeżywają dramat,współczuć tym wszystkim,skala zniszczeń przeogromna

 5. a pan vicek jak to dobry ojciec gminy czywajacy nad dobrem mieszkancow pokazac sie z dobrej strony….

  powiem tak… zebys pan nie dopuscil do sprzedazy komunalki i odzyskiwalibyscie VAT sami to byscie mogli juz w tej chwili dac z 300 tys zaoszczedzonych srodkow na pomoc aleee ze zarzadzacie jak zarzadzacie to pozostal panu kontakt scisly kontakt ojj bardzo scisly z wojewoda a nie oszukujmy ludzi kontakt to duze slowo i powinno byc czekam na telefon od wojewody az zgodzi sie pomoc….

  kontakt to se pan w castoramie kup to bedziesz mial staly… szkoda slow…

  • Nie lubię czepiania dla samego czepiania. Gdybyś przeczytał ze zrozumieniem to byś wiedział, że chodzi o pomoc rządową. Jest to jak byk napisane. A według Ciebie z kim powinna się gmina kontaktować w tej sprawie? Widocznie tego nie wiesz więc Cie uświadomię. To właśnie wojewoda jest przedstawicielem rządu w terenie.

 6. Burmistrza miasta Trzemeszna pozdrawiają rolnicy którzy dokonują zbiór zbóż i dlatego nie ma ich na dożynkach gminnych życzymy udanej zabawy smacznego kielicha ale wigilie będziem jeść 24 grudnia pozdrawiają rolnicy polskiej wsi

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj